ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ

Δημοσίευση από Vasoula »

Ευούλι, προχτές συζήταγα για το θέμα του προγράμματος των κομμάτων, και μου έλεγαν ότι ο ΣΥΡΙΖΑ δεν έχει πρόγραμμα...
Δηλαδή δεν λέει που θα βρεθούν τα χρήματα για να μην έχουμε μνημόνιο...

η απορία μου ήταν ότι και οι άλλοι που κατάθεσαν πρόγραμμα συγκεκριμένο, μήπως το τήρησαν?
Είναι θέμα Λογικής αυτό ή αφέλειάς μου?

Προεκλογικά όλα τα κόμματα βρίσκουν και θέσεις εργασίας, και υγεία και παιδεία και απ' όλα βρίσκουν...
Μετεκλογικά όμως ποτέ δεν βρίσκεται τίποτα...
από κανέναν μέχρι τώρα δεν έχει βρεθεί...
και δεν πιστεύω ότι θα βρεθεί ανά τους αιώνες, όσο εμείς έχουμε ανάγκη αυτόν που θα βρει τις λύσεις, σε προβλήματα που μόνοι μας διαιωνίζουμε...

αυτή η ανευθυνότητα γμτ...είτε αφορά την πολιτική, είτε την κοινωνία, είτε την εσωτερική εργασία, είναι εντελώς ίδια!!!

:((
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27230
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ

Δημοσίευση από Ellaki »

Ευάκι κατατοπιστικότατο, αλλά όλο και μεγαλώνει ο προβληματισμός μου ............. τι στο καλό θα ψηφίσω :eusa-think:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21676
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ

Δημοσίευση από Evoula »

και δεν πιστεύω ότι θα βρεθεί ανά τους αιώνες, όσο εμείς έχουμε ανάγκη αυτόν που θα βρει τις λύσεις, σε προβλήματα που μόνοι μας διαιωνίζουμε...
Κατ' αρχήν στέκομαι εδώ. Αυτό είναι και το βασικό πρόβλημα και το συναντώ τόσο συχνά αλλά και σε τόσο σχιζοφρενικές καταστάσεις, που δεν ξέρω αν πρέπει να το ρίξω στην πλάκα ή να ξεκινήσω τα χάπια. :)) :)) :))

Τα υπόλοιπα περί προγράμματος του ΣΥΡΙΖΑ... Ο ΣΥΡΙΖΑ έχει πρόγραμμα, το πρόβλημα είναι αλλού και είναι σοβαρό. Η επίγνωση της διεθνούς σκηνής και της δύναμης του "εχθρού", που δεν θα του επιτρέψουν ούτε ημέρα να σταθεί, γιατί ο ΣΥΡΙΖΑ έχει μία βασική αδυναμία. Δεν έχει μαζί του τον κόσμο δυναμικά, όπως για παράδειγμα τον είχε ο Τσάβεζ και όταν του την έστησαν και τον έριξαν, κινητοποιήθηκε όλη η χώρα και ήταν ο ίδιος ο κόσμος που τον απελευθέρωσε.

Ακούω πως ο ΣΥΡΙΖΑ έχει μετατεθεί από αυτά που πρέσβευε πριν δυο χρόνια. Εσύ ειδικά θυμάσαι πως αυτό που λέγαμε τότε, είναι πως αυτά μπορούν να συμβούν μόνο την δεδομένη στιγμή. Πέρασαν δυο χρόνια, έχουν υπογραφεί απίστευτα πράγματα, έχουν γίνει συμφωνίες ανίερες από τότε. Συμφωνίες που θα δεσμεύουν και τα δισέγγονά μας. Ποιός πιστεύει πως ο λύκος που έχει στα χέρια του το κόκκαλο, θα το αφήσει να του φύγει, χωρίς να παλέψει γι' αυτό;

Κι ακριβώς επειδή έχουν επίγνωση, ξέρουν πως πρέπει να γίνει κάτι σε ευρωπαϊκό επίπεδο. Μία στόχευση και ένας αγώνας που δίνεται είναι να δημιουργηθεί ένα ενιαίο μέτωπο από τις χώρες του Νότου. Σε κάθε περίπτωση, εμένα δεν με ενδιαφέρει το οικονομικό και ούτε περιμένω αυτή την στιγμή, σε έναν καμμένο τόπο, να λυθούν όλα διά μαγείας. Θέλω όμως μία κυβέρνηση που θα σταματήσει αυτή η γενοκτονία που συμβαίνει αυτή την στιγμή στην χώρα μου. Θέλω μία κυβέρνηση, που θα βάζει σε πρώτη μοίρα τους ανθρώπους και όχι τους αριθμούς. Θέλω μία κυβέρνηση που θα ενώνει και δεν θα διαχωρίζει με διαγγέλματα μίσους. Θέλω μία κυβέρνηση που θα σκύβει και θα προστατεύει τους αδύναμους και δεν θα αναρωτιέται γιατί οι γέροντες δεν πεθαίνουν όπως ο κατάπτυστος Λοβέρδος. Θέλω μία κυβέρνηση που θα σέβεται τα ανθρώπινα δικαιώματα, που δεν θα στιλιτεύει, δεν θα βασανίζει, δεν θα δολοφονεί, δεν θα διαπομπεύει ανθρώπους. Θέλω μία κυβέρνηση που θα αποδώσει την χώρα στους πολίτες της, που θα σέβεται το περιβάλλον, που δεν θα φακελώνει τα παιδιά και δεν θα κλείνει σχολεία και νοσοκομεία επειδή "δεν αποδίδουν". Θέλω μία κυβέρνηση που θα αποκαταστήσει την δικαιοσύνη και θα υπηρετεί τους θεσμούς και δεν θα είναι οι θεσμοί δεκανίκια και συνένοχοί της.

Όταν βρισκόμουν στην Ιταλία, έπιασα την συζήτηση με έναν Ιταλό. Μόλις έμαθε πως ήμουν ελληνίδα το πρώτο πράγμα που με ρώτησε ήταν "Τί συμβαίνει με την δημοκρατία στην Ελλάδα;"
Θα ήθελα την επόμενη φορά που θα τον συναντήσω, να του πω, πως η δημοκρατία αποκαταστάθηκε.
Πως η Ελλάδα αναπνέει ξανά.
Πως ξαναβρήκαμε την ανθρωπιά μας, τα οράματά μας, την αλληλεγγύη μας, τον αυτοσεβασμό μας.
Πως πάθαμε και μάθαμε.
:-( @};-
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

γιατί ο ΣΥΡΙΖΑ έχει μία βασική αδυναμία. Δεν έχει μαζί του τον κόσμο δυναμικά, όπως για παράδειγμα τον είχε ο Τσάβεζ και όταν του την έστησαν και τον έριξαν, κινητοποιήθηκε όλη η χώρα και ήταν ο ίδιος ο κόσμος που τον απελευθέρωσε.

Εγώ Ευούλα μου, δεν φοβάμαι τους "εχθρούς" φιλελεύθερους, ακροδεξιούς και φασισταριά..

Τον κόσμο φοβάμαι.. μόνο αυτόν! :-( :-( :-(
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21676
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ

Δημοσίευση από Evoula »

Οι μάζες είναι ένα επικίνδυνο όπλο, γιατί δεν έχει νόηση. Άλλος όμως το οπλίζει και ξέρει να το οπλίσει καλά όπως γνωρίζει πολύ καλά και προς τα πού να το στρέψει. Αυτό που δεν καταλαβαίνει ο κόσμος είναι πως στρέφεται εναντίον του ίδιου του του εαυτού.
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ

Δημοσίευση από Vasoula »

Θεωρείς Ευούλι μου πως υπάρχει έστω και ένας Έλληνας που δεν θέλει αυτά που θέλεις εσύ?

είναι σαν τον πόλεμο, που δεν θα βρεις ούτε έναν άνθρωπο να τον θέλει, σε τούτον τον κόσμο...
σαν την ειρήνη, που την θέλουν όλοι...

την θέλω μεν, λένε, αλλά να μου την εξασφαλίσουν οι άλλοι την ειρήνη...έτσι το θέλω έχει και σωτήρα...

ποτέ δεν κατάλαβα, πως μπορούν τόσοι άνθρωποι να θέλουν το ίδιο πράγμα και να μην τα καταφέρνουν να το έχουν...

και αυτό ξέρουμε γιατί συμβαίνει, κι εσύ και εγώ και όσοι έχουν αναζητήσει αλλού τις αιτίες...

Πιστεύω ότι αυτή η άποψη του Λοβέρδου, αφορά και πολύ ακόμα κόσμο...Μόνο που δεν το εκφράζει δημόσια...

Για να αποκατασταθεί η Δημοκρατία χρειάζεται να κινδυνέψουν οι άνθρωποι από την ελευθερία που νόμιζαν πως είχαν...


:-( @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:ποτέ δεν κατάλαβα, πως μπορούν τόσοι άνθρωποι να θέλουν το ίδιο πράγμα και να μην τα καταφέρνουν να το έχουν...
:eusa-think:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ

Δημοσίευση από Vasoula »

Πιστεύω ότι αυτή η άποψη του Λοβέρδου, αφορά και πολύ ακόμα κόσμο...Μόνο που δεν το εκφράζει δημόσια...
ξέχασα να αναφέρω...ότι δεν το εκφράζει δημόσια ή το εκφράζει καλυμμένα πίσω από την δήθεν συμπόνια...


και για του λόγου το αληθές...Μόλις το "τσίμπησα" από το fb
ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ...ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΗΝΟΥ...ΔΥΟ ΤΑΜΕΙΑ...50 ΝΟΥΜΕΡΑ!!! Ε Λ Ε Ο Σ !!!! ΚΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ...ΣΑΝ ΤΑ ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ ΞΕΦΥΤΡΩΝΟΥΝ

ενοχλητικά, παράσιτα...

Εμ τι νομίζατε...ότι αυτές οι απόψεις αφορούν μόνο τον Λοβέρδο? από που γεννήθηκε αυτός?

:cry:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31504
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ

Δημοσίευση από Fotinoula »

Αλήθεια! @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21676
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ

Δημοσίευση από Evoula »

Θεωρείς Ευούλι μου πως υπάρχει έστω και ένας Έλληνας που δεν θέλει αυτά που θέλεις εσύ?
Δεν πιστεύω πως θέλουμε όλοι τα ίδια πράγματα. Ούτε κατά διάνοια. Αλλά και να τα θέλαμε, πόσοι είναι διατεθειμένοι να χάσουν ό,τι νομίζουν πως κατέχουν για να τα αποκτήσουν; Λίγοι. Πολύ λίγοι.

Αν κάτι μας έδειξε η κρίση είναι η γύμνια του βασιλιά. Είδαμε πως ως κοινωνία, είμαστε βαθειά φοβική, βαθειά συντηρητική, βαθειά διχασμένη, εξαρτητική, εγωική και αποπροσανατολισμένη. Ο Λοβέρδος ή ο Μπαλτάκος δυστυχώς δεν είναι ένα αυτοφυές απόστημα στο κορμό μας αλλά το σύμπτωμα μιας βαθειάς αρρώστιας, που έχει μολύνει όλους τους ιστούς και όλα τα όργανά μας. Αν ήταν η εξαίρεση θα είχαν ήδη απομπεφθεί ως ξένα σώματα.

Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί Πάγκαλοι, πολλοί Λοβέρδοι, πολλοί Κασιδιάρηδες ανάμεσά μας. Πώς να διαφωνήσω με αυτό;
Γι' αυτό δύσκολα βλέπω να αλλάζει το σκηνικό, γι' αυτό δεν είμαι τόσο αισιόδοξη σαν την Δημητρούλα μας.
Παρατηρώ. Και δεν ξέρω αν είναι συμπτώματα που φουντώνουν γιατί είναι σε εξέλιξη η θεραπεία ή γιατί έχει τόσο πολύ προχωρήσει η ασθένεια, που τα καρκινώματα εξαπλώθηκαν σε όλο τον οργανισμό και είναι μια κατάσταση δύσκολα αναστρέψιμη.
Ό,τι και να συμβαίνει, θεωρώ πως ο καθένας πρέπει να κάνει ό,τι μπορεί και ό,τι του υπαγορεύει η συνείδησή του, ακόμα και αν τα πράγματα φαίνονται προδιαγεγραμμένα.
είναι σαν τον πόλεμο, που δεν θα βρεις ούτε έναν άνθρωπο να τον θέλει, σε τούτον τον κόσμο...
Για τον εαυτό του. Για τους άλλους όμως, δεν έχει κανένα πρόβλημα.
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

ενοχλητικά, παράσιτα...

Εμ τι νομίζατε...ότι αυτές οι απόψεις αφορούν μόνο τον Λοβέρδο? από που γεννήθηκε αυτός?

:cry:



To θέμα Βασούλα μου, είναι ότι αυτοί μας θάψανε (οι παππούδες)! :D

Βlack χιούμορ, δε λέω, αλλά είναι αλήθεια..
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

γι' αυτό δεν είμαι τόσο αισιόδοξη σαν την Δημητρούλα μας.
Έχω πολύ μεγάλη εμπιστοσύνη στήν Θεία Πρόνοια αλλά και Θεία Δικαιοσύνη, Εύη μου..

Και μάλιστα σήμερα το πρωί που ξύπνησα, αυτό σκεφτόμουν, για φαντάσου.. :))
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ

Δημοσίευση από Vasoula »

αχ Δημητρούλα μου...

ούτε η Θεία Πρόνοια δεν μπορεί να παλέψει πια την ανοησία...Ούτε καν αυτή, καρδούλα...
είναι μεγάλη και βαθιά ασθένεια...Η Δικαιοσύνη όμως ισχύει...και είναι πολύ δίκαια όσα συμβαίνουν, αν το δεις με το χέρι στην καρδιά...
Κανείς δεν μπορεί να περιφέρεται στην Γη σαν αθώος, απλά γιατί δεν έκλεψε...Υπάρχουν πολλά και βαθιά πράγματα που τον καθιστούν υπεύθυνο της συντήρησης της ανοησίας...Μόνος του ο άνθρωπος θέτει σε λειτουργία τους Νόμους, δεν τους θέλει κανείς άλλος για λογαριασμό του (για να αποφύγουμε τις παγίδες του θεού που τιμωρεί και όλες αυτές τις παπαριές)

>:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Η Δικαιοσύνη όμως ισχύει...και είναι πολύ δίκαια όσα συμβαίνουν, αν το δεις με το χέρι στην καρδιά...
Ακριβώς έτσι...!! @};- Αρκετά με το Έλεος τόσα χρόνια.. άντε να δούμε και την άλλη όψη τώρα για να συνέρθουμε! Η Δικαιοσύνη αφορά ΟΛΟΥΣ μας.. και όταν έρθει η ώρα και αυτούς που νομίζουν ότι θα τη γλιτώσουν! :-D
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ

Δημοσίευση από Vasoula »

μπα, κανείς δεν γλιτώνει από τους Νόμους...απλά τους ενεργοποιεί χωρίς να το γνωρίζει...

στα μάτια των ανθρώπων φαίνεται ότι δεν λειτουργούν, γιατί η αδικία πάντα προκύπτει από κάποιον άλλον και αυτός συνήθως μένει ατιμώρητος...

πλάκα έχει αν το δεις από συναισθηματική απόσταση και φτάσεις στο βάθος των Νόμων...

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”