Και ναι......ήρθε η ωρα για τους.....ΓΟΝΕΙΣ!!!!!!!

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27287
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

΄Οσο εσύ λυπάσαι για τον δρόμο των άλλων, εντεινεις την καρμική σχέση...
Έχεις απόλυτο δίκιο και το ξέρω πάρα πολύ καλά.
Έρχεται αυτό το γμτ, γιατί να μην μπορούμε να πούμε μια καλημέρα.
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Eλισσάβετ μου, εφόσον εσύ νιώθεις μέσα σου την αγάπη για τον αδερφό σου, πες εσύ την καλημέρα κι άστην να πέσει κάτω! Δεν έχει σημασία αν σου την ανταποδώσει..

Ακόμα κι αν δεν μπορείς να του την πεις με λόγο, και μόνο η σκέψη της αγάπης σου, φτάνει! @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
ELLI
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ELLI »

ARTYADIS έγραψε:Eλισσάβετ μου, εφόσον εσύ νιώθεις μέσα σου την αγάπη για τον αδερφό σου, πες εσύ την καλημέρα κι άστην να πέσει κάτω! Δεν έχει σημασία αν σου την ανταποδώσει..
Να πω την αλήθεια αυτό θα έκανα κι εγω(το έχω κάνει)καθότι δεν μπορείς να ξέρεις το αύριο...Όταν μου συνέβη κάτι ανάλογο αυτό που σκέφτηκα ήταν κι αν αύριο ''φύγει'' θα είμαι σε θέση να συνεχίσω χωρίς να το φέρω βαρέως :-? :x
Γλαύκη
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 20 Μαρ 2009 11:41 am

Δημοσίευση από Γλαύκη »

Βάσω αποριούλα: τι εννοείς λέγοντας ¨εντείνεις την καρμική σχέση¨?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88497
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Βάσω αποριούλα: τι εννοείς λέγοντας ¨εντείνεις την καρμική σχέση¨?
δεσμεύεσαι μαζί με τον άνθρωπο, μέσα από το συναίσθημα. Δηλαδή, μπλέκεσαι μαζί του σε "υποχρεώσεις" που δεν θα είχες, αν κοιτούσες μόνο τον δικό σου δρόμο!

Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι στην ζωή μας που μας έφεραν θλίψη, θυμό, πόνο. Η εμμονή σ' αυτά τα συναισθήματα αποτελεί μια αιτία, που θα έχει πάντα ένα αποτέλεσμα, σε εμάς φυσικά!

Η συγχώρεση δεν έχει καμία σχέση με την κλασική ορολογία, που έχουμε μάθει εμείς οι άνθρωποι να της αποδίδουμε.
Η συγχώρεση έρχεται όταν αυτά τα συναισθήματα απελευθερωθούν, ώστε να μην μας προκαλούν δυσαρμονία.

Αλλιώς συγχωρούμε μόνο με τα λόγια, και αυτό δεν έχει τελικά καμία αξία, παρά μόνο στον ιδεατό κόσμο μας.
Στην ψυχή μας όμως δεν φέρνει λύτρωση...είναι εξακολουθητικά βάρος!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Γλαύκη
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 20 Μαρ 2009 11:41 am

Δημοσίευση από Γλαύκη »

"σ' έπιασα" - ευχαριστώ Βάσω.
@};-
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27287
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

ARTYADIS έγραψε:Eλισσάβετ μου, εφόσον εσύ νιώθεις μέσα σου την αγάπη για τον αδερφό σου, πες εσύ την καλημέρα κι άστην να πέσει κάτω! Δεν έχει σημασία αν σου την ανταποδώσει..

Ακόμα κι αν δεν μπορείς να του την πεις με λόγο, και μόνο η σκέψη της αγάπης σου, φτάνει! @};-
Δήμητρα τη δική μου πορεία την έχω χαράξει και την ακολουθώ. Δεν με αφορά εαν ο άλλος ανταποδώσει τον χαιρετισμό.
Τον αγαπώ γιατί το έχω επιλέξει και συνειδητοποιώ ότι μας χωρίζουν οι ρόλοι που μας επέβαλαν οι γονείς μας.

Είναι ένα άτομο με το οποίο δεν θα μπορούσα ποτέ να κάνω παρέα και το μόνο που μοιραζόμαστε είναι τους γεννήτορες.
Επέλεξε το δρόμο που του ταιριάζει και οι λόγοι δε με αφορούν. Τον σέβομαι γι' αυτό που είναι, όπως σέβομαι και τις αποφάσεις του.

Η θλίψη που ανέφερα έχει να κάνει με τις αναμνήσεις της παιδικής μας ηλικίας, τη στάση των γονέων απέναντι στα παιδιά τους και τα μπλοκαρίσματα που δημιουργούνται.
Συνήθως οι γονείς περιπλέκουν τις σχέσεις των αδελφών, εμπλέκοντάς τους σε μια <υποχρεωτική> αγάπη και συμπόρευση πολλές φορές, που είναι εντελώς ψεύτικη με τις αλήθειες τους.
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27287
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

ELLI έγραψε: Να πω την αλήθεια αυτό θα έκανα κι εγω(το έχω κάνει)καθότι δεν μπορείς να ξέρεις το αύριο...Όταν μου συνέβη κάτι ανάλογο αυτό που σκέφτηκα ήταν κι αν αύριο ''φύγει'' θα είμαι σε θέση να συνεχίσω χωρίς να το φέρω βαρέως :-? :x
:-?
Και γιατί να έχεις ενοχές για το δρόμο που διάλεξε ο άλλος ?
Είναι σαν να λέμε ότι πρέπει να φερόμαστε με ένα συγκεκριμμένο τρόπο για να μη νιώθουμε ενοχές...........τότε που βρίσκεται η αλήθεια στη ζωή μας?.............πως θα ανακαλύψουμε τον αληθινό μας εαυτό ?
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33513
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

΄Οσο εσύ λυπάσαι για τον δρόμο των άλλων, εντεινεις την καρμική σχέση...
Πόσο αλήθεια!! @};- @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33544
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

ω ναι!!! @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

@};-
ELLI
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ELLI »

Elisavet έγραψε:
ELLI έγραψε: Να πω την αλήθεια αυτό θα έκανα κι εγω(το έχω κάνει)καθότι δεν μπορείς να ξέρεις το αύριο...Όταν μου συνέβη κάτι ανάλογο αυτό που σκέφτηκα ήταν κι αν αύριο ''φύγει'' θα είμαι σε θέση να συνεχίσω χωρίς να το φέρω βαρέως :-? :x
:-?
Και γιατί να έχεις ενοχές για το δρόμο που διάλεξε ο άλλος ?
Είναι σαν να λέμε ότι πρέπει να φερόμαστε με ένα συγκεκριμμένο τρόπο για να μη νιώθουμε ενοχές...........τότε που βρίσκεται η αλήθεια στη ζωή μας?.............πως θα ανακαλύψουμε τον αληθινό μας εαυτό ?
Να πω τη αλήθεια τότε που συνέβη δεν είχα ιδέα απ'ολα αυτά.Έπραξα πάντως με γνώμονα το δικό μου ''θέλω''το οποίο μου υπαγόρευε να κλείσω αυτό το κεφάλαιο έχοντας συγχωρήσει και ταυτόχρονα απαλλαγεί από καθε είδους αρνητική σκέψη γι'αυτόν τον άνθρωπο. :x Και ήταν από τις λιγες φορές,μέχρι τότε,που πλησίασα έναν άνθρωπο κάτω από τέτοιες συνθήκες,χωρίς να έχω σκεφτεί από πριν τι θα μου πει ή τι θα γίνει... :x :x
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Η θλίψη που ανέφερα έχει να κάνει με τις αναμνήσεις της παιδικής μας ηλικίας, τη στάση των γονέων απέναντι στα παιδιά τους και τα μπλοκαρίσματα που δημιουργούνται.
Συνήθως οι γονείς περιπλέκουν τις σχέσεις των αδελφών, εμπλέκοντάς τους σε μια <υποχρεωτική> αγάπη και συμπόρευση πολλές φορές, που είναι εντελώς ψεύτικη με τις αλήθειες τους.
Ναι, καταλαβαίνω τι λες Ελισάβετ μου. Αλλά ακόμα και η θλίψη νικιέται από την αγάπη και την κατανόηση!

Αυτό που λέει η ΄Ελλη το καταλαβαίνω απόλυτα! Κι εμένα η αδερφή μου με έχει πληγώσει πολύ, σε σημείο κάποια περίοδο να μην μιλάμε μεταξύ μας!
Όμως, καλό είναι αν μπορούμε, τις σχέσεις μας με τα πρόσωπα της οικογένειας μας να τις επιλύουμε και ν' απελευθερώνουμε τα αρνητικά συναισθήματά μας ΤΩΡΑ!, σ'αυτή τη ζωή, όσο έχουμε το χρόνο και να μην αφήνουμε εκκρεμότητες...

Γιατί είναι σίγουρο ότι αν δεν γίνει αυτό, θα το βρούμε οπωσδήποτε μπροστά μας!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88497
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Τα θέματα μεταξύ των αδερφών επιλύονται όταν γνωρίζουμε ότι δεν υπάρχει κανείς που να φταίει...

όταν γνωρίζουμε ότι δεν χρειάζεται η αυτο-δικαίωση, σαν μέσον ικανοποίησης.

΄Οταν δεν αντλούμε ουτε μια σταγόνα ασυνείδητης ικανοποίησης, από την "τιμωρία" του άλλου, τότε το θέμα μας έχει επιλυθεί, άσχετα από τον άλλον!

Οι νόμοι του Ελέους και της Δικαιοσύνης λύνουν τα θέματα στην καρδιά μας, αν μπορέσουμε συνειδητά να τους επικαλεσθούμε για εμάς και ουτε μια στιγμή για τους άλλους, ούτε ακόμα και μέσα από την θλίψη μας για τον δρόμο που έχουν επιλέξει...



:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

΄Οταν δεν αντλούμε ουτε μια σταγόνα ασυνείδητης ικανοποίησης, από την "τιμωρία" του άλλου, τότε το θέμα μας έχει επιλυθεί, άσχετα από τον άλλον!


'Έτσι ακριβώς Βάσω μου και σ' ευχαριστώ! @};-

Όμως πώς μπορεί κάποιος να είναι σίγουρος ότι δεν έχει ασυνείδητη ικανοποίηση? Γιατί η ασυνείδητη ...είναι ασυνείδητη!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”