ΠΑΝΘΡΗΣΚΕΙΑ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΠΑΝΘΡΗΣΚΕΙΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

Συζητώντας με πολλούς "χριστιανούς" άκουσα ότι ένα από τα όπλα της παγκόσμιας Νέας Τάξης θα είναι και η πανθρησκεία...
Πολλοί θεώρησαν τον όρο "πανθρησκεία" επικίνδυνο και προετοιμασία για την υποδοχή του "αντίχριστου"...

Ή δική μου γνώμη είναι ότι τούτο που έχουμε ΄σήμερα σαν θρησκεία, μόνο για τον Θεό δεν μπορεί να μιλησει...
Διατηρεί κάποια ήθη και έθιμα, αλλά δεν μπορεί να μιλήσει για απλότητα και αγάπη, όταν οι ναοί είναι πια επιχειρήσεις, ακόμα και για την τέλεση των υποτιθέμενων μυστηρίων...

Ψάρεψα στο ιντερνετ αυτό το βίντεο... :-o

με έκπληξη βέβαια, γιατί δεν έγινε σάλος όπως περίμενα...τι τόσο μεγαλόκαρδοι είναι οι αυθεντίες μας που το δέχτηκαν με την μία, ή είναι κατασκευασμένο? Εσείς τι λέτε?

Εντωμεταξύ ο σταυρός που έχουν δίπλα στο κείμενο μόνο συμφωνία δεν δηλώνει... Δηλαδή ποιοί πήραν τις αποφάσεις?

Εικόνα

Η ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΤΟΥ ΔΟΓΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΣΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΣ 3ης ΠΑΝΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗΣ ΣΥΝΟΔΟΥ (VIDEO)

1. ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΌΛΑ ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ, ΔΙΟΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΥΠΕΡΟΧΗΣ ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ

2. Ο ΟΙΚΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΟΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ

3. Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΝ

4. ΟΙ ΝΑΟΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΟΥΣΕΙΑ

5. ΟΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΙ ΘΑ ΜΙΛΟΥΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ





Πηγή http://www.apocalypsejohn.com/2012/06/3-video.html" onclick="window.open(this.href);return false;
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΠΑΝΘΡΗΣΚΕΙΑ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

με έκπληξη βέβαια, γιατί δεν έγινε σάλος όπως περίμενα...τι τόσο μεγαλόκαρδοι είναι οι αυθεντίες μας που το δέχτηκαν με την μία, ή είναι κατασκευασμένο? Εσείς τι λέτε?
εγω πιστευω οτι οι αυθεντιες στην ουσια δεν φοβουνται την πανθρησκεια!ειναι και αυτος ενας τροπος να ελεχγουν τα προβατα στο μαντρι και το εχουν διαδωσει ως πιθανο κινδυνο!αλλα χεστηκανε για την πανθρησκεια, γιατι μπορει πολλοι "χριστιανοι" να εχουν αρχισει να διαμαρτιρονται για την μπιζνα της εκκλησιας, αλλα δεν τους περναει καν απο το μυαλο να μην τελεσουν τα προκαθορισμενα μυστηρια....και οσο αυτο κρατει καλα, οι αλλοι δεν εχουν να φοβηθουν τιποτα..!

αναφερομαι στην ευρυτερη περιοχη που μενω!και ειναι σημαντικο γιατι ναι μεν η Αθηνα περιεχει ενα μεγαλο ποσοστο ανθρωπων που μπορουν να καθορισουν καποιες αλλαγες, ομως δυστυχως η επαρχια κοιμαται ακομα τον υπνο του δικαιου, και ειναι πολλοι, αυτοι μην ξεχναμε καθορισαν και τα αποτελεσματα των εκλογων που μας περασαν!!εχω μια φιλη που εχει ανθοπωλειο και ειχα παει μια μερα για καφε στη δουλεια!!ερχοντουσαν νεοι ανθρωποι και κανονιζαν τελεσεις μυστηριων και περιγραφανε κιολας τις λοξες των εκαστοτε ιερεων και φυσικα το εμποριο!!εχουν αποθρασηνθει δε τοσο πολυ εν μεσω οικονομικης κρισης που τι να πω.....μια κοπελα ηθελε να βαφτισει τα διδυμα της και ρωτησε, ποσο παει η βαφτιση πατερ?200 ευρω της λεει, γιατι? τον ρωταει, επειδη ειναι διδυμα?οχι λεει αυτος επειδη ειναι δυο οι κουμπαροι, απο 100 ευρουδακια ο καθενας μια χαρα θα τα βγαλουν περα!! :)) :)) :))

κατα τα αλλα ο ιδος ο παπας δεν επετρεπε μεσα στην εκκλησια αλλο χρωμα εκτος απο το λευκο της αγνοτητας στον στολισμο! :)) :)) :)) παρολο που η κοπελα φριαξε, την βαφτιση θα την κανει βρεξει χιονισει ομως...!ειναι γνωστα αυτα τα περιστατικα εννοειται δεν μας κανουν πλεον εντυπωση, απλα το αναφερω σαν προσφατο γεγονος!!ας ειναι....που λεει και μια ψυχη!!θα δειξει!!

:x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: ΠΑΝΘΡΗΣΚΕΙΑ

Δημοσίευση από Sofoula »

Δεν μπορώ να βρω έγκυρη πηγή για την Πανθρησκευτική Σύνοδο. Και σε εκείνη την φάση που μιλάει η τηλεπαρουσιάστρια, νομίζω πως αφορά μία συνάντηση του Πάπα με τον Πατριάρχη.

Φυσικά δεν θα έχει αντιδράσεις, αφού δεν αφορά κάποιο πραγματικό γεγονός. Δεν λέει ούτε που έγινε η σύνοδος, ούτε με ποιούς συμμετέχοντες.

Το θέμα είναι πως, ανεξάρτητα με τα ζητήματα της εποχής, η θρησκείες απλά θα προσαρμοστούν (με τα ανάλογα σκαμπανευάσματα) και θα καταφέρουν και πάλι να τοποθετήσουν τον Θεό έξω από τον Άνθρωπο... Κάπου εκεί πάνω, εκεί έξω, άπιαστος και επικριτικός...
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΠΑΝΘΡΗΣΚΕΙΑ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Κάπου εκεί πάνω, εκεί έξω, άπιαστος και επικριτικός...
:-( :-( :-(
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΠΑΝΘΡΗΣΚΕΙΑ

Δημοσίευση από Danielli »

οχι λεει αυτος επειδη ειναι δυο οι κουμπαροι, απο 100 ευρουδακια ο καθενας μια χαρα θα τα βγαλουν περα!!
:-% :-% :silent:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΠΑΝΘΡΗΣΚΕΙΑ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούολα έγραψε:Ή δική μου γνώμη είναι ότι τούτο που έχουμε ΄σήμερα σαν θρησκεία, μόνο για τον Θεό δεν μπορεί να μιλησει...
Διατηρεί κάποια ήθη και έθιμα, αλλά δεν μπορεί να μιλήσει για απλότητα και αγάπη, όταν οι ναοί είναι πια επιχειρήσεις, ακόμα και για την τέλεση των υποτιθέμενων μυστηρίων...
Μεγάλη κουβέντα αυτή! Συμφωνώ στο 100% Βασούλα μου!
:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”