Η ΖΩΗ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ, Η ΖΩΗ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Η ΖΩΗ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ, Η ΖΩΗ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

Πήρα έμπνευση από όσα γράφτηκαν από τους φίλους μας, σε κάποια άλλη ενότητα, για να εμβαθύνουμε στην ζωή και τις δυσκολίες της, μέσα στο ίδιο μας το περιβάλλον.

Ο άνθρωπος εδώ στον φυσικό κόσμο είναι κοινωνικό ον. Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι μια μοναχική συνείδηση που περιφέρεται, αλλά ανήκει στην ψυχή της ανθρωπότητας και μέσα σ' αυτήν εξελίσσεται.

Η εξατομίκευση δεν έχει κανέναν άλλον λόγο, από το να τον βοηθήσει να ανακτήσει την ατομική του δύναμη πνευματικά, νοητικά, συναισθηματικά και να δράσει ολικά μέσα στο φυσικό του περιβάλλον, θρέφοντας μέσα από την αυτονομία του, την ομαδική ψυχή της ανθρωπότητας.

Η αυτονομία δεν έχει καμία σχέση με τον διαχωρισμό. ΄Οσο ο άνθρωπος διαχωρίζεται από το φυσικό του περιβάλλον, τόσο πιο εξαρτημένος είναι από αυτό.

Το φυσικό του περιβάλλον, δημιουργεί και τις προϋποθέσεις της φυσικής του επιβίωσης, ωθώντας τον να ακολουθήσει μια αλληλουχία εμπειριών, που διαρκώς εξελίσσονται μαζί του και βοηθώντας τον στον δρόμο της αυτονομίας του, μέσα από ποικίλες δυσκολίες.

Ο νους μας κάνει διαρκώς σενάρια ευνομίας και ευταξίας, που αδυνατούμε να πραγματώσουμε μέσα μας, αποδίδοντας αυτήν την δυσκολία στο φυσικό μας περιβάλλον, στην κοινωνία και την θρησκεία μας, εξαρτώμενοι συνεχώς από αυτούς τους ρόλους των, Κάνουμε διαρκώς σκέψεις που διακατέχονται από ειρήνη και φιλία, χωρίς να μπορούμε να τις ισορροπήσουμε στο φυσικό μας περιβάλλον, με την ίδια μας την εμπειρία που εκτυλίσσεται τελικά «αρνητικά» με όσα ο νους μας προϊδεάζει…

Φταίει άραγε η ζωή στην πόλη? ΄Η φταίει η ζωή στην επαρχία?

Ας ερευνήσουμε την εμπειρία μας στην πόλη, όσοι μένουμε σ’ αυτήν, και την εμπειρία μας στην επαρχία, όσοι μένουν σ’ αυτήν.

Εγώ μένω στην Αθήνα, στο Χαλάνδρι…
΄Όταν μετοίκησα εδώ από την καρδιά της Αθήνας όπου έμενα, το Χαλάνδρι ήταν ακόμα μια μικρή πολίχνη…Με τα δέντρα του, τα πουλιά που κελαηδούσαν, τα λουλούδια στους κήπους!
΄Ηθελα λοιπόν να δραπετεύσω από την πολύβουη πόλη. Το όνειρό μου για ένα σπίτι στην εξοχή και σε ένα φυσικό περιβάλλον τέλειο, αλλά και πολύ κοντά στην πόλη και τις ανέσεις της, εξυπηρετούσε τις φρούδες ελπίδες μου…
Εδώ στην γειτονιά μου, όλοι ασχολούνταν με όλους. ΄Ηξεραν ποιος μπαίνει σπίτι μου, τι κάνω, πως το κάνω, γιατί το κάνω…΄Οσο και να έκλεινα την πόρτα μου, όλοι ήταν μέσα σ’ αυτό, γιατί εγώ τους κουβαλούσα…Δεν μου άρεσε αυτό καθόλου…
Τα χρόνια που πέρασαν, εξέλιξαν το Χαλάνδρι μαζί με εμένα.
Πολυκατοικίες χτίστηκαν, δέντρα κόπηκαν, πουλιά χάθηκαν και οι άνθρωποι έγιναν άγνωστοι, μεταξύ αγνώστων…
Και τότε βρέθηκα ξανά μέσα στην πόλη, από εκεί που ξεκίνησα και ήθελα να αποδράσω…Σε όλα αυτά τα χρόνια, δεν άκουγα τα πουλιά, δεν έβλεπα τα λουλούδια, δεν χαιρόμουν τα δέντρα, αλλά επικεντρωνόμουν στην ενόχληση των γύρω μου…
Σήμερα μέσα από την δική μου εξέλιξη, τα πουλιά ξαναγύρισαν, τα λουλούδια άνθισαν, τα δέντρα υψώθηκαν έως τον ουρανό και οι άνθρωποι γύρω μου έγιναν ένα μέρος του είναι μου και της εμπειρίας μου.
Ο αυτό-σεβασμός μου τους άφησε έξω από το ενδιαφέρον τους και την ανθρώπινη περιέργεια να ασχολούνται με την ζωή των άλλων, γιατί απλά δεν έχω εγώ πια ανάγκη αυτήν την «ενόχληση»…
Πρακτικά διαπίστωσα ότι οι δυσκολίες σε ακολουθούν όπου και να είσαι, και απλά καθορίζουν την εξέλιξή σου και την ολοκλήρωσή σου στην συνειδητοποίηση της «ευνομίας» και της «ευταξίας» εντός σου…

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31504
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

αυτη ειναι μια συζητηση που κανουμε με τον αυντροφο μου συχνα

ο ίδιος εχει μια αγάπη για την φύση και την ενασχοληση με αυτη δλδ του αρεσει να εχει ενα κηπο με αρωματικα και αλλα πολλά

ειναι ενας ανθρωπος που μεγάλωσε στο κεντρο τωρα ομως τον εχει πιασει ο αποκεντρισμος οπως ο ιδιος λεει για μεγαλυτερη ποιοτητα ζωης

ομως γνωριζω κατα βαθος το αγχος και το στρες δεν μειωνονται με την επαφη με την φυση μονο σαν μαγικο ραβδακι

ποιοτητα ζωης μπορεις να εχεις και στην πόλη @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Ο αυτό-σεβασμός μου τους άφησε έξω από το ενδιαφέρον τους και την ανθρώπινη περιέργεια να ασχολούνται με την ζωή των άλλων, γιατί απλά δεν έχω εγώ πια ανάγκη αυτήν την «ενόχληση»…

@};- @};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33484
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Η δική μου ιστορία εκτιλίχθηκε πριν δυόμισι περίπου χρόνια που αποφάσισα εν ονόματι της καλύτερης ποιότητας ζωής, να αφήσω την Αθήνα στην οποία γεννήθηκα και μεγάλωσα μέχρι σχεδόν τα 32 μου χρόνια, και να μετακομίσω στη Θεσσαλονίκη!φυσικά η ποιότητα ζωής την οποία επικαλέστηκα αρχικά, στην πορεία και με δική μου προσωπική δουλειά έβγαλε την όμορφη μάσκα της και η αλήθεια έλαμψε!!η φυγή μου είχε να κάνει με πολλά!!φυγή απο το οικογενειακό μου περιβάλλον, φυγή απο μια σχέση που μόλις είχε τελειώσει και απο τις ανμνήσεις της, φυγή απο το στρες και το άγχος που μου προκαλούσε η δουλειά μου!

και φυσικά οι εκπλήξεις για μένα περιμέναν στη γωνία!!κατανόησα ότι τα θέματα που έχω να επιλύσω με την οικογένειά μου, με τον ερωτικό σύντροφο σαν έννοια, με τους φίλους, όσο υπήρχαν μέσα μου, ακόμα και να άλλαζα ημισφαίριο θα μου έβγαιναν μπροστά!και έτσι έγινε!ότι κουβάλησα μέσα μου χωρίς να το αγγίξω σε βάθος, εμφανίστηκε μπροστά μου με τη μεγαλύτερη σφοδρότητα και μαζί του προστέθηκε και η απογοήτευση ότι τελικά δεν κατάφερα να γλιτώσω έτσι εύκολα!!αυτή η εμπειρία με ώθησε να κατανοήσω, να δουλέψω και να εξελιχθώ μαθαίνοντας σιγά σιγά να νιώθω ότι μπορώ να βρίσκω χαρά και εσωτερική γαλήνη οπουδήποτε, αφού την έχω μέσα μου!! :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

έτσι είναι παιδιά... :x

μπορούμε όμως να εξετάσουμε και τις πρακτικές δυσκολίες που μας ήρθαν μπροστά μας, με βάση τις επιλογές που κάναμε να βρεθούμε στο συγκεκριμένο περιβάλλον.

Ενδιαφέρον θα είχε να μάθουμε τις δυσκολίες ή τις διευκολύνσεις της ζωής στην πόλη ή την επαρχία...

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Ο αυτό-σεβασμός μου τους άφησε έξω από το ενδιαφέρον τους και την ανθρώπινη περιέργεια να ασχολούνται με την ζωή των άλλων, γιατί απλά δεν έχω εγώ πια ανάγκη αυτήν την «ενόχληση»…
:-o :-o :-o :-o :-o :-o

Τώρα καταλαβαίνω γιατί συμβαίνει, έχεις δίκιο.. ευχαριστώ!!! :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Εγώ πάνω σ' αυτό έχω να πω τα εξής:

Μεγάλωσα στην Αθήνα και σπούδασα. Ήδη όμως από τα 20 χρόνια μου παρόλο που σπούδαζα φυσικά ακόμα, ήθελα να φύγω. Δεν άντεχα πια τη ζωή στην Αθήνα, δεν άντεχα τη ζωή σε οποιαδήποτε μεγαλούπολη. ΄Ετσι άρχισα να ταξιδεύω, εντός Ελλάδος, και να δουλεύω ταυτόχρονα. ΄Εμεινα στη Ρόδο δύο χρόνια, στη Σαντορίνη άλλα δύο (λόγω της δουλειάς μου) έπειτα πάλι Αθήνα.

Μόλις οι γονείς μου αποφάσισαν να γυρίσουν στη Μυτιλήνη, που είναι και η καταγωγή μας, εκείνη την εποχή ήμουν Αθήνα, τα παράτησα όλα και τους ακολούθησα.

Από τότε, το όραμά μου να φύγω από την Αθήνα μια και καλή, άρχισε να πραγματοποιείται. Είμαι ήδη 14 χρόνια εδώ, έφτιαξα τη ζωή μου, τη δουλειά μου, έκανα παιδί. ΄Εχω έναν σύντροφο που με λατρεύει και τον αγαπώ και νιώθω ευτυχισμένη.

Δεν θα μπορούσα ποτέ να ξαναζήσω μακριά από τη φύση, παρόλες τις δυσκολίες που έχει η επαρχία. Όμως αυτές, φαντάζουν σαν αστεία, μπροστά σ' αυτά που αποκομίζω καθημερινά από το υγιεινό περιβάλλον μέσα στο οποίο ζω.

Αρκεί να γυρίσει κανείς το βλέμμα του στον ουρανό το βράδυ και να δεί τα αστέρια... @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
ΧΡΥΣΑ
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 2:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από ΧΡΥΣΑ »

@};- @};- @};-
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΧΡΥΣΑ την 22 Οκτ 2009 3:25 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Valia

Δημοσίευση από Valia »

Εγώ γεννήθηκα και μεγάλωσα στη Ν. Σμύρνη, και τους τελευταίους 6 μήνες μένω Μαραθώνα μαζί με τον φίλο μου. Μέχρι στιγμής, ομολογώ, ότι θεωρώ την ποιότητα ζωής στον Μαραθώνα σαφώς ανώτερη απο αυτήν που είχα όσο εμενα στη Ν. Σμύρνη. Π.χ το πιο σημαντικό είναι ότι μένω σε μονοκατοικία με κήπο και αφήνω το αυτοκινητάκι μου ακριβώς έξω απο το σπίτι μου. Μένω 400μ απο την παραλία Μαραθώνα κ πηγαίνω και κάνω τις βόλτες μου στον πεζόδρομο και το καλοκαίρι τις βουτιές μου. Πίνω το καφεδάκι μου πάνω στη θάλασσα με καταπληκτική θέα. Οι αποστάσεις είναι κοντινές για να κάνω τις δουλειές μου, τα ψώνια μου κλπ κλπ. Και επίσης οι τράπεζες και τα ταχυδρομεία δεν έχουν ουρές! πας και κάνεις τη δουλειά σου σε 5 λεπτά ;) ;) Επίσης, είμαι και πολύ κοντά στην Αθήνα και κυρίως στα βόρεια προάστια. Δεν θεωρώ δλδ ότι μου λείπει κάτι και δεν θα ήθελα να ξαναγυρίσω στην Αθήνα. Ακόμα και η απόσταση που κάνω για να ερθω στη δουλεια μου δεν με κουράζει κ ουτως ή άλλως απο Ν.Σμύρνη έκανα μια ώρα να ανέβω στο Μαρούσι λόγω κίνησης. Πιστεύω ότι είναι πολύ καλύτερα, για μένα, μακριά απο την Αθήνα ;)
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33484
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

μπορούμε όμως να εξετάσουμε και τις πρακτικές δυσκολίες που μας ήρθαν μπροστά μας, με βάση τις επιλογές που κάναμε να βρεθούμε στο συγκεκριμένο περιβάλλον.
Σε πιο πρακτικά θέματα, η βασική μου δυσκολία βασιζόταν στο να καταφέρω να μάθω να αφουγκράζομαι τα νέα δεδομένα της πόλης που ζω πλέον και να μην κάνω σαν να μην άλλαξα πόλη!!οι πρώτες μου δυσκολίς ξεκίνησαν με το θέμα της δουλειάς και όσον αφορά την εύρεση εργασίας καθώς προσφορά είναι φσιολογικό να είναι μειωμένη, αφού και η ίδια η πόλη είναι μικρή, αλλά και τις συνθήκες εργασίας!!η Θεσσαλονίκη δεν απαρτίζεται απο τεράστιες πολυεθνικές εταιρίες!οι περισσότερες είναι οικογενειακές και μεσαίες επιχειρήσεις όπου οι επαγγελματικές σχέσεις μπλέκονται εύκολα με τις διαπροσωπικές και αυτή ήταν μια δυσκολία που αντιμετώπισα πολύ έντονα!!

το ίδιο και οι συνθήκες διαβίωσης!!οι διαπροσωπικές σχέσεις σε μια κλειστότερη και μικρότερη κοινωνία είναι διαφορετικές απο το απρόσωπο της μεγαλούπολης!!αυτό με άγχωνε πολύ! λόγω της άσχημης εμπειρίας που είχα με συμβίωση σε οικογενειακή τριόροφη οικεία, ο φόβος με έκανε να είμαι αόρατη και απόμακρη!έφυγα πριν λίγες ημέρες απο την πολυκατοικία όπου ζούσα και υπήρχαν άνθρωποι που τους έβλεπα συχνά και δεν είχα ανταλλάξει μαζί τους ούτε καλημέρα!! :? έβλεπα γνωστούς στο δρόμο ή ανθρώπους που δεν τους ήξερα αλλά τους έβλεπα συχνά και αυτό με ξένιζε!!όπως με ξένιζαν οι χαλαροί ρυθμοί και ο ερασιτεχνισμός σε επίπεδο εξυπηρέτησης σε φορείς δημοσίου και όχι μόνο!! :D :D
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Είναι ένα σοκ η Θεσσαλονίκη μετά την Αθήνα.. το έχω ακούσει από πολλά άτομα.
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

και ο ερασιτεχνισμός σε επίπεδο εξυπηρέτησης σε φορείς δημοσίου και όχι μόνο!!
ενώ εδώ στην Αθήνα...σκέτοι επαγγελματίες... =))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31504
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

και ομως στην Θεσσαλονίκη ειναι ακομα πιο ερασιτεχνες και απο την Αθήνα :-o ! σε ορισμενους τουλαχιστον τομεις

εκεινο που προκαλεσε και προκαλει ακομα πρακτικα η επιλογη μου να μετακομισω απο την Αθηνα στην Θεσσαλονικη, ειναι το θεμα της δουλειας και το γεγονος ότι οι περισσοτερες θεσεις καλυπτονται μεσω γνωστου και φιλιας

εχω την εντυπωση ότι εδω τα παντα κινουνται μεσω γνωριμιων και φιλιων
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Fotinoula την 16 Οκτ 2009 3:16 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33484
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

=)) =)) =)) =)) =)) =))
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εννοείς ότι στην Θεσσαλονίκη το "σύστημα" εργασίας λειτουργεί πιο αξιοκρατικά? :-?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”