Για την Δωρεα οργανων

Άβαταρ μέλους
satya
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 19 Μάιος 2007 7:22 pm

Για την Δωρεα οργανων

Δημοσίευση από satya »

http://www.eom.gr/introduction/eom.htm

Καλημερα σε ολους!!!
δεν ξερω αν ειστε υπερ ή κατα, ομως στην παραπανω ιστοσελιδα μπορειτε να βρειτε πολλες πληροφοριες για το θεμα!!δεν το διαφημιζω, απλα πιστευω οτι θα θελατε να παρετε γενικες πληροφοριες...

προσωπικα θα ηθελα πολυ να μαθευτει σε ολον τον κοσμο η συγκεκριμενη προσπαθεια.. ειμαστε τοσο πισω σε αυτο το θεμα στην ελλαδα, που ειναι λυπηρο :cry:

δεν ξερω αν εχει αναφερθει ποτε σε αυτο το φορουμ, αν ναι θα παρακαλουσα την συντονιστρια να το σβησει ή να το μεταφερει οπου αρμοζει.

ευχαριστω και παλι καλημερα!!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Καλώς ήρθες Satya!

Σ' ευχαριστούμε πολύ για την ιστοσελίδα και για το άκρως ενδιαφέρον θέμα που μας καταθέτεις.

Δεν έχει αναφερθεί ξανά στο φόρουμ αυτό το θέμα, οπότε δεν υπάρχει λόγος μετακίνησης.

Εύχομαι η ενημέρωση και η ενεργός δράση να κάνει την διαφορά της προσφοράς, που δεν είναι μόνο στο δίνω χρήματα, αλλά δίνω γενικά, χωρίς ιδίον όφελος, πλην της ΖΩΗΣ.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
satya
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 19 Μάιος 2007 7:22 pm

Δημοσίευση από satya »

Vaso έγραψε:
Εύχομαι η ενημέρωση και η ενεργός δράση να κάνει την διαφορά της προσφοράς, που δεν είναι μόνο στο δίνω χρήματα, αλλά δίνω γενικά, χωρίς ιδίον όφελος, πλην της ΖΩΗΣ.
ακριβως αυτο σκεφτομουν....

ξερεις, πολυς κοσμος δεν γνωριζει πώς να προσφερει, ενω το θελει πραγματικα..

οποτε η ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ , ανεξαρτητα απο το που και ποτε θα ερθει ειναι το πρωτο βημα...

το τι θα κανεις βεβαια με αυτην ειναι καθαρα προσωπικη-ελευθερη επιλογη σου... :D
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω.....

"Δωρεά Οργάνων"--- Εσείς εννοείτε να γίνεται κάποιος δωρητής πριν πεθάνει;;;
Δεν είναι λίγο επικίνδυνο αυτό;;; :roll:
Άβαταρ μέλους
satya
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 19 Μάιος 2007 7:22 pm

Δημοσίευση από satya »

δωρητης γινεσαι πριν πεθανεις..
βασικα δηλωνεις την προθεση σου να δωρισεις τα οργανα σου μετα θανατον..

αλλα δεν κατάλαβαινω τι εννοεις ''επικυνδυνο?? :oops:
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Θα εξηγήσω αμέσως...
Μπορεί να γίνει κάποιος δωρητής οργάνων πριν πεθάνει και να τον σκοτώσουν για να πάρουν γρήγορα τα όργανά του... το έχω ακούσει πολλές φορες αυτό... (όχι προσωπικά, αλλά απο ειδήσεις)..
Και όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά και σε άλλες χώρες...

Εκτός και αν γίνει δωρητής οργάνων λίγο πριν πεθάνει...;;;
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Δημοσίευση από Spyros »

Εμμανουέλα μου αρέσει το συνωμοσιολογικό σου μυαλό!
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Βγαλμένα απο τη ζωή....!!!
Έχω τρελλή φαντασία, αλλιώς τώρα δεν θα έγραφα σενάριο.... :wink:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:D :evil: :evil: :shock: :oops: :wink: :D

Εμμανουέλα όλα μαζί τα ανθρωπάκια!

Και τι λες να μας σκοτώσουν για να πάρουν τα όργανα?

καλά...και οι ΄Αγγελοι τι κάνουν? Θα τους αφήσουν :D :D :D


Σοβαρά, δεν νομίζω ότι "παίζει" κάτι τέτοιο! Τουλάχιστον στην Ελλάδα. Εκτός αν το δούμε κι αυτό!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Παίζει και πολύ μάλιστα..... Μα που ζείς;;;;;;;;;;
και οι ΄Αγγελοι τι κάνουν? Θα τους αφήσουν
Δεν έχουν γνωρίσει όλοι τους αγγέλους Βάσω μου... πολλοί ζουν στην άγνοια!!! :roll:
Άβαταρ μέλους
satya
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 19 Μάιος 2007 7:22 pm

Δημοσίευση από satya »

ειμαι σχεδον σιγουρη οτι γινεται...
δεν ειναι και τοσο δυσκολο να hackαρεις τις βασεις δεδομενων του ΕΟΜ ή του καθε ΕΟΜ ανα τον κοσμο και να βρεις διευθυνσεις και τηλεφωνα..

ομως αν ειναι η ωρα μου να παω και ο τροπος αυτος , χαλαλι.... :D

αν και το θεωρω παρατραβηγμενο ολο αυτο το σεναριο.
παντως αν αυτος ειναι ο λογος που θα αποτρεψει καποιους απο το να ασχοληθουν με αυτο εχω να πω το εξης...

υπαρχει παρομοιος τροπος καποιοι να ανακτησουν τα προσωπικα σου δεδομενα, τηλεφωνα ΑΦΜ, αριθμους πιστωτικων καρτων, τα παντα..
και με αυτον τον τροπο να σε κλεψουν.. να σε χρεωσουν εκατομυρια!! να βγαλουν διαβατηρια στο ονομα σου, να ερθουν σπιτι σου κ να σε κλεψουν..

υπαρχουν τροποι να σου κλεψουν τους κωδικους σου και να μπουν σε ολους σου τους λογαριασμους, msn, hotmail, gmail παντου ακομα και μεσα στον υπολογιστη σου και να παρακολουθουν μεχρι κ το παραμικρο χτυπημα πληκτρου σου στο πληκτρολογιό σου..
κ ετσι να μαθουν εσενα , τους φιλους σου, την οικογενεια σου, τις πεποιθησεις σου , ακομα κ τι ψωνια θα ηθελες να κανεις απο το ebay ...

και ομως ειμαι σιγουρη οτι θα συνεχισεις να εχεις πιστωτικη ή καρτα μισθοδοσιας, θα συνεχισεις να ανοιγεις mail με αγνωστο περιεχομενο, να κανεις αναληψεις χωρις να κρυβεις το pin σου, να χρησιμοποιεις το κινητο σου (ναι κ αυτο μπορει να υποκλαπει)...

με ολα αυτα θελω να πω οτι η κακια βρισκεται παντου..
μπορουν να μας την φερουν με ΧΙΛΙΑΔΕΣ τροπους..

ομως θα το κανουν??
οι πιθανοτητες ειναι 50-50

50 πεθαινω και καποιος ξαναζει μεσα απο αυτο
50 με πεθαινουν και καποιος ξαναζει μεσα απο αυτο...

και εμενα αυτος ηταν ο φοβος μου κ δεν το εκανα απο την στιγμη που το πρωτοσκεφτηκα..
ομως δεν υπαρχει πια..

ειναι μια πολυ σημαντικη αποφαση και χρειαζεται πολυ σκεψη...
και χαιρομαι που ξεκινησαμε συζητηση για το θεμα αυτο!!!
φιλια!!!
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Καλημέρα Satya μου!!!

Εγώ καταλαβαίνω τη σημαντικότητα αυτού του θέματος... θα μπορούν να σωθούν χιλιάδες άνθρωποι με αυτή τη μέθοδο...απλά δεν είναι σενάρια και μην σας κάνει εντύπωση...

Δυστυχώς υπάρχουν τέτοιοι εκμεταλλευτές... ίσως και δολοφόνοι...

Υπάρχει μια ταινία (αυτή τη στιγμή μου διαφεύγει το όνομα) που βασίζεται σε αληθινή ιστορία και δείχνει ξεκάθαρα πως λειτουργεί αυτό το σύστημα στο εξωτερικό και ιδιαίτερα στην Ευρώπη! Κάποιοι δηλώνουν δωρητές ή τους κλέβουν, τους πάνε σε κάποια μέρη που κάνουν το εμπόριο, τους σκοτώνουν και μετά έρχεται ο πελάτης και διαλέγει ποιά όργανα θέλει να αγοράσει...

Ξέρω είναι μακάβριο, αλλά είναι αλήθεια....Αυτά σας λέω μέσα απο τα δικά μου τα μάτια και τον τρόπο σκέψης!!
Σίγουρα είναι πολύ μικρό το ποσοστό αυτής της κατάστασης...

Πάντως είναι μια αρχή.... η εμπιστοσύνη!!!!

Καλημέρα.. :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Καλημέρα κι από μένα.
Είμαστε δισυπόστατα όντα, από σώμα και ψυχή και κατά συνέπεια δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε, ποιες μυστικές ενέργειες μπορεί να πραγματοποιεί η αθάνατη ψυχή του "κλινικά νεκρού".
Η γνώμη μου, μετά από αρκετή αναζήτηση γύρω από το θέμα παλιότερα, είναι ότι διακόπτουμε βίαια κάτι τέτοιο, παίρνοντας τα όργανα από το ζεστό ακόμη σώμα του κλινικά νεκρού.

Γνωρίζω ήδη τρεις περιπτώσεις γνωστών μου που επανήλθαν και πάλι σωματικά στη ζωή. Την 3η περίπτωση τη συνάντησα πριν δυο μέρες:
" Έχω πεθάνει δυο φορές" είπε ο Τ., ηλικίας γύρω στα 25, "η δεύτερη ήταν η καλύτερη, όπου οι γιατροί το ανακοίνωσαν και τη μάνα μου".
Δεν με πείθουν τα περί ανιδιοτελούς προσφοράς, όχι.
Οι νεφροί που πάρθηκαν βίαια από το σώμα ένος κλινικά νεκρού ...με ολική αναισθησία (γιατί άραγε;) είναι εξαιρετικά σπάνιο να είναι τελικά συμβατοί, και πάλι δεν είναι σε θέση να υποστηρίξουν παρά λίγα μόνο χρόνια τον ασθενή.
Ζωή μπορώ να δώσω δίνοντας αίμα κι αιμοπετάλια.
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Εμένα πάντως με τρομάζει η ιδέα.
Ναι θα ήθελα να γίνω δωρητής οργάνων. Με είχε απασχολήσει παλαιότερα το θέμα.
Κάτι όμως τα e:mail που έλαβα, κάτι οι ειδήσεις τότε, λίγο και ο ενυπάρχον φόβος..... το άφησα να με απασχολήσει πάλι αργότερα.

Έχουμε ακούσει πάρα πολλά γι αυτό το θέμα, όχι μόνο βέβαια για τους δωρητές οργάνων, αλλά και απαγωγές με σκοπό την αφαίρεση οργάνων.

Ζούγκλα.

Έχει βέβαια δίκιο η Βάσω για την προστασία μας από τους Αγγέλους, αλλά Βάσω μου δεν είναι απαραίτητο να πέσω στις ρόδες ενός αυτοκινήτου για να διαπιστώσω αν είναι εκεί...... Τά 'θελα....!
Εκτός από τις δυνάμεις προστασίας ο Θεός μας έχει δώσει και νόηση η οποία πρέπει να συνεργάζεται με τη συνείδηση ώστε να παράγει Πνεύμα....!

Και να ρωτήσω κάτι (προβληματισμός της στιγμής και όχι θέση):
Όταν τελικά κάποιος από ένα ατύχημα ή μια ασθένεια, φτάνει στο σημείο να χάνει τη ζωή του, να κρέμεται από μια κλωστή, περιμένοντας να σωθεί..... εκεί δε λειτουργεί ο φύλακας ’γγελος?
Μήπως ήρθε τελικά η ώρα να αποχωρήσει...?
Τι μπορεί να δηλώνει εκείνη η στιγμή....?
Μήπως μέσα από τις πεποιθήσεις του είναι η ώρα να ταπεινωθεί το ΕΓΩ του περιμένοντας το συνάνθρωπο να του δώσει κάτι από τον εαυτό του και μάλιστα χωρίς να πάρει χρήματα (ανιδιοτελείς προσφορά)?

απορίες....!!!!
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
satya
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 19 Μάιος 2007 7:22 pm

Δημοσίευση από satya »

Καλημερες!!!! :D

αποψη μου ειναι οτι απο την στιγμη που το σωμα εχει υποστει ανυπερβλητες βλαβες η ψυχη ηδη εχει αποφασισει να προχωρησει..

επισης τα νεφρα αν τελικα ειναι συμβατα δεν ειναι και τα μονα οργανα που μπορεις να δωσεις.. μπορεις να αποφασισεις εσυ τι ακριβως θελεις να δωσεις στην αιτηση που κανεις...
και αν ενας ανθρωπος τελικα σωθει και κερδισει εστω και μια μερα ποιοτικης!! ζωης, νομιζω οτι αξιζει τον κοπο να προσπαθησει να κανει μεταμοσχευση και οχι να στηριζεται σε αιμοκαθαρσεις 3-4 φορες την εβδομαδα...
ενας με βαρια εγκαυματα μπορει να σωθει
καποιος χωρις οραση ισως και να δει
ενας αλλος με καρδιακα προβληματα να κερδισει χρονο...

και τελικα ΜΟΝΟ αν εισαι κλινικα νεκρος μπορουν να παρουν τα οργανα σου.. τωρα βεβαια εμμανουελα μου εσυ θα μου πεις...
- και εαν με αφησουν να πεθανω επειδη ξερουν οτι ειμαι δωρητης?? :wink:

αααααααααααχ.... σε αυτο δεν ξερω τι να σου πω.. :wink:

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”