Και ναι......ήρθε η ωρα για τους.....ΓΟΝΕΙΣ!!!!!!!

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88500
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

άσε Μαράκι, δεν θα ήθελες να ξέρεις τι κυκλοφορεί στην "αγορά" των γονιών... :-( :-( :-(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12156
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Maraki »

Δυστυχώς τα βλεπω και τα ακούω Βασούλα μου λόγω της δικής μου κόρης. Οχι τοσο τραγικά πράγματα αλλά οκ..μου φτάνουν..και αυτά που βλεπω..

Ατάκες και συμπεριφορές για θυμό, για γέλια, για προβληματισμό, και αλλα πολλα...........................!
Στην αρχή θύμωνα πολύ....! :mad: :mad:

Τώρα το έχω χαλαρώσει γιατί έκανε κακό στην υγεία μου. :D
Ο κάθε γονιός, πορεύεται με αυτά που καταλαβαίνει και ξέρει..και να ήξερε και κατιτίς καλά θα ήταν...αλλά.............
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είμαι Παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο Δρόμος ο δικός μου προς εσένα...

Και ο Ιησούς είπε ότι μόνο τα παιδιά θα μπουν στο Βασίλειο των Ουρανών.

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33528
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Φρίκη!! :-( :-( :-( :-(
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33551
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

:? :?

δυστυχώς στο όνομα της γονεϊκής αγάπης γίνονται τα χειροτερα εγκλήματα στα παιδιά.
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ελεος πιά :? :? :?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Και πολλες φορες αυτες οι συμπεριφορες συνεχιζονται απο τους γονεις ακομα και οταν εχει ενηλικιωθει το παιδι για τα καλα(απο τα 25 και πανω)
Απο μια κοπελα(ετων 26)ενος φιλου ειχα ακουσει οτι επειδη ειχε βγει ενα σκ,το επομενο της λεει τι παλι θα βγεις?
Φυσικα με φωνες και ολο το θεατρο που καταληγει να τσακωνονται οι γονεις επειδη ο πατερας της ελεγε αστην την κοπελα εχει μεγαλωσει πλεον και η κοπελα φοβαται να αντιδρα για να μην τσακωνονται οι γονεις της.
Με αποτελεσμα να μην μιλανε για καμια εβδομαδα :-o
Και αλλα πολλα παραλογα..

Αυτο που δεν καταλαβαινω ομως οταν δυο παιδια απο την ιδια οικογενεια πως γινεται να συμπεριφερονται λες και μεγαλωσαν απο αλλους γονεις? :-?
Και δεν μιλαμε για μικρες διαφορες αλλα για μερα με την νυχτα.
Το ρωταω αυτο με βαση του οτι τα παιδια ειναι καθρευτες των γονιων τις περισοτερες φορες. :-?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88500
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

καθρέφτης σε ασυνείδητες συμπεριφορές, Τασούλη!

Χρειάζεται να κατανοήσεις απόλυτα τις συνειδητές με τις ασυνείδητες συμπεριφορές!

Δύο παιδιά δεν είναι ίδια μεταξύ τους, γιατί οι "εντολές" που δίνονται από τους γονείς στην παιδική ηλικία, έχουν άλλη συναισθηματική βαρύτητα για το κάθε παιδί και την προσωπικότητά του.

Παρ' όλα αυτά, αν μπορεί κανείς να "εντοπίσει" τον ασυνείδητο επηρεασμό και πως αυτός επεμβαίνει στις ανάγκες ανάπτυξης του ανθρώπου, θα καταλάβει περισσότερο τον εαυτό του και τα μπλοκαρίσματά του.

Πολλοί άνθρωποι νιώθουν ώριμοι και έχουν φαινομενικά ξεχωρίσει την διαδρομή τους από αυτήν την συγκεκριμένη πορεία που χαράζεται από τους γονείς, όμως τελικά παίρνουν απλά την σκυτάλη των μπλοκαρισμάτων για να την μεταβιβάσουν στην επόμενη γενιά...Η φυσική εμπειρία τους δίνει το δικαίωμα να πιστεύουν ότι έχουν ωριμάσει και μπορούν να εκπαιδεύσουν κι αυτοί με την σειρά τους, τα παιδιά τους...΄Ετσι αυτό που έμαθαν, αυτό διδάσκουν, εμπλουτισμένο από τα "παθήματά" τους, που δεν λειτουργούν σαν πόλοι σοφίας, αλλά φόβου, προσπαθώντας να αποτετρέψουν τα παιδιά τους από την δική τους εμπειρία και όσα έχουν ανάγκη για να εξελιχτούν...
Ρομποτοειδής έχει καντήσει η ζωή μας, άσχετα αν δεν το έχουμε αντιληφθεί...

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Πολλοί άνθρωποι νιώθουν ώριμοι και έχουν φαινομενικά ξεχωρίσει την διαδρομή τους από αυτήν την συγκεκριμένη πορεία που χαράζεται από τους γονείς, όμως τελικά παίρνουν απλά την σκυτάλη των μπλοκαρισμάτων για να την μεταβιβάσουν στην επόμενη γενιά...Η φυσική εμπειρία τους δίνει το δικαίωμα να πιστεύουν ότι έχουν ωριμάσει και μπορούν να εκπαιδεύσουν κι αυτοί με την σειρά τους, τα παιδιά τους...΄Ετσι αυτό που έμαθαν, αυτό διδάσκουν, εμπλουτισμένο από τα "παθήματά" τους, που δεν λειτουργούν σαν πόλοι σοφίας, αλλά φόβου, προσπαθώντας να αποτετρέψουν τα παιδιά τους από την δική τους εμπειρία και όσα έχουν ανάγκη για να εξελιχτούν...
Ρομποτοειδής έχει καντήσει η ζωή μας, άσχετα αν δεν το έχουμε αντιληφθεί...
:x :x :x @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31550
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

είναι πραγματικά τραγικό να βλέπεις τον "βιασμό" των γονιών και πόσο ίδιος γίνεσαι τελικά

επείδη όμως γίνεσαι ίδιος είναι και δύσκολο να παραδεχτείς την ομοιότητα σου γιατι επιφανεικά φαίνεται να αντιδράς

απο την μια τους μισήσεις απο την αλλη είσαι ίδιος

θέλει δύναμη και θέληση να αποδεχτείς το οξύμωρο της κατάστασης με ειλικρίνεια

@};- @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

:-? >:d<
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Fotini έγραψε:είναι πραγματικά τραγικό να βλέπεις τον "βιασμό" των γονιών και πόσο ίδιος γίνεσαι τελικά

επείδη όμως γίνεσαι ίδιος είναι και δύσκολο να παραδεχτείς την ομοιότητα σου γιατι επιφανεικά φαίνεται να αντιδράς

απο την μια τους μισήσεις απο την αλλη είσαι ίδιος

θέλει δύναμη και θέληση να αποδεχτείς το οξύμωρο της κατάστασης με ειλικρίνεια

@};- @};-
θα συμφωνήσω μαζί σου .....παρατηρώντας τον εαυτό μου ,βρήκα πράγματα που μισούσα στη μαμά μου ( για συμπεριφορές μιλάω )που και εκείνη με τη σειρά της είχε υιοθετήσει αυτές της συμπεριφορές από τους παπούδες μου.είναι τραγηκό για μένα αλλά και πολύ μεγάλη αλήθεια δυστυχώς :-(
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31550
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

ΙΩΑΝΝΑ έγραψε:είναι τραγηκό για μένα αλλά και πολύ μεγάλη αλήθεια δυστυχώς :-(
δεν χρειάζεται Ιωάννα να το θεωρείς κάθε τι που ανακαλύπτεις με ειλικρίνεια σαν τραγικο, αν και καταλαβάινω ότι έχουμε μαθει νοητικά να δεχόμαστε μαλλον το διαφορετικό με πόνο

μπορείς να το δεις και σαν μια ευκαιρία να μην είσαι σε μια πλάνη :-D :x

άλλωστε τι έχεις να χάσεις, στην πλάνη μόνο χάνουμε, όταν λοιπόν ξεκαθαρίζουν τα τοπία μόνο να ευλογηθούμε μπορούμε

>:d< >:d<
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

έχεις απόλυτο δίκιο Φωτεινούλι :x

@};- >:d< :*
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31550
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

:x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

στην πλάνη μόνο χάνουμε, όταν λοιπόν ξεκαθαρίζουν τα τοπία μόνο να ευλογηθούμε μπορούμε
:x :x :x
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”