Τα παιδιά μιλούν για την αγάπη...

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς , όσοι έχουμε
παιδιά θα δούμε ότι και μεις φερόμαστε στα παιδιά μας
όπως φέρθηκαν σε μας οι γονείς μας.
Ενώ δεδομένων των σημερινών συνθηκών , ( καλλίτερη οικονομική κατάσταση, περισσότερη μόρφωση )
θα έπρεπε με τη συμπεριφορά μας και τη διαπαιδαγώγησή τους
να τα βοηθήσουμε να ολοκληρωθούν .
Ομως τις περισσότερες φορές αυτό δεν γίνεται γιατί εμείς όχι μόνο δεν έχουμε συγχωρήσει τους γονείς μας , αλλά τους φορτώνουμε και την ευθύνη της δικής μας ζωής ,
και παραμένουμε σε όλη τη ζωή μας ανώριμοι , αντί να θελήσουμε με εσωτερική εργασία , να μετατρέψουμε το παιδάκι που κουβαλάμε μέσα μας ,σε ένα ώριμο ενήλικα , που να μπορεί να συγχωρεί πρώτα τον ίδιο μετά τους γονείς του και όλους τους άλλους, για να μπορέσει να προχωρήσει τον δικό του δρόμο ελεύθερος . @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Βάσω, Αλεξία.. :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Το να συγχωρέσεις τους γονείς σου, χρειάζεται μια αρχική προσέγγιση του ρόλου σου σαν παιδί, τον οποίον επιβάλλεται να εγκαταλείψεις, αντικαθιστώντας τον με την κατάσταση μιας ώριμης συνειδησης!
@};- @};- @};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

AXIA έγραψε:Αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς , όσοι έχουμε
παιδιά θα δούμε ότι και μεις φερόμαστε στα παιδιά μας
όπως φέρθηκαν σε μας οι γονείς μας.
Ενώ δεδομένων των σημερινών συνθηκών , ( καλλίτερη οικονομική κατάσταση, περισσότερη μόρφωση )
θα έπρεπε με τη συμπεριφορά μας και τη διαπαιδαγώγησή τους
να τα βοηθήσουμε να ολοκληρωθούν .
Ομως τις περισσότερες φορές αυτό δεν γίνεται γιατί εμείς όχι μόνο δεν έχουμε συγχωρήσει τους γονείς μας , αλλά τους φορτώνουμε και την ευθύνη της δικής μας ζωής ,
και παραμένουμε σε όλη τη ζωή μας ανώριμοι , αντί να θελήσουμε με εσωτερική εργασία , να μετατρέψουμε το παιδάκι που κουβαλάμε μέσα μας ,σε ένα ώριμο ενήλικα , που να μπορεί να συγχωρεί πρώτα τον ίδιο μετά τους γονείς του και όλους τους άλλους, για να μπορέσει να προχωρήσει τον δικό του δρόμο ελεύθερος . @};-

Έτσι Αλεξία μου... Κι από τη στιγμή που αποφασίζουμε να πάρουμε τη ζωή όπως μας δόθηκε και να της συγκανεύσουμε με αίσθηση ευθύνης, υψωνόμαστε μαγικά, διαπερνώντας -και διαπερνώντας τους, στο μεγαλύτερο μυστήριο: στη Zωή που μέσω αυτών έρρευσε σε εμάς.

@};-
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
Tantalord
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 28 Απρ 2010 8:56 pm
Τοποθεσία: Lordareon

Δημοσίευση από Tantalord »

AXIA έγραψε:Αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς , όσοι έχουμε
παιδιά θα δούμε ότι και μεις φερόμαστε στα παιδιά μας
όπως φέρθηκαν σε μας οι γονείς μας.
Ενώ δεδομένων των σημερινών συνθηκών , ( καλλίτερη οικονομική κατάσταση, περισσότερη μόρφωση )
θα έπρεπε με τη συμπεριφορά μας και τη διαπαιδαγώγησή τους
να τα βοηθήσουμε να ολοκληρωθούν .
Ομως τις περισσότερες φορές αυτό δεν γίνεται γιατί εμείς όχι μόνο δεν έχουμε συγχωρήσει τους γονείς μας , αλλά τους φορτώνουμε και την ευθύνη της δικής μας ζωής ,
και παραμένουμε σε όλη τη ζωή μας ανώριμοι , αντί να θελήσουμε με εσωτερική εργασία , να μετατρέψουμε το παιδάκι που κουβαλάμε μέσα μας ,σε ένα ώριμο ενήλικα , που να μπορεί να συγχωρεί πρώτα τον ίδιο μετά τους γονείς του και όλους τους άλλους, για να μπορέσει να προχωρήσει τον δικό του δρόμο ελεύθερος . @};-
Συγχωρεση μεγαλη κουβεντα...
Παντως δεν πρεπει να αψηφουμε πως οι γονεις μας περασαν δυσκολα παιδικα χρονια με πολεμους,χουντα κτλ και το κυριο μελημα τους ηταν πως να επιβιωσουν ενω εμεις τα εχουμε ολα απο υλικης αποψης και στεφομαστε προς ποιο 'πνευματικα' ζητηματα αν κρινω απο τους φιλους μου και τον στενο΄περιγυρο΄ μου
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Τώρα με την οικονόμικη κρίση και τα νέα μέτρα να δείς τι δύσκολα θα περάσουμε ,οι γονείς μας απλά θα ξαναθυμιθούν τα παλιά :D
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Τα παιδιά μιλούν για την αγάπη...

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:“Όταν κάποιος σε αγαπά, ο τρόπος που προφέρει το όνομά σου είναι διαφορετικός. Ξέρεις ότι το όνομά σου είναι ασφαλές στο στόμα του”
“Αγάπη είναι όταν είσαι στο δωμάτιό σου τα Χριστούγεννα κι ανοίγεις τα δώρα. Αν σταματήσεις το άνοιγμα... θ' ακούσεις την αγάπη”
“Αν θέλεις να μάθεις να αγαπάς καλύτερα, πρέπει να ξεκινήσεις από έναν... φίλο που δεν χωνεύεις”
Είναι μερικές από τις φράσεις που μου έκαναν εντύπωση... Ότι δηλαδή αυτές τώρα έχουν ειπωθεί από παιδιά κάτω των 10 ετών;;; Ε, μην τρελαθούμε κι όλας!!!
Η αγάπη δεν διδάσκεται....βιώνεται.....!
Πόση μεγάλη δόση αλήθειας!!! :x :x :x
Αυτό είναι αποτέλεσμα πιστεύω, τις ελλειπούς διδαχής στα πρώτα τους βήματα και των κοινωνικών "ταμπελών", περί του προορισμού του ανθρώπου, που διδάχθηκαν (να κάνεις οικογένεια, μη σε πουν γεροντοκόρη, δεν έχει σημασία ποιόν, νάναι γιατρός λέει ο μπαμπάς, όχι να είναι δικηγόρος, λέει η μαμά......και η αγάπη....? σιγά......! Κοινωνική καταξίωση, να έχει καλή δουλειά, εξοχικό, σπίτι και "σοβαρό" αυτοκίνητο.....!)
Και μετά το χάος, επαναστατεί η ψυχή, χωρίς να ξέρεις το ΓΙΑΤΙ...?
Μα τα έχεις όλα.....! Δουλειά, σπίτι, αυτοκίνητο, εξοχικό (ίσως παίζει και κανένα σκαφάκι..!) ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ....?
Μόνο που τότε καταλαβαίνεις ότι η ζωή αυτή δεν είναι η δική σου.....
παίζεις τον πρώτο ρόλο στη ζωή των άλλων. Εκείνων που καταξιώνονται από τις δικές σου επιτυχίες....!
Η ΦΥΣΗ γύρω μας είναι ικανή να μας διδάξει τα ΠΑΝΤΑ.....
ποιός έχει το κουράγιο και το χρόνο να τη διαβάσει όμως....?
Το μεγαλείο της νέας μέρας που ξεκινά
Η ομορφιά του λουλουδιού που ανθίζει στο περβάζι μου...
Το άρωμα του φρεσκοψημένου καφέ και του κεκι που έφτιαξα για να ευχαριστήσω αυτούς που αγαπώ....
Ο χρόνος όμως που απομένει, μετά το κυνήγι της επιτυχίας και της κοινωνικής καταξίωσης...........είναι τόσο λίγος....!
Είναι τόσο αληθινό, το βλέπεις να συμβαίνει χρόνια τώρα όχι μόνο στους άλλους, αλλά και σε σένα τον ίδιο και εσύ καμώνεσαι πως "ζείς"... Θλίψη, στεναχώρια και υποκρισία... :cry: :cry: :cry:
Ας ανοίξουμε τα μάτια μας και την καρδιά μας διάπλατα και ας μάθουμε απιτέλους να ΖΟΥΜΕ!!! @};- @};- @};-
Βάσω έγραψε:Θέατρο η ζωή μας!
Ας το παίξουμε όσο μπορούμε καλύτερα...
Με την άδειά σας κ. σκηνοθέτα μου...Αλλά εγώ θα παίξω τον ρόλο μου όπως θέλω και όχι όπως θέλεις...
Αλλιώς, αν είσαι μάγκας, έλα παίξε εσύ!!!
Σωστή η Βασούλα (και εδώ! - να τα λέμε!) >:d< >:d< >:d<
Βάσω έγραψε:Οταν βρεις τις απαντήσεις Πέννη μου, δεν θα σε ενδιαφέρει ο γάμος!!!
Ούτε σαν πράξη κοινωνική, ούτε σαν μυστήριο θρησκευτικό!
Πολύ περισσότερο τότε, θα σε νοιάζει η ένωση...
Βάσω έγραψε:H ένωση με το Πνεύμα μας. Η ένωση με την θεότητα, σαν πρωταρχική και αρχέγονη επιθυμία μας.
Η ένωση με τον άνθρωπο, φεύγει από την ανάγκη και γίνεται εμπειρία συν-διαδρομής.
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Βάσω έγραψε:Πειράζει απλά να είμαι η Βάσω με όλες τις ενσαρκώσεις μου σε μία?
Που αυτό σημαίνει μαζί με τον Ανώτερο Εαυτό μου...???
Δηλαδή Βασούλα μου ο Ανώτερος μας ευατός είναι όλες μας οι ενσαρκώσεις μαζί;;; :eusa-think:
Βάσω έγραψε:Αλλιώς "ανατρέφουμε" τα αγόρια, αλλιώς τα κορίτσια.
Βάσω έγραψε:Δεν χρειάζονται τα παιδιά "αντρικό" ή "γυναικείο" πρότυπο.
Χρειάζονται αγάπη για να νιώσουν τον εαυτό τους σαν αυτόνομη ύπαρξη, ενσωματώνοντας αξίες που δεν έχουν να κάνουν με πρότυπα.
Η ευαισθησία και η δεκτικότητα δεν είναι γυναικείο προνόμιο...
΄Ετσι όμως έχουμε το πρότυπο του "σκληρου" άντρα και το φαινόμενο να λένε ακόμα σήμερα τα κορίτσια "μου αρέσει γιατί είναι άντρας"
Που για μένα μεταφράζεται "να δίνει και καμιά σφαλιάρα, αμα λάχει"...
Πόσο δίκιο έχεις ρε συ Βασούλα :* :* :*

[quote="Βάσω""]Η επιθετική συμπεριφορά προκύπτει γιατί η σχέση θεωρείται μάχη, ποιος θα υπερισχύσει…
Ο μεν να μην δηλώσει ευαισθησία, η δε για να εκβιάσει…
Αυτό είναι το στάτους, στις σχέσεις.. [/quote] :-( :-( :-(
Εμμανουέλα έγραψε:emmΟταν πεις ΜΗ σε ένα παιδάκι..θα βάλει τα κλάματα...
Το αφήνεις να χτυπήσει για να καταλάβει...
Οταν πεις ΟΧΙ σε έναν έφηβο...απο αντίδραση θα το τολμήσει..
:x :x :x
Βάσω έγραψε:Ντίνο, η συγχώρεση δεν είναι ρόφημα που το πίνεις και γιατρεύεσαι.
Δεν ξέρω ακόμα τώρα, αν μερικοί άνθρωποι μπορούν να κατανοήσουν βαθιά ποιόν ή τι συγχωρούν.
Η συγχώρεση δεν έχει λόγω ύπαρξης, αν κατανοησεις το αποτέλεσμα της.
΄Ομως για να φτάσεις εκει, προηγειται μια άλλη διαδρομή...αυτή της επίγνωσης.
Χωρίς αυτήν, τι να συγχωρήσεις?
Μετά από αυτήν, τι να συγχωρήσεις?
Βάσω έγραψε:Το να συγχωρέσεις τους γονείς σου, χρειάζεται μια αρχική προσέγγιση του ρόλου σου σαν παιδί, τον οποίον επιβάλλεται να εγκαταλείψεις, αντικαθιστώντας τον με την κατάσταση μιας ώριμης συνειδησης!
Α ρε Βασούλα, τι είπες τώρα!!! Σ' ευχαριστώ πολύ πολύ!!! :* >:d< >:d< >:d<

...Μα πιο πολύ σ' ευχαριστώ (κι εσένα και το Εμμάκι) για τα υπέροχα μοιράσματα που κάνατε μέσα στο τόπικ αυτό και που μου δώθηκε και μένα σήμερα η ευκαιρία να τα διαβασώ.... Να σας διαβάσω... Με συγκινήσατε με τις αλλήθειες σας...
Μόνο για σήμερα νιώθω απέραντη ευγνωμωσύνη και ευλογία που είμαι εδώ μαζί σας! O:-) O:-) O:-)
Μόνο για σήμερα, τώρα, αυτή τη στιγμή, σας αγαπάω πολύ πολύ πολύ!!! >:d< >:d< >:d<
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Τα παιδιά μιλούν για την αγάπη...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Μάνο μου! >:d< >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Τα παιδιά μιλούν για την αγάπη...

Δημοσίευση από Vasoula »

Μανούλη :) :* >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Τα παιδιά μιλούν για την αγάπη...

Δημοσίευση από eirini »

Σήμερα κλαίγεται οτι δεν τον παίρνω τηλέφωνο...(εν τω μεταξύ τον παίρνω αρκετά συχνά...)!!

Ανασφάλεια...οσο περνάνε τα χρόνια, αναθεωρεί τις πράξεις του και ζητάει έμεσα συγχώρεση..
Ισως να ναι και αυτό δεν υπολογίζουν σωστά οι γονείς....οτι δεν παίρνουν στα σοβαρά τα παιδιά τους..

Και φυσικά οχι για τη ζωή και τις επιλογές των γονιών...απλά να υπάρχει εμπιστοσύνη μεταξύ γονιού και παιδιού!!!
Ποια εμπιστοσύνη? Ποια αλληλουποστήριξη, αληθινή αγάπη, κατανόηση και ελευθερία που γράφει και το Εμμάκι? Οσο είχε η μανα μου τον πατέρα μου, αυτόσ ήταν τα πάντα γι αυτην......ακομα και στο σχολείο, ριξτε τησ καμία αν χρειάζεται, έλεγε στουσ δασκάλουσ μου :cry:
Δε θα μιλήσω για προσωπικά μου θέματα και "μυστικά" που τα καρφωνε στον πατέρα μου, για να μην έχει μυστικα από τον άντρα της..... Καλός κι αυτός, τα πέταγε δυνατά για να μην τον περνάμε για μαλάκα..... και τώρα που τα γράφω συνειδητοποιώ ότι έχω πάρει και από τουσ δύο...... Δεν ξέρω αν πρέπει να κλάψω ή να θυμώσω...... ~x( =((
πωπω..... b-( @-) 8-} >-) όλα μαζί....

Πολύ όμορφο το ποστ....Πολύ όμορφα τα μοιράσματα και πολλές απαντήσεις.....
Βασούλα, Εμμάκι :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Μάνο ευχαριστώ για το φτυαράκι >:d< >:d< >:d< >:d<
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Τα παιδιά μιλούν για την αγάπη...

Δημοσίευση από Μάνος »

Ειρήνη έγραψε:ακομα και στο σχολείο, ριξτε τησ καμία αν χρειάζεται, έλεγε στουσ δασκάλουσ μου :cry:
Και σε μένα Ειρηνάκι μου, τις ίδιες πιπίλες έλεγαν η μανούλα η καλή και η γιαγιάκα η ακόμα καλύτερη...
Βρε αει σιχτήρ!!!!!
Κασσέτα είχαν για όλες τις παπα***ες?
X( X( X(

...Για φαντάσου έναν κόσμο με κασέτες απο Βασούλα! ε;;;
8-> 8-> 8->
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Τα παιδιά μιλούν για την αγάπη...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ειρινάκι >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Τα παιδιά μιλούν για την αγάπη...

Δημοσίευση από Ellaki »

...Για φαντάσου έναν κόσμο με κασέτες απο Βασούλα! ε;;;
κανείς δεν μπορεί να μας εμποδίσει να τον οραματιστούμε και να βάλουμε στόχο μας τον Θεό
κι όταν το πιστεύεις, έχεις πηδήξει το βάραθρο που σε χωρίζει από το Όραμα

:x :x :x :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Τα παιδιά μιλούν για την αγάπη...

Δημοσίευση από Μάνος »

Ελλάκι μου :* >:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Τα παιδιά μιλούν για την αγάπη...

Δημοσίευση από eirini »

Ελλάκι.... :* >:d< >:d<
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”