Για την Δωρεα οργανων

Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17528
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: Για την Δωρεα οργανων

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Εμ, κι εγω χρονια τωρα L-) >:d< >:d< >:d<
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Για την Δωρεα οργανων

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Ανακάλυψα τυχαία αυτό το άρθρο και θεώρησα ότι θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να γίνει συζήτηση πάνω σ' αυτό..

Όλοι θεωρούν την δωρεά οργάνων σαν κάτι πολύ θετικό , όχι μόνο για τους συγγενείς του αποθανώντα, εφόσον αυτό τους βοηθάει ψυχολογικά, όσο και για την ψυχή του δότη.

Είναι όμως ??

http://antexeistinalitheia.gr/dorea-org ... s-psychis/

@};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Για την Δωρεα οργανων

Δημοσίευση από Vasoula »

Νομίζω ότι το σώμα εξυπηρετεί κάποιους σκοπούς για την Ζωή στον φυσικό κόσμο και γι' αυτό μόνο πρέπει να χρησιμοποιείται...για την Ζωή στον φυσικό κόσμο. Όταν ο άνθρωπος δεν έχει συνείδηση, το σώμα του είναι άχρηστο και καλό είναι να επιστρέφει στην Ζωή στον φυσικό κόσμο, με όποιον τρόπο...Καμία αλήθεια δεν νιώθω σ' αυτό που λέει το άρθρο, αντίθετα μου θυμίζει την παρεξήγηση που συμβαίνει στο μυαλό των ανθρώπων για την ανάληψη, θεωρώντας ο ότι ο αποθανών αποχωρεί από τούτο το πεδίο με το σώμα του...Αν είναι δυνατόν με τις παρερμηνείες...

Αν ήταν έτσι, θα είχάμε πολλές εγκλωβισμένες ψυχές που έφυγαν από τούτον τον κόσμο από τραγικά δυστυχήματα ή πολέμους, κατά τα οποία έχασαν μέλη τους...Καταδικάζει δηλαδή a priori τους σωματικά ανάπηρους και αυτό δεν μπορεί να είναι Θείο Σχέδιο.

Η δωρεά οργάνων έχει γίνει επικίνδυνη από άλλους λόγους, που έχουμε ήδη συζητήσει και καμία σχέση δεν έχει με την φυλάκιση της Ψυχής στο φυσικό πεδίο.

άποψή μου βέβαια :romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Για την Δωρεα οργανων

Δημοσίευση από Μάνος »

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τη Βασούλα.
Διαβάζωντας το άρθρο ένιωσα σα να διαβάζω ένα κουτσομπολίστικο εβδομαδιαίο περιοδικό...
Άσε που δε μου φάνηκε να υπάρχει και λογική μέσα σε όλο αυτό με αυτά τα λίγα πράγματα που γνωρίζω μέχρι στιγμής...
:romance-heartstiny: :romance-heartstiny: :romance-heartstiny:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Για την Δωρεα οργανων

Δημοσίευση από VasilisM »

Έχω διαβάσει κάτι παρόμοιο στο παρελθόν, όπου έλεγε πως κάποιοι αποδέκτες των μοσχευμάτων είχαν αποκτήσει κάτι σαν εκλάμψεις μνήμης από τον αρχικό δότη. Με κάποιες μετρήσεις επίσης είχαν καταδείξει πως το πρανικό σώμα λύεται μετά από τρεις ημέρες. Απλά τα περισσότερα από αυτά τα άρθρα είναι προσωπικές γνώμες. Προσωπικά νιώθω την Αλήθεια έτσι όπως το περιγράφει η Βασούλα! :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12152
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Για την Δωρεα οργανων

Δημοσίευση από Maraki »

Αν ήταν έτσι, θα είχάμε πολλές εγκλωβισμένες ψυχές που έφυγαν από τούτον τον κόσμο από τραγικά δυστυχήματα ή πολέμους, κατά τα οποία έχασαν μέλη τους...Καταδικάζει δηλαδή a priori τους σωματικά ανάπηρους και αυτό δεν μπορεί να είναι Θείο Σχέδιο.
χμ..και γω το νιωθω αυτο καλα μέσα μου Βασουλι >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είμαι Παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο Δρόμος ο δικός μου προς εσένα...

Και ο Ιησούς είπε ότι μόνο τα παιδιά θα μπουν στο Βασίλειο των Ουρανών.

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29892
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Για την Δωρεα οργανων

Δημοσίευση από Ταρούλα »

κι εγώ δεν ένιωσα καλά με όσα λέει το άρθρο, ειδικά εκεί που περιγράφει το μπόλιασμα....

:x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Για την Δωρεα οργανων

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Βασούλα, παιδάκια, χαίρομαι για την άποψή σας. :romance-heartbeating: @};-

Θα ήταν τραγικό να φοβάσαι να δωρίσεις όργανα δικού σου ατόμου, για να βοηθήσεις άλλους ανθρώπους να ζήσουν,
με την σκέψη ότι μπορεί να μπλοκάρεις την ψυχή του δικού σου..
Σαφώς μπορεί τα όργανα να διατηρούν για ένα διάστημα μέρος της ψυχικής ενέργειας του ατόμου, αλλά αυτή πιστεύω ότι μετά από κάποιες μέρες απελευθερώνεται, όπως απελευθερώνεται το αιθερικό σώμα μετά από τρεις μέρες όταν πεθάνει το άτομο.

@};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”