Τα παιδιά μιλούν για την αγάπη...

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Που λές Γαλάζια_σφαιρούλα (μπορώ έ ) έχω παρατηρήσει ότι αγόρια που έχουν εγκαταλειφθεί απο τον πατέρα και επι των οποίων η μητέρα ασκεί υπερπροστασία, εμφανίζουν μία "θυμωμένη" συμπεριφορά προς την μητέρα σε οποιαδήποτε εκδήλωσή της, επίσης τα ίδια εμφανίζουν τάση απομόνωσης.
Αλλη συμπεριφορά είναι η τροποποίηση του χαρακτήρα τους έτσι ώστε να "κουμπώνει" στην εκάστοτε παρέα, δηλαδή δίνουν πολλά για να γίνουν αποδεκτά.
Tην επιθεση που ειχα εγω απεναντι στην μητερα μου ακόμα την θυμαμαι!
Δεν βιώνω να ειναι διαφορετικά τα παιδια μου απο αλλα και ειναι αγόρια.Ο μικρος ειναι παραπανω αποσο "δυναμαι"καμια φορα επαναστατης κι αυτονομος αλλά μου αρεσει κιολας.Κανενας τους δεν ειναι παραπανω επιθετικός απο ολα τα παιδια οταν δυσκολευνται αλλα ενα βιωνω καθημερινά ακόμα και η επιθετικότητα τους ειναι συνιφασμενη με το οτι ξερουν που να την καταθεσουν,στην μανα τους.
Αυτο που βιωνουν παλι συναδελφισσες με τα κοριτσια τους με κανει να παθαινω σοκ....αλλα ενα καταλαβαινω οτι μονο ο χωρισμος δεν εχει να κανει με ολα αυτα αλλα η ανασφαλεια και επιθετικότητα των ιδιων των γονεων.
Ποτε δεν συγκρουστηκα με τα παιδια μου αν είχα ηρεμια και ασφαλεια εσωτερική και πιστη.Οταν ξεκιναγε ενας καυγας ή οποιαδηποτε διενεξη εκ των προτερων το ηξερα και σιγουρα δεν ειχα δυναμη εγω να με μαζεψω.Κι ειχα και πληρη επιγνωση του γιατι....αλλα ο φοβος ηταν μεγαλυτερος.Καθε φορα που διαφωνησα και με τον Ταξιαρχη και μαλωσαμε μου πεταγε οτι εκριβως του εστελνα αμφισβητηση και ελλειψη εμπιστοσύνης.Μεσα μας ειναι ολα.Αυτα λειτουργουν και εκπεμπονται.Τα παιδια μας ειναι οι καθρεφτες μας μας αρεσει δεν μας αρεσει.Σε καθε εκδηλωση.Θέλει κουραγιο θελει τολμη θελει επιγνωση για να το αποδεχθουμε.
Δεν φταινε μητε οι χωρισμενοι μητε οι μαζι γονεις αλλα η προσωπικοτητα και αυτο το συνοθυλευμα που δημιουργειται απο αυτην την "ζευξη" ετσι οπως μας την μαθανε ετσι οπως μας την κονσερβαρανε.Ας απαλλαγουμε πρωτα πο τις ενοχες μας ,ας παψουμε να βλεπουμε την διαχωριστικότητα μας πρωτα και μετα ας "δουμε "την διαφορά.
Οι άνθρωποι που εινα μαζι καλα λαμπουν,φεγγοβολανε,και δεν ενωνονται τα σωματα,δεν ενωνονται τα συναισθηματα ,δεν ενώνονται οι ανάγκες,αλλα μονο η ψυχη τους.Και αυτο ειναι περα απο ορια κι αν εχουν απο "αυτο"περισσευει γαι ολους και για τα παιδια τους τα χωρισμενων γονιών και για τα αγορια τους τα επιθετικά και γαι τα κοριτσαι τους τα ανταγωνστικά.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Εγώ πάλι ζήλευα πατεράδες με κοριτσάκια.
Είναι μιά ευδαιμονία.
Στο σπίτι μου (έλεγα) θα "βρωμάει ποδάρ-ίλα".
Αστα με τρία αγόρια θέλεις μαθήματα καράτε.
Καλή τύχη.

Πολλές φορές εφαρμόζω "Ρέϊκι ΄- ντό" να σε μάθω άν θές.
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ποτε μα ποτε δεν ζηλεψα αλλους γονεις.Τα παιδια μου ειναι μοναδικά υπεροχα και καλα παιδια και εννοω καλα παιδια.Ο μικρος ειναι ενα μικρο τερας συναισθηαμτική ςκιοχι μονο εξυπναδας κι αυτο με φοβιζει λιγακι γιατι εχει πολλα κοινα και με τον μαπαμπα του και με μενα.Ξεροντα και τους δυο μας λοιπον θελω σιγουρα εναν Χριστο μονιμα διπλα μου με απεραντη πιστη.
Ειμαι μια ευτυχισμενη και περηφανη μαμα για του γιους μου.
Κια μην φανταστεις οτι εινα μαμακηδες κοινως,ειναι αυτονομοι απλά ο ενας ειναι περηφανος γι
αυτην την δυνατοτητα στα 29 του κι ο αλλος το φερνει βαρεως που ειναι αυτονομος,θελει χάιδεμα περα απο την αυτονομια του.Ε τι να κανω καποι στιγμη θα συνηδειτοποιησει το τι καταφερνει και οτι αυτο εινα η δυναμη του. :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Οι άντρες, Ντινο, κλαίνε, όχι από ενσυναίσθηση, αλλά από πληγωμένο εγωισμό.
Από «γκρέμισμα» των εξωτερικών αξιών τους, όπως και οι γυναίκες βέβαια.

Η επιθετική συμπεριφορά προκύπτει γιατί η σχέση θεωρείται μάχη, ποιος θα υπερισχύσει…
Ο μεν να μην δηλώσει ευαισθησία, η δε για να εκβιάσει…
Αυτό είναι το στάτους, στις σχέσεις..

Δεν είναι επιθετικές μόνο οι γυναίκες…Οι άνθρωποοι είναι…γιατί προσπαθούν να δηλώσουν… ΄Όταν σταματήσεις να δηλώνεις, τότε είσαι έτοιμος για την εσωτερική σου πορεία. Και σε αυτήν δεν υπάρχουν νικητές και νικημένοι.

Ουσιαστικά δεν υπάρχει ούτε καν φύλο…

Και είναι το πρώτο πρότυπο να ξεπεράσουμε…Για να μπορούμε να ζούμε μόνο με την ψυχή μας…

Βάλε τα αγόρια σου να μαγειρεύουν…δείξε τους πόσο δημιουργικό είναι…
Εμείς τουλάχιστον να μην μεγαλώνουμε παιδιά με πρότυπα αντρικά ή γυναικεία…Ας τα μεγαλώνουμε σαν ανθρώπους…
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Βλέπει εμένα και μου λέει ότι δέν θέλει να "καταντήσει έτσι".
Αλλά νομίζω ότι του αρέσει γιατί ρωτάει πάντα πώς τα φτιάχνω τόσο ωραία.
Οι σχέσεις της νεολαίας μεταξύ τους είναι μάλλον αδιάφορες, δύσκολα θα πάνε τόσο βαθειά ώστε να προβληματιστούν και τελικά να αναζητήσουν το φύλλο τους και να βιώσουν και το αντίθετο.
Βέβαια συζητάμε, αλλά δέν είναι ακόμα βίωμά τους, οπότε δέν συμβαίνει τίποτα γιατί η γνώση δέν είναι βιωματική.
Απλώς εγώ επιμένω σάν βάση των σχέσεών του να μήν προσπαθήσει ποτέ να αλλάξει κάποια που έχει απέναντί του γιατί τότε θα χάσει και δέν θα βιώσει όλο αυτό το ωραίο που βρίσκεται σε μιά ύπαρξη και είναι πηγαίο. Είναι δηλαδή σάν να προσπαθεί να αφανίσει ένα είδος απο την γή, (ούτε αυτός βέβαια πρέπει να δεχτεί μιά αλλαγή). Εχει πάρει και reiki ... και τί άλλο να κάνω πιά.

Το κάνω αυτό γιατί εν μέρει παίζει το lacoste και τα μαλλιά και τα λούμπεν ροκάκια στην νεολαία. Δέν μπορεί ούτε να απορίπτει ούτε να αλλάζει κάποιον έτσι απλώς επειδή δέν είναι main.

Είδες ορολογία ???
-------------------------------------------------------------------
Ενα αστείο ήταν Βάσω, και βέβαια κλαίνε απο εγωισμό, όλο αυτό το τραγούδι ήταν μιά εγωιστική διαμάχη, αλλά έ, που και πού καμμιά χαζάδα να περνάει και η ώρα (όμως μου αρέσει πολύ ο Στελάρας).
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ω τα ξέρω αυτά που λες...

Τα παιδιά δεν αντέχουν την διαφορετικότητα.

Εγώ θα ήθελα να τους εξηγώ...
Κάθε τι, με βαθύτερη έννοια, για να κατανοήσουν αλήθειες που με πρώτη ματιά τους διαφεύγουν. Πολλές ώρες καμιά φορά...

Αλλά μετά είναι καλύτερα. Ακόμα και αν κάνουν τα ίδια λάθη, πάντα μπορούμε να τα δούμε και από άλλη οπτική.

Αυτό που συμβαίνει όμως, ειναι η πραγματικότητα, δεν την αρνιόμαστε βέβαια, αλλά προσπαθούμε να την μεταστοιχειώσουμε...

Ξέρεις πως?

Με το να μένουμε σταθεροι στην δική μας εσωτερική αλήθεια.

΄Οχι ψέμματα-διδαχές...

Τι να τους πω δηλαδή...Μην καπνίζετε, και εγώ να καπνίζω σαν φουγάρο?

Τυχαίο παράδειγμα...αλλά σκέψου Ντίνο...

Να πω στα παιδιά μου, αυτό που λες εσύ πολύ όμορφα
να μήν προσπαθήσει ποτέ να αλλάξει κάποια που έχει απέναντί του
και να με ακούει εμένα να λέω..."δεν τον αντέχω αυτόν με τον εγωισμό του"....Τι θα σκεφτεί για την αλήθεια μου?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Ισως και σύ άθελά σου να πίκρανες τον πατέρα σου όπως το δικό μου το παιδί, εμένα.
Dino μη συγκρίνεις καταστάσεις...
Εγώ ήμουν μικρή για να πικράνω τον πατέρα μου...αυτός είχε γνώση και μπορούσε να με πικράνει πιο εύκολα!!!

Αλλά αυτό δεν είναι ενα παιχνίδι που παίζεται ποιός θα πικράνει ποιόν...

Εδώ μιλάμε για συναισθήματα και αγάπη..

Ο πατέρας μου δε μου έδειξε οτι ήθελε να με κρατήσει στη ζωή του..παρά εξαφανίστηκε ζώντας στις ενοχές του...και με την καινούργια του οικογένεια (όπως μας το περνούσε εκείνος..)!
Αν έκανα τότε το λάθος να το πάρω στα στα σοβαρά, σήμερα δέν θα είμασταν μαζί.
Ισως να ναι και αυτό δεν υπολογίζουν σωστά οι γονείς....οτι δεν παίρνουν στα σοβαρά τα παιδιά τους..

Και φυσικά οχι για τη ζωή και τις επιλογές των γονιών...απλά να υπάρχει εμπιστοσύνη μεταξύ γονιού και παιδιού!!!
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Τα πρέπει και τα δεν πρέπει στις σχέσεις γονιού - παιδί όλα τα παιδιά τα έχουν ακούσει... ειτε είναι .. δεν πρέπει να πληγωνεις τα κοριτσάκια.. είτε δεν πρέπει να προσπαθείς να αλλάξεις τους ανθρωπους... είτε είναι πρέπει να προσέχεις με ποιους κάνεις παρέα...
και πολλά άλλα τέτοια...
ενω θα ίσως καλυτερο θα ήταν να μουν απλα αγάπησε ότι υπάρχει γυρω σου.. Σε αυτό επιστρέφουν όλα.. αλλα έτσι οι επιλογές είναι του παιδιού.. και ούτε θα κάνει κάτι απο αντίδραση ούτε θα το κάνει επειδη το είπε ο μπαμπάς ή η μαμα..

Την αγάπη την ξεχνάμε πολλές φορές και προσπαθούμε να κατευθύνουμε τους άλλους ώστε "να ζησουν καλυτερα απο εμας"
πολύ συνηθες πρότυπο της κοινωνίας και της οικογένειας σημερα...
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Οταν πεις ΜΗ σε ένα παιδάκι..θα βάλει τα κλάματα...
Το αφήνεις να χτυπήσει για να καταλάβει...

Οταν πεις ΟΧΙ σε έναν έφηβο...απο αντίδραση θα το τολμήσει..

Ακόμα και απο τα ναρκωτικά, προστατεύεις τα παιδιά με τρόπο....χωρίς να τους μάθεις οτι αυτό είναι κακό και δεν εξηγείς τους λόγους...και χωρίς να τους το απαγορεύσεις....

...γιατί σίγουρα...το απαγορευτικό θα τους κινήσει το ενδιαφέρον και θα το δοκιμάσουν απο περιέργεια....

:D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

απλα αγάπησε ότι υπάρχει γυρω σου
Δεν φτάνει μόνο να στο πουν Ηλία μου...πρέπει να στο αποδείξουν κι όλας...

Τα παιδιά δημιουργούν "εικόνες" και συναισθήματα από το περιβάλλον τους.

Και μένα μου έλεγαν οι γονεις μου "να αγαπάμε τον πλησίον μας", αλλά εγώ "εισέπρατα" άλλες εικόνες για να γεμίσω το συναισθηματικό μου πεδίο...΄Ετσι ήρθε ο διχασμός στην συνείδηση μου μεταξύ αυτού που έβλεπα και αυτού που αισθανόμουν. Το θεώρησα φυσιολογικό...΄Ετσι θα είναι, είπα.
Αλλα φαίνονται, άλλα αισθάνομαι!!

Τι είναι αλήθεια μαμά? Αυτό που βλέπω ή αυτό που αισθάνομαι?
Αυτό που βλέπεις, παιδι μου. Αυτό που αισθάνεσαι δεν είναι για να το δείξεις...Πάρε νάχεις!!!

Δεν το έφαγα εύκολα αυτό! Αντιστάθηκα...
Πόσοι μπόρεσαν όμως?

Ωραίες διδασκαλίες ε?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Που λές Εμμανουέλα, είναι το μόνο σημείο που μοιάζει με σύγκριση και όμως δέν το εννοούσα έτσι.
Λέγοντας αυτό είθελα να σου δόσω να κατανοήσεις, πώς εγώ βίωνα την απόριψη απο το παιδί μου.
Το παιδί δέν μπορεί να κάνει τίποτα για αυτό.
Τελικά θέλω να σου πώ οτι στην διαμάχη δύο γονιών το παιδί γίνεται μπαλάκι.
Ορθώνονται ταμπού που το επηρεάζουν ηθικά για πολλά χρόνια.

Ηταν η δική μου ιστορία που έμοιαζε με την δική σου και όχι του παιδιού μου.

Είπες ότι η μητέρα σου κάνει για 10.
Οταν μου το είπε αυτό η δικιά μου της απάντησα ότι θα μπορούσε κάπως αλλοιώς να το αποδείξει αυτό και όχι να χρησιμοποιήσει εμένα και την αδελφή μου.
Αλλά βλέπεις, ήμουν μεγάλος και είχα καθαρίσει.

Τέλος πάντων, πιστεύω ότι ανοίχτηκες αρκετά και χαίρομαι για αυτό.
Για αυτό και εγώ σου είπα την εμπειρία μου, πιστεύω ότι θα την αξιολογήσεις σάν δικιά μου αλλά ίσως βρής στοιχεία που θα σε βοηθήσουν να προχωρήσεις την δικιά σου αναζήτηση στον δικό σου δρόμο.
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Είπες ότι η μητέρα σου κάνει για 10.
Οταν μου το είπε αυτό η δικιά μου
Να που κάνεις λάθος Dino μου στη δική μου ιστορία....

Ποτε δε μου το είπε αυτό η μητέρα μου....ούτε καν άφησε να εννοηθεί...
Ηταν μόνη της και την έβλεπα να δουλεύει 3 δουλειές για να μας μεγαλώσει...και όχι για να περάσουμε άνετα..αλλά για να φάμε..!

Γύρναγε ξεθεωμένη και μας έπαιζε...
Μαγείρευε..έβαζε τα ατέλειωτα πλυντήρια και έκανε όλες τις δουλειές του σπιτιού....μας διάβαζε....

..και ποτέ δεν ζήτησε τίποτα γιατί ήταν ευτυχισμένη και τη βλέπαμε......ούτε ποτέ κατηγόρησε τον πατέρα μου.......

Εζησα πάρα πολύ όμορφα παιδικά χρόνια.....

Και κάτι ακόμα..

Ο πατέρας μου έλειπε απο τη ζωή μου και όχι εγώ απο τη δική του....
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Ε τότε συγνώμη.
Η κάθε ιστορία είναι μοναδική και ίσως και να μήν υπάρχουν καθόλου ομοιότητες.
Δές το απλώς σάν την δικιά μου ιστορία.

Πάντως σε ευχαριστώ για μιά αληθινή ιστορία.
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

(Και κάτι άλλο που μού'ρθε τώρα. Ο πατέρας σου κλαίγεται για τα χαμένα χρόνια μαζί σου που δέν θα ξαναγυρίσουν. Προσπαθεί να συγχωρέσει τον εαυτό του, αλλά η Βάσω μπορεί να το εξηγήσει καλύτερα.)
Ντίνο, η συγχώρεση δεν είναι ρόφημα που το πίνεις και γιατρεύεσαι.
Δεν ξέρω ακόμα τώρα, αν μερικοί άνθρωποι μπορούν να κατανοήσουν βαθιά ποιόν ή τι συγχωρούν.

Η συγχώρεση δεν έχει λόγω ύπαρξης, αν κατανοησεις το αποτέλεσμα της.
΄Ομως για να φτάσεις εκει, προηγειται μια άλλη διαδρομή...αυτή της επίγνωσης.

Χωρίς αυτήν, τι να συγχωρήσεις?
Μετά από αυτήν, τι να συγχωρήσεις?

Συγχωρώ σημαίνει μπαίνω στον ίδιο "χώρο" με κάποιον!
Μπαίνω λοιπόν μαζί του στον χώρο "της άγνοιας", "της λησμονιάς" και τον κατανοώ...Κατανοώ ό,τι τον έβαλε στην διαδικασία μιας πράξης που χρειάζεται "συγχώρεση".
Δυστυχώς οι άνθρωποι δεν "΄βλέπουν" τις ευκαιρίες που τους δίνονται...Γιατί δεν έχουν όραμα για την ζωή...
΄Οση συγχώρεση κι αν τους δώσω, η δική τους μιζέρια θα τους ακολουθεί...Αυτήν θα ήθελα να μπορώ να φωτίσω. Για να έχει νόημα και η συγχώρεση...

Η Εμμανουέλα έχει συγχωρέσει τον πατέρα της. Γιατί είναι τυχερή...
Γνωρίζει γιατί τον επέλεξε...
Εκείνος που δεν γνωρίζει, δεν θα μπορέσει ποτέ να δει την ευκαιρία που του έδωσε. Γιατί θεωρεί ότι το παιδί του απλά τον έχει απορρίψει, λόγω της μη υλικής συμβολής του!!!
Και αυτήν θα προσπαθήσει να καλύψει, με συναισθήματα ενοχών!

Δυστυχώς!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Πάντως σε ευχαριστώ για μιά αληθινή ιστορία.
Κι εγώ σε ευχαριστώ Dino.. :D

Γιατί θεωρεί ότι το παιδί του απλά τον έχει απορρίψει, λόγω της μη υλικής συμβολής του!!!
Και αυτήν θα προσπαθήσει να καλύψει, με συναισθήματα ενοχών!


Αυτό ακριβώς..
Γαι παράδειγμα για 2 χρόνια που σπούδαζα, έδινε κάποια λεφτά στη μητέρα μου..μετά σταμάτησε γιατί δεν είχε...
Δεν του είπα ποτέ τίποτα..

Κόπηκαν τα δώρα, τα χαρτζιλίκια, τα δίδακτρα, τα πάντα..(μπορεί να μην έδινε πολλά..όσα μπορούσε...και τότε το χαρτζιλίκι ήταν 100 δραχμές...)
Οταν τον έπαιρνα τηλέφωνο να δω τι κάνει, μου έλεγε οτι δεν έχει λεφτά, τρέχει, χρωστάει...κλπ..κλπ..!!

Οπου μια μέρα πήγα σπίτι του και είδα απο κάτω ένα ολοκαίνουργιο τζιπ!!!!!

Τελοσπάντων.....είναι όμορφο οι γονείς να δίνουν ουσιαστική και πνευματικη εμπειρία στα παιδιά..και όχι μόνο υλικά αγαθά..!
Δεν θα τους γεμίσουν με τίποτα παραπάνω εκτός απο κενά....!
Είναι αυτό που έκανε η μητέρα μου Dino!!!!

:D

Ευχαριστώ για το μοίρασμα..

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”