Ο Εγωισμός φιλούσε υπέροχα!!!!!

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Ο Εγωισμός φιλούσε υπέροχα!!!!!

Δημοσίευση από eirini »

Ο έλεγχος των συναισθημάτων σε κάνει κλειστό, χωρίς αυθορμητισμό, επικριτικό και κυρίως παρορμητικό και συναισθηματικά φοβισμένο
Η κυριαρχία επί των συναισθημάτων σε κάνει να ξέρεις ανά πάσα στιγμή τι σου συμβαίνει και να μην αφήνεις τα συναισθήματα να κατευθύνουν τις συμπεριφορές σου. Είσαι πιο αυθόρμητος και φυσικά πολύ λιγότερο (έως καθόλου) φοβισμένος, στο πως θα σε κρίνουν οι άλλοι...Είσαι εντελώς ανοιχτός προς τα έξω, δεν φοβάσαι μην πληγωθείς, εμπιστεύεσαι και είσαι προσεχτικός εκεί που χρειάζεται.
απαπάααα.....άρχισαν τα όργανα... :violin:

>:d< >:d< >:d<
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο Εγωισμός φιλούσε υπέροχα!!!!!

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Παιδάκια όλα >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ο Εγωισμός φιλούσε υπέροχα!!!!!

Δημοσίευση από Μάνος »

Αχ αγαπάκια μου...!!!
:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Ο Εγωισμός φιλούσε υπέροχα!!!!!

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

παιδάκια >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Ο Εγωισμός φιλούσε υπέροχα!!!!!

Δημοσίευση από Βικούλα »

παιδάκια @};- >:d< >:d< >:d<
Ο έλεγχος των συναισθημάτων σε κάνει κλειστό, χωρίς αυθορμητισμό, επικριτικό και κυρίως παρορμητικό και συναισθηματικά φοβισμένο
Η κυριαρχία επί των συναισθημάτων σε κάνει να ξέρεις ανά πάσα στιγμή τι σου συμβαίνει και να μην αφήνεις τα συναισθήματα να κατευθύνουν τις συμπεριφορές σου. Είσαι πιο αυθόρμητος και φυσικά πολύ λιγότερο (έως καθόλου) φοβισμένος, στο πως θα σε κρίνουν οι άλλοι...Είσαι εντελώς ανοιχτός προς τα έξω, δεν φοβάσαι μην πληγωθείς, εμπιστεύεσαι και είσαι προσεχτικός εκεί που χρειάζεται.

Ο έλεγχος προκύπτει από τον διαχωρισμό στο Είναι μας...Η δημιουργία πολλαπλών εαυτών οφείλεται στην ανάγκη να ελέγχουμε τα πάντα, ακόμα και την ανάσα μας. Διαχωριζόμαστε σε νοητικό και σε συναισθηματικό ον...
Η αυτοκυριαρχία σε κάνει να είσαι ο ένας αληθινός Εαυτός σου και να χρησιμοποιείς την Λογική σου
@};- @};- @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Ο Εγωισμός φιλούσε υπέροχα!!!!!

Δημοσίευση από Δωρουλα »

όμορφη κουβεντούλα! @};- >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Ο Εγωισμός φιλούσε υπέροχα!!!!!

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

α βρε Μανο τι ξεθαβεις??? εγω τυχαια μπηκα στο ποστ του εγωισμου μιας και ουδεμια σχεση εχω με το θεμα.. =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Vaso έγραψε: Ο έλεγχος των συναισθημάτων σε κάνει κλειστό, χωρίς αυθορμητισμό, επικριτικό και κυρίως παρορμητικό και συναισθηματικά φοβισμένο

Η κυριαρχία επί των συναισθημάτων σε κάνει να ξέρεις ανά πάσα στιγμή τι σου συμβαίνει και να μην αφήνεις τα συναισθήματα να κατευθύνουν τις συμπεριφορές σου. Είσαι πιο αυθόρμητος και φυσικά πολύ λιγότερο (έως καθόλου) φοβισμένος, στο πως θα σε κρίνουν οι άλλοι...Είσαι εντελώς ανοιχτός προς τα έξω, δεν φοβάσαι μην πληγωθείς, εμπιστεύεσαι και είσαι προσεχτικός εκεί που χρειάζεται.

Ο έλεγχος προκύπτει από τον διαχωρισμό στο Είναι μας...Η δημιουργία πολλαπλών εαυτών οφείλεται στην ανάγκη να ελέγχουμε τα πάντα, ακόμα και την ανάσα μας. Διαχωριζόμαστε σε νοητικό και σε συναισθηματικό ον...
Η αυτοκυριαρχία σε κάνει να είσαι ο ένας αληθινός Εαυτός σου και να χρησιμοποιείς την Λογική σου

αυτά τα λίγα... >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
και ο ελεγχος εγωισμος δεν ειναι Βασουλα? με την εννοια του οτι το "εγω" αποφασιζει και κινει τα νηματα?
Vaso έγραψε:Σαφώς χρειάζεται να προστατεύεις τον εαυτό σου από μια κατάσταση που θα σε δυσκολέψει και πρακτικά και συναισθηματικά...
και οχι να την ανεχεσαι εστω και για μικρο διαστημα γιατι ετσι θεωρεις οτι θα δουλεψεις με τα θεματα σου!! (ε Μπεττουλα?? ελεος με τα αυτονοητα!!) :-D >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ο Εγωισμός φιλούσε υπέροχα!!!!!

Δημοσίευση από Μάνος »

Μπεττούλα >:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ο Εγωισμός φιλούσε υπέροχα!!!!!

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Για να μοιραστώ μαζί σας τι σημαίνει «εγωισμός» για μένα…

Πολλοί μπερδεύουν τον εγωισμό, με την κατάλυση των ορίων.

Το εγώ μας είναι συνυφασμένο με τον χαρακτήρα μας, με την προσωπικότητα δηλαδή.

Η αυτογνωσία μας δίνει τις εσωτερικές διαδρομές, για να βρούμε αληθινά τον εαυτό μας.
Μέσα σ’ αυτές τις διαδρομές, το εγώ είναι που προχωράει και ανακαλύπτει, όσα δεν ξέρει…

Για να γνωρίσουμε τον εαυτό μας, το εγώ μας, στην αρχή πρέπει να αποδεχτούμε ότι το έχουμε. Πρέπει να αναγνωρίσουμε τις συμπεριφορές μας και τις αιτίες τους, και να διαπιστώσουμε ότι τελικά το εγώ μας είναι και λίγο «βλάκας»…

Και ενώ «εγωισμός» σημαίνει «αγαπώ τον εαυτό μου και δρω υπέρ αυτού», τελικά αναγνωρίζουμε ότι οι δράσεις μας καμία σχέση δεν έχουν με την αγάπη του εαυτού.

Αναγνωρίζουμε ότι τελικά δεν δρούμε σαν άνθρωποι, αλλά αντιδρούμε με το ένστικτο, χωρίς να έχουμε ανακαλύψει τις αληθινές μας ανάγκες και αξίες.
Δανειζόμαστε τις αξίες των «άλλων» και οτιδήποτε μας απομακρύνει από τις «δανεικές» συμπεριφορές, το θεωρούμε «εγωισμό»…των άλλων φυσικά.

Εχουμε «χτίσει» τον εαυτό μας σε ένα οικοδόμημα κοινωνικών και θρησκευτικών αξιών και δεν μπορούμε μέσα σ’ αυτό το οικοδόμημα να ανακαλύψουμε τον «χώρο» του πνεύματος που είναι η άλλη μας φύση.

Οι συμπεριφορές μας είναι «πανομοιότυπες», απλά διαφέρει ο τρόπος εκδήλωσής τους, που βασίζεται στα ατομικά βιώματα.

’λλος εκδηλώνει εγωισμό, με το να προσπαθεί να επιβληθεί…
΄’λλος εκδηλώνει εγωισμό, με το να εγείρει την λύπηση
Και στις δύο περιπτώσεις, το κύριο κίνητρο είναι να προκαλέσει το ενδιαφέρον, την αναγνώριση.
Μα και στις δύο περιπτώσεις, δεν είναι ο εαυτός του!!!
Και επειδή η δεύτερη φύση μας, όσο βαθιά κι αν είναι κρυμμένη, αυτό το αναγνωρίζει, δρα προς την κατεύθυνση να μας το «θυμίσέι»…

΄Ετσι αρρωσταίνουμε, γιατί αντιλαμβανόμαστε ότι κάτι δεν πάει καλά, αλλά επειδή δεν μπορούμε να «βουτήξουμε» στο βάθος και να αναγνωρίσουμε την δεύτερη φύση μας, θεωρούμε ότι οι άλλοι μας κάνουν και νιώθουμε άσχημα…οι άλλοι είναι εγωιστές…οι άλλοι δεν μας καταλαβαίνουν.
Εχουμε «ανάγκη» τους άλλους για να επιβεβαιωθούμε στην υλική μας πραγματικότητα. Να μας ακολουθούν, να μας παραδέχονται, να μας αγαπάνε. Και οτιδήποτε δεν γίνεται από αυτά, μας θυμώνει…
Δεν εκφράζουμε τα συναισθήματά μας προς εμάς, γιατί κι αυτά τα θεωρούμε εγωισμό. Εγωισμός είναι να αγαπάμε τον εαυτό μας…Αλτρουισμός είναι να αγαπάμε τους άλλους, μέσα από τον «χτισμένό» χώρο του εαυτού μας. ΄Όμως γίνεται?
Ο θυμός χαλάει το στομάχι μας. Η έλλειψη αγάπης κλείνει την καρδιά μας. Η ανάγκη αναγνώρισης φέρνει κολικούς και διάρροιες. Ο φόβος της μοναξιάς φέρνει ιλίγγους.
Και όλα αυτά στο όνομα του εγωισμού…

Το εγώ συμβιώνει με το πνεύμα…Και τότε ο εγωισμός γίνεται η αξία, η σταθερότητα, η αναγνώριση.
Κανένα συναίσθημα δεν χάνεται μετά…
Ο θυμός είναι τα όρια του σεβασμού προς τις δικές μας αξίες
Η ουδετερότητα είναι τα όρια της συνύπαρξης χωρίς ανάγκη
Η αγάπη είναι τα όρια της σταθερότητας και της εμπιστοσύνης, χωρίς ενοχές

Γιατί ο φυσικός κόσμος εμπεριέχει συναισθήματα. Δεν είμαστε «πνεύμα» μόνο και αυτό είναι το «λάθος», όσων νομίζουν ότι γκρέμισαν τα οχυρά, γνωρίζοντας απλά ότι «κάπου» υπάρχει και το πνεύμα. Προσπαθούν να ακολουθήσουν των άλλων την διαδρομή, αναγνωρίζουν το «γκρέμισμα» των άλλων, το δικό τους όμως τους φοβίζει γιατί κάθε γκρέμισμα στην υλική πραγματικότητα περιέχει και πόνο.

Πολύ εύκολα παίρνουμε την ταμπέλα του «εγωιστή», αν μέσα μας δεν έχουμε ξεκαθαρίσει τι σημαίνει εγωισμός. Και επειδή δεν θέλουμε αυτήν την «ταμπέλα» γιατί είναι η πλέον ορατή, την καταλύουμε πλασματικά, κρίνοντας τους άλλους.

Εγωισμός για μένα είναι η εσωτερική επιστήμη αναγνώρισης της ανθρώπινης και της θεϊκής φύσης μας. Και όπως γίνεται με κάθε επιστήμη, που βασίζεται σε απτά τεκμήρια, χρειάζεται η έμπνευση, η γνώση και η έρευνα μιας «διαδρομής» του εγώ που σαν τεκμήριο έχει τον Εαυτό του!

Στην υλική μας φύση, εγωισμός είναι οτιδήποτε κάνουμε, χωρίς να σκεφτούμε τους άλλους…και έτσι αντιδρούμε…
Στην πνευματική μας φύση, εγωισμός είναι οτιδήποτε κάνουμε, σκεπτόμενοι τον Εαυτό μας…και έτσι δρούμε…

Αν οπτικοποιούσα τα δικά μου ευρήματα…θα έλεγα ότι είναι κάπως έτσι…
Μέσα μας υπάρχουν και οι δύο διαδρομές…Τις χωρίζει απλά ένα όριο…Ο δυαδισμός είναι αυτές οι δύο διαδρομές, που σαν στόχος της ψυχής μας είναι να τις κάνει μία…

Πως? Μετακινώντας σιγά σιγά τα όρια τους…΄Ετσι η μία εμπεριέχεται στην άλλη.

Αν πάρουμε την μία μόνο, την υλική, τότε υποφέρουμε από την πραγματικότητα των «άλλων»…
Αν πάρουμε την άλλη μόνο, την πνευματική, τότε υποφέρουμε από την «ψευδαίσθηση» των «άλλων»…

Η μία διαδρομή, φέρνει και την αναγνώριση του Εαυτού μας, σε συνύπαρξη με τους άλλους και όχι σε ταύτιση. Και έχοντάς την πάντα σαν στόχο, αναγνωρίζουμε εύκολα σε ποια διαδρομή βρίσκονται «οι άλλοι» και έτσι συγχωρούμε, γιατί γνωρίζουμε…
...Έτσι για να το φρεσκάρουμε λίγο...
:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Ο Εγωισμός φιλούσε υπέροχα!!!!!

Δημοσίευση από Βικούλα »

Εξαιρετικ @};- :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Ο Εγωισμός φιλούσε υπέροχα!!!!!

Δημοσίευση από Annoula »

:romance-kisscheek: :romance-heartstiny:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Ο Εγωισμός φιλούσε υπέροχα!!!!!

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:romance-heartbeating: :romance-heartstiny:
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Ο Εγωισμός φιλούσε υπέροχα!!!!!

Δημοσίευση από Ellaki »

Εξαιρετικό :romance-inlove:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Kellaki
Δημοσιεύσεις: 699
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2015 2:35 pm

Re:

Δημοσίευση από Kellaki »

Vasoula έγραψε: 09 Μαρ 2008 10:31 am

’λλος εκδηλώνει εγωισμό, με το να προσπαθεί να επιβληθεί…
΄’λλος εκδηλώνει εγωισμό, με το να εγείρει την λύπηση
Και στις δύο περιπτώσεις, το κύριο κίνητρο είναι να προκαλέσει το ενδιαφέρον, την αναγνώριση.
Μα και στις δύο περιπτώσεις, δεν είναι ο εαυτός του!!!
Και επειδή η δεύτερη φύση μας, όσο βαθιά κι αν είναι κρυμμένη, αυτό το αναγνωρίζει, δρα προς την κατεύθυνση να μας το «θυμίσέι»…

΄Ετσι αρρωσταίνουμε, γιατί αντιλαμβανόμαστε ότι κάτι δεν πάει καλά, αλλά επειδή δεν μπορούμε να «βουτήξουμε» στο βάθος και να αναγνωρίσουμε την δεύτερη φύση μας, θεωρούμε ότι οι άλλοι μας κάνουν και νιώθουμε άσχημα…οι άλλοι είναι εγωιστές…οι άλλοι δεν μας καταλαβαίνουν.
Εχουμε «ανάγκη» τους άλλους για να επιβεβαιωθούμε στην υλική μας πραγματικότητα. Να μας ακολουθούν, να μας παραδέχονται, να μας αγαπάνε. Και οτιδήποτε δεν γίνεται από αυτά, μας θυμώνει…
Δεν εκφράζουμε τα συναισθήματά μας προς εμάς, γιατί κι αυτά τα θεωρούμε εγωισμό. Εγωισμός είναι να αγαπάμε τον εαυτό μας…Αλτρουισμός είναι να αγαπάμε τους άλλους, μέσα από τον «χτισμένό» χώρο του εαυτού μας. ΄Όμως γίνεται?
Ο θυμός χαλάει το στομάχι μας. Η έλλειψη αγάπης κλείνει την καρδιά μας. Η ανάγκη αναγνώρισης φέρνει κολικούς και διάρροιες. Ο φόβος της μοναξιάς φέρνει ιλίγγους.
Και όλα αυτά στο όνομα του εγωισμού…
αχ και βαχ.........
μμμμαααλισταααααα......

Εξαιρετικό :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”