η ουσία της αλληλεπίδρασης στην ζωή μας

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: η ουσία της αλληλεπίδρασης στην ζωή μας

Δημοσίευση από Vasoula »

ε τότε προσπάθησε να την καταλάβεις εσύ, γιατί ολόκληρες σελίδες να σου γεμίσω, εμένα δεν θα με καταλαβεις!

;;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: η ουσία της αλληλεπίδρασης στην ζωή μας

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

έλα ρε Βασούλα... καλά σου... θα σε δω δεν θα σε δω το βράδυ??? δεν θα σε αφήσω σε ησυχία μέχρι να μου το εξηγήσεις!!! :D :D :D

στο μεταξύ θα το ξαναδιάβασω πολλάκις μπας και μου έρθει...

:x >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: η ουσία της αλληλεπίδρασης στην ζωή μας

Δημοσίευση από Vasoula »

το βράδυ δεν θα με δεις...είμαι σε άλλη ομαδούλα :-D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: η ουσία της αλληλεπίδρασης στην ζωή μας

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:)) :)) :)) :))
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Re: η ουσία της αλληλεπίδρασης στην ζωή μας

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

ΜΠΕΤΤΥ έγραψε:είχα την τύχη πριν πολλά χρόνια να ζήσω μια τέτοια σχέση που θεωρώ οτι είδα τον καλύτερο και τον χειρότερο εαυτό μου σε αυτή..... :x
Μπεττούλα τύχη ή ατυχία?? :D
Vaso έγραψε:η απόλυτη ευτυχία και η απόλυτη δυστυχία δεν υπάρχουν σαν όροι Μπεττούλα...Υπάρχει μόνο η ανάγκη να είσαι ευτυχισμένη και η ανάγκη να είσαι δυστυχισμένη...και οι ανάγκες αυτές αλληλεπιδρούν μέσα σου, ανάλογα με τον βαθμό φόβου σου, που χαρακτηρίζει μια συναισθηματική ανωριμότητα...
... :x :x :x
Βασσούλα μου :x :* @};- έρχεται το tefal,το ξέρω,αλλά το χρειάζομαι :D στην συναισθηματική ωριμότητα υπάρχουν αυτοί οί όροι??
Και πως μπορούμε να νοιώσουμε κάτι το οποίο πιθανών και να μην γνωρίζουμε,αλλά παράλληλα υπάρχει η ανάγκη να είμαστε σε κάποια κατάσταση?? @};-
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: η ουσία της αλληλεπίδρασης στην ζωή μας

Δημοσίευση από Vasoula »

Βασσούλα μου έρχεται το tefal,το ξέρω,αλλά το χρειάζομαι στην συναισθηματική ωριμότητα υπάρχουν αυτοί οί όροι??
Και πως μπορούμε να νοιώσουμε κάτι το οποίο πιθανών και να μην γνωρίζουμε,αλλά παράλληλα υπάρχει η ανάγκη να είμαστε σε κάποια κατάσταση??
δεν κατάλαβα Δημητράκη τι ακριβώς με ρωτάς?

Στην συναισθηματική ωριμότητα δεν υπάρχουν όροι...

από την άλλη, αν δεν γνωρίζεις κάτι για εσένα και χρειάζεται να το μάθεις, μέσα από μια σχέση, επίπονα, να προσέξεις την επόμενη φορά να νιώσεις τις αίτιες που έχεις και κουβαλάς μέσα σου...Ο πόνος δεν χρειάζεται για να μάθεις τον Εαυτό σου, μέσα από τους άλλους...Χρειάζεται μόνο όταν δεν μπορείς αλλιώς...

Που και πάλι, έχω αμφιβολία αν θα μπορέσεις να μάθεις κάτι για εσένα, μέσα από τους άλλους...

Δεν ξέρω αν σου απάντησα, γιατί δεν κατάλαβα τι ακριβώς με ρωτάς...Κατά προσέγγιση, σε ένιωσα περισσότερο και σου απάντησα, παρά σε κατάλαβα!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: η ουσία της αλληλεπίδρασης στην ζωή μας

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

τύχη Δημητράκη!! πόνεσα πολύ από ένα σημείο και μετά αλλά θεωρώ εκείνη τη σχέση μεγάάάλο σχολείο!! εκεί πειραματίστηκα πρώτη φορά ουσιαστικά με τα όρια μου.. τα τράβηξα, τα έσπασα, τα μάζεψα οτι θες τα έκανα!! και φυσικά τώρα καταλαβαίνω οτι τον πόνο εγώ τον προκάλεσα στον εαυτό μου και δεν ήταν υπεύθυνος ο άλλος!! εγώ δεν ήξερα τι έκανα σε μένα! >:d< >:d< >:d<

και εκεί που νομίζεις οτι έχεις καταλάβει τι θέλει να πει ο ποιητής (Βασούλα..) ξαναδιαβάζεις αυτά που γράφτηκαν και βλέπεις κάτι άλλο που πριν δεν έβλεπες!! :x :x :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Re: η ουσία της αλληλεπίδρασης στην ζωή μας

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Vaso έγραψε: δεν κατάλαβα Δημητράκη τι ακριβώς με ρωτάς?
:x :x :x
Βασσούλα μου,θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω,αλλιώς αύριο :cheers: :dance: :*
Αναφέρει η Μπεττούλα για απόλυτη ευτυχία και δυστυχία κια της απαντάς πως δεν υπάρχουν σαν όροι,αλλά υπάρχει η ανάγκη να είσαι σε μια κατάσταση ευτυχίας ή δυστυχίας.
Από τη στιγμή,λοιπόν που οι ελλείψεις μας,μας δημιουργούν διάφορες ανάγκες,εμείς πως ανταποκρινόμαστε σ'αυτές,ώστε να τις ικανοποιήσουμε??
Δλδ,όταν δεν γνωρίζουμε π.χ την απόλυτη ευτυχία πως θα καταλάβουμε την έλλειψή της ή αντίστοιχα την παρουσιά της?? :-?

πιστεύω να σε βοήθησα :pray: :D :whistle:

ΜΠΕΤΤΥ έγραψε:και φυσικά τώρα καταλαβαίνω οτι τον πόνο εγώ τον προκάλεσα στον εαυτό μου και δεν ήταν υπεύθυνος ο άλλος!! εγώ δεν ήξερα τι έκανα σε μένα! >:d< >:d< >:d<

και εκεί που νομίζεις οτι έχεις καταλάβει τι θέλει να πει ο ποιητής (Βασούλα..) ξαναδιαβάζεις αυτά που γράφτηκαν και βλέπεις κάτι άλλο που πριν δεν έβλεπες!! :x :x :x
συμφωνώ απολύτως
:clap: :x :* >:d<

και βγάζεις και διαφορετικά νοήμματα κάθε φορά :cheers:
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: η ουσία της αλληλεπίδρασης στην ζωή μας

Δημοσίευση από Vasoula »

Δλδ,όταν δεν γνωρίζουμε π.χ την απόλυτη ευτυχία πως θα καταλάβουμε την έλλειψή της ή αντίστοιχα την παρουσιά της??
ααα...μάλιστα!

απλά δεν θα την καταλάβεις Δημητράκη μου...Γιατί πας να καλύψεις μια ανάγκη και παρουσιάζεται μια δεύτερη και μια τρίτη...

οι ανάγκες δεν τελειώνουν ποτέ, οι αιτίες τους τελειώνουν, όταν είσαι ώριμος γι' αυτό!

;;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
lazaros
Δημοσιεύσεις: 8224
Εγγραφή: 05 Οκτ 2012 11:06 pm

Re: η ουσία της αλληλεπίδρασης στην ζωή μας

Δημοσίευση από lazaros »

Μπετούλα ζαλίστηκα με τον έρωτα σου...εγώ τα βλέπω πιο απλά τα πράγματα γουστάρω;όχι..γουστάρω;ναι..προσέχω απλά να μην με βλάψω διότι παθιάζομαι και χάνω τα όρια πολλές φορές...συμφωνώ απόλυτα με το Λενακι και το αρχικό κείμενο...έχω αντιληφθεί καιρό τώρα πως ο κάθε άνθρωπος που έρχεται στην ζωή μας είναι ένας άγγελος...και όταν το συνειδητοποίησα αυτό τρελάθηκα από κάποιους ανθρώπους που είχα στην ζωή μου,δεν τους ενέκρινα οπότε δεν αποδεχόμουν το μύνημα-μάθημα που μου φέρνουν...τώρα είμαι στην φάση να αποδεχθώ ότι ο θεός μας στέλνει μόνο αγγέλους ενσαρκωμένους και ποτέ κάτι άλλο... O:-)
Είσαι Αγάπη...Αν αυτό το αποδεχτείς και δεν το πολεμάς, τούτος ο θεός θα εξαφανιστεί από το Σύμπαν σου...
... "η Ψυχή δεν παίρνει αξίες από αυτό που κάνεις, αλλά από αυτό που νιώθεις όταν το κάνεις..." Β.Ν.
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: η ουσία της αλληλεπίδρασης στην ζωή μας

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

εγω να δεις Λαζαράκο.. :)) :)) :)) :)) για μενα δεν ηταν καθολου ευκολο να κανω αυτο που λες να μην βλαψω τον εαυτο μου δηλαδη ακριβως επειδη παθιαζομουν και εχανα τα αυγα και τα πασχαλια μεσα μου.. 8-} αλλο τι εδειχνα εξω μου... :D

>:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18614
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: η ουσία της αλληλεπίδρασης στην ζωή μας

Δημοσίευση από Μάνος »

Οι άνθρωποι έρχονται στη ζωή μας είτε για κάποιο λόγο, είτε για ορισμένο χρόνο, είτε για πάντα. Όταν ξέρεις αυτό, ξέρεις και τι να κάνεις για τον κάθε άνθρωπο.

Όταν κάποιος είναι στη ζωή μας για κάποιο λόγο, συνήθως απαντά σε μία ανάγκη μας που με κάποιο τρόπο έχουμε εκφράσει. Έχει έρθει για να μας βοηθήσει σε μια δυσκολία, να παρέχει καθοδήγηση ή υποστήριξη, για να μας συνδράμει φυσικά, συναισθηματικά ή πνευματικά. Μοιάζει θεόσταλτος και είναι. Είναι εκεί για το λόγο ακριβώς που τον χρειαζόμασταν..

Μετά, χωρίς να κάνουμε κάτι λάθος και ίσως ακόμα σε μια άβολη στιγμή και παρ' ότι μπορεί να πληγωθούμε, η σχέση θα τελειώσει. Κάποιος από τους δύο θα πει ή θα κάνει κάτι που θα βάλει τέλος.
Μπορεί ο άνθρωπος αυτός να πεθάνει.
Μπορεί απλώς να φύγει μακριά μας.
Κάποιες φορές, μπορεί να ενεργήσει με τέτοιον τρόπο που να μας αναγκάσει να πάρουμε θέση.
Αυτό που πρέπει να κατανοήσουμε είναι ότι, η ανάγκη μας βρήκε ανταπόκριση, η επιθυμία μας εκπληρώθηκε, οπότε η δουλειά του ανθρώπου αυτού τελείωσε. Η προσευχή μας πήρε απάντηση και είναι ώρα να προχωρήσουμε.

Όταν κάποιος είναι στη ζωή μας για ορισμένο χρόνο, αυτό σημαίνει ότι ήρθε η ώρα να ωριμάσουμε, να μοιραστούμε και να μάθουμε.
Μπορεί να μας φέρει μια ειρηνική εμπειρία, ή να μας κάνει να γελάμε.
Θα μας μάθει να κάνουμε κάτι που δεν κάναμε ως τώρα και πάντως η παρουσία του θα μας δώσει μεγάλη χαρά.
Παρ' ότι μπήκε στη ζωή μας για ορισμένο χρόνο, το έργο του ήταν σπουδαίο.

Όταν κάποιος είναι στη ζωή μας για πάντα, μας διδάσκει μαθήματα ζωής. Θα μας διδάξει αυτά, πάνω στα οποία πρέπει να χτίσουμε στέρεα συναισθηματικά θεμέλια.
Η δουλειά μας είναι να δεχτούμε το μάθημα, να αγαπήσουμε τον άνθρωπο αυτό και να εφαρμόσουμε όσα μάθαμε στη σχέση μας μαζί του, σε όλες τις σχέσεις και όλα τα πεδία της ζωής μας.

Λένε ότι, η αγάπη είναι τυφλή, αλλά η φιλία διαισθητική.

Είτε είναι για κάποιο λόγο, είτε για κάποιο χρόνο, είτε για μια ζωή, σ' ευχαριστώ που μου έδωσες την ευκαιρία αυτής της εμπειρίας.
Σ' ευχαριστώ που είσαι μέρος της ζωής μου.

Οι άγγελοι υπάρχουν, αλλά μερικές φορές δεν έχουν φτερά κι έτσι τους ονομάζουμε φίλους. Είσαι ένας από αυτούς.
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26030
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: η ουσία της αλληλεπίδρασης στην ζωή μας

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27311
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: η ουσία της αλληλεπίδρασης στην ζωή μας

Δημοσίευση από Ellaki »

:romance-inlove:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: η ουσία της αλληλεπίδρασης στην ζωή μας

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:romance-heartstiny:
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”