ΤΑ ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ ΜΑΣ

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Η ψυχική επαφή οδηγεί στην ουσιαστική επικοινωνία με τον άλλον, ώστε να μπορέσεις μέσα από κάποιες λέξεις να τον βοηθήσεις να αποκαλυφθεί στον εαυτό του.
Υπάρχουν "δάσκαλοι"και "δάσκαλοι"...........τελικά αλλοι για να "κρινουν"αλλοι για να "ελεγχουν"αλλοι για να "ενεχυριάζουν "τις ψυχές.
Υπαρχουν και καποιοι εμπνευσμενοι για να σου δείχνουν το δρόμο της ψύχής!!!!!!!!!!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Αν καταλαβα καλα, εδω κανουμε την αυτοκριτικη μας?

Ακουστε λοιπον και του σιλβερ29!!!


Είναι πολύ εγωιστής και νομίζει ότι πάντα έχει δίκιο.

Είναι ξερόλας και ανακατεύεται καμιά φορά και εκεί που δεν τον σπέρνουν.

Είναι λίγο παράξενος και πως τυχαίνει πάντα η τρίχα να είναι πάντα στο πιάτο του φαγητού του.

Είναι λιγάκι κλειστός τύπος και προτιμά αυτά που έχει μέσα του να τα λέει σε αγνώστους, για να μη στεναχωρεί τους δικούς του ανθρώπους.

Του αρέσει να πειράζει τους άλλους και να κάνει χιούμορ, αλλά ίσως είναι μια άμυνα γιατί καταβάθος είναι μελαγχολικός τύπος.

ερωτευεται δυσκολα.. αλλα οταν το κανει -μια φορα στα δεκα χρονια- ερωτευεται μεχρι αηδιας

ειναι ευκολοπιστος και μπορεις να τον πιασεις ευκολα κοροϊδο

αγαπαει και ειναι παντα με το μερος των ανθρωπων που εχουν ελλατωματα ή κανουν λαθη στην ζωη τους

αν τον πειραξει καποιος δεν θα του κρατησει κακια, απεναντιας θα προσπαθησει να γινει και φιλος του... αν ομως του πειραξουν δικους του ανθρωπους ή ενοχλησουν την προσωπικη του ευτυχια ειναι ικανος και να σκοτωσει...

Με μια επεμβασούλα στον Φουστάνο πιστεύω ότι θα είναι πολύ κούκλος και σέξι.

(βαριεμαι να γραψω αλλο γι αυτο συνεχιζεται..)

:D
Kalliopi
Δημοσιεύσεις: 564
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2008 10:34 pm
Τοποθεσία: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευση από Kalliopi »

Silver έγραψε:

Με μια επεμβασούλα στον Φουστάνο πιστεύω ότι θα είναι πολύ κούκλος και σέξι.

Απορία: Ο φουστάνος; :roll: :roll: :roll: :roll:
If you can fill the unforgiving minute with sixty seconds worth a distance...
R. Kipling

http://www.youtube.com/watch?v=tV8x2HKTRdM
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

οχι ο σιλβερ!!

δεν ειδες μια μυτη που εχει?

καρφωνει ανετα 3 κεφτεδες κι ενα μπιφτεκι στο τελος!!!

:D :D :D
Kalliopi
Δημοσιεύσεις: 564
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2008 10:34 pm
Τοποθεσία: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευση από Kalliopi »

Γιαννάκη μου, για να σοβαρευτώ και λιγάκι, ξέρεις πόοοσα από αυτά

που έγραψες για σένα παλεύω σε ανήλιαγα υπόγεια να ξεριζώσω; Ή

μάλλον, να τα φωτίσω και να τ΄αγαπήσω; Και μόνο που τα αναγνωρίζεις

στον εαυτό σου, είναι καλό. Αν είσαι ικανοποιημένος, κράτα τα.

Αν πάλι όχι, θα βρεις τον τρόπο να τα αλλάξεις. Δεν σε φοβάμαι.

Είσαι έξυπνο παιδί.

Εγώ πάντως θα σ αγαπώ πάντα όπως κι αν είσαι. :D :D :D
If you can fill the unforgiving minute with sixty seconds worth a distance...
R. Kipling

http://www.youtube.com/watch?v=tV8x2HKTRdM
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16479
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

ΕικόναΓιαννη
ΕικόναΚαλλιοπη

Χερακι χερακι ολοι μια απο τα ιδια 8) 8) :lol: :lol:
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31504
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Χερακι χερακι ολοι μια απο τα ιδια
:cheers:
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

:cheers:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

margot έγραψε:ΕικόναΓιαννη
ΕικόναΚαλλιοπη

Χερακι χερακι ολοι μια απο τα ιδια 8) 8) :lol: :lol:

Συμφωνώ και επαυξάνω!!! >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Είναι πολύ εγωιστής και νομίζει ότι πάντα έχει δίκιο.

Είναι ξερόλας και ανακατεύεται καμιά φορά και εκεί που δεν τον σπέρνουν.

Είναι λίγο παράξενος και πως τυχαίνει πάντα η τρίχα να είναι πάντα στο πιάτο του φαγητού του.

Είναι λιγάκι κλειστός τύπος και προτιμά αυτά που έχει μέσα του να τα λέει σε αγνώστους, για να μη στεναχωρεί τους δικούς του ανθρώπους.

Του αρέσει να πειράζει τους άλλους και να κάνει χιούμορ, αλλά ίσως είναι μια άμυνα γιατί καταβάθος είναι μελαγχολικός τύπος.

ερωτευεται δυσκολα.. αλλα οταν το κανει -μια φορα στα δεκα χρονια- ερωτευεται μεχρι αηδιας

ειναι ευκολοπιστος και μπορεις να τον πιασεις ευκολα κοροϊδο

αγαπαει και ειναι παντα με το μερος των ανθρωπων που εχουν ελλατωματα ή κανουν λαθη στην ζωη τους
τωρα αν σου πω οτι και εγω εχω αυτα τα (ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ)ελλατωματα θα με πιστεψεισ???εχω και αλλα αλλα θα ζηλεψετε γιαυτο δεν θα σασ τα πω :)) :)) :))
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΤΑ ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

Χαρίσματα;;; Αχαχαχαχαχαχαχαχα! Καλό!
Σήμερα πριν λίγες ώρες ήμονα σε ένα τόπικ που κάπου ανέφερε η Βάσω πως τελικά τελικά τα "χαρισμάτα", μας δημιουργούνται και αυτά βάσει των προτύπων της κοινωνίας, της θρησκείας και λοιπών στερεοτύπων που μας προσφέρουν απλόχερα, πρωτοι και καλύτεροι, οι άνθρωποι με την "τερατώδη" τους αγάπη (γονείς)
:hand: Μετά από αυτό λοπόν για ποιό ακριβώς χάρισμα μου να σου μιλήσω; Ότι είμαι έξυπνος, όμορφος και μετριόφρων; :liar: Δε νομίζω να έχει καν νόημα...(!) Από την άλλη πάλι γιατί να βάλω τον εαυτό μου σε τρυπακι σύγκρισης; Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων σε σχέση με ποιον; Και γιατί; Ο καθέ ένας είναι ξεχωριστός μέσα στην δική του ύπαρξη. Πάλι ταμπέλες;;; Εδώ προσπαθώ πως και πως να αρχίσω να ξεφορτώνομαι! Ο κάθε ένας από εμάς είναι αυτό που είναι.
Και στο φινάλε εγώ προσωπικά δεν ξέρω καν ποιος είμαι αυτή τη στιγμή πέρα από ένα καλά προγραμματισμένο ρομποτ που έχω επιτρέψει στον εαυτό μου να γίνω! ...Και τα ρομποτ δεν έχουν χαρίσματα. Έχουν εντολές! Οι άνθρωποι να δεις!!! ...Και το αστείο είναι πως νομίζουν ότι είναι άνθρωποι, ότι ζούν... Τα χαρίσματα πιθανόν να είναι δημιούργημα των ανθρώπων, όπως και οι ενοχές, με μοναδικό σκοπό να μην εμπιστευτούμε ποτέ τον εαυτό μας και να κυνηγάμε πάντα την αποδοχή και την επιβεβαίωση...
Έτσι πιστεύω εγώ... @};-
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23366
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΤΑ ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Μάνο μου, υπάρχει το "εγώ είμαι όμορφος" και το "εγώ είμαι πιο όμορφος από". Το δεύτερο έχει την σύγκριση, το πρώτο όχι.

Ο άνθρωπος έχει χαρίσματα, ποιότητες, αρετές. Είναι όμορφος, ευγενικός, καλόκαρδος, συμπονετικός, εφευρετικός... και πολλά άλλα.

Η κοινωνία και οι διαστρευλώσεις της, βάζουν αυτό το "πιο": πιο όμορφος, πιο ευγενικός, πιο καλόκαρδος, πιο συμπονετικός, πιο εφευρετικός... Και εκεί είναι που γίνεται η ζημιά.

Καταλαβαίνω αυτό που λες, ότι δεν ξέρεις τίποτα για σένα (κι εγώ τώρα αρχίζω δειλά-δειλά να με γνωρίζω). Αλλά δεν είναι και "κακό" να λες ότι "ναι μεν με έχουν χώσει στα σκατά, αλλά τουλάχιστον έχω κάποια στοιχεία θετικά πάνω μου/μέσα μου".

Δεν ξέρω, τα λέω γιατί έτσι όπως το έγραψες, μου φάνηκε σαν να τα ακυρώνεις όλα. :-? :-? :-?? :-??
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΤΑ ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

Δεν είναι ότι τα ακυρώνω όλα Θοδωράκο μου, απλά αναρωτιέμαι έχουν καμια χρήση τα χαρίσματα στον προφορικό λόγο;
Ο κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός ούτως ή άλλως. Δεν έχουμε λοιπον ανάγκη τα χαρίσματα για να μας κάνουν ξεχωριστούς... :naughty: ...Λέει ο πνευματικά ανάπηρος :eusa-think:
>:d< >:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΤΑ ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Δεν έχουμε λοιπον ανάγκη τα χαρίσματα για να μας κάνουν ξεχωριστούς...
Δεν μιλάμε για ανάγκη Μάνο μου, αλλά για αυτογνωσία! Το χάρισμα που έχει ο καθένας μας χρησιμεύει για να γνωρίσουμε τον εαυτό μας αρχικά κι έπειτα να το χρησιμοποιήσουμε προς όφελος δικό μας και των άλλων.

Εάν μπορέσει κανείς να ανακαλύψει το κύριο χάρισμά του και να το επαναφέρει μέσω της αυτογνωσίας στην ορθή του φορά και όχι στην διαστρεβλωμένη που βρίσκεται σε όλους σχεδόν τους ανθρώπους, τότε αυτό συμπαρασύρει και εκδηλώνει όλα τα υπόλοιπα χαρίσματα-αρετές που κρύβονται στην ψυχή του!

@};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29892
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΤΑ ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

@};- O:-)
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”