Ο Εγωισμός φιλούσε υπέροχα!!!!!

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Ο εγωισμός είναι μια πολύπλευρη προσωπικότητα μέσα μας...

Οσο του δίνουμε τροφή, τόσο πεινάει και γίνεται αχόρταγος....μπορεί να καταβροχθίσει οτι όμορφο συναίσθημα έχουμε και γίνεται απειλητικός αν τον θεοποιήσουμε...

Βλέπω πολλούς ανθρώπους που ξέρουν οτι είναι εγωιστές και νιώθουν πολύ περήφανοι....

Μάλλον μπερδεύουν τον εγωισμό με τον σεβασμό και την αξιοπρέπεια.....
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Emmanouela έγραψε: Βλέπω πολλούς ανθρώπους που ξέρουν οτι είναι εγωιστές και νιώθουν πολύ περήφανοι....
Είναι περήφανοι γιατί αντλούν ικανοποίηση επειδή ασκούν έλεγχο στους άλλους. 8)
Και τελικά δεν είναι ελεύθεροι!!!! :cry:Είναι πιό δέσμιοι από αυτούς που ελέγχουν!
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Και να συμπληρώσω ,οτι μόνο απο αυτην την φυλακή μπορούν ν αυπαρξουν ,ειναι η τροφοδότρα δυναμη ,διαφοερτικ΄αδεν θ αεοχυν ρολο στο θέατρό τους.
Θεατρα που ολοι μας τα παιξαμε και ειμασταν μεσα στους ρολους.Καιισως ακόμα να παιζουμε.........
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Christina

Δημοσίευση από Christina »

.........the grand finale Καλλιόπη

Και είναι μονόπρακτο :(
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

επανέρχομαι στο θέμα του εγωισμού!

Για να μοιραστώ μαζί σας τι σημαίνει «εγωισμός» για μένα…

Πολλοί μπερδεύουν τον εγωισμό, με την κατάλυση των ορίων.

Το εγώ μας είναι συνυφασμένο με τον χαρακτήρα μας, με την προσωπικότητα δηλαδή.

Η αυτογνωσία μας δίνει τις εσωτερικές διαδρομές, για να βρούμε αληθινά τον εαυτό μας.
Μέσα σ’ αυτές τις διαδρομές, το εγώ είναι που προχωράει και ανακαλύπτει, όσα δεν ξέρει…

Για να γνωρίσουμε τον εαυτό μας, το εγώ μας, στην αρχή πρέπει να αποδεχτούμε ότι το έχουμε. Πρέπει να αναγνωρίσουμε τις συμπεριφορές μας και τις αιτίες τους, και να διαπιστώσουμε ότι τελικά το εγώ μας είναι και λίγο «βλάκας»…

Και ενώ «εγωισμός» σημαίνει «αγαπώ τον εαυτό μου και δρω υπέρ αυτού», τελικά αναγνωρίζουμε ότι οι δράσεις μας καμία σχέση δεν έχουν με την αγάπη του εαυτού.

Αναγνωρίζουμε ότι τελικά δεν δρούμε σαν άνθρωποι, αλλά αντιδρούμε με το ένστικτο, χωρίς να έχουμε ανακαλύψει τις αληθινές μας ανάγκες και αξίες.
Δανειζόμαστε τις αξίες των «άλλων» και οτιδήποτε μας απομακρύνει από τις «δανεικές» συμπεριφορές, το θεωρούμε «εγωισμό»…των άλλων φυσικά.

Εχουμε «χτίσει» τον εαυτό μας σε ένα οικοδόμημα κοινωνικών και θρησκευτικών αξιών και δεν μπορούμε μέσα σ’ αυτό το οικοδόμημα να ανακαλύψουμε τον «χώρο» του πνεύματος που είναι η άλλη μας φύση.

Οι συμπεριφορές μας είναι «πανομοιότυπες», απλά διαφέρει ο τρόπος εκδήλωσής τους, που βασίζεται στα ατομικά βιώματα.

’λλος εκδηλώνει εγωισμό, με το να προσπαθεί να επιβληθεί…
΄’λλος εκδηλώνει εγωισμό, με το να εγείρει την λύπηση
Και στις δύο περιπτώσεις, το κύριο κίνητρο είναι να προκαλέσει το ενδιαφέρον, την αναγνώριση.
Μα και στις δύο περιπτώσεις, δεν είναι ο εαυτός του!!!
Και επειδή η δεύτερη φύση μας, όσο βαθιά κι αν είναι κρυμμένη, αυτό το αναγνωρίζει, δρα προς την κατεύθυνση να μας το «θυμίσέι»…

΄Ετσι αρρωσταίνουμε, γιατί αντιλαμβανόμαστε ότι κάτι δεν πάει καλά, αλλά επειδή δεν μπορούμε να «βουτήξουμε» στο βάθος και να αναγνωρίσουμε την δεύτερη φύση μας, θεωρούμε ότι οι άλλοι μας κάνουν και νιώθουμε άσχημα…οι άλλοι είναι εγωιστές…οι άλλοι δεν μας καταλαβαίνουν.
Εχουμε «ανάγκη» τους άλλους για να επιβεβαιωθούμε στην υλική μας πραγματικότητα. Να μας ακολουθούν, να μας παραδέχονται, να μας αγαπάνε. Και οτιδήποτε δεν γίνεται από αυτά, μας θυμώνει…
Δεν εκφράζουμε τα συναισθήματά μας προς εμάς, γιατί κι αυτά τα θεωρούμε εγωισμό. Εγωισμός είναι να αγαπάμε τον εαυτό μας…Αλτρουισμός είναι να αγαπάμε τους άλλους, μέσα από τον «χτισμένό» χώρο του εαυτού μας. ΄Όμως γίνεται?
Ο θυμός χαλάει το στομάχι μας. Η έλλειψη αγάπης κλείνει την καρδιά μας. Η ανάγκη αναγνώρισης φέρνει κολικούς και διάρροιες. Ο φόβος της μοναξιάς φέρνει ιλίγγους.
Και όλα αυτά στο όνομα του εγωισμού…

Το εγώ συμβιώνει με το πνεύμα…Και τότε ο εγωισμός γίνεται η αξία, η σταθερότητα, η αναγνώριση.
Κανένα συναίσθημα δεν χάνεται μετά…
Ο θυμός είναι τα όρια του σεβασμού προς τις δικές μας αξίες
Η ουδετερότητα είναι τα όρια της συνύπαρξης χωρίς ανάγκη
Η αγάπη είναι τα όρια της σταθερότητας και της εμπιστοσύνης, χωρίς ενοχές

Γιατί ο φυσικός κόσμος εμπεριέχει συναισθήματα. Δεν είμαστε «πνεύμα» μόνο και αυτό είναι το «λάθος», όσων νομίζουν ότι γκρέμισαν τα οχυρά, γνωρίζοντας απλά ότι «κάπου» υπάρχει και το πνεύμα. Προσπαθούν να ακολουθήσουν των άλλων την διαδρομή, αναγνωρίζουν το «γκρέμισμα» των άλλων, το δικό τους όμως τους φοβίζει γιατί κάθε γκρέμισμα στην υλική πραγματικότητα περιέχει και πόνο.

Πολύ εύκολα παίρνουμε την ταμπέλα του «εγωιστή», αν μέσα μας δεν έχουμε ξεκαθαρίσει τι σημαίνει εγωισμός. Και επειδή δεν θέλουμε αυτήν την «ταμπέλα» γιατί είναι η πλέον ορατή, την καταλύουμε πλασματικά, κρίνοντας τους άλλους.

Εγωισμός για μένα είναι η εσωτερική επιστήμη αναγνώρισης της ανθρώπινης και της θεϊκής φύσης μας. Και όπως γίνεται με κάθε επιστήμη, που βασίζεται σε απτά τεκμήρια, χρειάζεται η έμπνευση, η γνώση και η έρευνα μιας «διαδρομής» του εγώ που σαν τεκμήριο έχει τον Εαυτό του!

Στην υλική μας φύση, εγωισμός είναι οτιδήποτε κάνουμε, χωρίς να σκεφτούμε τους άλλους…και έτσι αντιδρούμε…
Στην πνευματική μας φύση, εγωισμός είναι οτιδήποτε κάνουμε, σκεπτόμενοι τον Εαυτό μας…και έτσι δρούμε…

Αν οπτικοποιούσα τα δικά μου ευρήματα…θα έλεγα ότι είναι κάπως έτσι…
Μέσα μας υπάρχουν και οι δύο διαδρομές…Τις χωρίζει απλά ένα όριο…Ο δυαδισμός είναι αυτές οι δύο διαδρομές, που σαν στόχος της ψυχής μας είναι να τις κάνει μία…

Πως? Μετακινώντας σιγά σιγά τα όρια τους…΄Ετσι η μία εμπεριέχεται στην άλλη.

Αν πάρουμε την μία μόνο, την υλική, τότε υποφέρουμε από την πραγματικότητα των «άλλων»…
Αν πάρουμε την άλλη μόνο, την πνευματική, τότε υποφέρουμε από την «ψευδαίσθηση» των «άλλων»…

Η μία διαδρομή, φέρνει και την αναγνώριση του Εαυτού μας, σε συνύπαρξη με τους άλλους και όχι σε ταύτιση. Και έχοντάς την πάντα σαν στόχο, αναγνωρίζουμε εύκολα σε ποια διαδρομή βρίσκονται «οι άλλοι» και έτσι συγχωρούμε, γιατί γνωρίζουμε…

Δύο σοφές συμβουλές από τους «Διδασκάλους» της Σοφίας…
Το "Διδασκάλους" το βάζω σε εισαγωγικά, γιατί για μένα,είναι απλά "όροι" του φυσικού κόσμου, που δηλώνουν όντα υπερβατικά... :wink:

Πολλοί άνθρωποι υιοθετούν ένα φαινομενικά σωστό τρόπο ζωής μόνο και μόνο γιατί φαντάζονται ότι θα τους κρίνει ο Θεός ή κάποιος Διδάσκαλος, ή και ο ίδιος ο κόσμος. Το ερώτημα που τίθεται είναι κατά πόσον αυτοί οι άνθρωποι είναι ο πραγματικός τους Εαυτός. Οι Κοσμικοί Διδάσκαλοι προτιμούν ανθρώπους γεμάτους ελαττώματα που το παραδέχονται, παρά υποκριτές γεμάτους ενοχές που ζουν μια "έννομη ζωή". Δεν κρίνουν κανένα γιατί αναγνωρίζουν ότι και οι ίδιοι κάποτε βρισκόντουσαν σε ένα στάδιο, κατά το οποίο ήσαν γεμάτοι ατέλειες και ελαττώματα, και βλέπουν αυτήν την εικόνα ως μια φυσική συνέπεια του θείου σχεδίου.

Κουτχούμι


Δεν είναι σημαντικό αν κάποιος δεν καταλαβαίνει τα λόγια σου και την σοφία σου, ή τα παίρνει αλλιώς. Είναι σημαντικό να ακολουθείς την δική σου εσωτερική ύπαρξη, να καταλαβαίνεις και να ζεις σύμφωνα με την δική σου μοναδική αλήθεια και να βρίσκεις την ειρήνη μέσα σου

Τζβαλ Κουλ
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Πολυ καλα έκανες και επανήλθες!!!!! :D
Εγω σε ευχαριστω !
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Βάσω τέλεια!!!!!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Morgan
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 3:35 pm

Δημοσίευση από Morgan »

Βασω ...αχ Βασω ....
15 λεπτα βρισκομαι μπροστα στην οθονη και ακομα δεν καταφερα να βρω καμια λεξη που μπορει να εκφραζει αυτο που νοιωθω ... δεν πειραζει .... σημερα βουταω .
Βασω , απο τοτε που μπηκα στο φορουμ , παρακολουθω ολο και πιο τακτηκα τα κειμενα σου ... μεχρι πρην λιγες μερες ειχα την εντυπωση πως δεν καταλαβαινω τιποτα . Θα επρεπε να πω οτι το μυαλο μου δεν καταλαβαινε ! Εδεινα στον εαυτο μου καλες δικαιολογιες για αυτο : ειμαι "ξενο παιντι που τεν καταλαβαινει καλα τα ελληνικος " :D και η γλωσσα της Βασω ειναι πολυ πλουσια για τις γνωσεις μου ....υστερα , η Βασω πεταει πολυ ψηλα για το πεζο μυαλο ενος βουβαλου της γης που εχει τις 4 οπλες του καλα κολλημενες στην λασπη και δεν εχει ελπιδα να αποχτησει φτερακια :D ... Να ομως ... τελευταια πηρα , οπως το λεει η Efy , μια καλη τιγανια στο κεφαλι μου ... Βασω , σε καταλαβαινω !!!!! Τα κοιμενα σου πηγαινουν κατευθεια εκει μεσα , πανω , κατω , βαθεια ...τελως παντων ... καταλαβαινεις ....να πω : συντονηστηκα ;;; Και αυτη η τιγανια προερχεται ακριβως απο την συνηδητοποιηση του συντονισμου ... οτι λες περι " κτισματος " και " εγωϊσμου " , τα βρηκα πρην λιγους μηνες σε μια προσπαθεια να μεταφρασω τους συμβολισμους των ονειρων μου στην αναλυτικη γλωσσα ... και τα εγραψα σχεδων με τις ιδιες λεξεις που χρησημοποιεις ... Ειδα τον τοιχο , ειδα τον εγωϊσμο .... και μαλιστα ετουτο τον ειδα με την μορφη ενως πελοριου σκυλου που η μαζα του εφραζε το περασμα σε ενα ανοιφορικο δρομο .... βρηκα ακομα και την συνταγη του αυτοχιουμορ για να αδυνατιζω το χοντρο σκυλο :lol: .....
Τελικα , μηπως αρχιζω να τα νοιωθω αυτα τα " κυματα " που κυκλοφορουν ;;; και χωρις λεξεις ;;;;;
Και κατι αλλο ακομα ... Μπορεις να μου εξηγησεις εσυ γιατι , καθε φορα που περνω μια τιγανια στο κεφαλι , αρχιζει η χολη μου να κανει κομβους , στριφογυρισματα και συσπασεις΄;;;;;;

Au revoir ... rendez vous στην επομενη τηγανια ... :lol:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Βασω , απο τοτε που μπηκα στο φορουμ , παρακολουθω ολο και πιο τακτηκα τα κειμενα σου ... μεχρι πρην λιγες μερες ειχα την εντυπωση πως δεν καταλαβαινω τιποτα .
΄Ετσι γινεται συνήθως γλυκιά μου Morgan...
΄Αλλος λέει "δεν καταλαβαίνω την Βάσω", άλλος ρωτάει "πώς?", άλλος θεωρεί ότι έχω πνευματικό οίστρο και λογοτεχνικό ταλέντο!!!!

Τίποτα από όλα αυτά!!! Τίποτα...
Περιγράφω την ανθρωπινη διαδρομή μου, μέσα από την βιωματική μου εμπειρία...και αυτό μου έχει δώσει το "δίπλωμα" της ζωής μου.... Είμαι ο επιστήμονας της ψυχής μου, του εγώ μου και του πνεύματος!!! Τα γνωρίζω τόσο καλά, ώστε οι λέξεις δεν είναι απλά όμορφα λόγια, όπως λέει ο φίλος μας ο Σκαπανέας...ούτε ευχολόγια...είναι η αλήθεια μου!!!

Και επειδή η αλήθεια είναι μία...την αναγνωρίζουν όλοι, όσοι δεν "παραμυθιάζονται" με τον πνευματικό δρόμο και τις επιβολές ενός ανθρώπινου κόσμου, που θέλει χωρίς "γκρέμισμα" να γίνει πνευματικος... Κάποια στιγμή όλοι με καταλαβαίνουν...
γιατι δεν με ενδιαφέρει να με καταλάβουν και δεν το προσπαθώ, ούτε στέκομαι με υπομονή και εξηγώ, για να πάρω επαίνους και δόξα...΄Ολα αυτά με αφήνουν παντελώς αδιάφορη...
Αν στέκομαι με υπομονή και εξηγώ, είναι μόνο γιατί ΣΕ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ, γλυκιά μου!!!

:D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

α η χολή κρατάει όλα τα συναισθήματα του διαχωρισμού και τα επεξεργάζεται για να τα μετασχηματίσει...

η χολή κρατά τον φόβο μας, το μίσος μας!!!

Κάθε φορά που διαλύουμε ένα κομάτι τους, αποβάλλεται συγχρόνως ενέργεια και από την χολή μας, με αποτέλεσμα να κάνει συσπάσεις...

όταν δεν κάνουμε τίποτα για αυτά, τότε η χολή δεν μπορει να τα μετασχηματισει και τα συμπυκνώνει...΄Ετσι δημιουργούνται οι πέτρες, που στην δικιά μου γλώσσα του εσωτερισμού, αντιπροσωπεύουν τα πολύ αρνητικά συναισθήματα του διαχωρισμού, αυτά που μας "απομονώνουν" στην ουσία, από το εσωτερικό φως!!!

Η πορεία μας για να είναι φωτεινή, χρειάζεται να νιώθουμε τους ανθρώπους σαν μέρος της θεότητας και να κατανοούμε αυτές τις "πέτρες" που έχτισαν τον εαυτό τους.
΄Ετσι αποκαλύπτουμε και την πραγματική προσφορά και όχι την προσφορά που έχει ρίζα την θρησκευτική αντίληψη της συμπόνοιας.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Στην υλική μας φύση, εγωισμός είναι οτιδήποτε κάνουμε, χωρίς να σκεφτούμε τους άλλους…και έτσι αντιδρούμε…
Στην πνευματική μας φύση, εγωισμός είναι οτιδήποτε κάνουμε, σκεπτόμενοι τον Εαυτό μας…και έτσι δρούμε…
Αν πάρουμε την μία μόνο, την υλική, τότε υποφέρουμε από την πραγματικότητα των «άλλων»…
Αν πάρουμε την άλλη μόνο, την πνευματική, τότε υποφέρουμε από την «ψευδαίσθηση» των «άλλων»…

Πράγματι......χρειαζόμαστε μια ισορροπία...και εγω πιστευω οτι ο εγωισμος δυσκολα τη φερνει!
Αλλά τουλάχιστον στο γηινο επίπεδο, και συγκεκριμένα στις σχέσεις...ο εγωισμός είναι περιττός...!
Μόνο η αγάπη χωράει στη σχέση.....αλλά εύκολο νομιζετε πως είναι???

Η προσπάθεια πάντως αξίζει.... :wink:
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Πράγματι......χρειαζόμαστε μια ισορροπία...και εγω πιστευω οτι ο εγωισμος δυσκολα τη φερνει!
Αλλά τουλάχιστον στο γηινο επίπεδο, και συγκεκριμένα στις σχέσεις...ο εγωισμός είναι περιττός...!
Μόνο η αγάπη χωράει στη σχέση.....αλλά εύκολο νομιζετε πως είναι???

Aχ Εμμανουέλα...πόσες φορές έχουμε μιλήσει για την αγάπη?

Η ισορροπία είναι μία ουτοπία για την υλική πραγματικότητα.
Ακόμα και ότι μόνο η αγάπη χωράει σε μια σχέση, κι αυτό ουτοπία είναι…
Οτιδήποτε «χωράει», παίρνει την έννοια της προσαρμογής.

Δεν μπορείς σε μια σχέση να αφήνεις μόνο την αγάπη να εκδηλώνεται.
Χρειάζεται και ο σεβασμός και η αναγνώριση.
Αλλιώς γίνεται μια σχέση θύτη-θύματος!

Η αναγνώριση των άλλων σαν αυτόνομες υπάρξεις, δεν σου δίνει το δικαίωμα να καταλύσεις τα δικά σου όρια του σεβασμού στον εαυτό σου.
Αρκεί αυτά τα όρια, να τα έχεις αναγνωρίσει σαν αλήθεια σου.
Εμπεριέχουν όμως και την αλήθεια του άλλου?

Με ένα «σ’αγαπώ» δεν ολοκληρώνεται καμία σχέση…
Το «σε σέβομαι» για μένα παίρνει μεγαλύτερη αξία, γιατί μέσα σ’αυτό εμπεριέχεται η αγνότητα.

Σημαντική γίνεται μία σχέση που και οι δύο, εκτός από αγάπη, εκδηλώνουν και σεβασμό. Μόνο έτσι μπορείς να αναγνωρίσεις τα όρια του άλλου και να μην προσπαθήσεις να τα καταλύσεις.

Και αυτό ισχύει σε οποιαδήποτε σχέση…

Ο γονιός επιβάλλει την αγάπη, δεν την αναγνωρίζει σαν ισότιμη προσφορά…Εκδηλώνει τον εγωισμό του «μου ανήκεις»…
Το παιδί «υποχρεώνεται» να αγαπήσει, αυτό που δεν κατανοεί και νιώθει να το αλλοτριώνει, αλλά δεν μπορεί να αντιδράσει.
Οι επιβολές της πατρικής/μητρικής αγάπης συνεχίζονται σε οποιαδήποτε σχέση του που την παρομοιάζει με την ασφάλεια που δεν βρήκε μεσα στο οικογενειακό περιβάλλον.

Οι σύντροφοι προσπαθούν να αναπτύξουν μια σχέση που αγωνίζεται για την αγάπη…Γιατί κανείς δεν τους έμαθε να σέβονται τα όρια του άλλου…αφού κανείς δεν σεβάστηκε τα δικά τους, ούτε καν οι ίδιοι!

Η ελευθερία του άλλου, γίνεται η δική μας φυλακή…

΄Όπως και αντίστροφα…Η δική μας ελευθερία γίνεται εγκλωβισμός για τον άλλον.

Γιατί η ελευθερία πολλές φορές έχει την έννοια του «κάνω ότι θέλω» και «είμαι αληθινά ο εαυτός μου»…Σημαντικές φράσεις-κλειδί για την αναγνώριση των βαθύτερων αιτιών και συμπεριφορών μας.

«Είμαι αληθινά ο εαυτός μου», μέσα σε ένα κοινωνικό πλαίσιο, αφού ζούμε μέσα σε μια κοινωνία, και δεν είμαστε σε ένα βουνό, με τον εαυτό μας μόνο, σημαίνει ότι αναγνωρίζουμε και το δικαίωμα του άλλου να είναι «αληθινά ο εαυτός του»…
Αρκεί αυτό το «αληθινά» να μην αγωνίζεται να επιβληθεί, αλλά να σέβεται τα όρια της αλήθειας μου.

Η αλήθεια δεν είναι ίδια για όλους τους ανθρώπους, δυστυχώς!
Και από εκεί αρχίζουν τα προβλήματα σε οποιαδήποτε σχέση…

Αυτό που ο ένας εκδηλώνει σαν αλήθεια, για τον άλλον είναι έλλειψη σεβασμού.

Πως θα έρθει λοιπόν η ισορροπία?

Η εμπιστοσύνη, η διαρκής επικοινωνία και η αναγνώριση είναι στοιχεία που κάνουν την «αγάπη», Εμμανουέλα, να παίρνει και τον απαιτούμενο «όγκο», ώστε να μην παραμείνει μία λέξη, αλλά να έχει υπόσταση, που αγκαλιάζει όλα τα μέλη, που έχουν «συμμετοχή» σ’ αυτήν. ΄Ετσι μόνο θα σεβαστώ την αλήθεια μου, που μέσα σ’ αυτήν θα περιέχεται και η δική σου…Και μόνο έτσι δεν θα σε κάνω να πονέσεις, και ούτε εσύ εμένα…
:wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

^:)^ ^:)^ ^:)^
>:d< >:d< >:d<
:x :x :x :x
:* :* :* :* :* :*
@};- @};- @};- @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Α ρε Ιωάννα.. :x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

[quote="VasilisM"]Α ρε Ιωάννα.. :x :x :x[/quote}
τι θελει να πει ο ποιητησ με τη φραση του? :-? :-? :-? :-?

αγορινα μου μετα απο οσα διαβασεσ το μονο που εχεισ να πεισ ειναι α ρε ιωαννα? :-? :-? :-?
>:d< >:d< >:d<
@};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”