Ο Εγωισμός φιλούσε υπέροχα!!!!!

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Δεν έχω να πω κάτι παραπάνω.. μην αρχίσω πάλι περί άμεσων απαντήσεων, έχει καταντήσει γραφικό το θέμα.. =))
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

ε ε ε ε ε ? :-? :-? :-?

σε εχω χασει λιγο.
ακομα και στισ εξηγησεισ εκπτωσεισ κανεισ βρε πουλακι μου? :-? :-? :-? :-? :-? :-?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ο Εγωισμός φιλούσε υπέροχα!!!!!

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Αλλά σκέψου και την άλλη μεριά της εγωιστικής αγάπης...
Σ' αγαπώ για να είμαι εγώ καλά και αλλίμονο αν δεν δεχτείς την προσφορά μου!
Το πιο συνηθισμένο είδος αγάπης...
΄Ετσι αγαπάνε και οι περισσότεροι γονείς...' Η όχι?
Έτσι ακριβώς Βασούλα μου!!! Έτσι ακριβώς... :-(

Φωτεινή έγραψε:δυο πράγματα μου έρχονται στο μυαλό όταν σκέφτομαι στιγμές που λειτουργώ εγωιστικά, το πόσο κουράζομαι ψυχικά, νοητικά και συναισθηματικά αυτό που λέμε δεν το σηκώνει το πετσί της πραγματικής σου φύσης βρε παιδί μου

και δεύτερον έχω αυτοπαρατηρήσει ότι ακόμα και όταν αντιλαμβάνομαι ότι έιμαι πολύ εγωίστρια εκείνη τη στιγμή τσακ ξεπετιέται ένα αλλό πρόσωπο του εγωισμού, και τώρα πώς το παραδέχομαι ότι φέρομαι σαν..................πώς αποκαθιστώ ένα εγωιστικό κλίμα, πως σπάω αυτό τον φαύλο κύκλο, θα κάνω εγώ το πρώτο βήμα...............εγωισμός στην ογδόη δηλαδή!
Βαριά κουβέντα ξεστόμησες Φωτεινούλα! Για κοίτα με στα μάτια λοιπόν κι εξηγήσου...(!) Μπορείς να μου το επεξηγήσεις αυτό; Ανοξείδωτο μυρίζομαι... :-ss

>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ο Εγωισμός φιλούσε υπέροχα!!!!!

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Αλλά σκέψου και την άλλη μεριά της εγωιστικής αγάπης...
Σ' αγαπώ για να είμαι εγώ καλά και αλλίμονο αν δεν δεχτείς την προσφορά μου!
Το πιο συνηθισμένο είδος αγάπης...
΄Ετσι αγαπάνε και οι περισσότεροι γονείς...' Η όχι?
Έτσι ακριβώς Βασούλα μου!!! Έτσι ακριβώς... :-(

Φωτεινή έγραψε:δυο πράγματα μου έρχονται στο μυαλό όταν σκέφτομαι στιγμές που λειτουργώ εγωιστικά, το πόσο κουράζομαι ψυχικά, νοητικά και συναισθηματικά αυτό που λέμε δεν το σηκώνει το πετσί της πραγματικής σου φύσης βρε παιδί μου

και δεύτερον έχω αυτοπαρατηρήσει ότι ακόμα και όταν αντιλαμβάνομαι ότι έιμαι πολύ εγωίστρια εκείνη τη στιγμή τσακ ξεπετιέται ένα αλλό πρόσωπο του εγωισμού, και τώρα πώς το παραδέχομαι ότι φέρομαι σαν..................πώς αποκαθιστώ ένα εγωιστικό κλίμα, πως σπάω αυτό τον φαύλο κύκλο, θα κάνω εγώ το πρώτο βήμα...............εγωισμός στην ογδόη δηλαδή!
Βαριά κουβέντα ξεστόμησες Φωτεινούλα! Για κοίτα με στα μάτια λοιπόν κι εξηγήσου...(!) Μπορείς να μου το επεξηγήσεις αυτό;
Ανοξείδωτο μυρίζομαι... :-ss
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο Εγωισμός φιλούσε υπέροχα!!!!!

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Μάνο μου, λάλισες και άρχισες να τα βλέπεις διπλά;; :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))

>:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ο Εγωισμός φιλούσε υπέροχα!!!!!

Δημοσίευση από Fotinoula »

Μάνος έγραψε:Βαριά κουβέντα ξεστόμησες Φωτεινούλα!
να το συζητήσουμε :-ss :)) :*

Μανούλη μου γλυκιέ να σου πω απλά,
αμ φέρεσαι σαν 5χρονο αμ δεν θέλεις να χαλάσεις και την εικόνα του ενήλικα :D
αν δεν είναι αυτό εγωισμός στην ογδόη τότε τι είναι :))

:x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ο Εγωισμός φιλούσε υπέροχα!!!!!

Δημοσίευση από Μάνος »

Θοδωρής έγραψε:Μάνο μου, λάλισες και άρχισες να τα βλέπεις διπλά;;
ότι έχω λαλήσει, έχω λαλήσει, αλλά τι εννοείς Θοδωράκο μου;;;
Φωτεινή έγραψε:αμ φέρεσαι σαν 5χρονο αμ δεν θέλεις να χαλάσεις και την εικόνα του ενήλικα
Αυτό φωτεινούλα μου το έχουμε σε παραδειγματάκι για να το πιάσω καλύτερα;;; :scratch:

>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Ο Εγωισμός φιλούσε υπέροχα!!!!!

Δημοσίευση από eirini »

Vaso έγραψε:Με ένα «σ’αγαπώ» δεν ολοκληρώνεται καμία σχέση…
Το «σε σέβομαι» για μένα παίρνει μεγαλύτερη αξία, γιατί μέσα σ’αυτό εμπεριέχεται η αγνότητα.

Σημαντική γίνεται μία σχέση που και οι δύο, εκτός από αγάπη, εκδηλώνουν και σεβασμό. Μόνο έτσι μπορείς να αναγνωρίσεις τα όρια του άλλου και να μην προσπαθήσεις να τα καταλύσεις.
Vaso έγραψε:Οι σύντροφοι προσπαθούν να αναπτύξουν μια σχέση που αγωνίζεται για την αγάπη…Γιατί κανείς δεν τους έμαθε να σέβονται τα όρια του άλλου…αφού κανείς δεν σεβάστηκε τα δικά τους, ούτε καν οι ίδιοι!

Η ελευθερία του άλλου, γίνεται η δική μας φυλακή…

΄Όπως και αντίστροφα…Η δική μας ελευθερία γίνεται εγκλωβισμός για τον άλλον.
:-(
Vaso έγραψε:Η εμπιστοσύνη, η διαρκής επικοινωνία και η αναγνώριση είναι στοιχεία που κάνουν την «αγάπη», Εμμανουέλα, να παίρνει και τον απαιτούμενο «όγκο», ώστε να μην παραμείνει μία λέξη, αλλά να έχει υπόσταση, που αγκαλιάζει όλα τα μέλη, που έχουν «συμμετοχή» σ’ αυτήν. ΄Ετσι μόνο θα σεβαστώ την αλήθεια μου, που μέσα σ’ αυτήν θα περιέχεται και η δική σου…Και μόνο έτσι δεν θα σε κάνω να πονέσεις, και ούτε εσύ εμένα…
:x
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο Εγωισμός φιλούσε υπέροχα!!!!!

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

ότι έχω λαλήσει, έχω λαλήσει, αλλά τι εννοείς Θοδωράκο μου;;;
Ότι έγραψες δύο φορές το ίδιο πόστ :D :D

:)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ο Εγωισμός φιλούσε υπέροχα!!!!!

Δημοσίευση από Μάνος »

=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Ο Εγωισμός φιλούσε υπέροχα!!!!!

Δημοσίευση από Ellaki »

Φωτεινούλα ^:)^ :)) :)) :)) :)) :))
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ο Εγωισμός φιλούσε υπέροχα!!!!!

Δημοσίευση από Vasoula »

αμ φέρεσαι σαν 5χρονο αμ δεν θέλεις να χαλάσεις και την εικόνα του ενήλικα
Αυτό φωτεινούλα μου το έχουμε σε παραδειγματάκι για να το πιάσω καλύτερα;;; :scratch:
Η Φωτεινούλα, Μάνο μου, εννοεί την συναισθηματική ηλικία του ανθρώπου, όχι την φυσική ή διανοητική...

Η συναισθηματική ανωριμότητα σε κάνει να επιμένεις σε ανάγκες που δεν είναι δικές σου...

Εχεις πχ. μια σχέση που δεν πάει καλά και σε φέρνει σε απόγνωση...Και χωρίζεις...
Μετά τι λες να είναι συναισθηματική ωριμότητα, όταν θέλεις να ξαναγυρίσεις? ΄

Το 5χρονο απλά θέλει...δεν έχει Λογική να επεξεργαστεί ή να διαχειριστεί το θέλω του...
Ο ενήλικας όμως όφειλε να έχει...

Η συναισθηματική ηλικία των φυσικών ανθρώπων είναι εκεί γύρω στα 5 χρόνια...Από αυτήν την συναισθηματική ήλικία ξεκινά και η αυτογνωσία άλλωστε...


>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ο Εγωισμός φιλούσε υπέροχα!!!!!

Δημοσίευση από Fotinoula »

αρε Μάνο προσπαθώ από το πρωί να απαντήσω και δεν μπορώ, μάλιστα είχα γράψει και το έχασα γιατί τα έκλεισα αστραπιαία :-(
είμαι στην δουλειά και έρχονται συνέχεια



Βασούλα μου ! :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Ο Εγωισμός φιλούσε υπέροχα!!!!!

Δημοσίευση από eirini »

:))

8-x
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ο Εγωισμός φιλούσε υπέροχα!!!!!

Δημοσίευση από Vasoula »

κοίτα να δεις Ειρηνούλα, που έπεσα, ψάχνοντας στο ιντερνετ να βρω ένα κάλυμμα λεκάνης γιατί μου έσπασε =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
αν είναι δυνατόν! Μερικές φορές η Θεότητα κάνει αστεία μαζί μας...Γι' αυτό της είμαι απόλυτα αφοσιωμένη....


Σε πληροφορώ ότι μετά από τόσα χρόνια ομάδων και αυτογνωσίας, ζήτημα είναι αν έχω βρει έστω έναν που να κάλυπτε έστω και ένα από αυτά τα 13 σημεία, ουσιαστικά!
Που δεν είναι μόνο 13, υπάρχουν κι άλλα στοιχεία για να εξακριβώσεις την συναισθηματική νοημοσύνη...



>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<



Πόσο μεγάλη είναι η συναισθηματική σας νοημοσύνη: Ελέγξτε το EQ σας με 13 απλούς τρόπους


Ο δείκτης συναισθηματικής νοημοσύνης μας (Emotional Intelligence), ή αλλιώς EQ, καθορίζει τον τρόπο με τον οποίο διαχειριζόμαστε τα συναισθήματα, τόσο τα δικά μας, όσο και των άλλων και μπορεί να διαδραματίσει κρίσιμο ρόλο στον καθορισμό της ευτυχίας και της επιτυχίας μας.

Πώς όμως μπορούμε να ελέγξουμε το επίπεδο της συναισθηματικής μας νοημοσύνης; Οπως εξηγεί ο Ντάνιελ Γκολμαν, ψυχολόγος και συγγραφέας της μελέτης «Focus: The Hidden Driver of Excellence», μιλώντας στο Huffington Post, υπάρχουν 13 στοιχεία που σηματοδοτούν ότι ορισμένα άτομα έχουν υψηλό EQ

1. Είναι περίεργοι να γνωρίσουν ανθρώπους που δε ξέρουν
Αυτό δείχνει ότι το άτομο έχει έναν ορισμένο βαθμό ενσυναίσθησης, ένα από τα κύρια συστατικά της συναισθηματικής νοημοσύνης. Τα Ατομα με Υψηλή Ενσυναίσθηση (HEPS) - εκείνοι που είναι εξαιρετικά προσαρμοσμένα στις ανάγκες και τα συναισθήματα των άλλων, και να ενεργούν με τρόπο που να είναι ευαίσθητη στις ανάγκες αυτές - έχουν ένα σημαντικό κοινό χαρακτηριστικό: Είναι πολύ περίεργος για τους ξένους και πραγματικά ενδιαφέρονται να μάθουν περισσότερα για τους άλλου

2. Είναι γεννημένοι ηγέτες
Σύμφωνα με τον Γκολμαν, οι εξαιρετικοί ηγέτες συχνά έχουν ένα πράγμα από κοινού. Εκτός από τις παραδοσιακές απαιτήσεις για την επιτυχία, διαθέτουν μοναδικό ταλέντο, ισχυρή ηθική εργασίας και φιλοδοξία, στοιχεία που σηματοδοτούν υψηλό βαθμό συναισθηματικής νοημοσύνης.

3. Γνωρίζουν τις ικανότητες αλλά και τις αδυναμίες τους
Ενα άτομο με υψηλό EQ, μαθαίνει να εντοπίζει τις δυνατότητες και τις αδυναμίες του και να αναλύει πώς αυτές λειτουργούν πιο αποτελεσματικά σε αυτό το πλαίσιο. Αυτή η συνειδητοποίηση γεννά την ισχυρή αυτοπεποίθηση, που είναι ένας βασικός παράγοντας της συναισθηματικής νοημοσύνης, σύμφωνα με τον Γκολμαν.

4. Ξέρουν και επιλέγουν πότε θα προσέξουν κάτι
Η ικανότητα να αποφεύγουμε τους περισπασμούς και να επικεντρωνόμαστε στο έργο μας είναι το κλειδί για τη συναισθηματική νοημοσύνη, αναφέρει ο Γκολμαν.

5. Οταν συγχύζονται ξέρουν ακριβώς το λόγο
Ολοι βιώνουν μια σειρά από συναισθηματικές διακυμάνσεις κατά τη διάρκεια της ημέρας και συχνά δεν χρειάζεται καν καταλάβουμε τι προκαλεί ένα κύμα οργής ή θλίψης. Αλλά μια σημαντική πτυχή της αυτογνωσίας και του υψηλού EQ είναι η ικανότητα να αναγνωρίζουμε από που πηγάζουν τα συναισθήματα σας προέρχεται από και να ξέρουμε ακριβώς γιατί αισθανόμαστε έτσι.

6. Τα πάνε καλά με τον περισσότερο κόσμο
Το να έχεις ειλικρινείς, εκπληρωμένες και αποτελεσματικές σχέσεις είναι σημάδι υψηλής συναισθηματικής νοημοσύνης, σύμφωνα με τον Γκολμαν.

7. Τους ενδιαφέρει ιδιαίτερα να είναι καλοί και ηθικοί
Μια πτυχή της συναισθηματικής νοημοσύνης είναι η «ηθική ταυτότητα», η οποία έχει να κάνει με το βαθμό στον οποίο θέλουμε να δούμε τους εαυτούς μας ως ηθικά και νοιαστικά άτομα. Εάν είστε κάποιος που νοιάζεται για την δημιουργία αυτής της πλευράς του εαυτού σας ανεξάρτητα από το πώς έχετε ενεργήσει κατά στο παρελθόν σε ηθικές καταστάσεις, μπορεί να έχετε ένα υψηλό EQ.

8. Νοιάζονται και βοηθούν τους άλλους
Αν καθυστερείτε τις δραστηριότητες σας προκειμένου να δώσετε προσοχή σε άλλους ή να τους βοηθήσετε και ξεστρατίζετε για να πείτε γεια σε κάποιον ή να βοηθήσετε μια ηλικιωμένη γυναίκα στο μετρό, έχετε υψηλή συναισθηματική νοημοσύνη σύμφωνα με τον Γκολμαν.

9. Είναι καλοί στο να διαβάζουν εκφράσεις του προσώπου
Η ικανότητα να καταλαβαίνει κανείς τα συναισθήματα του άλλου απλώς κοιτάζοντας το πρόσωπο του είναι δείγμα υψηλού EQ

10. Είναι καλοί στο να κρίνουν χαρακτήρες
Εαν η διαίσθηση σας για κάποιο άτομο σπάνια πέφτει έξω τότε αυτό είναι δείγμα υψηλού EQ.

11. Εμπιστεύονται το ένστικτο τους
Ενας συναισθηματικά έξυπνος άνθρωπος είναι κάποιος που αισθάνεται άνετα να ακολουθοει τη διαίσθησή του, εξηγεί ο Γκόλμαν. Εάν είστε σε θέση να εμπιστεύεστε τον εαυτό σας και τα συναισθήματά σας, τότε διαθέτετε υψηλό EQ.

12. Μπορούν και αυτενεργούν συχνά
Είστε πάντα φιλόδοξοι και εργατικοί, ακόμα και όταν δεν ανταμείβεστε για αυτό; Αν έχετε προσωπικό κίνητρο και μπορείτε να εστιάσετε την προσοχή και την ενέργειά σας για την επιδίωξη των στόχων σας τότε είναι πιθανό να έχετε ένα υψηλό EQ.

13. Ξέρουν πότε να πούνε «όχι»
Η αυτοσυγκράτηση, ένα από τα βασικά συστατικά της συναισθηματικής νοημοσύνης και σημαίνει ότι θα είστε σε θέση να πειθαρχήσετε τον εαυτό σας και να αποφύγετε ανθυγιεινές συνήθειες. Οι συναισθηματικά ευφυείς άνθρωποι γενικά μπορούν να διαχειριστούν σωστά το άγχος και να ελέγχουν τις παρορμήσεις τους, σύμφωνα με τον Γκολμαν.


http://www.thessalonikiartsandculture.g ... 0ent1V_ufu" onclick="window.open(this.href);return false;
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”