ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ

Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

στα μάτια των ανθρώπων φαίνεται ότι δεν λειτουργούν, γιατί η αδικία πάντα προκύπτει από κάποιον άλλον και αυτός συνήθως μένει ατιμώρητος...

Ρε Βασούλα, όντως έτσι είναι.. Είχα ακριβώς την ίδια κουβέντα με φίλους και μου είπανε.. "ποια θεία δικαιοσύνη.. ο Μητσοτάκης είδες να παθαίνει τίποτα? Μια χαρά ζει και βασιλεύει.."

Και τους λέω: " Μια χαρά το βλέπεις εσύ, να πεθαίνουν όλοι γύρω σου κι εσύ ακόμα να ζεις? :)) :)) :)) Ποτέ δεν ξέρεις πώς και πότε θα πληρώσεις το τίμημα!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ

Δημοσίευση από Vasoula »

δυστυχώς η Ψυχή εισπράττει την "παρανομία"...Και τούτη είναι αθέατη στα μάτια του θεατή...

ποιός ζει, ποιός πεθαίνει σου λένε...

και έχουν και ένα μέρος δίκιο...

όπως και ο Άδωνις έχει δίκιο όταν λέει ότι η πλειοψηφία του ελληνικού λαού τους έδωσε την κυβέρνηση και εκεί μόνο είναι υπόλογος, όταν κάποιος απλός πολίτης του ζήτησε να απολογηθεί για την κακή κατάσταση του τομέα της υγείας...
Δεν έχει δίκιο?
Δεν έχουν πλειοψηφία?

Ε, όσο έχει δίκιο ο Άδωνις, άλλο τόσο και η Δικαιοσύνη σαν βαθύς Νόμος, αφορά και τον Μητσοτάκη...

>:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Όποιος έχει μάτια βλέπει Βασούλα μου.. για τους άλλους, ούτε ο Ιησούς δεν μπόρεσε..! :) @};-

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ

Δημοσίευση από Vasoula »

ναι καρδούλα...

ακομα και ο απλός άνθρωπος δίκιο έχει που λέει, ο πατέρας μου αυτά μου έμαθε, η θρησκεία μου αυτά μου έμαθε και εγώ τα τήρησα...και τώρα μου ζητάς να τα αλλάξω...άδικο!!!

Είναι πολύ ευαίσθητα τα όρια της Ζωής με την ζωή...

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

@};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

@};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23366
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Συγγνώμη, αλλά...
τους ακούει και αποφεύγει τις συνεντεύξεις όπως ο Σαμαράς την Βουλή
:)) :)) :)) :))
Όποιος έχει μάτια βλέπει Βασούλα μου.. για τους άλλους, ούτε ο Ιησούς δεν μπόρεσε..!
@};- @};- @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25978
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ

Δημοσίευση από Βικούλα »

πολύ ωραία συζητηση @};- @};- @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21676
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ

Δημοσίευση από Evoula »

όπως και ο Άδωνις έχει δίκιο όταν λέει ότι η πλειοψηφία του ελληνικού λαού τους έδωσε την κυβέρνηση και εκεί μόνο είναι υπόλογος, όταν κάποιος απλός πολίτης του ζήτησε να απολογηθεί για την κακή κατάσταση του τομέα της υγείας...
Δεν έχει δίκιο?
Δεν έχουν πλειοψηφία?
Όχι, δεν έχει δίκιο. Δεν είναι πλειοψηφία το 35 περίπου τοις εκατό, του 60 τοις εκατό. Δεν έχουν την πλειοψηφία αλλά έχουν τον φόβο, τον διαχωρισμό και την ανοχή μαζί τους.
μπα, κανείς δεν γλιτώνει από τους Νόμους...απλά τους ενεργοποιεί χωρίς να το γνωρίζει...

στα μάτια των ανθρώπων φαίνεται ότι δεν λειτουργούν, γιατί η αδικία πάντα προκύπτει από κάποιον άλλον και αυτός συνήθως μένει ατιμώρητος...

πλάκα έχει αν το δεις από συναισθηματική απόσταση και φτάσεις στο βάθος των Νόμων...
Η συναισθηματική απόσταση είναι όλο το μυστικό. :lol: :x :x :x
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ

Δημοσίευση από Vasoula »

Εγώ δεν ξέρω τα ποσοστά, Ευούλι μου...Εγώ ξέρω πως πρωθυπουργός είναι ο Σαμαράς, που σημαίνει ότι έχει την πλειοψηφία...Τώρα πως την απόκτησε είναι άλλο θέμα, αλλά την έχει, όπως και να το δούμε...

όταν το 66-67 δεν σχηματίστηκε κυβέρνηση και άρχισαν οι κυβερνήσεις εθνικής ενότητας η μία μετά την άλλη να σχηματίζονται, κανείς δεν μπορούσε να μιλήσει για πλειοψηφία, αφού δεν έβγαινε πρωθυπουργός...Για να βγει σήμερα, θα πει ότι την έχει...

Βέβαια δεν ξέρω και πολλά... :-??
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21676
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ

Δημοσίευση από Evoula »

Μωρέ είναι μεγάλη συζήτηση τώρα αυτό...και έχει να κάνει με τον εκλογικό νόμο, που βγάζει κυβερνήσεις από την μειοψηφία και όχι από την πλειοψηφία.
Ο Άδωνης θέλει να περάσει πως η κυβέρνηση έχει την πλειοψηφία και την συμφωνία του ελληνικού λαού, κάτι που είναι ψέμα. Τώρα τα εκλογομαγειρέματα είναι άλλο θέμα.
Θα σου θυμίσω τις προηγούμενες δημοτικές εκλογές, την μεγάλη αποχή, τα πολύ χαμηλά ποσοστά του ΠΑΣΟΚ και παρόλα αυτά ο Γιωργάκης το παρουσίασε ως τεράστια νίκη του. Και αυτό επειδή η αποχή είχε ξεπεράσει το 60 τοις εκατό. Είναι σαν να λεω πως έχω εκατό ανθρώπους, και τους μιλάω. Οι εξήντα εβδομήντα μου γυρνάνε την πλάτη και φεύγουν βρίζοντας, ψηφίζουν οι σαράντα, εγώ τότε λέω πως η ψηφοφορία γίνεται επί των εκατό (βαφτίζω δηλαδή τους σαράντα εκατό) Από αυτούς λοιπόν τους "σαράντα-εκατό" οι εξήντα τοις εκατό με 80 τοις εκατό με βρίζουν και με ψηφίζουν οι είκοσι. Αυτή είναι η πλειοψηφία. Δηλαδή με έχουν ψηφίσει περίπου οι δέκα ή οι δεκαπέντε από το αρχικό σύνολο.
Μπερδεύτηκες; Το ξέρουν. Αυτό θέλουν...
Να πω και κάτι, σχετικό άσχετο, πως αισίως η κυβέρνηση κατέχει μόλις 151 έδρες στην Βουλή. Για τέτοια πλειοψηφία μιλάμε...

Αλλά είπαμε.. Η Ιστορία κάνει κύκλους και γελάει... :lol:
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ

Δημοσίευση από Vasoula »

ναι το ξέρω αυτό Ευούλι, γι' αυτό και πήγα και ψήφισα, μετά από αποχή ετών...

όμως η πραγματικότητα, (είναι δεν είναι άδικος ο νόμος), τους δίνει κυβέρνηση...Αποφασίζουν για τις τύχες των ανθρώπων και της χώρας...πουλάνε και ξεπουλάνε...Αυτό εννοώ με το "πλειοψηφία"...Αν δεν είχαν, δεν θα τολμούσε να πει "με ψήφισε ο ελληνικός λαός" έτσι αυθαίρετα ο παπάρας...Ο κάθε παπάρας...
Και τον νόμο αυτόν ποιός τον ψήφισε? :roll:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21676
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ

Δημοσίευση από Evoula »

Πάντως δεν τον ψήφισε η πλειοψηφία. Και για την ιστορία, γιατί καλό είναι να ξέρουμε. Αυτός ο νόμος (αν θυμάμαι καλά βεβαίως) ψηφίστηκε τότε το μακρινό και βρώμικο 89, όταν γίνονταν συνέχεια εκλογές και δεν μπορούσε να σχηματιστεί κυβέρνηση και αφού έριξαν την κυβέρνηση Ζολώτα, γιατί τους χαλούσε την σούπα είπαν (Μητσοτάκης και Παπανδρέου ήταν τότε) να φτιάξουν έναν εκλογικό νόμο, κομμένο και ραμένο στα μέτρα τους, ούτως ώστε ποτέ να μην αντιμετωπίσουν παρόμοια δύσκολη κατάσταση. Φυσικά υπήρχαν αντιδράσεις σφοδρές από την αντιπολίτευση αλλά αφού οι μεγάλοι τα βρήκαν, οι υπόλοιποι δεν μετρούσαν. :D
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ

Δημοσίευση από Vasoula »

κάτι θυμόμουν περί Παπανδρέου...

:-%
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21676
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ

Δημοσίευση από Evoula »

Vaso έγραψε:
όμως η πραγματικότητα, (είναι δεν είναι άδικος ο νόμος), τους δίνει κυβέρνηση...Αποφασίζουν για τις τύχες των ανθρώπων και της χώρας...πουλάνε και ξεπουλάνε...Αυτό εννοώ με το "πλειοψηφία"...Αν δεν είχαν, δεν θα τολμούσε να πει "με ψήφισε ο ελληνικός λαός" έτσι αυθαίρετα ο παπάρας...Ο κάθε παπάρας...
:roll:
Γιατί δεν θα τολμούσε; Ποιός θα τον εμποδίσει; Όταν ελέγχεις τους θεσμούς και τους κρατικούς μηχανισμούς, βρίσκεσαι σε ισχύ. Είναι γεγονός, πως όταν πρέπει να παρθούν μέτρα τέτοιου μεγέθους, που έρχονται σε άμεση σύγκρουση με το καλό του συνόλου, είναι νομοτελειακό, πως πρέπει να γίνουν εις βάρος της δημοκρατίας (της όποιας δημοκρατίας).
Αυτό επιτυγχάνεται με δύο τρόπους. Την προπαγάνδα και την καταστολή.
Το είχαμε δει στην Γερμανία του μεσοπολέμου, με τα γνωστά σε όλους μας αποτελέσματα.

Και από πότε δίνουν σημασία στην πλειοψηφία; Σου υπενθυμίζω πως ο Αλιέντε είχε την πλειοψηφία και ήταν εκλεγμένος πρόεδρος με πολύ μεγάλο ποσοστό. Αυτό δεν εμπόδισε τους αμερικανούς να εγκαταστήσουν στο προεδρικό μέγαρο τον Πινοσέτ, όταν είδαν πως χάνουν τα συμφέροντά τους στην Χιλή. Και το ανατριχιαστικό είναι πως δεν τα έχαναν ως χώρα αλλά κάποιοι που ήταν τότε στην κυβέρνηση είχαν ποσοστά σε εταιρείες που απειλούσε να κρατικοποιήσει ο Αλλιέντε. Και για αυτό τον λόγο, δολοφόνησαν έναν εκλεγμένο πρόεδρο, φυλάκισαν, βασάνισαν και σκότωσαν χιλιάδες, γράφοντας μια από τις πιο σκοτεινές σελίδες της χώρας. Ο Πινοσέτ, ουδέποτε λογοδότησε. Μέχρι και την τελευταία του ημέρα τον προστάτευαν.

Άρα, όταν επικαλούμαστε την πλειοψηφία, είναι για να θολώσουμε τα νερά, επειδή ακόμα για κάποιους λόγους έχουμε ανάγκη την επίφαση της δημοκρατικότητας και όχι επειδή είναι αληθές.

Τόσες ημέρες μετά το σκάνδαλο Μπαλτάκου, για να ξεφύγουν από την ουσία κατηγορούν όποιον ανοίγει την συζήτηση πως συντάσσεται με τον Κασιδιάρη.
Έτσι λειτουργεί το σύστημα...
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”