Kαταθέσεις ψυχής

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: Kαταθέσεις ψυχής

Δημοσίευση από JOANNA »

Μα η πνευματική ωρίμανση δεν μπορεί να είναι διέξοδος, ούτε ποτέ θα έρθουν οι πιο ευνοϊκές συνθήκες για να ΖΗΣΕΙΣ, αν δεν αφοσιωθείς στην Ζωή και στην Τέχνη του Ζην...

Το μονοπάτι μας δεν μας κάνει χαλαρούς, αλλά συνειδητούς...και έχει μεγάλη διαφορά στο θέμα της εσωτερικής Ειρήνης...
@};- :x :x

Μανο μου :* >:d<
Ειρηνακι μου :* >:d<

παιδακια :romance-grouphug:
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Kαταθέσεις ψυχής

Δημοσίευση από Μάνος »

Μπέττυ έγραψε: εισαι ηδη στον Δρομο της αυτογνωσιας.. αυτο δεν το κανει μια ομαδα αλλα η Επιθυμια σου και η Θεληση να Δεις.. @};- και χρειαζεται να δεις καλα πριν μπορεσεις να αλλαξεις.. και εγω βιαζομουν να παω στο κομματι της εμπρακτης εφαρμογης και θεραπειας νομιζα.. αλλα που πας χωρις να ξερεις τι κουβαλας μεσα σου? τι εγινες και γιατι? και καθε φορα ολο και περισσοτερο βλεπεις και σιγα σιγα αρχιζει και η Αλλαγη μεσα σου
>:d< >:d< >:d<
O:-) O:-) O:-)
:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Kαταθέσεις ψυχής

Δημοσίευση από Μάνος »

...Θα ήθελα να σας καταθέσω κάτι που έγινε χθες ανήμερα του Πάσχα και με πείραξε πολύ... Πολύ όμως...!!!

Εδώ στην Αυστραλία το Πάσχα γιορτάστηκε μια εβδομάδα πριν με αποτέλεσμα το δικό μας Πάσχα να είναι απλώς ένα Σαββατοκύριακο... Όπως κάθε Κυριακή, δούλευα και χθες στην ταβέρνα. Περίμενα πως και πως να τελειώσω να πάω σπίτι, να κάνω ένα μπανάκι και να μιλήσω με τους δικούς μου, έτσι για να πάρω ένα άρωμα - μια γεύση, ρε παιδάκια - από Πάσχα. (Το γεγονός ότι είχα την ανάγκη να μιλήσω με κόσμο αυτό δε σημαίνει απαραίτητα οικογένεια, αλλά δεν ήταν κάποιος άλλος εύκαιρος τέτοια μέρα...) Θα μεαζευόνταουσαν, λοιπόν, όλοι στο σπίτι της αδερφής μου.

Παίρνω τηλέφωνο τον αδερφό μου στο Skype. Απαντάει. Εκείνη την ώρα έπαιζε με την κόρη της αδερφής μου. Οι υπόλοιποι ήταν μαζεμένοι εκεί τριγύρω. Ένα χρόνια πολλά είπαμε σε γενικές γραμμές με όλους και πριν προλάβω καλά καλά να ρωτήσω τα νέα τους, τι κάνουνε, πως περάσανε αυτές τις μέρες, αν κάνανε κάτι κλπ, μου κάνει η μάνα μου: "Καλά, θα τα πούμε αύριο. Φιλάκια. Και του χρόνου". Ολοι φώναξαν ένα "φιλιά" και μου το έκλεισαν σχεδόν στη μούρη!

Έμεινα μα***κας, δεν το σηζητάμε, με το κινήτό στο χέρι! Τόσο χεσμένο με έχουνε; Δεν είναι ότι περίμενα υποκλεσεις, τυμπανοκρουσίες και αλληλοσπαραγμούς, αλλά καθήστε ρε παιδιά να πούμε μια κουβέντα όλοι μαζί. Μια μπαλαφάρα, για να περάσει λίγο ευχάριστα και εμένα η ώρα! Τίποτα... ...Και να πεις ότι είναι και από την κατηγορία των χορευταράδων και τους έκοψα πάνω στο γλέντι, πάει στα κομμάτια. Αλλά ξέρω πως κανείς τους δεν είναι του κλαρίνου και του νταουλιού, ειδικά τέτοια μέρα. ...Πολύ στεναχωρήθηκα... Αφού όταν ξύπνησα σήμερα το πρωί, ένιωθα πως όλη τη νύχτα είχα αυτό στο μυαλό μου. Και σήμερα φυσικά με αυτή τη στεναχώρια πέρασε η μέρα στο γραφείο...

Σκέφτηκα να πάρω τη μάνα μου στο skype σήμερα και να την κάνω να στεναχωρηθεί όπως κι εγώ... Δεν το έκανα όμως γιατί ξέρω πως αυτό είναι μνησικακία. Προτιμώ την σιωπή μέχρι να μου περάσει ο θυμός, η απογοήτευση και η λύπη και μετά βλέπουμε...

Χθες κατάλαβα τι ακριβώς εννοούσε ο Ρέμος όταν τραγούδαγε το "μείνε λίγο στη γραμμή"!!! ...Και δυστυχώς το έχω νιώσει και άλλες φορές ακόμα και με φίλους μου, αλλά ποτέ τόσο έντονα!

Πως και πως περίμενα να μπω μέσα να σας το μοιραστώ αυτό γιατί δεν έχω σε ποιον άλλον να μιλήσω... Τί ήταν τώρα αυτό; Προσδοκία από μέρους μου; Ακόμα μια απόπειρα να λάβω αποδοχή; Δική μου κακομαθημενιά; Προσκόληση στην οικογένεια;;; Τι;

Αυτά...
@};-

Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Kαταθέσεις ψυχής

Δημοσίευση από Vasoula »

Τί ήταν τώρα αυτό; Προσδοκία από μέρους μου; Ακόμα μια απόπειρα να λάβω αποδοχή; Δική μου κακομαθημενιά; Προσκόληση στην οικογένεια;;; Τι;
Αχ Μανούλη μου...Τι ήταν αυτό, ρωτάς...
Ας πούμε ότι ήταν μια ανάγκη σου, που περίμενες να στην καλύψουν οι άλλοι και εκείνοι σε απογοήτευσαν...
Η απογοήτευση βέβαια αφορά μια προσδοκία σου να καταλάβουν οι άλλοι την ανάγκη σου και να ανταποκριθούν, χωρίς να την εκφράσεις.
Ίσως δεν έχεις πει στους οικείους σου πόσο πολύ σου λείπουν και πόσο μόνος νιώθεις μακριά τους, οπότε το τηλεφώνημα περισσότερο το εξέλαβαν σαν εθιμοτυπικό για χρόνια πολλά, παρά σαν ουσιαστική σου ανάγκη να επικοινωνήσεις μαζί τους...

Δεν υπάρχει ενσυναίσθηση, δηλαδή οι άνθρωποι δεν αναγνωρίζουν τα συναισθήματα τους, ούτε τις αληθινές τους ανάγκες και έτσι δεν ενδιαφέρονται για τις ανάγκες κανενός άλλου. Η ευαισθησία είναι καλυμμένη πίσω από τόνους εγωισμού...
Και εσύ ζητάς το αυτονόητο και κάτι που έμαθες πως είναι δεδομένο μεταξύ των μελών μιας οικογένειας...την Αγάπη!
Και μόνο η Αγάπη μπορεί να σου δώσει πίσω την ενσυναίσθηση και αυτό δεν έχει να κάνει με καμία οικογένεια ή και έρωτα ακόμα...Δεν είναι δεδομένη η Αγάπη στους φυσικούς ανθρώπους, όποια και να είναι η σχέση που έχουν μεταξύ τους, αν δεν έχουν ανοίξει το κέντρο της καρδιάς τους...
Αυτό θα σου πάρει χρόνο να το καταλάβεις, το ξέρω...Και στο διάστημα αυτό θα πληγώνεσαι από την ελπίδα (που πεθαίνει τελευταία) και όσο πληγώνεσαι, τόσο θα αμύνεται η καρδιά σου...
Υπάρχουν μέσα μας κάστρα χτισμένα γι' αυτά τα δεδομένα της Ζωής και ένα ένα χρειάζεται να γκρεμιστούν, για να καταφέρουμε να ωριμάσουμε συναισθηματικά, νοητικά και πνευματικά...

Σε νιώθω όμως... :cry:

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Kαταθέσεις ψυχής

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Μανούλη μου, αγκαλίτσες πολλές >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Kαταθέσεις ψυχής

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Μανούλη.... :cry: >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Kαταθέσεις ψυχής

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Μανούλη >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: Kαταθέσεις ψυχής

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Μανούλη μου >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12152
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Kαταθέσεις ψυχής

Δημοσίευση από Maraki »

Γλυκέ μου Μανουλη :-( Μια πολύ πολύ ζεστή αγκαλίτσα >:d< >:d< >:d< >:d<
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είμαι Παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο Δρόμος ο δικός μου προς εσένα...

Και ο Ιησούς είπε ότι μόνο τα παιδιά θα μπουν στο Βασίλειο των Ουρανών.

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Kαταθέσεις ψυχής

Δημοσίευση από Fotinoula »

Μανούλη μου καρδούλα γλυκιά :cry: >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Kαταθέσεις ψυχής

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Μανούλη αγκαλίτσες πολλές >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: Kαταθέσεις ψυχής

Δημοσίευση από Giotoula »

Μανούλη αγκαλίτσα >:d< >:d< >:d<
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Kαταθέσεις ψυχής

Δημοσίευση από Βικούλα »

Μανούλη >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Kαταθέσεις ψυχής

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vasoula έγραψε: Υπάρχουν μέσα μας κάστρα χτισμένα γι' αυτά τα δεδομένα της Ζωής και ένα ένα χρειάζεται να γκρεμιστούν, για να καταφέρουμε να ωριμάσουμε συναισθηματικά, νοητικά και πνευματικά...
:x @};-

Μανουλης :* >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Kαταθέσεις ψυχής

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Και μόνο η Αγάπη μπορεί να σου δώσει πίσω την ενσυναίσθηση και αυτό δεν έχει να κάνει με καμία οικογένεια ή και έρωτα ακόμα...Δεν είναι δεδομένη η Αγάπη στους φυσικούς ανθρώπους, όποια και να είναι η σχέση που έχουν μεταξύ τους, αν δεν έχουν ανοίξει το κέντρο της καρδιάς τους...
Βάσω έγραψε:Υπάρχουν μέσα μας κάστρα χτισμένα γι' αυτά τα δεδομένα της Ζωής και ένα ένα χρειάζεται να γκρεμιστούν, για να καταφέρουμε να ωριμάσουμε συναισθηματικά, νοητικά και πνευματικά...
Βασούλα μου >:d< >:d< >:d<
Παιδάκια >:d< >:d< >:d<
Σας ευχαριστώ πολύ ακόμα μια φορά...
@};-
:x :x :x
O:-) O:-) O:-)
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”