ΑΞΙΖΕΙ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΑΞΙΖΕΙ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν είναι ότι μου αρέσει η επίκριση...Και τούτα τα λόγια έχουν μπόλικη...
Την καταγράφω σαν μια αξία που δεν χρειάζεται να εκφραστεί, παρά να βιωθεί σεμνά μέσα στον Εαυτό μας.
Η ανάγκη της επιβράβευσης...
Η ανάγκη της διάκρισης...
ναι, κανένας άνθρωπος δεν τα χρειάζεται...Δεν προσθέτουν τίποτα στην Ουσία του, στο Έργο του, στον Στόχο του...
Τούτα τα λόγια έχουν μπόλικη απαξίωση σε μια κοινωνία που διακρίνει και βραβεύει τους "πιο"...
Όμως ακόμα κι αν τούτα τα λόγια "κουβαλάνε" μια άνευ όρων αλήθεια, χάνουν τον ακριβή στόχο τους, επειδή ακριβώς εκφράζονται με θυμό, πίκρα και απαξίωση...

Ναι, κανένας Μουσικός δεν χρειάζεται βραβείο, για να συνθέτει...
Κανένας Ποιητής δεν χρειάζεται βραβείο για να ποιεί...
Κανένας Ζωγράφος, για να αποτυπώνει την έμπνευσή του...
Κανένας Συγγραφέας, για τις λέξεις του...
Κανένας Φιλάνθρωπος, για την Αγάπη του...
Κανένας Ειρηνιστής για την καλή του θέληση...

Ναι, κανένας άνθρωπος δεν χρειάζεται βραβείο για να είναι Άνθρωπος...

και αυτό μας έμαθε ένας Άνθρωπος, για την Ζωή του οποίου δεν γράφτηκε τίποτα από την κοινωνία του...Σαν να μην υπήρξε...
οτιδήποτε κάνει ο Άνθρωπος δεν του δίνει αξία περισσότερη, από αυτήν που ίσως δεν έχει ακόμα ανακαλύψει μέσα στον Εαυτό του...Κάθε βραβείο για το χάρισμα του καθενός, είναι ο τρόπος να στοχεύεις λανθασμένα...Και είναι σαν κάποιοι να κουνάνε τον στόχο, απλά για να τον πετύχεις και να νιώσεις νικητής...

Μα ο Νικητής δεν είναι αυτός που οι άλλοι τον αναγνωρίζουν...
Νικητής είναι αυτός που δεν τον γνωρίζει κανείς, αλλά αυτός τους γνωρίζει όλους!

Κάποτε θα μάθουμε να πατάμε στον Δρόμο, στην Αλήθεια, στην Ζωή, ερμηνεύοντας διαφορετικά τα μηνύματα που μας έχουν δοθεί ανά τους αιώνες, σαν πανανθρώπινες Αλήθειες της Αγάπης!

Κάποτε θα μάθουμε στα παιδιά μας να μην δημιουργούν κοινωνίες βραβείων, αλλά να αφήνουν ίχνη Ομορφιάς στον Δρόμο τους…

@};- @};- @};- @};- @};-





«Δεν θέλω ούτε τα βραβεία ούτε τα λεφτά τους»
Ο ποιητής Ντίνος Χριστιανόπουλος απαντάει για τη βράβευσή του από το Υπ. Πολιτισμού

«Ούτε θα εμφανιστώ ούτε θα απλώσω το χέρι για να το πάρω. Δεν θέλω ούτε τα βραβεία ούτε τα λεφτά τους». Η απάντηση του Έλληνα ποιητή στα νέα της βράβευσής του από το υπουργείο Πολιτισμού και τα Κρατικά Βραβεία Λογοτεχνίας 2011 για το συνολικό του έργο. Η θέση του απέναντι στα βραβεία, τους κρατικοδίαιτους, τις κρατικές επιχορηγήσεις είναι γνωστές. Ο Ντίνος Χριστιανόπουλος, 81 χρονών σήμερα μας θυμίζει εκείνο το καταπληκτικό του κείμενο το Εναντίον. Γράφτηκε πριν 30 χρόνια, σκιαγραφεί την Ελλάδα που μισούμε και διατυπώνει την κεντρική ιδέα που πιστεύουμε σαν θρησκεία: ότι το τζάμπα είναι ότι πιο ακριβό.

ΕΝΑΝΤΙΟΝ
«Είμαι εναντίον της κάθε τιμητικής διάκρισης, απ΄ όπου και αν προέρχεται…. Είμαι εναντίον των βραβείων γιατί μειώνουν την αξιοπρέπεια του ανθρώπου. Βραβεύω σημαίνει αναγνωρίζω την αξία κάποιου κατώτερου μου -και κάποτε πρέπει να απαλλαγούμε από την συγκατάβαση των μεγάλων. Παίρνω βραβείο σημαίνει παραδέχομαι πνευματικά αφεντικά -και κάποτε πρέπει να διώξουμε τα αφεντικά από την ζωή μας…

Είμαι εναντίον των χρηματικών επιχορηγήσεων, σιχαίνομαι τους φτωχοπρόδρομους που απλώνουν το χέρι τους για παραδάκι. Οι χορηγίες μεγαλώνουν την μανία μας για διακρίσεις και την δίψα μας για λεφτά ξεπουλάνε την ατομική ανεξαρτησία μας.

Είμαι εναντίον των σχέσεων με το κράτος και βρίσκομαι σε διαρκή αντιδικία μαζί του. Πότε μου δεν πάτησα σε υπουργείο, και το καυχιέμαι. Η μόνη μου εξάρτηση από το κράτος είναι η εφορεία, που με γδέρνει.

Είμαι εναντίον των εφημερίδων. Χαντακώνουν αξίες, ανεβάζουν μηδαμινότητες, προβάλλουν ημετέρους, αποσιωπούν τους απροσκύνητους΄ όλα τα μαγειρεύουν, όπως αυτές θέλουν. Δεξιές, αριστερές, κεντρώες - όλες το ίδιο σκατό….

Είμαι εναντίον των κλικών. Προωθούν τους δικούς τους• τους άλλους, όλους τους θάβουν. Όποιοι δεν τους παραδέχονται, καρατομούνται. Κυριαρχούν οι γλύφτηδες και οι τζουτζέδες. Δεν έχω καμμιά αμφιβολία πως το μέλλον ανήκει στα σκουπίδια.

Είμαι εναντίον των κουλτουριάρηδων. Όλα τ’ αμφισβήτησαν, εκτός από τις τρίχες τους. Τους έχω μάθει για καλά. Χαλνούν τον κόσμο με την κριτική τους. Όλους τους βγάζουν σκάρτους και πουλημένους. Και μόλις πάρουν το πτυχίο, αμέσως διορίζονται στα υπουργεία• από παντού βυζαίνουν και ο ιδεαλισμός τους ξεφουσκώνει μέσ’ στα βολέματα του κατεστημένου.

Είμαι εναντίον κάθε ιδεολογίας, σε οποιαδήποτε απόχρωση και αν μας την πασέρνουν. Όσο πιο γοητευτικές και προοδευτικές είναι οι ιδέες, τόσο πιο τιποτένια ανθρωπάκια μπορεί να κρύβονται από πίσω τους. Όσο πιο όμορφα τα λόγια τους, τόσο πιο ύποπτα τα έργα τους. Όσο πιο υψηλοί οι στόχοι, τόσο πιο άνοστοι οι στίχοι.

Είμαι, προπάντων, εναντίον κάθε ατομικής φιλοδοξίας, που καθημερινά μας οδηγεί σε μικρούς και μεγάλους συμβιβασμούς. Αν σήμερα κυριαρχούν παραγοντίσκοι και τσανάκια, δεν φταίει μόνο το κωλοχανείο φταίνε και οι δικές μας παραχωρήσεις και αδυναμίες. Αν πιάστηκε η μέση του οδοκαθαριστή, φταίμε και εμείς που πετούμε το τσιγάρο μας στο δρόμο. Κι αν η λογοτεχνία μας κατάντησε σκάρτη, μήπως δεν φταίει και η δική μας σκαρταδούρα». (Περιοδικό Διαγώνιος, Tεύχος 1, Ιανουάριος-Απρίλιος, 1979)


http://www.doctv.gr/page.aspx?itemID=SPG1716" onclick="window.open(this.href);return false;


@};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΑΞΙΖΕΙ...

Δημοσίευση από AMALIA »

.... @};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΑΞΙΖΕΙ...

Δημοσίευση από Λιζούλα »

@};- @};- @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31504
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΑΞΙΖΕΙ...

Δημοσίευση από Fotinoula »

Vaso έγραψε: Ναι, κανένας άνθρωπος δεν χρειάζεται βραβείο για να είναι Άνθρωπος...

και αυτό μας έμαθε ένας Άνθρωπος, για την Ζωή του οποίου δεν γράφτηκε τίποτα από την κοινωνία του...Σαν να μην υπήρξε...
οτιδήποτε κάνει ο Άνθρωπος δεν του δίνει αξία περισσότερη, από αυτήν που ίσως δεν έχει ακόμα ανακαλύψει μέσα στον Εαυτό του...Κάθε βραβείο για το χάρισμα του καθενός, είναι ο τρόπος να στοχεύεις λανθασμένα...Και είναι σαν κάποιοι να κουνάνε τον στόχο, απλά για να τον πετύχεις και να νιώσεις νικητής...


Μα ο Νικητής δεν είναι αυτός που οι άλλοι τον αναγνωρίζουν...
Νικητής είναι αυτός που δεν τον γνωρίζει κανείς, αλλά αυτός τους γνωρίζει όλους!


Κάποτε θα μάθουμε να πατάμε στον Δρόμο, στην Αλήθεια, στην Ζωή, ερμηνεύοντας διαφορετικά τα μηνύματα που μας έχουν δοθεί ανά τους αιώνες, σαν πανανθρώπινες Αλήθειες της Αγάπης!

Κάποτε θα μάθουμε στα παιδιά μας να μην δημιουργούν κοινωνίες βραβείων, αλλά να αφήνουν ίχνη Ομορφιάς στον Δρόμο τους…

@};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33463
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΑΞΙΖΕΙ...

Δημοσίευση από Annoula »

@};- @};- @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33484
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΑΞΙΖΕΙ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Μα ο Νικητής δεν είναι αυτός που οι άλλοι τον αναγνωρίζουν...
Νικητής είναι αυτός που δεν τον γνωρίζει κανείς, αλλά αυτός τους γνωρίζει όλους!

@};- @};- @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29894
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΑΞΙΖΕΙ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

@};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27230
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΑΞΙΖΕΙ...

Δημοσίευση από Ellaki »

@};- @};- @};- @};- @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: ΑΞΙΖΕΙ...

Δημοσίευση από nondas »

@};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: ΑΞΙΖΕΙ...

Δημοσίευση από JOANNA »

@};- @};-
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΑΞΙΖΕΙ...

Δημοσίευση από eirini »

@};- @};-
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25978
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΑΞΙΖΕΙ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- @};-
Vaso έγραψε:Μα ο Νικητής δεν είναι αυτός που οι άλλοι τον αναγνωρίζουν...
Νικητής είναι αυτός που δεν τον γνωρίζει κανείς, αλλά αυτός τους γνωρίζει όλους!
@};- @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24498
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΑΞΙΖΕΙ...

Δημοσίευση από ALEXOULA »

@};- @};- @};- @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12152
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΑΞΙΖΕΙ...

Δημοσίευση από Maraki »

Bάσω @};- @};- @};-

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είμαι Παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο Δρόμος ο δικός μου προς εσένα...

Και ο Ιησούς είπε ότι μόνο τα παιδιά θα μπουν στο Βασίλειο των Ουρανών.

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΑΞΙΖΕΙ...

Δημοσίευση από panos »

@};- @};- @};-
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”