Ο Εγωισμός φιλούσε υπέροχα!!!!!

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
lazaros
Δημοσιεύσεις: 8224
Εγγραφή: 05 Οκτ 2012 11:06 pm

Re: Ο Εγωισμός φιλούσε υπέροχα!!!!!

Δημοσίευση από lazaros »

ααααααααααα
Βασούλα έγραψε:Οι περισσότεροι δε, μπερδεύουν τον έλεγχο των συναισθημάτων με την κυριαρχία πάνω τους...Είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα όμως, γιατί ο έλεγχος δεν έχει καμία σχέση με την αυτοκυριαρχία, γιατί διαφοροποιούνται στην Λογική...
Μα ποιος μπορεί να μπερδέψει κάτι τέτοιο?? Αφου η διαφορα είναι πασιφανής.... :whistle: :whistle: :whistle: :violin: :violin: :violin:

:)) :)) :))

Βασούλα έγραψε:Ο έλεγχος των συναισθημάτων σε κάνει κλειστό, χωρίς αυθορμητισμό, επικριτικό και κυρίως παρορμητικό και συναισθηματικά φοβισμένο
Η κυριαρχία επί των συναισθημάτων σε κάνει να ξέρεις ανά πάσα στιγμή τι σου συμβαίνει και να μην αφήνεις τα συναισθήματα να κατευθύνουν τις συμπεριφορές σου. Είσαι πιο αυθόρμητος και φυσικά πολύ λιγότερο (έως καθόλου) φοβισμένος, στο πως θα σε κρίνουν οι άλλοι...Είσαι εντελώς ανοιχτός προς τα έξω, δεν φοβάσαι μην πληγωθείς, εμπιστεύεσαι και είσαι προσεχτικός εκεί που χρειάζεται.
Ετσι ακριβώς....τα έχω πάθει όλα τα παραπάνω ακριβώς....είμαι όλα όσα σε κάνει ο έλεγχος,παλεύω αυτή την στιγμή να αφεθώ και να επιτρέψω την αλλαγή μου.......δεν πτοούμαι βέβαια γιατί ειναι στο χέρι μου..... :x :x :x :x
Είσαι Αγάπη...Αν αυτό το αποδεχτείς και δεν το πολεμάς, τούτος ο θεός θα εξαφανιστεί από το Σύμπαν σου...
... "η Ψυχή δεν παίρνει αξίες από αυτό που κάνεις, αλλά από αυτό που νιώθεις όταν το κάνεις..." Β.Ν.
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ο Εγωισμός φιλούσε υπέροχα!!!!!

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Ο έλεγχος των συναισθημάτων σε κάνει κλειστό, χωρίς αυθορμητισμό, επικριτικό και κυρίως παρορμητικό και συναισθηματικά φοβισμένο
Η κυριαρχία επί των συναισθημάτων σε κάνει να ξέρεις ανά πάσα στιγμή τι σου συμβαίνει και να μην αφήνεις τα συναισθήματα να κατευθύνουν τις συμπεριφορές σου. Είσαι πιο αυθόρμητος και φυσικά πολύ λιγότερο (έως καθόλου) φοβισμένος, στο πως θα σε κρίνουν οι άλλοι...Είσαι εντελώς ανοιχτός προς τα έξω, δεν φοβάσαι μην πληγωθείς, εμπιστεύεσαι και είσαι προσεχτικός εκεί που χρειάζεται.
Ανοξείδωτο: μόλις τώρα συνειδητοποίησα πόσο πολύ έχω επιτρέψει τον έλεγχο να εισχωρήσει στη ζωή μου... ...Ήταν κάτι που το ήξερα, αλλά μόλις συνειδητοποίησα τον βαθμό! Βασούλα μου, η πρώτη γραμμή που έγραψες, αυτό είμαι!!! Είναι σχεδόν τρομακτικό! Θέλω να αρχίσω να ζώ επιτέλους χωρίς αυτόν τον γμν τον έλεγχο στη ζωή μου...!!! Και θα το κάνω από αυτή τη στιγμή! Θα με παρατηρώ και όταν με πιάσω να πάω να ελέγξω πράγματα, θα το αφήνω και όπως έρθουν! Δεν θα είναι ευκολάκι αυτό...!
Πωπω... Λάθος οδηγίες χρήσης για τη ζωή διάβαζα τόσα χρόνια...
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου αυτή Βάσω μου!
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
lazaros
Δημοσιεύσεις: 8224
Εγγραφή: 05 Οκτ 2012 11:06 pm

Re: Ο Εγωισμός φιλούσε υπέροχα!!!!!

Δημοσίευση από lazaros »

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Είσαι Αγάπη...Αν αυτό το αποδεχτείς και δεν το πολεμάς, τούτος ο θεός θα εξαφανιστεί από το Σύμπαν σου...
... "η Ψυχή δεν παίρνει αξίες από αυτό που κάνεις, αλλά από αυτό που νιώθεις όταν το κάνεις..." Β.Ν.
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ο Εγωισμός φιλούσε υπέροχα!!!!!

Δημοσίευση από Μάνος »

Λαζαράκο μου!!!!! Κι εσύ;;;
>:d< >:d< >:d<
Βάσω έγραψε:δεν φοβάσαι μην πληγωθείς,
Κάπου στην απάντηση σου Βασούλα μου, αναφέρεις αυτή τη φράση...
Μου ήρθε λοιπόν το παρακάτω φλας:
Τον Σεπτέμβριο η αδερφή μου βαφτίζει το κοριτσάκι της και εγώ δεν θα είμαι εκεί, γιατί μετά θα είναι πολύ δύσκολο για μένα να διαχειριστώ την επιστροφή μου. Φοβάμαι να μην πληγωθώ, δηλαδή. (αυτό δεν εννοείς;)
Όταν ερχόμουνα Μελβούρνη, κάναμε πέντε ώρες στάση στο Ντουμπάι... Πέντε ώρες έκλαιγα. Αυτό όμως είναι κάτι που δε θέλω να το ξαναζήσω, ειδικά τώρα που έχω αρχίσει δειλά δειλά να στέκομαι στα πόδια μου... Αυτό λοιπόν είναι "φοβάμαι μην πληγωθώ" ή "προστατεύω τον εαυτού μου";

@};-
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ο Εγωισμός φιλούσε υπέροχα!!!!!

Δημοσίευση από Vasoula »

Πωπω... Λάθος οδηγίες χρήσης για τη ζωή διάβαζα τόσα χρόνια...


ε κάπου μεταξύ των γενεών, χρειάζεται αυτές οι οδηγίες για την Ζωή να καούν στην φωτιά...Κανονικά οφείλουν να το κάνουν οι γονείς...Είναι πιο εύκολο...
Όμως επειδή αποκλείεται να το κάνουν οι γονείς, στο 90%, (αυτό το 10% δεν βοηθά την ανθρωπότητα να ωριμάσει πνευματικά), χρειάζεται να το κάνουν τα παιδιά όταν ενηλικιώνονται...Είναι πιο δύσκολο μεν, αλλά δεν έχουμε άλλη επιλογή...

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ο Εγωισμός φιλούσε υπέροχα!!!!!

Δημοσίευση από Μάνος »

Ναι Βασούλα μου... :x @};-
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ο Εγωισμός φιλούσε υπέροχα!!!!!

Δημοσίευση από Vasoula »

Μάνος έγραψε:Λαζαράκο μου!!!!! Κι εσύ;;;
>:d< >:d< >:d<
Βάσω έγραψε:δεν φοβάσαι μην πληγωθείς,
Κάπου στην απάντηση σου Βασούλα μου, αναφέρεις αυτή τη φράση...
Μου ήρθε λοιπόν το παρακάτω φλας:
Τον Σεπτέμβριο η αδερφή μου βαφτίζει το κοριτσάκι της και εγώ δεν θα είμαι εκεί, γιατί μετά θα είναι πολύ δύσκολο για μένα να διαχειριστώ την επιστροφή μου. Φοβάμαι να μην πληγωθώ, δηλαδή. (αυτό δεν εννοείς;)
Όταν ερχόμουνα Μελβούρνη, κάναμε πέντε ώρες στάση στο Ντουμπάι... Πέντε ώρες έκλαιγα. Αυτό όμως είναι κάτι που δε θέλω να το ξαναζήσω, ειδικά τώρα που έχω αρχίσει δειλά δειλά να στέκομαι στα πόδια μου... Αυτό λοιπόν είναι "φοβάμαι μην πληγωθώ" ή "προστατεύω τον εαυτού μου";

@};-

όχι δεν εννοω΄αυτό Μάνο μου...Σαφώς χρειάζεται να προστατεύεις τον εαυτό σου από μια κατάσταση που θα σε δυσκολέψει και πρακτικά και συναισθηματικά...
Το να φοβάσαι μην πληγωθείς, σημαίνει ότι δεν μπορείς να εμπιστευθείς εύκολα, γιατί φοβάσαι ότι οι άλλοι θα προδώσουν τα συναισθήματά σου και έτσι φυλάγεσαι...Προχωράς στην Ζωή με περισσότέρη επιφύλαξη, παρά με εμπιστοσύνη...
Γενικά στον έλεγχο των συναισθημάτων επικρατεί ΄μια μόνιμη καχυποψία...

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
lazaros
Δημοσιεύσεις: 8224
Εγγραφή: 05 Οκτ 2012 11:06 pm

Re: Ο Εγωισμός φιλούσε υπέροχα!!!!!

Δημοσίευση από lazaros »

Ναι Μάνο είχα μανία με τον ελεγχο....τον έλεγχο τον έχω ακόμα αλλά λίγο-λίγο προσπαθώ να τον πετάξω....δεν ειναι εύκολο αλλά όλα γίνονται νομίζω αν θέλει κανείς.... >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Είσαι Αγάπη...Αν αυτό το αποδεχτείς και δεν το πολεμάς, τούτος ο θεός θα εξαφανιστεί από το Σύμπαν σου...
... "η Ψυχή δεν παίρνει αξίες από αυτό που κάνεις, αλλά από αυτό που νιώθεις όταν το κάνεις..." Β.Ν.
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ο Εγωισμός φιλούσε υπέροχα!!!!!

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Το να φοβάσαι μην πληγωθείς, σημαίνει ότι δεν μπορείς να εμπιστευθείς εύκολα, γιατί φοβάσαι ότι οι άλλοι θα προδώσουν τα συναισθήματά σου και έτσι φυλάγεσαι...Προχωράς στην Ζωή με περισσότέρη επιφύλαξη, παρά με εμπιστοσύνη...
Γενικά στον έλεγχο των συναισθημάτων επικρατεί ΄μια μόνιμη καχυποψία...
Μέσα από αυτό το πρίσμα μεγάλωσα. ...Και όσες φορές πίστεψα σε άνθρωπο και τον εμπιστεύτικα χαρσκτηρίστηκα "αφελής", "ευκολόπιστος", "βλάκας"... ...Και φυσικά αναφέρομαι στο οικογενειακό περιβάλλον και στην τερατώδη αγάπη του πατερούλη! Αυτό φυσικά είναι κάτι που αποτυπώθηκε και στα αδέρφια μου... Και οι δυο δυστυχώς έγιναν κατ' εικόνα και ομοίωση του μπαμπάκα μας...
Τελικά ήταν πολύ τερατώδη η αγάπη του!!!!
=((
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ο Εγωισμός φιλούσε υπέροχα!!!!!

Δημοσίευση από Fotinoula »

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο Εγωισμός φιλούσε υπέροχα!!!!!

Δημοσίευση από Stefanos »

>:d< >:d< >:d<
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: Ο Εγωισμός φιλούσε υπέροχα!!!!!

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Μανο μου >:d< >:d< >:d< >:d<
Λαζαρακο >:d< >:d< >:d< >:d<
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Ο Εγωισμός φιλούσε υπέροχα!!!!!

Δημοσίευση από Annoula »

>:d< >:d< >:d< @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Ο Εγωισμός φιλούσε υπέροχα!!!!!

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Το να φοβάσαι μην πληγωθείς, σημαίνει ότι δεν μπορείς να εμπιστευθείς εύκολα, γιατί φοβάσαι ότι οι άλλοι θα προδώσουν τα συναισθήματά σου και έτσι φυλάγεσαι...Προχωράς στην Ζωή με περισσότέρη επιφύλαξη, παρά με εμπιστοσύνη...
Γενικά στον έλεγχο των συναισθημάτων επικρατεί ΄μια μόνιμη καχυποψία...
κι έτσι, αυτό που φοβάσαι ότι θα σου κάνουν οι άλλοι, το κάνεις κάθε στιγμή στον εαυτό σου :cry:

Μάνο μου >:d< >:d< >:d<

Λαζαράκο μου >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Ο Εγωισμός φιλούσε υπέροχα!!!!!

Δημοσίευση από Ellaki »

Ο έλεγχος προκύπτει από τον διαχωρισμό στο Είναι μας...Η δημιουργία πολλαπλών εαυτών οφείλεται στην ανάγκη να ελέγχουμε τα πάντα, ακόμα και την ανάσα μας. Διαχωριζόμαστε σε νοητικό και σε συναισθηματικό ον...
Η αυτοκυριαρχία σε κάνει να είσαι ο ένας αληθινός Εαυτός σου και να χρησιμοποιείς την Λογική σου
έχουν την τιμητική τους τα συναισθήματα σήμερα :x :x :x :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”