ΤΑ ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ ΜΑΣ

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ενώ πήγαινες καλά Σκαπανέα...
δεν μπορει να αναγνωρισει στο εαυτο του χαρισματα
μετά άρχισες πάλι να στρίβεις δεξιά το τιμόνι και μπαντάραμε! :D
Αν καποιος μπορει να αναγνωρισει χαρισμα σε σενα, αυτος ειναι ο αλλος και οχι εσυ...
πίσω από αυτό κρύβεται διεκδίκηση!!!

και "φιλοδοξία" να αναγνωριστείς και να γίνεις αποδεκτός...

Οπότε πάει η αυτογνωσία...Γίνεται για συγκεκριμένο σκοπό και δεν είναι η πηγαια αγνότητα!!! ΄Οπου εκεί δεν υπάρχουν χαρίσματα, παρά μόνο αλήθεια!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13190
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Τα χαρισματα μας???

Χαρισματα θεωρουμε κι εμεις οι ανθρωποι τον εγωισμο σαν αξιοπρεπεια...αλλα για μενα αυτη η αληθεια ειναι πικρη....

Πως θα εκφρασεις στον συνβανθρωπο σου κατι...οταν κρυβεται ενας υπερμετρος εγωισμος για να μην το δειξεις τελικα..?

Και αετε...ειπες μια μεγαλη αληθεια....

Πως θα ασχοληθεις με τον συνάνθρωπο οταν δεν ασχολεισαι καθολου με τον εαυτο σου...?Οταν δινεις τα παντα για να κανεις ευτυχισμενους ολους τους υπολοιπους εκτος.....απο σενα!!!
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:
Αν καποιος μπορει να αναγνωρισει χαρισμα σε σενα, αυτος ειναι ο αλλος και οχι εσυ...
πίσω από αυτό κρύβεται διεκδίκηση!!!

και "φιλοδοξία" να αναγνωριστείς και να γίνεις αποδεκτός...

Οπότε πάει η αυτογνωσία... Γίνεται για συγκεκριμένο σκοπό και δεν είναι η πηγαια αγνότητα!!! ΄Οπου εκεί δεν υπάρχουν χαρίσματα, παρά μόνο αλήθεια!
Πιστευω οτι ειναι θεμιτο να θελεις, ανθρωπινως τουλαχιστον, να εντασσεσαι σε μια ομαδα και να γινεσαι αποδεκτος οπως εισαι...

Αλλωστε λεμε οτι ο ανθρωπος ειναι ον κοινωνικο...

Διαφορετικα καθεσαι σπιτι σου και τη "βρισκεις" με τον εαυτο σου...

Αυτο οσον αφορα στη διεκδικηση και στην αποδοχη...

Ο καθενας λοιπον που εκτιθεται δημοσια εχει αναγκη την αναγνωριση του δικαιωματος του να δηλωνει συμπαρουσια με τους αλλους.

Οποιος κι αν ο σκοπος της δημοσιας προβολης, ελπιζεις ή ακομα καλυτερα πιστευεις οτι υπαρχουν καποιοι ανθρωποι, οι οποιοι "ακουνε" μερικα απο αυτα που λες.

Και δεν καταλαβα...

Ποιος ειναι χωρις "φιλοδοξιες" ;

Και γιατι αυτη η "διαδικασια" αναγνωρισης μειωνει την αυτογνωσια ;

Οσο για την πηγαια αγνοτητα, αυτη ειναι τοσο κοφτερη που δεν μπορει να υπαρξει μεσα στον κοσμο μας...


Και ενα ερωτημα
πηγαιο και αγνο
Εσυ τι χαρισμα αναγνωριζεις στον εαυτο σου ;
Christina

Δημοσίευση από Christina »

:(

Θα ήθελα να πω το εξής.

Τελικά αντί να σχολιάζετε το τι ακριβώς εννοούσε ή δεν εννούσε ο Πάνος μπορούμε

Α
Π
Λ
Α

να απαντήσουμε στο ερώτημα του ανθρώπου.

Πάνο αν μπορώ να μιλήσω για μένα γιατί κάποιες φορές νιώθω ότι αστοχώ με τα λόγια και θα προτιμούσα με πράξεις ή με σκέψεις να σου απαντήσω (ή..... με ενέργεια.....)

Το βασικότερο μου χάρισμα είναι ότι είμαι αθεράπευτα αθεράπευτα ονειροπόλα. Βρίσκω ομορφιά και όραμα σε οτιδήποτε. Παθιάζομαι με την καθημερινότητα με την μαγική "σκόνη" γύρω μου. Με τις πνοές και τις ενέργειες και οραματίζομαι.

Χρόνια ζω σε αυτήν την "πλάνη"
μέχρι που ανακάλυψα πως τα ποδαράκια μου και το σώμα μου έχει ανάγκη να δεθεί με την γη και να βγάλει ρίζες.
Φτάνουν πια οι διακλαδώσεις και τα πετάγματα.

:D
Ελπίζω να σου απαντησα.
Θα χαρώ να μάθω και για σένα!!!!!!
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Christina έγραψε::(

Θα ήθελα να πω το εξής.

Τελικά αντί να σχολιάζετε το τι ακριβώς εννοούσε ή δεν εννούσε ο Πάνος μπορούμε

Α
Π
Λ
Α

να απαντήσουμε στο ερώτημα του ανθρώπου.
Εγω παντως απαντησα οτι
Αυτο που με ισορροπει ειναι να βιωνω τον εαυτο μου σαν ενα βελος σκεψης που κατευθυνεται με μαθηματικη ακριβεια στο στοχο του
Και απορω :roll: γιατι δεν βρισκεις ομορφια και οραμα στα σχολια μας... :)

Ουτε καν φαινεται δεν "μας" συμπεριλαμβανεις μεσα στο οτιδηποτε :x

Το βασικότερο μου χάρισμα είναι ότι είμαι αθεράπευτα αθεράπευτα ονειροπόλα. Βρίσκω ομορφιά και όραμα σε οτιδήποτε. Παθιάζομαι με την καθημερινότητα με την μαγική "σκόνη" γύρω μου. Με τις πνοές και τις ενέργειες και οραματίζομαι.
Christina

Δημοσίευση από Christina »

:lol: :lol: :lol: :lol:

χωρίς εσένα η ζωή θα ήταν απίστευτα πληκτική!

Το ξέρεις έτσι??? :wink:
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Christina έγραψε::lol: :lol: :lol: :lol:

χωρίς εσένα η ζωή θα ήταν απίστευτα πληκτική!

Το ξέρεις έτσι??? :wink:
  • Και τι θα ηταν η ζωη χωρις εσενα να με προκαλεις ; :D :D :D :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αυτό που αναγνωρίζω σε μένα Σκαπανέα, είναι ότι ΕΙΜΑΙ η Βάσω!!! Τίποτα άλλο! Δεν είναι χάρισμα όμως...αλλά η αλήθεια!

Προς μεγάλη ευχαρίστηση μερικών, και προς μεγάλη απογοήτευση άλλων...

Καμία διεκδίκηση όμως!!

Μπορώ να ΜΕΙΝΩ στο βουνό ολομόναχη, όπως μπορώ να μείνω και μέσα στην πολύβουη πόλη!!! Με τα ίδια ακριβώς αισθήματα σε ότι με περιβάλλει... Και αλήθεια, δεν με ενδιαφέρει και ιδιαίτερα η δική σου "σωτηρία" Σκαπανέα...Με ενδιαφέρει όμως πολύ η δική σου καθαρότητα, έστω και στην πλάνη σου!

Και αυτό νιώθω ότι είναι αγνότητα!
μόνο για σήμερα...

Αύριο, μπορεί να νιώθω την αγνότητα αλλιώς! Η εξέλιξη υπάρχει σε όλα, όσο βρίσκεσαι στην ύλη!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από panos »

Skapaneas το χαισμα που εχω ειναι να μπωρο να συντονιζομαι με τις σκεψεις τον αλλον να διαβαζω της
κηνισεις τους και τα συναισθηματα που εχουν

οπωσ βεβαι και ενα αλλο που εχω ειναι να ν ξεκειναω ενα αγωνα και στο τελος να καταληγω στις κερκιδες να τρωω ποπ κορν
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από panos »

:D :D :D :geek: :geek: :afro: :afro: :afro:
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

panos έγραψε:Skapaneas το χαισμα που εχω ειναι να μπωρο να συντονιζομαι με τις σκεψεις τον αλλον να διαβαζω της
κηνισεις τους και τα συναισθηματα που εχουν

οπωσ βεβαι και ενα αλλο που εχω ειναι να ν ξεκειναω ενα αγωνα και στο τελος να καταληγω στις κερκιδες να τρωω ποπ κορν
και εγώ θέλω τέτοιο......!

διότι κάποιες..... με λένε "χάπατο"....! χαχα :lol: :lol: :lol:
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33463
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

διότι κάποιες..... με λένε "χάπατο"....! χαχα

Με την καλή έννοια πάντα :wink:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Anna έγραψε:
διότι κάποιες..... με λένε "χάπατο"....! χαχα

Με την καλή έννοια πάντα :wink:
μην τσιμπάς παιδί μου εσύ...!

χαχαχαχαχαχαχαχχαχαχα
και πού' σαι, όταν θα έχω και εγώ λίγο από κείνο που καταλαβαίνεις τι σκέφτονται....θα σου δώσω και σένα....οκ?

φιλάκια......! :wink: :wink: :lol:
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Skapaneas το χαισμα που εχω ειναι να μπωρο να συντονιζομαι με τις σκεψεις τον αλλον να διαβαζω της
κηνισεις τους και τα συναισθηματα που εχουν
Ναι , καλό είναι αλλά ...το θέμα δεν είναι να δούμε τα συναισθήματα των αλλων και να μαντέψουμε τις κινήσεις τους, αλλά να δούμε τα δικά μας ...

Αυτό γίνεται ''χάρισμα'' αν χρησιμεύει σε κάτι ουσιαστικό, αλλιώς μόνο μπελάδες φέρνει....
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Skapaneas το χαισμα που εχω ειναι να μπωρο να συντονιζομαι με τις σκεψεις τον αλλον να διαβαζω της
κηνισεις τους και τα συναισθηματα που εχουν
Και τι κερδίζεις από άυτό Πάνο?

όπως σωστά λέει ο αετός,
Ναι , καλό είναι αλλά ...το θέμα δεν είναι να δούμε τα συναισθήματα των αλλων και να μαντέψουμε τις κινήσεις τους, αλλά να δούμε τα δικά μας
Συνήθως όταν γνωρίζουμε την δική μας επιφάνεια, μπορούμε με βάση αυτήν, να νομίζουμε ότι μπορούμε να συντονιζόμαστε με τις σκέψεις των άλλων...
Τις περισσότερες φορές όμως, και ειδικά όταν τα βαθιά συναισθήματα είναι ανεπεξέργαστα, συντονιζόμαστε με τα συναισθήματα των άλλων και τότε χτυπάμαι φλέβα στα δικά μας.
Δεν το αναγνωρίζουμε όμως αυτό! Αφού το μέσα επίπεδο, είναι ανεπεξέργαστο!

΄Οσο περισσότερο γνωρίζει κανείς το βάθος του, τόσο περισσότερο μπορεί να νιώσει την ψυχή του άλλου, και όχι τα συναισθήματά του. Η ψυχική επαφή οδηγεί στην ουσιαστική επικοινωνία με τον άλλον, ώστε να μπορέσεις μέσα από κάποιες λέξεις να τον βοηθήσεις να αποκαλυφθεί στον εαυτό του.

Συνήθως οι άνθρωποι που λένε ότι νιώθουν τα συναισθήματα των άλλων, το μόνο που κάνουν όταν τους συμβουλεύουν, είναι να τους δείχνουν διαδρομές που θα ακολουθούσαν οι ίδιοι....χωρίς να νιώθουν την διαφορετικότητα τών επιλογών της ψυχής τους.
Και αυτό είναι μια παγίδα για την συμβουλευτική θεραπεία΄...

Το χάρισμα λοιπόν Πάνο μου, χρειάζεται να βρει ανταπόκριση στην ψυχή και όχι στην προσωπικότητα αρχικά...Γιατί αυτή μόνο μπορεί να νιώσει την αλήθεια και να δραστηριοποιηθεί προς τις επιλογές της. Αλλιώς "χάνεται" κι αυτή μέσα στην προσωπικότητα που δεν μπορεί να νιώσει το βάθος της!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”