Και ναι......ήρθε η ωρα για τους.....ΓΟΝΕΙΣ!!!!!!!

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Ελλισάβετ σκέφτομαι διαβάζοντάς σε ότι καμιά φορά οι διαταραγμένες σχέσεις αδερφού-αδερφής είναι ένα ακριβές αντίγραφο της διαταραγμένης γονεϊκής σχέσης.

"ευθύνονται οι γονείς που δεν ενήργησαν εξισορροπιστικά και είστε με τον αδερφό σου τόσο διαφορετικοί"

Να εξισσορροπίσεις εσύ την ανισότητα των παροχών κι αποδοχών σας από όταν υπήρξατε παιδιά, είναι φυσικά αδύνατο, δε γίνεται να προσθέσεις ή να αφαιρέσεις κάτι- μπορείς όμως απλά να συναινέσεις. Να σκεφτείς ότι η αγάπη μπορεί να δεχτεί πολλές διαφορές...

Κάνοντάς το αυτό, όλα όσα μπλέκονται στην "οπτική" σου, δλδ, η κρίση σου για γεγονότα, το σωστό ή λάθος, οι φόβοι κι οι προσδοκίες σου..., παραμερίζουν μαγικά.


@};-
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27294
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

angela_al έγραψε:Ελλισάβετ σκέφτομαι διαβάζοντάς σε ότι καμιά φορά οι διαταραγμένες σχέσεις αδερφού-αδερφής είναι ένα ακριβές αντίγραφο της διαταραγμένης γονεϊκής σχέσης.

"ευθύνονται οι γονείς που δεν ενήργησαν εξισορροπιστικά και είστε με τον αδερφό σου τόσο διαφορετικοί"

Να εξισσορροπίσεις εσύ την ανισότητα των παροχών κι αποδοχών σας από όταν υπήρξατε παιδιά, είναι φυσικά αδύνατο, δε γίνεται να προσθέσεις ή να αφαιρέσεις κάτι- μπορείς όμως απλά να συναινέσεις. Να σκεφτείς ότι η αγάπη μπορεί να δεχτεί πολλές διαφορές...

Κάνοντάς το αυτό, όλα όσα μπλέκονται στην "οπτική" σου, δλδ, η κρίση σου για γεγονότα, το σωστό ή λάθος, οι φόβοι κι οι προσδοκίες σου..., παραμερίζουν μαγικά.


@};-
Αγγέλα καταλαβαίνω την οπτική σου γιατί υπήρξε και δική μου αλλά, για μένα, τώρα πια, δεν φταίνε οι γονείς, δεν φταίει κανείς για την ακρίβεια, γιατί δεν υπάρχει σωστό ή λάθος, ούτε φοβάμαι την απομάκρυνσή μας, κι όσο για προσδοκίες, στην ουσία δε μου χρειάζονται.

Επέλεξα τους γονείς μου για τα θέματα που έχω να δουλέψω και ο αδελφός μου μού προσέφερε την απτή απόδειξη ότι οι συγγένειες τελικά δεν έχουν καμία σημασία μετά την ενηλικίωση.
Έμαθα με το δύσκολο τρόπο γιατί δε θέλησα να το δω εξ αρχής και προσπάθησα να διατηρήσω τη σχέση μας.

Οι σκέψεις που μοιράστηκα ήταν μια απελευθέρωση για μένα.
Ένιωσα τη θλίψη σαν ένα βήμα πριν την συνειδητοποίηση.
Τον αγαπώ, εύχομαι με όλη μου την ψυχή να είναι πάντα καλά στο δρόμο που διάλεξε και συνεχίζω την πορεία μου αφήνοντας πίσω την <γονεϊκή οικογένεια>.

Προετοιμάζομαι δε...........να ελευθερώσω και το δικό μου παιδί, σταδιακά και σύμφωνα με το στάδιο εξέλιξής του, χωρίς ενοχές για τα λάθη μου και μητρικές εξαρτήσεις.
Παρακολουθώ ότι ήδη διαφαίνεται η διαφορετικότητά του από τους γονείς και η τάση του να αυτοπροσδιοριστεί.

Στιγμή τη στιγμή μαθαίνω να είμαι ο εαυτός μου με αγάπη και σοφία. @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ARTYADIS έγραψε:
΄Οταν δεν αντλούμε ουτε μια σταγόνα ασυνείδητης ικανοποίησης, από την "τιμωρία" του άλλου, τότε το θέμα μας έχει επιλυθεί, άσχετα από τον άλλον!


'Έτσι ακριβώς Βάσω μου και σ' ευχαριστώ! @};-

Όμως πώς μπορεί κάποιος να είναι σίγουρος ότι δεν έχει ασυνείδητη ικανοποίηση? Γιατί η ασυνείδητη ...είναι ασυνείδητη!


έχεις τρόπους να το κατανοήσεις, Δημητρούλα, ιδιαίτερα αν εργάζεσαι εσωτερικά...

΄Οταν δεν σε πληγώνει τίποτα βαθύτερα, ούτε σου προκαλεί οίκτο ο άλλος!


΄Οταν δεν θα σε ενοχλεί κανένας άδικος λόγος προς εσένα...
΄Οταν δεν θα προσπαθήσεις να πείσεις για το δίκιο σου
΄Οταν είσαι σίγουρη ότι δεν έχεις αδικήσει τον διπλανό σου
΄Οταν δεν περιμένεις, κατά κάποιο τρόπο, να συνετιστεί ο άλλος και να κατανοήσει και την δική σου οπτική και συγχωρείς την δική του!
΄Οταν τον αφήνεις στην ησυχία του και δεν παρακολουθείς τα παραπτώματά του.
΄Οταν εισαι κοντά του, όταν εκείνος σε χρειαστεί, χωρίς να χαίρεσαι που σε χρειάστηκε!
΄Οταν χαίρεσαι για την πρόοδό του, ακόμα και αν δεν σε χρειάστηκε.

Τότε το ασυνείδητο, έχει γίνει συνειδητό! :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33528
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

@};- @};- @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

΄Οταν δεν σε πληγώνει τίποτα βαθύτερα, ούτε σου προκαλεί οίκτο ο άλλος!
΄Οταν δεν θα σε ενοχλεί κανένας άδικος λόγος προς εσένα...
΄Οταν δεν θα προσπαθήσεις να πείσεις για το δίκιο σου
΄Οταν είσαι σίγουρη ότι δεν έχεις αδικήσει τον διπλανό σου
΄Οταν δεν περιμένεις, κατά κάποιο τρόπο, να συνετιστεί ο άλλος και να κατανοήσει και την δική σου οπτική και συγχωρείς την δική του!
΄Οταν τον αφήνεις στην ησυχία του και δεν παρακολουθείς τα παραπτώματά του.
΄Οταν εισαι κοντά του, όταν εκείνος σε χρειαστεί, χωρίς να χαίρεσαι που σε χρειάστηκε!
΄Οταν χαίρεσαι για την πρόοδό του, ακόμα και αν δεν σε χρειάστηκε.
>:d< >:d< :x :x >:d< >:d<
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16530
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

@};-
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Οταν δεν σε πληγώνει τίποτα βαθύτερα, ούτε σου προκαλεί οίκτο ο άλλος!


΄Οταν δεν θα σε ενοχλεί κανένας άδικος λόγος προς εσένα...
΄Οταν δεν θα προσπαθήσεις να πείσεις για το δίκιο σου
΄Οταν είσαι σίγουρη ότι δεν έχεις αδικήσει τον διπλανό σου
΄Οταν δεν περιμένεις, κατά κάποιο τρόπο, να συνετιστεί ο άλλος και να κατανοήσει και την δική σου οπτική και συγχωρείς την δική του!
΄Οταν τον αφήνεις στην ησυχία του και δεν παρακολουθείς τα παραπτώματά του.
΄Οταν εισαι κοντά του, όταν εκείνος σε χρειαστεί, χωρίς να χαίρεσαι που σε χρειάστηκε!
΄Οταν χαίρεσαι για την πρόοδό του, ακόμα και αν δεν σε χρειάστηκε.

Τότε το ασυνείδητο, έχει γίνει συνειδητό! Indragostit Indragostit Indragostit
_________________

:x :x :x :x @};- @};- @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23110
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Αυτο κυκλοφορει στο fb σε τοίχο μαμαδων!
PROMISE TO MY CHILD: I will stalk you, freak out on you, lecture you, drive you crazy, be your worst nightmare, embarrass you in front of
your friends, hunt you down like a bloodhound til the day you
understand why I do it. Then I will know you are a responsible adult.
All because I LOVE YOU. You will never find someone... who loves you m...ore than your mum!! ( Copy and paste if you are a MUM)
:? :? :? :? :?
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27294
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

:? :? :? :?

κι όλα αυτά στο όνομα της αγάπης :-(
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν μεταφράζετε κιόλας? :-?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23110
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Υπόσχεση προς το παιδι μου:
"Θα γινω παρακολουθώ (σε κάθε βημα), θα φρικάρω πάνω σου, θα σου κάνω κύρηγμα, θα σε τρελλαίνω, θα γίνω ο πιο μεγάλος σου εφιάλτης, θα σε ταπεινώνω μπροστα σε φίλους σου, θα σε κυνηγήσω σαν bloodhound? , μεχρι να καταλαβεις γιατι το κάνω!
Τοτε θα ξέρω ότι θα είσαι υπευθυνος ενηλικας.
Γιατι Σ΄ΑΓΑΠΩ! Δεν θα βρεις ποτε κάποιον να σε αγαπάει σαν τη μαμα σου! (Αντιγραψτε το στον τοιχο σας αν είσαστε μαμα)! "

Ξανα :? :? :? :?
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Φρικη :? :? :? :?
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27294
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

τα μπλαντχάουντ είναι ράτσα κυνηγόσκυλων

Εικόνα
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Τι να πεις αν μια μανα νιωθει σαν κυνηγος να κυνηγαει το θηραμα ( παιδι)....

:-( :-( :-(
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12156
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Maraki »

Παιδιά συγνώμη, αλλά είναι τόσο τρομερό που στην αρχή νόμισα ότι κανει πλάκα η Ντάννυ...........και ουτε αυτό :-( δεν αισθάνθηκα παρά με πήραν τα γέλια............. :))

Προφανώς ο ποιητής ήθελε να ΚΑΤΑΔΕΙΞΕΙ :)) ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΤΥΧΕΣ ΤΡΟΠΟ και ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ την αυστηρότητα που είναι μια από τις αρχές της μητέρας. Απλά δεν μπόρεσε να το συντάξει καλά ο άνθρωπος..και να το ολοκληρώσει για να το καταλάβουμε και εμείς...

οκ..μετά τα γέλια με έπιασε και ένας τρόμος για το τι κυκλοφορεί............! :?
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είμαι Παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο Δρόμος ο δικός μου προς εσένα...

Και ο Ιησούς είπε ότι μόνο τα παιδιά θα μπουν στο Βασίλειο των Ουρανών.

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”