κινημα χωρίς μεσάζοντες

Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: κινημα χωρίς μεσάζοντες

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Ίδιοι οι είναι πόλοι Σοφούλι μου, από πνευματικής απόψεως, αλλά από πρακτικής, εγώ αυτή τη στιγμή θα στηρίξω τον Έλληνα που έχει περισσότερη ανάγκη κι ας είναι 2 ευρώ ακριβότερος, παρά τον Γερμανό που έχει θησαυρίσει από την δική μου την ανέχεια.

Απλά τα πράγματα!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: κινημα χωρίς μεσάζοντες

Δημοσίευση από Sofoula »

Δεν διαφωνω στο πρακτικο κομματι, αρκει να μην με βλαπτει κ εμενα. Γιατι αλλο 2 ευρο και αλλο 40. Και η δικη μου θεση, οπως την εχω ξαναπει και ας με βρισκει αντιθετη με τους περισσοτερους, ειναι πως δεν νιωθω Ελληνιδα μονο, αλλα περισσοτερο κατοικος της Γης και πολιτης του κοσμου :x
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: κινημα χωρίς μεσάζοντες

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Α, ναι, κι εγώ νιώθω πολύ όμορφα όταν βλέπω τα πράγματα "από πάνω" κι αισθάνομαι πολίτης του σύμπαντος (και δεν έχω αντίθετη θέση με σένα), όμως όταν έρθει ο άλλος να μου αρπάξει το σπίτι και να με κάνει δούλο απαξιώνοντάς με συνεχώς και προβάλλοντάς μου απεχθή χρέη, χρέη που στην πραγματικότητα δεν υπάρχουν, την ώρα που ο ίδιος ήδη μου χρωστάει, δεν θα κάτσω να το παίξω "υπεράνω"!

Θ' αμυνθώ με νύχια και με δόντια!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: κινημα χωρίς μεσάζοντες

Δημοσίευση από Sofoula »

Μα ναι, σαφώς θα υπερασπιστώ το "σπίτι μου" (αν και δεν με εκφράζει αυτή η λέξη, εμένα προσωπικά). Δεν διαφωνώ στο πρακτικό επίδεδο - το να διώξω τον άλλο είναι μία παράμετρος. Το να αλλάξω διαχειριστή είναι μια άλλη.

Το να νιώθω όμως μέσα μου πως ούτε είμαι και ούτε θα γίνω δούλος κανενός, ούτε χρωστάω δεν συμαίνει ότι το παίζω υπεράνω. Συμαίνει πως απλά ξέρω που βρίσκομαι και ποια είμαι. Ναι, σίγουρα, όσο περνάει από το χέρι μου, με την Θέλησή μου, θα ενισχύσω τον κόσμο μου, τα όριά μου, θα βοηθήσω τον άνθρωπο δίπλα μου - αν και εκείνος θέλει να βοηθήσει τον εαυτό του, θα αντισταθώ σε όποιον πάει να δράσει επεμβατικά στην ζωή μου. Σε όποιο περιβάλλον, με όποιον τρόπο δεν βλάπτει εμένα (έτσι όπως το κρίνω, στην παρούσα φάση).

Η Μητέρα Γη μολύνεται με ταχύτατους ρυθμούς, πόλεμοι γίνονται σε πολλά μέρη της Γης, η εκμετάλλευση πάει σύννεφο, η οικονομική κρίση είναι παγκόσμια, οι άνθρωποι τρώνε ο ένας τον άλλο και γιαυτό, το να πιστεύω πως ο εχθρός έχει έθνος, εμένα μου φαίνεται εξωπραγματικό... :-(
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: κινημα χωρίς μεσάζοντες

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Το να νιώθω όμως μέσα μου πως ούτε είμαι και ούτε θα γίνω δούλος κανενός, ούτε χρωστάω δεν συμαίνει ότι το παίζω υπεράνω.
Αχ, βρε γλυκάκι μου! @};- >:d<
Αυτό, μόνο στην πράξη θα μπορέσεις να το αποδείξεις στον εαυτό σου! Και δεν χρειάζεται σε κανέναν άλλον!

Όταν οι συνθήκες της ζωής σου, οι πρακτικές, γιατί εδώ βρισκόμαστε, στη γη, σε φέρουν μπροστά σε καταστάσεις που θα χρειαστεί να αποδείξεις τα λόγια σου και το κάνεις, ναι, τότε μόνο δεν θα το παίζεις υπεράνω, όπως εγώ άλλωστε, όπως και όλοι όσοι υποστηρίζουν μία θέση.

Μέχρι τότε, όλοι το "παίζουμε" υπεράνω..
Συμαίνει πως απλά ξέρω που βρίσκομαι και ποια είμαι.
Αυτή την Ακεραιότητα λοιπόν θα την έχεις κατοχυρώσει και στην πράξη.

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23366
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: κινημα χωρίς μεσάζοντες

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Όλο αυτό το πρόβλημα του τι προϊόντα θα αγοράζουμε, είναι πολύ δύσκολο τελικά...
Ναι μεν αγοράζοντας ελληνικά προϊόντα βοηθούμε να φύγουν λιγότερα λεφτά προς τα έξω (γιατί πάντα κάτι θα φύγει), όμως από την άλλη μεταξύ του διλήμματος "δεν βγαίνει ο μήνας" και "τα καταφέρνω", προφανώς ο οποιοσδήποτε θα επιλέξει το δεύτερο.

Όμως από την άλλη, αγοράζοντας πάντα το φθηνότερο, στο τέλος θα καταλήξουμε να τα αγοράζουμε όλα από την Κίνα - για τον απλούστερο λόγο πως οι μεγάλες χώρες έχουν και μεγαλύτερη αγορά, οπότε μπορούν και ρίχνουν τις τιμές τους. Βέβαια, αν το ένοιαζε το κράτος να κρατήσει τα λεφτά του, θα φορολογούσε υπερμεγεθώς τα εισαγώμενα, πράγμα που μετά θα οδηγούσε να σταματήσουν όλες οι εισαγωγές - όχι πως αυτό θα ήταν κακό, αλλά πάει ενάντια στα συμφέροντά τους. Από την άλλη, και αρθιστικά να το πάμε, όσα λεφτά γλυτώσουμε όλοι μαζί τον χρόνο, σίγουρα δεν φτάνουν τα λεφτά που τρώνε οι "από πάνω". Και από την άλλη, ελάχιστοι έλληνες έχουν τα κεφάλαια να επενδύσουν σε βιομηχανίες πλέον, άσε που τελικά μπορεί και να μην τους συμφέρει.

Και τέλος, όλο αυτό που το χρήμα και η απλή πράξη μίας αγοράς έχει αποκτήσει χαρακτήρα κοινωνικό (τα λεφτά μένουν στην ελλάδα), περιβαντολλογικό (αυτό το προϊόν είναι πιο φιλικό στο περιβάλλον), ανθρωπιστικό (έπαθα φρήκη με "τις παστίλιες για τον πόνο του άλλου"), κλπ κλπ, μου φαίνεται πολύ άσχημο. Λες και σόζουμε κανέναν αγοράζοντας αυτό ή το άλλο προϊόν. Στις τσέπες των εταιριών πάνε, και τα ψίχουλα που θα δώσουν "για τον πόνο του άλλου", τα κερδίζουν ως παραπάνω έσοδα λόγω αυτής της ύπουλης διαφήμισης - με bonus το "ανθρωπιστικό προφίλ". Μου δίνει την εντύπωση ότι μας κάνει ακόμα πιο οκνηρούς και απαθής στην ομαδική δράση - σιγά σιγά, ο ρόλος του βοηθού προς τον συνάνθρωπό μας αποκτά ως μεσολαβιτή τις εταιρίες, και με το αζημίωτο, βέβαια! Και προτιμώ να έχω την ενοχή ότι δεν κάνω τίποτα για τον συνάνθρωπό μου, τον πλανήτη, την οικονομία, παρά να έχω την ψευδαίσθηση ότι και καλά συνεισφέρω μέσα από τις αγοραστικές μου επιλογές.

Εν κατακλείδι, εγώ προσωπικά ποτέ μου δεν επέλεξα με βάσει τέτοια κριτήρια το τι θα αγοράσω, αλλά κυρίως με βάση την ισορροποία τιμής-ποιότητας. Και υπάρχουν έλληνες που πουλάνε φώλες, όπως και έλληνες που πουλάνε αριστουργήματα. Ο λόγος που θα επιλέξω το ελληνικό προϊόν έχει να κάνει περισσότερο ότι έχει υποστεί λιγότερες επεξεργασίες και αλλιώσεις και ταλαιπωρία από τα εισαγώμενα, και επειδή μου αρέσει περισσότερο η πιο προσωπική επαφή που έχεις με έναν μαγαζάτωρα, από τα απρόσωπα των πολυεθνικών. Όμως υπάρχουν και προϊόντα που δεν τα βρήσκεις στην ελλάδα, όπως και προϊόντα που τα πουλάνε σε 5πλάσιες τιμές - και εκεί, συγγνώμη, αλλά δεν θα πάρω.

Όσο για την οικονομία, πιστεύω ότι περισσότερο θα βοηθούσε η αλλαγή του νομοθετικού και φορολογικού πλαισίου και ελέγχων, από το να αγοράσω ντόπιες πατάτες. Για την ανθρωπιστική βοήθεια, πιστεύω ότι περισσότερο σημασία έχει να ακούμε τον πόνο του διπλανού μας και να του προσφέρουμε μια αγκαλιά - και στην τελική κάνε μία απευθείας δωρεά σε κάποιον οργανισμό. Και για το οικολογικό, πιστεύω ότι αυτό που μολύνει την Γη είναι όλη αυτή η βρώμα που έχουμε μαζέψει στο ενεργειακό μας πεδίο, και όχι τόσο το τι σκουπίδια ρίχνουμε στις χωματερές.

Άλλο να ενδιαφέρεσαι μέσα σε ένα υγιές πλαίσιο, και άλλο να φορτώνεσαι την ταμπέλα του "ιππότη της οικονομίας/ανθρωπότητας/περιβάλλοντος". Μην ξεχνάνετε ότι έχουν και συμφέρον να μας μεταθέτουν μονήμως τις (υπαρκτές ή φανταστικές) ευθύνες για τις μ******ς που κάνουν οι ίδιοι - άλλωστε το ότι μία μάζα φορτωμένη με ενοχές είναι ακόμα πιο ανίκανη, είναι κάτι που το γνωρίζουμε.

Αυτά. @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: κινημα χωρίς μεσάζοντες

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Συμφωνώ Θοδωρή μου! Στα πάντα πρέπει να υπάρχουν ισορροπίες, κάτι που όμως είναι λίγο δύσκολο να πετύχεις γιατί όπως βλέπεις υπεισέρχονται πολλοί παράγοντες.

Γι' αυτό χρειάζεται διάκριση και συνείδηση από τον καθένα μας! :x
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: κινημα χωρίς μεσάζοντες

Δημοσίευση από VasilisM »

Κι εγώ προσωπικά χέστηκα αν είναι γερμανικό ή ελληνικό προϊόν. Αρκεί να πληροί αυτό που λέει και ο Θοδωρής, ισορροπία τιμής-ποιότητας. Δεν πιστεύω πως το πρόβλημα της Ελλάδας τόσα χρόνια ήταν ότι αγοράζαμε ξένα προϊόντα.. από την άλλη σιχαίνομαι οτιδήποτε γίνεται μόδα και μαζικά, οπότε.. :roll:

Αντίθετα το κίνημα χωρίς μεσάζοντες με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο! Και μάλιστα τόσα χρόνια απορώ γιατί δεν γινόταν μια τέτοια κίνηση. Τι πιο ωραίο από το να παίρνεις άμεσα το προϊόν σε χαμηλότερη τιμή και φρεσκότατο..
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25978
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: κινημα χωρίς μεσάζοντες

Δημοσίευση από Βικούλα »

Θοδωρή @};- @};- @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: κινημα χωρίς μεσάζοντες

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Βασικά δεν θα ήθελα να συνεχίσω την κουβέντα, νομίζω ότι τα είπαμε όλα, αλλά κάτι που δεν μου "κάθεται" καλά, δεν μπορώ να το αφήσω στο "ντούκου"..
Δεν πιστεύω πως το πρόβλημα της Ελλάδας τόσα χρόνια ήταν ότι αγοράζαμε ξένα προϊόντα..
Κι εγώ προσωπικά χέστηκα αν είναι γερμανικό ή ελληνικό προϊόν
Δυστυχώς πολλά, πάρα πολλά, από τα προβλήματα της Ελλάδας κρύβονται μέσα σ' αυτές τις δύο φράσεις!

Βασιλάκι μου! :x
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: κινημα χωρίς μεσάζοντες

Δημοσίευση από VasilisM »

Βασικά δεν θα ήθελα να συνεχίσω την κουβέντα, νομίζω ότι τα είπαμε όλα
Εντάξει Δημητρούλα, ούτως ή άλλως δεν έχει και νόημα να το συζητήσουμε. >:d< >:d< :x :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: κινημα χωρίς μεσάζοντες

Δημοσίευση από ARTYADIS »

:) >:d< >:d< >:d<
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4565
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: κινημα χωρίς μεσάζοντες

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Φίλοι στο Π.Φάληρο οργανώνουν την Κυριακή αυτό...

Η Πρωτοβουλία Αλληλεγγύης Πολιτών Π. Φαλήρου, διοργανώνει για 3η φορά Διάθεση Προϊόντων ΧΩΡΙΣ ΜΕΣΑΖΟΝΤΕΣ την Κυριακή 2 Ιούνη 2013, από τις 9 πμ έως 2 μμ, στο παρκάκι Παμφυλίας και Ανδρομάχης (έξω από το 3ο Λύκειο Π. Φαλήρου).
Ξανά, με προϊόντα από συνεταιρισμούς αλλά και μικρούς παραγωγούς, προϊόντα της Ελληνικής γης ( αλλά και καφέδες από τη Λατινική Αμερική ).
Επιδίωξή μας η δίκαιη τιμή, τόσο για τους καταναλωτές όσο και για τους παραγωγούς.
Στόχος μας, μέσω της αλληλεγγύης η κοινωνία μας να κρατηθεί όρθια μέσα στην κρίση.
Το μεσημέρι θα μαγειρέψουμε για όλους και ταυτόχρονα θα λειτουργήσει ανταλλακτικό - χαριστικό παζάρι βιβλίων και επιτραπέζιων παιχνιδιών.

Προσκαλέστε και τους φίλους σας, σας περιμένουμε όλους!!

Για τις παραγγελίες σας πιέστε εδώ :

http://alpolfaliro.tk/TROFIMA.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4565
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: κινημα χωρίς μεσάζοντες

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Εμείς στην Ν.Σμύρνη οργανώνουμε το Σάββατο αυτό...

Η Δημοτική Κίνηση ΣΤΡΟΦΗ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ διοργανώνει 3η διανομή προϊόντων χωρίς μεσάζοντες. Έχουμε στόχο όχι μόνο την επίτευξη χαμηλότερης τιμής, αλλά και την ποιότητα των προϊόντων, τη στήριξη νέων και μικρών παραγωγών ή συνεταιρισμών, την τοπικότητα της παραγωγής, τη δίκαιη τιμή τόσο για τον καταναλωτή όσο και για τον παραγωγό, την οικοδόμηση προσωπικών σχέσεων με τους παραγωγούς.

Τα θετικά συμπεράσματα από τις 2 προηγούμενες απευθείας διαθέσεις προϊόντων δείχνουν ότι πετύχαμε το στόχο μας σε σημαντικό βαθμό, και μας ενθαρρύνουν να συνεχίσουμε.

Εκτός από ελαιόλαδο, μέλι, ρύζι, όσπρια κλπ, θα διατεθούν επίσης πατάτες από την Ηλεία προς 5,5€ τα 10 κιλά, ενώ θα υπάρχουν καφές, κακάο και ζάχαρη δίκαιου και αλληλέγγυου εμπορίου από τον Συνεταιρισμό Συν.Αλλ.Οις

Η διάθεση των προϊόντων θα γίνει το Σάββατο 1 Ιουνίου 2013, ώρα 8:00 με 13:00, στο κτήμα Δέγλερη (Ευξείνου Πόντου & Σωκίων, Άνω Νέα Σμύρνη) κοντά στην ταβέρνα του «Κατσιού» (για χάρτη πατήστε εδώ).

για παραγγελίες
http://strofi-ns.gr/xoris-mesazonte/" onclick="window.open(this.href);return false;

>:d< @};- >:d<
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: κινημα χωρίς μεσάζοντες

Δημοσίευση από Λιζούλα »

ευχαριστούμε Παναγιώτη! >:d< >:d< >:d<
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”