ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από Vasoula »

Αυτά είναι παιδιά...

Ας ενημερώσουμε όσο περισσότερους...

αν δεχθούμε την κάρτα του πολίτη σήμερα, θα είναι απλούστερο το τσιπάκι αύριο...


ελεεινοί.........!!!!!!!!


:? :? :?











ΕΦΙΑΛΤΙΚΟ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΑΣ
Το πρωί βρέθηκα στην Εμπορική τράπεζα για την κατάθεση των μισθών δύο υπαλλήλων μου και αφού τελείωσα και πήγα να φύγω, με φωνάζει ο υπεύθυνος καταθέσεων και παρουσία άλλων δύο άρχισε να μου λέει...για μια ενημέρωση που πρέπει να μου γίνει όσον αφορά τους νέους όρους που θα διέπουν την διαχείριση των καταθέσεων των πελατών όλων των τραπεζών. Όταν είπα ότι θα ήθελα να τους διαβάσω και εάν έχω χρόνο να υπογράψω, μου είπε ότι είτε τους αποδεχθώ είτε όχι θα μπουν σε ισχύ πολύ σύντομα. Πριν προλάβω να συνέλθω από αυτά που άκουσα, άρχισε να μου λέει τα εξής:
- Ξέρετε, θα πρέπει η πληρωμή μισθοδοσίας να γίνεται πλέον μέσω τράπεζας.
- Ναι, το ξέρω. Οι δύο υπάλληλοί μου έχουν λογαριασμούς και πηγαίνω και τους τα καταθέτω στον λογαριασμό τους. Τον άλλο τον πληρώνω με μετρητά.
- Όχι. Δεν πρέπει να γίνεται έτσι. Πρέπει τα χρήματα που αφορούν πληρωμή μισθοδοσίας, να βρίσκονται σε μία τράπεζα και από εκεί με εντολή δική σας να πληρώνονται οι υπάλληλοί σας.
- Μα σπάνια χρησιμοποιώ το λογαριασμό μου. Τα έσοδά μου είναι σχεδόν μία η άλλη με τα έξοδά μου, οπότε δεν υπάρχει λόγος να τρέχω συνεχώς στις τράπεζες. Έχω μικρή επιχείρηση με τρεις υπαλλήλους και τον έναν μάλιστα τον πληρώνω κατευθείαν.
- Δεν έχει σημασία. Πρέπει τα λεφτά που του δίνετε να τα καταθέτετε στην τράπεζά μας σε λογαριασμό σας, να εκδίδετε μία εντολή με το ποσό που πληρώνεται ο υπάλληλος, να την στέλνεται σε εμάς και κατόπιν να βάζουμε το ποσόν στο λογαριασμό του υπαλλήλου που θα μας έχετε δώσει.
- Μα τι μου λέτε; Τι είναι αυτά τα πράγματα; Για να πληρώσω δηλαδή τον υπάλληλό μου πρέπει να βάλω εσάς μεσάζοντα;
- Πρέπει όλα να ελέγχονται. Πρέπει πλέον να σταματήσει το μαύρο χρήμα.
- Ποιο μαύρο χρήμα; Μαύρο χρήμα είναι ο μισθός του υπαλλήλου μου που του έχω κάνει τις κρατήσεις για το ΙΚΑ, την παρακράτηση και απόδοση του ΦΜΥ και κάθε χρόνο δηλώνω τα πάντα στην εφορία;
- Εσείς μπορεί να το κάνετε έτσι, οι άλλοι όμως;
- Δηλαδή για να καταλάβω, όλοι οι Έλληνες ξαφνικά απόκτησαν μία στάμπα που λέει «ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ»; Όλοι μας καλούμαστε να αποδείξουμε στις τράπεζες ότι δεν είμαστε απατεώνες καταθέτοντας τα χρήματα των υπαλλήλων μας σε εσάς; Γιατί δηλαδή να παίρνετε εσείς χρήματα που δεν θα βλέπατε ποτέ;
- Είπαμε, για να είναι όλα τακτοποιημένα πρέπει όλα να περνούν από την τράπεζα. Εάν δεν το κάνετε θα έχετε πρόστιμο!
- Γιατί; Ποιος ο λόγος; Δηλαδή η τράπεζα ανέλαβε καθήκοντα ελεγκτού του υπουργείου οικονομικών; Και γιατί τα χρήματά μου θα πρέπει να έρχονται σε σας;
- Εσείς γιατί δεν το θέλετε; (Ήταν σαν να μου έλεγε ότι δεν το θέλω γιατί είμαι απατεώνας και θέλω να κρύψω κάτι)!
- Γιατί μου μιλάτε με αυτό τον τόνο; Δηλαδή ξαφνικά για εσάς έγινα απατεώνας;
- Όχι, όχι. Απλά εφόσον είστε νομοταγής τι έχετε να φοβηθείτε;
- Από εσάς και το σκεπτικό σας πολλά! Δηλαδή τα χρήματα των εργοδοτών προς τους μισθωτούς, θα πρέπει να βρίσκονται όλα σε εσάς, σωστά; Και για να τα πάρει ο μισθωτός θα πρέπει να έχει και την κάρτα του πολίτη, σωστά;
- Ε βέβαια. Αυτό θα μπει πολύ σύντομα σε ισχύ.
- Και εάν ο μισθωτός δεν θέλει να πάρει την κάρτα;
- Γιατί να μην θέλει να την πάρει; Τι είναι; Φακελωμένος στην αστυνομία ή καταζητούμενος;
- Δηλαδή εάν κάποιος αρνηθεί να πάρει την κάρτα, κατευθείαν εντάσσεται στα ύποπτα στοιχεία;;!!
- Μα γιατί άλλο να μην την θέλει; Με την κάρτα του πολίτη όλα μπαίνουν σε τάξη. Θα μπορεί να έχει αφορολόγητο αφού όλες οι αποδείξεις θα καταγράφονται αυτόματα στην εφορία και δεν θα έχει ο φορολογούμενος όλο εκείνο το φόρτο καταγραφής τους. Για σκεφτείτε τους μεγάλους ανθρώπους πόσο θα διευκολυνθούν!
- Δηλαδή θέλετε να μου πείτε ότι γίνεται επειδή σκέφτηκαν και πόνεσαν τους ηλικιωμένους!!!
- Και όχι μόνον αυτό. Σκέφτεστε ότι μέσα σε μία οικογένεια χωρίς την ατομική κάρτα, θα ανταλλάζουν αποδείξεις μέχρι να τακτοποιηθεί το αφορολόγητο όλων των μελών;
- Δηλαδή;
- Είδατε που δεν τα έχετε σκεφτεί όλα; Δηλαδή, εάν ο σύζυγος είχε μαζέψει τις απαιτούμενες αποδείξεις, το πλεόνασμα θα το έδινε στην σύζυγο. Οπότε άδικα η σύζυγος θα αποκτούσε αφορολόγητο. Ενώ με την κάρτα η απόδειξη από την εκάστοτε αγορά αφορά τον κάτοχο και μόνο!
- Και το βρίσκεται αυτό άδικο; Μία οικογένεια είναι. Οικογενειακό εισόδημα δηλώνουν. Οι αγορές γίνονται για το σπιτικό τους, για τα παιδιά τους. Μα τι μου λέτε τώρα; Και τα θεωρείται και δίκαια; Όσο περνάει από το χέρι μου δεν θα βγάλω ούτε κάρτα, ούτε και θα πληρώνω μέσω τράπεζας τον υπάλληλό μου.
- Να δούμε τότε πως θα δικαιολογεί τα χρήματά του!! Διότι όταν θα ισχύσουν οι νόμοι αυτοί, δεν θα μπορεί να εμφανίσει κάποιος χρήματα που δεν έχουν περάσει από τράπεζα. Θα χτυπάει σε κάθε αγορά που θα ξεπερνάει το ποσόν που έκανε ανάληψη!!!!!!!!!

Ξαφνικά αισθάνθηκα ένα πνίξιμο.

Κατάλαβα ότι θα πάθαινα εγκεφαλικό.

Σηκώθηκα βιαστικά κι έφυγα μην αντέχοντας να ακούω άλλο.

Ήθελα αέρα, πνιγόμουν.

Βγήκα έξω και όλοι μου φαινόντουσαν εχθροί.
Ήθελα να βάλω τα κλάματα.
Με έπνιγε το αόρατο χέρι του Μεγάλου Αδελφού.

Αισθανόμουν τόσο δούλος και τόσο υποταγής όσο δεν είχα αισθανθεί έτσι σε όλα μου τα χρόνια. Καταλάβαινα ότι ο έλεγχος επάνω μου σε λίγο καιρό θα είναι καθολικός.
Θα είμαι δούλος.
Δεν θα έχω αξιοπρέπεια σαν άνθρωπος, σαν οικογενειάρχης, σαν αυτοδύναμος μικροεπιχειρηματίας.

Και παρεμπιπτόντως, όταν τα συζήτησα με έναν γνωστό μου στην ALPHA μου είπε ότι όλα τα δάνεια θα πληρώνονται αυτόματα από τους λογαριασμούς, χωρίς να ερωτηθούμε και ότι θα μένει μέσα το ποσόν των 600,00 ευρώ το οποίο έχουν κρίνει ότι με αυτό καλύπτουμε τις απαιτούμενες ανάγκες διαβίωσης του μήνα!!!

Εάν δεν γίνει κάτι για να αλλάξουν αυτά που έχουν δρομολογηθεί, πέστε αντίο στην αξιοπρέπεια του Έλληνα.
Πέστε αντίο στην ευμάρεια της οικογένειάς σας και κλείστε καλά πίσω σας την πόρτα που γράφει «ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ».
Θα είναι μία λέξη που θα την διαβάζουμε στα παιδιά μας και θα λέμε ότι κάποτε κάποιοι παππούδες μας την είχαν γιατί θα ντρεπόμαστε να τους πούμε ότι την είχαμε εμείς και την χάσαμε...

(κείμενο αγνώστου αγανακτησμένου Έλληνα).
http://www.promitheasblog.com/2011/04/blog-post_27.html
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Θα είναι μία λέξη που θα την διαβάζουμε στα παιδιά μας και θα λέμε ότι κάποτε κάποιοι παππούδες μας την είχαν γιατί θα ντρεπόμαστε να τους πούμε ότι την είχαμε εμείς και την χάσαμε...
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

:? :? :-(
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21676
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Νομίζω πως είναι το καλύτερο τόπικ για να μπει το παρακάτω...
Το κείμενο είναι ενυπόγραφο, εγώ δεν έχω βάλει τα ονόματα.

ΣΙΓΑ ΜΗ ΦΟΒΗΘΩ 32 Παπαγαλάκια…. [Απάντηση από 33 της …. Δυτικής Ελλάδας]

Posted: 16/06/2011 by Β.Χ. in Κοινωνικός έλεγχος, Παρεμβάσεις
Ετικέτες:Παρασιτική άρχουσα τάξη, διανοούμενοι
Πριν λίγες μέρες, 32 Υπηρέτες του Συστήματος, που συστήθηκαν ως ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ, βγήκαν στο Κλαρί για να εμψυχώσουν την Ευρωπαϊκή και ντόπια Παρασιτική άρχουσα Τάξη.
Η διακήρυξή τους είχε τίτλο «Τολμήστε!», και την υπογράφουν ενδεικτικά και οι: Θανάσης Βαλτινός, Κική Δημουλά, Διονύσης Σαββόπουλος, Απόστολος και Αρίστος Δοξιάδης, Τάκης Θεοδωρόπουλος, Αθηνά Κακούρη, Μένης Κουμανταρέας, Αλέκος Φασιανός, Χαρίδημος Τσούκας, κ.λ.π.
Η Κρατική τηλεόραση, στο κεντρικό δελτίο Ειδήσεων της 2-6-2011, έσπευσε να προωθήσει την εν λόγω Πρωτοβουλία, καλώντας τον (εκ των 32) κ. Απόστολο Δοξιάδη, ο οποίος κατήγγειλε τον «λαϊκισμό» του Κινήματος των πολιτών στις πλατείες της πατρίδας μας, ενημέρωσε τους τηλεθεατές ότι «το Μνημόνιο δεν είναι ένας κακός μπαμπούλας αλλά μια συμφωνία που…. κάναμε» (εμείς ο Λαός, όλοι μαζί την κάναμε ‼) και τέλος, προέτρεψε την Κυβέρνηση να ολοκληρώσει το «Έργο» της, διότι «Δεν έγιναν, ακόμη, οι Αποκρατικοποιήσες & Ιδιωτικοποιήσεις που έπρεπε και ΟΠΩΣ έπρεπε».
Τι προτρέπουν, λοιπόν, οι 32 «Διανοούμενοι» να κάνει το Σύστημα;
ΤΟΛΜΗΣΤΕ, τους φώναξαν, να ολοκληρώσετε το ΕΓΚΛΗΜΑ.
ΤΟΛΜΗΣΤΕ, να πουλήσετε την ΠΑΤΡΙΔΑ & τον ΛΑΟ, για να σωθεί ….η χώρα‼
Οι φερόμενοι ως «Διανοούμενοι», όλων των …ειδικοτήτων (Συγγραφείς, Ποιήτριες, Παραμυθάδες και Διασκεδαστές), έλυσαν την χρόνια σιωπή τους, σταμάτησαν για μια στιγμή να υμνούν το «Χαριτωμένο», το «Μελαγχολικό», το «Κατάλληλο» και έβγαλαν τρομερή …φωνούλα δήθεν «Εθνικής Ευθύνης», ενάντια στο Λαϊκισμό (και στο Λαό εννοείται…).
Δοξασμένοι (τριάντα χρόνια τώρα) στις Γκαλερί των Αργόσχολων κάποιοι, στην Κρατική Τηλεόραση άλλοι και στα Μέγαρα Μουσικής κάποιοι άλλοι, τα «Καλά παιδιά» των κιτρινισμένων επιφυλλίδων, ένιωσαν απειλή:

Ώ‼ βαρύτιμα Κρατικά Βραβεία, ώ‼ προαναγγελθείσες Διακρίσεις, και σεις Cocktail party, Γευσιγνωσία, Ηρώδειο – Επίδαυρος με τα σινιέ λευκά λινά πουκάμισα να ανεμίζουν, ω‼ χτύπημα της μοίρας αβάσταχτο:
«Πούθε στο διάολο ξεφύτρωσαν όλοι αυτοί οι φτωχοί, οι άνεργοι, οι απελπισμένοι, και πλημμυρίσαν τις Πλατείες, πως τολμούν και πεινούν, πως τολμούν και πονούν, πως τολμούν και ελπίζουν;
Πως τολμούν και ζητούν πίσω τον ιδρώτα τους τα όνειρά τους που έγιναν αστακομακαρονάδες, κρασάκι Cabernet, και Martini με πάγο;»
ΤΟΛΜΗΣΤΕ, λοιπόν, «Ευρωπαίοι» και «Έλληνες» μοναρχοφασίστες, Εφοπλιστές, Καναλάρχες, Τραπεζίτες:ΤΟΛΜΗΣΤΕ, να δολοφονήσετε τον Λαό μας, να ξεπουλήσετε την Κληρονομιά του, τις Αξίες και τις σταθερές του.Οι 32 «Κοσμοπολίτες» δήλωσαν «Παρόντες», για να σας συνδράμουν, να σας απενοχοποιήσουν, να σας προσκυνήσουν.ΟΧΙ, ΛΕΒΕΝΤΕΣ ΜΑΣ, ΤΟ ΠΑΡΤΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ‼Σήμερα θα ακούσετε Εμάς: τους τριάντα τρείς (33) «διανοούμενους» (πάντα θα είμαστε ένας παραπάνω από εσάς).Εμάς που σπουδάσαμε αθόρυβα, με θυσίες και αξιοπρέπεια, με μισθό και ανταμοιβή το αίμα των γονιών μας.
Πάντα κοντά στους (μερικές φορές οι ίδιοι και) χειρώνακτες και πάντα Ευγνώμονες και προσγειωμένοι.Στιγμή δεν ξεχάσαμε, πως κάθε τάξη, κάθε Πανεπιστημιακή Σχολή που ολοκληρώναμε, κάθε Μεταπτυχιακό, κάθε Τέχνη ή Δεξιότητα που αποκτήσαμε, ΔΕΝ είναι λάφυρο Ναρκισσισμού και κατάκτηση Ατομική.
Είναι δώρο του λαού μας, που μας έκανε την Τιμή να μας σπουδάσει, να μας μορφώσει και να μας διακρίνει, για να του ανταποδώσουμε στο Πολλαπλάσιο αυτή την τιμή, όποτε προβάλλουν οι ανηφοριές της Ιστορίας, τότε που θα χρειαστεί ΕΛΠΙΔΑ, ΚΟΥΡΑΓΙΟ και ΟΡΑΜΑ.

Σήμερα, λοιπόν, που ο λαός μας βρίσκεται στο Ιστορικό του Σταυροδρόμι, που βογκάει, αγκομαχά, βουρκώνει ή αγωνίζεται, εμείς είμαστε μέσα του:

Κομμάτι απ’ την Ανάσα και τη Σάρκα του.

Στις Πλατείες, στα Σχολεία, στα Νοσοκομεία, εκεί που αγωνιζόμαστε χρόνια τώρα, κάθε μέρα, ενάντια στο Ανόητο, Αδίστακτο Σύστημα Εξουσίας, που εσείς τόσο πρόθυμα υπηρετείτε, και φυσικά και το δείχνετε και το διαλαλείτε…
ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ, 32 «ΔΙΑΝΟΟΥΜΕΝΟΙ»‼
Δεν θα έρθουμε καλεσμένοι στα δείπνα που στήνετε στην Κρατική τηλεόραση.
Εσείς πρέπει να παρευρεθείτε, βέβαια.
ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ, 32 «ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ»‼
Εμείς ΔΕΝ θα είμαστε εκεί. Και σήμερα και πάντα θα παραμείνουμε «Λαϊκιστές».
Να τραγουδάμε στα μούτρα των Ανόητων δολοφόνων της Ζωής, σ’ αυτούς που χαίρονται να διαμελίζουν Λαούς και να επιχορηγούν μια «Τέχνη» ανάπηρη, μαυραγορίτικη και προσκυνημένη: ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΜΕ & ΔΕΝ ΠΟΥΛΙΟΜΑΣΤΕ.
Μου λεν αν φύγω από τον κύκλο, θα χαθώ,
στα όρια του μοναχά να γυροφέρνω.
Και πως ο κόσμος είν’ ανήμερο θεριό
κι όταν δαγκώνει εγώ καλά είναι να σωπαίνω.
Κι όταν φοβούνται πως μπορεί να τρελαθώ
μου λεν να πάω κρυφά κάπου να κλάψω.
Και να θυμάμαι πως αυτό το σκηνικό
είμαι μικρός, πολύ μικρός για να τ’ αλλάξω.
Μα εγώ μ’ ένα άγριο περήφανο χορό
σαν αετός πάνω απ’ τις λύπες θα πετάξω.
Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ,
Θα πάω να χτίσω μια φωλιά στον ουρανό,
θα κατεβαίνω μόνο αν θέλω να γελάσω
Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ.

Οι Τριάντα τρείς (33) της …. Δυτικής Ελλάδας
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Θανάσης Βαλτινός, Κική Δημουλά, Διονύσης Σαββόπουλος, Απόστολος και Αρίστος Δοξιάδης, Τάκης Θεοδωρόπουλος, Αθηνά Κακούρη, Μένης Κουμανταρέας, Αλέκος Φασιανός, Χαρίδημος Τσούκας, κ.λ.π.
γμτ την μαλ@@@ια μας να επηρεαζόμαστε συνεχώς από τους "επώνυμους", θέλοντας να σιγοντάρουμε την ασημότητά μας και την μικρότητά μας...Αει σιχτήρ!!!!!!!!

ξέρετε πόσο πληρωνόταν ο καθένας από αυτούς για να συμμετάσχει σε ένα σποτάκι 25 δευτερολέπτων...

ΒΡΕ ΟΥΣΤ!

θα το βάλω υπογραφή τελικά...Δεν μου γλυτώνει...

:? :? :? :? :? :? :?


Τολμήστε βρε Ελληνες, να γίνετε για άλλη μια φορά ΜΑΛΑΚΕΣ!!!
Τολμήστε όπως τότε με το "ή Καραμανλή ή τανκς"...
Τολμήστε...
Αλλίμονο...

Ουφ! :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-(


Να δεις που οι γαμ@@νοι θα μας διχάσουν...Να δεις...

:? :? :? :?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21676
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

:-(

Γι αυτό πρέπει να δίνεται χώρος σε άλλες φωνές.
Για να μην πω ΜΟΝΟ σε άλλες φωνές.
Ας τους γυρίσουμε επιτέλους την πλάτη! Αλλά έχεις δίκιο. Αν νοιώθεις μικρός και ασήμαντος, μικρούς και ασήμαντους θα ακολουθείς γμτ... (α, ρε Παναγούλη, πήγες και πέθανες...!)

Τελικά έχουν δίκιο όσοι φωνάζουν πως η Χούντα δεν τελείωσε το '73.
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Ti να πεις κανεις διαβαζωντας το παραπανω..

ΟΥΣΤ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΥΣΤ!!! ^:)^ ^:)^
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Αντε και φυγαν αυτοι,αναρωτιεμαι αν υπαρχει λυση ομως ετσι οπως καταντησαν την ελλαδα. :?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Τασούλη... :-( ΄

όχι δεν υπάρχει λύση...έτσι φαίνεται!

η μόνη λύση είναι να κρατήσουμε τώρα την ψυχραιμία μας...

μερικές φορές το να τα παίξεις όλα για όλα είναι η μόνη λύση!

και για να το κάνεις αυτό, πρέπει να έχεις φτάσει στο τέλος του αδιέξοδου! Να μην έχεις τίποτα άλλο πια...

Ρίχνοντας μια ματιά γύρω μου, βλέπω ότι ο Ελληνας δεν έχει φτάσει ακόμα στο τέλος του αδιέξοδου...
Δεν έχει καταλάβει καν πως βρέθηκε στο αδιέξοδο...

Δεν έχει καταλάβει καν πως δυνάμωσε όλα αυτά τα χρόνια μια εξουσία, που ήταν η ίδια και ή ίδια, πάντα η ίδια, που του δημιουργούσε το αδιέξοδο, όπως και να λεγόταν, ότι χρώμα και να είχε, αποδυναμώνοντας τον εαυτό του.

Βρε παιδιά...γεμάτες οι ταβέρνες...Ακόμα δεν ήρθε το τέλος του αδιέξοδου...Ετσι νιώθω!

@};- @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23104
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε:Βρε παιδιά...γεμάτες οι ταβέρνες...Ακόμα δεν ήρθε το τέλος του αδιέξοδου...Ετσι νιώθω!-
Συμφωνώ... αληθινο δείγμα οι ταβέρνες..
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21676
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από Evoula »

Έψαχνα να βρω πού να το βάλω... κι εδώ μου φάνηκε καλός τόπος.
Σας παραθέτω την "επιστολή-απολογία" του άλλωτε ισχυρού άνδρα των ΜΜΕ Π. Κωστόπουλου σχετικά με την κατάρρευση της άλλοτε αυτοκρατορίας του.

Θα μου πείτε "και τι μας νοιάζει εμάς; χέστηκε η γελάδα στο Γεντί Κουλέ". Δεν σας νοιάζει... αλλά... είναι ενδιαφέρον να το παρατηρήσετε ως φαινόμενο. Την Κατάρρευση...



Υπήρξε από τους πιο ισχυρούς εκδότες στη χώρα μας. Στις προηγούμενες καλές εποχές η ΙΜΑΚΟ εξέδιδε 16 περιοδικά και είχε 4 ραδιοφωνικούς σταθμούς.

Οι εργαζόμενοι στην εταιρεία του Πέτρου Κωστόπουλου ήταν πολλοί και οι αμοιβές σε αρκετούς από αυτούς, υψηλές. Δυστυχώς, στο πλαίσιο της γενικότερης οικονομικής κατάρρευσης, η εταιρεία δεν κατάφερε να επιβιώσει.

Τις τελευταίες δε, ημέρες οι εξελίξεις είναι ραγδαίες. Χθες μάλιστα, πραγματοποιήθηκε κατάσχεση στα γραφεία της ΙΜΑΚΟ από τις αρμόδιες αρχές. Και σήμερα ο Πέτρος Κωστόπουλος, μέσα από ένα κείμενο που έγραψε στο ηλεκτρονικό site «yupi», απολογείται.

Όχι όμως, σε αυτούς που τις τελευταίες μέρες τον έχουν στοχοποιήσει αλλά απολογείται στον ίδιο τον εαυτό του, αναλογιζόμενος τα όποια λάθη έκανε. Στο κείμενό του λέει πολλές αλήθειες. Αλήθειες που πολλοί τις γνωρίζουν αλλά κανείς δεν είχε το θάρρος να τις πει. Βέβαια, ο Κωστόπουλος αναφέρεται και στα «κοράκια», σε όλους όσοι βρήκαν την ευκαιρία να… ξεσπαθώσουν εναντίον του τώρα που δεν είναι στα πάνω του.Διαβάστε την «απολογία» του και τα συμπεράσματα δικά σας.

«Φτάνει μια μέρα, στη ζωή κάθε άντρα, η στιγμή του απολογισμού. Τώρα είναι η δική μου. Είναι πια προφανές ότι η ΙΜΑΚΟ δεν μπορεί να συνεχίσει κατ’ οποιονδήποτε τρόπο να λειτουργεί όπως συνέβαινε επί 17 συναπτά έτη. Αυτό σημαίνει ότι εγώ απέτυχα -έστω κι αν οι συνθήκες που επικρατούν στο χώρο του Τύπου είναι “δολοφονικές”. Ο τζίρος των περιοδικών έχει πέσει μέσα σε τέσσερα χρόνια από 70% έως 90% ενώ στα ραδιόφωνα οι ζημιές αγγίζουν το 60%.

Από το 2008 που ξεκίνησε η κρίση προσπάθησα με όλους τους τρόπους να κρατήσω την ΙΜΑΚΟ ζωντανή. Ακόμα και στους χειρότερους εφιάλτες μου δεν μπορούσα να φανταστώ ότι η εξέλιξη στην οικονομία και ειδικά στον Τύπο θα ήταν τόσο άσχημη, τόσο άγρια. Επί τέσσερα συναπτά έτη προσπάθησα με όλους τους τρόπους να κρατήσω ζωντανό το μαγαζί επενδύοντας ότι είχα και δεν είχα σε ψυχικό, σωματικό και οικονομικό δυναμικό. Διαψεύστηκα. Στην προσπάθεια μου αυτή επένδυσα ότι είχα και δεν είχα σε κινητό ή ρευστό στην εταιρεία.

Τη γέννησα και ο θάνατός της σήμερα ισοδυναμεί με το θάνατο ενός παιδιού μου. Με το θάνατο του μέλλοντός μου. Γνωρίζω πολύ καλά ότι η ανθρωποφαγία που υφίσταμαι αυτές τις ημέρες έχει τις ρίζες της σε άλλες αιτίες. Όλα όσα διαβάζω πια ξεπερνούν και την πιο αρρωστημένη φαντασία. Όταν φτάνουμε στο σημείο να υποθέσουμε ότι το ΚΛΙΚ ή το Nitro, δύο και μόνο περιοδικά, είναι αυτά που προκάλεσαν την καθίζηση της χώρας, τότε αντιλαμβάνεσαι ότι έχεις μεταμορφωθεί στο εξιλαστήριο θύμα μιας στρεβλής κατάστασης! Δεν ήταν οι Υπουργοί Οικονομικών που μιλούσαν για το χρηματιστήριο, δεν ήταν οι τραπεζίτες που διέβλεπαν μια διαρκή άνοδο, δεν ήταν οι οικονομικές εφημερίδες που πόνταραν σε ψόφια «γκανιάν», δεν ήταν τα μεγάλα συγκροτήματα των οποίων οι ναυαρχίδες πόνταραν στη διαρκή ανάπτυξη και στο διαρκές κέρδος.

Δεν θέλω να αποποιηθώ των ευθυνών μου, αλλά θεωρώ αστείο να υποθέσει κανείς ότι την καταναλωτική, τη χρηματιστηριακή και την επενδυτική Ελλάδα την καθόριζε ένα και μόνο περιοδικό του «βλάχου» Κωστόπουλου! Θα ήταν εντυπωσιακό να διαθέτουν τόση δύναμη τα προϊόντα μου, αλλά οι αναγνώστες μου έχω την αίσθηση, αγαπητοί, ότι δεν φτάνουν ούτε για τα κόλλυβα σε μια χώρα 10.000.000 ανθρώπων. Δεν λέω, βέβαια, άλλα συγκροτήματα προμοτάριζαν το «lifestyle» Porsche, Franck Muller και Hermes, αλλά να με συγχωράτε δεν ήμουν εγώ αυτός. Το «ΚΛΙΚ» στα ντουζένια του θεωρούταν ένα προϊόν του ελληνικού περιθωρίου.

Οι παλιότεροι θα το θυμούνται καλά.Το 1995 έπειτα από μια διαφωνία με το αφεντικό μου, τον Άρη Τερζόπουλο, αποφάσισα με «συμπαίκτες» τους επιχειρηματίες κ. Μαρινόπουλο και Ιωάννου να δημιουργήσουμε την ΙΜΑΚΟ. Ο καθένας μας κατείχε το 33% και όχι δεν μας βοήθησε το ΠΑΣΟΚ όπως διατείνονται κάποιοι κρετίνοι εδώ και χρόνια. Διότι το ΠΑΣΟΚ ενδιαφερόταν αποκλειστικά για τον mainstream πολιτικό Τύπο (ενίοτε και τον περιθωριακό), οποίος έφτιαχνε τα πρωτοσέλιδα στα περίπτερα.

Είμαι περήφανος (και σίγουρα αρκετά μ****ας) που ποτέ δεν πήρα παρά πενταροδεκάρες από τις κρατικές διαφημίσεις της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ όπως όλος ο περιοδικός τύπος και όλα τα μουσικά ραδιόφωνα. Κάμποσες εφημερίδες της πλάκας που καρπώνονταν 50 φορές περισσότερα από την κρατική διαφήμιση απ’ ότι ένα συγκρότημα με 1.500.000 αναγνώστες ή ακροατές. Άλλωστε αυτά περιέχονται σε διαρκείς διαμαρτυρίες τόσο των μουσικών ραδιοφώνων όσο και των περιοδικών όχι μόνο των δικών μου, αλλά του συνόλου της Ελλάδας.

Οι συνάδερφοι ξέρουν για ποιο πράγμα μιλάω και ας έχουν σωπάσει πια. Η διαπλοκή διαδραματιζόταν στους τίτλους που κρέμονταν στα περίπτερα.

Για να επιστρέψω, όμως, στο κυρίως θέμα θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι προκειμένου να επιβιώσει η ΙΜΑΚΟ προσέφερα τα τελευταία τέσσερα χρόνια όλη την ακίνητη και κινητή περιουσία μου ακόμα και αυτή που αποκτήθηκε πριν καν ιδρύσω την ΙΜΑΚΟ.

Μιλάω για 32 χρόνια δουλειάς, τα οποία εκποιήθηκαν είτε με χρέη σε τράπεζες με αντίτιμο την ακίνητη περιουσία, είτε με απ’ ευθείας καταθέσεις όχι μόνο δικές μου αλλά και συγγενικών μου προσώπων. Νομίζω ότι λίγοι επιχειρηματίες σε αυτό τον τόπο μπορούν να ισχυριστούν το ίδιο. Ότι δηλαδή έβαλαν ό,τι είχαν και δεν είχαν για να ζήσει το μαγαζί τους. Τα λέω όλα αυτά επειδή εσχάτως διαβάζω «τέρατα» και διαπιστώνω έναν αδιανόητο κανιβαλισμό εις βάρους μου. Καλώ τον οποιονδήποτε να του παρέχω οποιαδήποτε διευκόλυνση να διαπιστώσει το αληθές των λεγομένων μου. Ας έρθει ακόμα και ο ανώνυμος κομπλεξικός ενός blog που στο βωμό της ανέξοδης λασπολογίας ικανοποιεί τα πιο άγρια ένστικτά του.

Η οικονομική πολιτική που ακολούθησαν τα δύο μεγάλα κόμματα (ΝΔ και ΠΑΣΟΚ), τα τελευταία χρόνια, διέλυσαν την οικονομική ζωή της Ελλάδας πνίγοντας τα εισοδήματα των μικρομεσαίων στρωμάτων. Αποτέλεσμα; Οδήγησαν τον Τύπο όχι απλώς σε κρίση αλλά σε κραχ, σαν και αυτό της Αμερικής της δεκαετίας του ‘30. Μάλιστα θαυμάζω τους συναδέρφους και ανταγωνιστές μου που κρατιούνται ακόμα ζωντανοί, αλλά είμαι περίεργος να δω για πόσο θα αντέξουν τελικά. Το λέω με πλήρη επίγνωση των ευθυνών μου. Διότι, είχαμε παράλογους, απίστευτους για τους κανονικούς εργαζόμενους μισθούς και τεράστιο προσωπικό για αυτό που μπορούσαμε να παράγουμε. Ναι, ήταν μια φούσκα. Έχετε δίκιο.

Η έκρηξη των media στη δεκαετία του ’90 οδήγησε σε σχιζοφρενικά κόστη όλους μας. Η ΙΜΑΚΟ έφτασε να έχει 550 υπαλλήλους και μισθολόγιο 15 εκ. ευρώ το χρόνο! Και μιλάμε για μια μικρομεσαία εταιρεία…

Αποδείχθηκε τελικά ότι η πραγματικότητα ήταν πιο σκληρή. Με το που έσκασε η κρίση το πρώτο πράγμα που έκοψε κάθε επιχείρηση ήταν η διαφήμιση ενώ πολλοί συμπατριώτες μας έκοψαν τα περιοδικά γιατί τα δύο και τα τρία ευρώ κατέληξαν να είναι πολυτέλεια. Φυσικά είχαμε και εμείς ευθύνες. Ως ύλη μιλάω…

Παρόλα αυτά, αισθάνομαι πραγματικά περήφανος που διέθεσα ότι είχα και δεν είχα για την επιβίωση της ΙΜΑΚΟ. Πολλοί μου έλεγαν ότι είμαι μ****ας αλλά προτίμησα να ακολουθήσω αυτούς που μου έλεγαν βάλ’ τα όλα, κέρδισε χρόνο όλα μπορεί να γυρίσουν. Δεν γύρισε τίποτα. Αντιθέτως το 2012 ξεκίνησε με εισπράξεις που δεν έφταναν ούτε στο 15% των εισπράξεων του 2009! Και δεν ήταν μόνο αυτό.

Στην ΙΜΑΚΟ οφείλονται από πελάτες 7-8 εκ. ευρώ. Από ανθρώπους που δεν πλήρωσαν όσα όφειλαν, ποσό περίπου ίσο με αυτό που οφείλει σήμερα η ΙΜΑΚΟ στους πελάτες της. Ουδείς φυσικά ασχολήθηκε με αυτούς που μας εβαλαν τα φέσια γιατί προφανώς τα ονόματά τους δεν πουλούσαν στον Τύπο. Έτσι γίνεται πάντα. Ο γνωστός μ****ας την πληρώνει.

Οι ανώνυμοι αναφέρονται ως οι «καημένοι» που τους έπληξε η κρίση.

Επίσης, μεγάλη κουβέντα γίνεται για το αν το τέλος της ΙΜΑΚΟ οφείλεται στο τέλος του «lifestyle». Πολύ διασκεδαστικό το βρίσκω. Αν η Ελευθεροτυπία, το ALTER, ο «Κόσμος του Επενδυτή» και δεν ξέρω εγώ τι άλλο που προηγήθηκε ήταν lifestyle, τότε είμαι πολύ χαρούμενος για την επιρροή που είχα. Δυστυχώς όμως αυτά είναι γελοιότητες κάποιων κομπλεξικών ανθρώπων οι οποίοι δεν ενδιαφέρθηκαν για το lifestyle που οι ίδιοι ζούσαν, αλλά αντιθέτως ενδιαφέρθηκαν για τον μαλάκα, τον παλιάνθρωπο «βλάχο» που ήρθε από το Βόλο και έφτιαξε ξαφνικά συγκρότημα Τύπου. Με τρώει το χέρι μου, αλλά δεν θα γράψω για το ποιοι έχουν Porsche και τις κυκλοφορούν. Ή τέλος πάντων ποιοι σας δουλεύουν ψιλό γαζί με πρόσκαιρες ηθικολογίες.

Το σίγουρο είναι ότι το δαιμονοποημένο «lifestyle» δεν μπορούσε να συμμετάσχει στη διαπλοκή. Άντε το πολύ, πολύ να είχε πρώτο τραπέζι πίστα σε καμιά Βίσση και κανένα Ρουβά και να μην πλήρωνε τίποτα στο τέλος. Κι αυτό γιατί είτε το χάριζε ο καλλιτέχνης, είτε ο μαγαζάτορας που διαφημιζόταν δωρεάν στα έντυπα του εκάστοτε εκδότη. Δεν κάνει πολύ φθηνό για διαπλοκή; Βέβαια παρότι δημιούργησα τέσσερις ραδιοφωνικούς σταθμούς που παίζουν από βαριά λαϊκά μέχρι hip hop, συν, αν θυμάμαι καλά, 16 περιοδικά σαν και αυτά που έχει ο Λαμπράκης, ο Μπόμπολας, ο Λυμπέρης ή ο Φιλιππόπουλο, στο τέλος της μέρας ο υπεύθυνος της κατάστασης είμαι εγώ. Τι να πω. Ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος. Νιονιό εννοώ…

Τον τελευταίο καιρό προσπάθησαν να εκποιήσω όσο, όσο -μέσα στην ανάγκη και την κρίση- περιουσιακά στοιχεία στα οποία ο νόμος μου επέβαλλε να πληρώσω το αντίτιμο απ’ ευθείας στους εργαζομένους. Δαπάνησα εκατοντάδες ώρες για να κλείσω συμφωνίες έτσι ώστε να καλυφθεί το προσωπικό -όλοι αυτοί που δούλεψα μαζί τους. Όχι μόνο με αποζημιώσεις, αλλά και με νέες δουλειές, νέες θέσεις εργασίας σε άλλα γκρουπ. Έχουν ήδη γραφτεί στον Τύπο τα περισσότερα. Δυστυχώς τα «κοράκια» πρόλαβαν δικαστικά να ανασχέσουν αυτές τις αποφάσεις. Έφτασαν στο σημείο να μπουκάρουν για να πάρουν ότι υπήρχε κινητό και ακίνητο μέσα στο μαγαζί αγνοώντας στην πραγματικότητα ότι οποιαδήποτε εκποίηση περιουσιακού στοιχείου της ΙΜΑΚΟ έπρεπε να πάει στους εργαζομένους και αν περίσσευε κάτι σε άλλους μιας και έχω ικανοποιήσει πλήρως τις υποχρεώσεις της ΙΜΑΚΟ προς το δημόσιο.

Αυτό που έχω να δηλώσω πια είναι ότι, έτσι όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση μέσα στην περιδίνηση της κρίσης, κατά βάση αισθάνομαι υπεύθυνος μόνο στους συνεργάτες μου. Τους ανθρώπους που δούλεψαν για να κρατήσουν την εταιρεία ζωντανή. Σε αυτούς που συμπαραστάθηκαν στις δυσκολότερες στιγμές της ΙΜΑΚΟ και έδωσαν ότι μπορούσαν για να μείνει το μαγαζί ανοιχτό. Οι εταιρείες Τύπου στηρίζονται στους ανθρώπους τους, όχι αναγκαστικά σε όλους αλλά στους περισσότερους από αυτούς. Έστω κι αν η ΙΜΑΚΟ, όπως και εγώ προσωπικά, έχει πέσει ουκ ολίγες φορές θύμα «συνεργατών» που επωφελήθηκαν τα μέγιστα -για να το πω ευγενικά. Όμως ακόμα και αυτό είναι αποκλειστικά δική μου ευθύνη. Δική μου αποτυχία. Το να θέλεις να είσαι δημιουργικός δεν σου επιτρέπει σε καμία περίπτωση σαν επιχειρηματία να αγνοήσεις το καθημερινό οικονομικό γίγνεσθαι. Ας πούμε οι φωτογραφήσεις που κόστιζαν 3,5 εκ. ευρώ το χρόνο κοστίζουν σήμερα 500.000 ευρώ! Δεν μπορώ να κατηγορήσω κανέναν για αυτό. Κανέναν πέρα από τον εαυτό μου.

Πιστεύω ότι έκανα μια σειρά «ανακαλύψεων» που βοήθησαν πολύ κόσμο να μπει σε αυτή τη δουλειά, όμως, σε καμιά περίπτωση και δεν ζητάω από κανέναν να με συγχωρήσει για το ότι οικονομικά δεν τα κατάφερα, έστω κι αν η κρίση την οποία ζούμε θα φέρει σε αδιέξοδο το 70% των media στη χώρα μας.

Εκείνο που θέλω να πω για να κλείσω αυτό το κείμενο είναι ότι θέλω να προσφέρω στους εργαζομένους οποιονδήποτε τίτλο περιοδικού μπορεί να πωληθεί και οποιοδήποτε κινητό ή ακίνητο στοιχείο το οποίο μπορεί να τους αποφέρει αποζημίωση για όλα όσα έχουν προσφέρει στην εταιρεία. Επίσης δηλώνω σε οποιοδήποτε τσογλάνι ισχυρίζεται ότι έχω λογαριασμούς στο εξωτερικό να το ψάξει, να το καταγγείλει και να το αναφέρει. Θα τον βοηθήσω να βρει την αλήθεια.

Κουράστηκα να ακούω ψέματα και ασυναρτησίες.

Εγώ φαλίρισα προσωπικά. Δεν μου ανήκει τίποτα από αυτά που έχτισα έπειτα από 32 χρόνια δουλειάς. Ούτε σπίτια (ναι, μου τα παίρνουν), ούτε χρήματα. Δεν ψάχνω για κατανόηση γιατί ο Τύπος στην Ελλάδα έχει καταλήξει να είναι ανθρωποφαγικός. Αυτοί που χρωστάνε έξι μήνες στους εργαζομένους καταγγέλλουν αυτούς που χρωστάνε τρεις. Δεν έχω να απολογηθώ για τίποτα άλλο πέρα από το ότι λυπάμαι για το ότι δεν έχω καταφέρει μαζί με τα άλλα να ξεπληρώσω τους ανθρώπους που δούλευαν για μένα και πιστεύω ότι τα περιουσιακά στοιχεία της εταιρείας περισσεύουν για να γίνει αυτό.

Δεν το χρωστάω μόνο σε αυτούς, αλλά και σε εμένα. Γιατί έμαθα ένα πράγμα από τον μακαρίτη τον πατέρα μου. Να είμαι αξιοπρεπής ακόμα και όταν όλοι θέλουν να με φάνε ζωντανό. Στη μνήμη του θα το παλέψω μέχρι τέλους.
Λένε συνήθως ότι δεν έχει σημασία αν πέσεις, σημασία έχει να μπορείς να ξανασηκωθείς. Ξέρω ότι αυτή είναι μια ωραία φράση, αλλά κομματάκι δύσκολη στην εφαρμογή της, ιδιαίτερα όταν ζεις σε καθεστώς κλινικής κατάθλιψης επί 12 μήνες.

Όμως, αυτό είναι που θέλω να κάνω αυτή τη στιγμή αποζημιώνοντας όσους χάνουν από εμένα -χωρίς να σκέφτομαι αυτούς που μου έχουν κάνει τη ζημιά. Πλέον η μόνη δουλειά που έχω είναι αυτή της τηλεόρασης. Πριν βγω στον αέρα εδώ και 11 μήνες χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο μέσα στο καμαρίνι και μετά βγαίνω έξω χαζογελώντας. Κάποιοι το εκλαμβάνουν ως σταρχιδισμό. Δεν έχουν ιδέα τι νιώθω. Βλέπω μάλιστα ότι θέλουν να μου κόψουν και αυτή τη δουλειά, το μοναδικό πλέον εισόδημα για την οικογένεια και τα παιδιά μου. Αγνοούν ότι τα έσοδα από τις εκπομπές μου στον ALPHA πήγαν όλα στην ΙΜΑΚΟ. Ελέγξιμο και αυτό για όποιον θέλει.

Όμως, δεν μου αρέσει καθόλου αυτό το συγκινησιακό, κλαψομούνικο στυλ που θα έλεγαν και τα φιλαράκια μου. Δεν μου πάει και δεν το έκανα ποτέ. Ξέρω θα ταλαιπωρηθώ για πολλά χρόνια, αλλά κάπου εδώ θα χρησιμοποιήσω τη χολιγουντιανή ατάκα ενός «λαϊκού» τύπου. «I’ll be back» έλεγε ο Άρνι, το ίδιο λέω και γω. Έτσι θέλω να πιστεύω. Μόνο που πια δεν θα είμαι τόσο αφελής…

Υ.Γ1: Για τον μαλάκα που έγραφε ότι έχω Bentley (σιγά μην έχω και ιδιωτικό αεροπλάνο), τι να πω… Ας έρθει να του τη χαρίσω.

Υ.Γ2: Αν ευχαριστώ κάποιον σε αυτές τις δύσκολες ώρες είναι τη γυναίκα μου που κάθεται σαν βράχος δίπλα μου. Όλοι σου λένε στα κρίσιμα ότι η υγεία μετράει και το να είμαστε καλά. Βέβαια όσοι ήταν στον Τιτανικό είχαν υγεία, τύχη δεν είχαν. Δεν γκρινιάζω, όμως, γιατί η ζωή μου φέρθηκε καλά. Μέχρι σήμερα… Άλλωστε, τι να πω εγώ όταν υπάρχουν πια πολλοί συνάνθρωποί μας που ζουν κάτω από το «μηδέν». Είναι η Ελλάδα του 2012. Κουράγιο…

Υ.Γ3: Πολύ διασκεδάζω με όλους αυτούς που για χρόνια δούλευαν στην ΙΜΑΚΟ, πληρωνόντουσαν πλουσιοπάροχα και φυσικά πριν από την ώρα τους και πλέον στάζουν χολή σε κάθε ευκαιρία. Είναι το καλύτερο μάθημα που μπορώ να πάρω για το μέλλον. Ειλικρινά τους ευχαριστώ.Υ.Γ4: Πάτησα σχεδόν τα 60 αλλά επιμένω: Η ζωή είναι μικρή για να είναι θλιβερή. Θα τα ξαναπούμε…» Αυτά λοιπόν είπε στον «απολογισμό» του ο Πέτρος Κωστόπουλος. Και πέρα από το αν συμφωνεί ή διαφωνεί κάποιος με τα λεγόμενά του, είναι εμφανής η προσπάθειά του να σηκωθεί ξανα και να σταθεί πάλι στα πόδια του ως επιχειρηματίας. Γιατί κάποιος πρέπει να αναλογίζεται τα λάθη του και να συνεχίζει μπροστά!
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21676
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από Evoula »

Η απάντηση του ΑΓΓΕΛΑΚΑ...

"Διαβάζοντας την επιστολή απάντηση απολογία του κυρίου Πέτρου Κωστόπουλου για το κλείσιμο της ΙΜΑΚΟ έκανα μερικες σκέψεις ψύχραιμες χωρίς ίχνος χαιρεκακίας , μερικες στιγμες μάλιστα ένοιωσα μια βαθειά θλίψη για τις στενοχώριες τις έννοιες και τα δυσβάσταχτα βάσανα που περνά κάποιος άνθρωπος που υπήρξε μέχρι πρότινος ο γκουρού της ανεμελιάς και της ελαφράδας για ένα μεγάλο κομμάτι της νεοελληνικής μας κοινωνίας.
Ωστόσο η έκπληξη ή η αποκορύφωση αν θέλετε της κατάθλιψης που τραγικά διαπερνά όλο το κείμενο έρχεται τη τελευταία στιγμή στο τελευταίο υστερόγραφο:
''ΥΓ.4: Πάτησα σχεδόν τα 60 αλλά επιμένω: Η ζωή είναι μικρή για να είναι θλιβερή. Θα τα ξαναπούμε…"
Δεν λέω , μπορεί και να'ναι ηρωικό να βλέπεις τον καπετάνιο να βουλιάζει με το πλοίο του, μέσα στα τοξικά απόβλητα που ο ίδιος δημιουργούσε όλα αυτά τα χρόνια, φωνασκώντας 'δεν μετανοιώνω', αλλά πείτε μου αν υπάρχει ένας στοιχειωδώς σκεπτόμενος και ευαίσθητος Έλληνας που να μη γνωρίζει έστω και εκ τω υστέρων ότι το εν λόγω απόφθεγμα υπήρξε ένα απο τα βασικά συνθήματα με τα οποία η πασοκική πανούκλα έπεσε πάνω στη παραζαλισμένη μεταπολιτευτική ελληνική κοινωνία τότε στα μέσα της δεκαετίας 80 για να αποπλανήσει και να μυήσει σχεδόν τους πάντες δεξιούς αριστερούς στις ιερές αξίες του σταρχιδισμού, του κωλαρπαξισμού, του τομαρισμού, της απενοχοποίησης του κυνηγιού του κέρδους και της εφήμερης δόξας και να μας βάλει όλους να τρέχουμε κακόγουστοι χωρίς μνήμη λαχανιασμένοι και χαζοχαρούμενοι προς τον όλεθρο. Κρίμα που 60 χρόνια ζωής δεν άφησαν ούτε ένα τόσο δα ίχνος γνώσης μέσα στην ύπαρξη του κυρίου Κωστόπουλου.
Του αφιερώνω ένα τετράστιχο που σε κάποιους θα θυμίσει κάτι:

Η ζωή είναι μεγάλη
κι αν την κάνεις καρναβάλι
Θα'ρθει η ώρα να χτυπήσεις
το ξερό σου (τ'αδειανό σου;) το κεφάλι"
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από Vasoula »

το διάβασα κι εγώ στο νετ πριν λιγη ώρα!

τι να πω? κρίμα... @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21676
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από Evoula »

Κρίμα λες ε;
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από Vasoula »

κοιτα, πέρα από το αν έκανε λάθη που οφείλει να πληρώσει, για μενα είναι ένας άνθρωπος που απέτυχε σε όλους τους τομείς της ζωής του. Κρίμα δεν θα πω?


και μετά είναι και τόσα άτομα που δούλευαν στην ΙΜΑΚΟ... :-(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”