Τα παιδιά μιλούν για την αγάπη...

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Τα παιδιά μιλούν για την αγάπη...

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Ας ρωτήσουμε το παιδί μέσα μας...

Η δική μου οικογένεια μου έδωσε την υλική ασφάλεια και με δίχασε πνευματικά. Δεν μου έδωσε "τροφή" για το πνεύμα μου, παρά με έκανε να θεωρώ αξία μου το τι γνώμη έχουν οι άλλοι για μένα. Με "ανάγκασε" να προσαρμοστώ σε μια κοινωνία που απορρίπτει όποιον δεν φοράει "λακόστ" και δεν έχει πέντε χιλιάδες διπλώματα και δεν μου έμαθε ότι η αγάπη δεν είναι να βοηθάμε τους φτωχούς, δίνοντας τους χρήματα, αλλά αγάπη είναι να αποδεχόμαστε το διαφορετικό.
Μου έδωσε όλα τα χαρίσματα της ύλης, όπως εγωισμός, ψέμματα, διαχωρισμός, ισχύς, δύναμη και με έφτασε στην τρελλή ηθική να θεωρώ κακό τον έρωτα και το πάθος.

Το πνεύμα μου έμεινε παραπονεμένο, λοιπόν, από την ανατροφή μου, παρ' όλο που αυτή περιείχε πολύ αγάπη και θυσία, κατά τα λεγόμενα των γονιών μου. Με είδαν, με λίγα λόγια, σαν υποχρέωση και όχι σαν ανάταση...

Κατά τα άλλα ζούσα σε μια φυσιολογική οικογένεια, βλέποντάς τους γονείς μου, με τα μάτια της κοινωνικής ευθύνης.
Δεν με χτυπούσαν, δεν με άφησαν να μεγαλώσω σαν φυτό, μου έδωσαν ότι καλύτερο σαν μόρφωση και υλικά αγαθά...Ε και?

Μόνη μου αναπτύχθηκα πνευματικά, μόνη μου βρέθηκα μέσα στο πέλαγος της ζωής, να μην ξέρω τι να κάνω τα διπλώματα...
Γιατί βλέπεις ο θεός δεν τα δεχόταν...

Τι σημασία που οι γονείς μου ήταν μαζί? Που δεν είχαν χωρίσει, παρόλο το χάσμα που τους χώριζε?
Αγαπημένοι ήταν πολύ...αλλά ό,τι τους έλειπε από την σχέση τους, το αναπλήρωσαν με τα παιδιά τους. Βρήκαν σκοπό στην ζωή τους, για να σπρώξουν τα παιδιά τους σε μια ζωή που ήταν το δικό τους όνειρο...και να περιμένουν από εμάς να τους ανταποδώσουμε όλα όσα έκαναν για εμάς...

Ο ένας άθεος, η άλλη βαθιά θρησκευόμενη...Πάρε νάχεις δηλαδή...
΄Αντε να μείνει το πνεύμα μου σε σύνδεση μαζί μου, άντε να μου δώσουν κίνητρα για να κατανοήσω τι θα πει θεός και θεϊκή ποιότητα, αφόύ το μόνο που γινόταν ήταν να μας τρέχουν στην εκκλησία με τα καλά μας, για να μας δουν όλοι τι καλοί Χριστιανοί είμαστε...
Και, γμτ,δεν είμαστε!!!

Δεν έπεφτε ξύλο...ε και?
Τις πληγές από τα ψέμματα που είχα στην ψυχή μου, ποιός θα τις επούλωνε????

Προτιμώ την υλική από την πνευματική στέρηση...Και έτσι "αναγκάστηκα" ευτυχώς, να βρω την αφθονία μου και αυτήν να μεταδώσω στα παιδιά!!!

Αυτά λέει το παιδάκι μέσα μου...

Αγνοώντας το πρότυπο "οικογένεια" και θεωρώντας την αγάπη σαν ολοκληρωτική ελευθερία από τις δεσμεύσεις της κοινωνικής ύπαρξής μου, μετάδωσα την ουσία της σε αυτούς που με επέλεξαν για "μητέρα"!!!!
Αχ ρε Βασουλάκι μου :romance-kisscheek:
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”