Τα παιδιά μιλούν για την αγάπη...

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Πολλές φορές εφαρμόζω "Ρέϊκι ΄- ντό"
Τί είναι αυτό Dino??
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Πώς λέμε Καράτε ντό, Τζούν-ντό αλλά για πλάκα, ζέν για παιδιά.
Μετά απο δύο παραμύθια και τρείς ιστορίες, με το μάτι γαρίδα τον παρατάς στο δωμάτιό του και κάποια στιγμή άν δέν ακούσης τίποτα τότε κοιμάται.
Ρέϊκι-ντό, ήταν ένα αστείο για την Καλιόπη. Τρείς άντρες και μία γυναίκα, θα έπρεπε να μάθει πολεμικές τέχνες.

Τώρα το βρήκα.
Ρέϊκι-ντό, είναι πολεμική τέχνη με αγάπη.
Αν έχεις παιδιά θα το μάθεις απο μόνη σου.
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

xaxaxa μα αυτο τους κανω Ντινο οπως το λες Reiki-ντο! :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

καλλιοπίτσα όταν έρθεις δείξε μας κανα δυο κινήσεις do, έτσι γιατί ποτέ δεν ξέρεις :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :wink:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Τη μια την βλεπεις.........την αλλη θα στην ...δειξω οταν ερθω Αννουλα.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Emmanouela έγραψε:Προχθες στην κηδεία του πατέρα του, πλησιάσα τη γυναίκα του και της μίλησα...της είπα για τη ζωή μου...την ρώτησα για τη ζωή της...και της υποσχέθηκα οτι θα πάω να τους δω...ξαφνικά αισθάνθηκα το πρόσωπό της να αλλάζει τελείως....

...διέκρινα μια γλυκήτητα και όχι άμυνα...!!!
΄Ολοι οι άνθρωποι, Εμμανουέλα μου, καταλαβαίνουν ή καλύτερα νιώθουν, αν τους μιλάς με αλήθεια.

Νιώθουν το ψέμμα και "κλείνουν".

Εχω πει τις "χειρότερες" αλήθειες σε ανθρώπους και με έχουν ευχαριστήσει. Αυτό είναι κάτι που κερδίζεις από την εσωτερική σου πορεία.

Και σένα σε νιώθω όταν μιλάς για τον πατέρα σου...Διακρίνω μια "πίκρα" για όσα δεν πρόλαβες να του πεις.
Για όσα σε εμπόδισαν να τον αγαπήσεις βαθιά και ουσιαστικά.
Για την δική του "άμυνα" να μην αφαιθεί σε σένα με αγνότητα.
Πάντα κρατουσε αποστάσεις, θεωρώντας ότι, αν ερχόταν πιο κοντά, θα σου έδινε δικαιώματα να τον κρίνεις.

Και τον έκρινες...Αύτό το γνωρίζει! Και έτσι για δικαιολογίες, τοποθέτησε κάθε δυσκολία του στην γυναίκα του...
΄Ομως δες την ζωή του...!!! Η απόλυτη δυστυχία!

Βρέθηκες μεταξύ μιας απόλυτης δυστυχίας και μιας εσωτερικής αλήθειας, που για σένα μεταφράζεται σε ευτυχία...Αυτά σου δίδαξαν οι γονεις σου. Και τώρα εσύ καλείσαι να ενώσεις αυτά τα δύο σε μία ενέργεια και να τα κάνεις "ζωή" σου...χωρίς πρότυπα ευτυχίας ή δυστυχίας, μόνη σου, ελεύθερη να επιλέξεις την δική σου πραγματικότητα και αυτή να βιώσεις με αγάπη!

Αυτή είναι η αλήθεια των γονιών σου και εκεί να δώσεις το περισσότερο "φως" για να γινει και η βιωματικη σου αλήθεια, ακυρώνοντας κάθε τι που σου προκάλεσε την επιθυμία να "συγχωρήσεις"...Γιατί τίποτα δεν έχεις να συγχωρήσεις τελικά!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε: Βρέθηκες μεταξύ μιας απόλυτης δυστυχίας και μιας εσωτερικής αλήθειας, που για σένα μεταφράζεται σε ευτυχία...Αυτά σου δίδαξαν οι γονεις σου. Και τώρα εσύ καλείσαι να ενώσεις αυτά τα δύο σε μία ενέργεια και να τα κάνεις "ζωή" σου...χωρίς πρότυπα ευτυχίας ή δυστυχίας, μόνη σου, ελεύθερη να επιλέξεις την δική σου πραγματικότητα και αυτή να βιώσεις με αγάπη!

Αυτή είναι η αλήθεια των γονιών σου και εκεί να δώσεις το περισσότερο "φως" για να γινει και η βιωματικη σου αλήθεια, ακυρώνοντας κάθε τι που σου προκάλεσε την επιθυμία να "συγχωρήσεις"...Γιατί τίποτα δεν έχεις να συγχωρήσεις τελικά!
Και ακομα μια λεξη θα προσθεσω Εμμανουελα οτι, περα απο τη δυνατοτητα ελευθερης επιλογης της δικης σου πραγματικοτητα που σου δινει αυτη η "ενοποιημενη" ενεργεια, σου δινει και τη δυνατοτητα της απολυτης ελευθεριας στη διαχειριση της αγαπης μεσα στην επιλεγμενη σου πραγματικοτητα.
Και αυτο ειναι περα και πανω απο οποιεσδηποτε ελευθερες επιλογες μπορεις να κανεις για να βιωσεις, γιατι σου επιτρεπει μεσα σε καθε επιλεγμενη πραγματικοτητα να εισαι αποτελεσματικη με τον τροπο σου.

Γιατι αυτα τα πραγματικα αποτελεσματα που θα βλεπεις γυρω σου να συσσωρευονται, ως αποτελεσμα της συνειδητης και ελευθερης διαχειρισης της αγαπης, θα αποτελουν τη ζωη σου, την οποια και θα μπορεις να παρουσιαζεις αν και οποτε σου "ζητηθει", οπως λεει και επαναλαμβανει πολλες φορες η Βασω.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Γιατι αυτα τα πραγματικα αποτελεσματα που θα βλεπεις γυρω σου να συσσωρευονται, ως αποτελεσμα της συνειδητης και ελευθερης διαχειρισης της αγαπης, θα αποτελουν τη ζωη σου, την οποια και θα μπορεις να παρουσιαζεις αν και οποτε σου "ζητηθει", οπως λεει και επαναλαμβανει πολλες φορες η Βασω.
Συνέχεια την παρουσιάζεις οι άλλοι επιλέγουν τι και πότε θα δουν....
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Φοβερες ολοι οι ορισμοι... Αν και φαινομενικα απλοικοι, πχ εκεινος με τις τηγανητες πατατες( ;) ) στην ουσια ολοι μα ολοι τους εκφραζουν το πραγματικο νοημα της αγαπης...
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Εχω πει τις "χειρότερες" αλήθειες σε ανθρώπους και με έχουν ευχαριστήσει. Αυτό είναι κάτι που κερδίζεις από την εσωτερική σου πορεία.
Βασούλα μου και εγώ το έχω κάνει και με έχουν στη μπούκα τώρα :D :D :D
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

..Γιατί τίποτα δεν έχεις να συγχωρήσεις τελικά!
Εγώ γιατί το νιώθω απαραίτητο βήμα; :scratch:

@};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εγώ γιατί το νιώθω απαραίτητο βήμα;
είναι απαραίτητο βήμα γιατί από εκεί ξεκινάς να διακρίνεις, Βασίλη μου, τα συναισθήματα που έθαψες, για χάρη τους!

Η ανάγκη να τους συγχωρήσεις σε ωθεί να ανακαλύψεις και το γιατί, που δεν έχει μόνο πρακτικό αποτέλεσμα, αλλά βαθύ και εσωτερικό.

Ο τρόπος που σε μεγάλωσαν, ήταν κατά την άποψή σου λάθος, γιατί σου αφαίρεσαν πολλά δικαιώματα που νόμιζες ότι είχες, αλλά σε μια πιο ουσιαστική παρατήρηση, θα ανακαλύψεις ότι σου αφαίρεσαν όσα ακριβώς δεν είχαν και οί ίδιοι...

Συνήθως η επιφανειακή συγχώρεση για τους γονείς, έρχεται οταν γίνει κάποιος και ο ίδιος γονιός! Μα εκεί βρίσκεται και όλη η "διαπραγμάτευση" των ρόλων...

Πιο βαθιά, ανακαλυπτεις ότι η άγνοιά τους ήταν και δική σου άγνοια για πολύ χρόνο. Και συνήθως η άγνοια δεν βλάπτει μόνο το περιβάλλον, αλλά κυρίως τον ίδιο σου τον Εαυτό.
Αρα τι να συγχωρήσεις τελικά?

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Ο τρόπος που σε μεγάλωσαν, ήταν κατά την άποψή σου λάθος, γιατί σου αφαίρεσαν πολλά δικαιώματα που νόμιζες ότι είχες, αλλά σε μια πιο ουσιαστική παρατήρηση, θα ανακαλύψεις ότι σου αφαίρεσαν όσα ακριβώς δεν είχαν και οί ίδιοι...
Ακριβώς! :shock: Μέσα έπεσες!

Είναι αυτό που λες, δεν μπορείς να μπεις πιο βαθιά στην κατανόηση αν δεν συγχωρήσεις, μάλλον με την έννοια του να μην έχεις "μίσος" και κακία, ώστε να μπορέσεις να πας παρακάτω. @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αφορά μόνο, Βασίλη μου, στην δική σου ωρίμανση να εγκαταλείψεις τις παιδικές εντολές που σου έδωσαν.
Ο χαραγμένος δρόμος είναι το πιο επικίνδυνο πράγμα για έναν άνθρωπο που ξεκινά την ζωή του, που του αφαιρεί το δικαίωμα της εξατομίκευσης.

Αν σκεφτεί κανεις οτι οι γονείς του είναι άνθρωποι που δεν κατάφεραν να ξεφύγουν από το "μαζικό", τότε θα έχει κίνητρα να χαράξει την δική του πορεία και να πάρει τα δικά του "μαθήματα", με ατομική ευθύνη.

Η ευγνωμοσύνη για ότι πρακτικά και φυσικά μπόρεσαν να σου δώσουν αυτοί οι άνθρωποι είναι τότε ισχυρή για να συγχωρέσει τον "βιασμό" στα πιο λεπτοφυή ψυχικά πεδία που υπέστεις, όχι από έλλειψη αγάπης, αλλά από εσφαλμένη εντύπωση για την έκφρασή της και να προχωρήσεις τον Δρόμο σου, χωρίς την ανάγκη της αποδοχής τους, σαν άτομο πια και όχι σαν παιδί τους!

Το να συγχωρέσεις τους γονείς σου, χρειάζεται μια αρχική προσέγγιση του ρόλου σου σαν παιδί, τον οποίον επιβάλλεται να εγκαταλείψεις, αντικαθιστώντας τον με την κατάσταση μιας ώριμης συνειδησης!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

@};- @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”