H ΣΧΕΣΗ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΟ

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: H ΣΧΕΣΗ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΟ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Ένα από τα αρνητικά της έλλειψης αγάπης για εμάς, είναι ότι μας κάνει να πιστεύουμε (ασυνείδητα) ότι δεν είμαστε άξιοι για την αγάπη κανενός...Και επειδή ακριβώς αυτό δεν είναι συνειδητό, βρίσκουμε ψεγάδια στους άλλους, απλά για να επιβεβαιώσουμε το ασυνείδητο μας...
Βάσω έγραψε:
Έδωσες ρέστα πάλι Βασούλα με τα ωραίοτατα ανοξείδωτα και έκανες τη συλλογή μου πλουσίοτερη...

Άργησα να απαντήσω και φυσικά να σε ευχαριστήσω για την απάντηση σου αυτή γιατί προσπαθούσα να τα χωνέψω πολα αυτά και μάλιστα να τα δω και στην πράξη με αφορμή κάποια γεγονότα που συνέβησαν στο γραφείο, στο σπίτι και στην ταβέρνα που εργάζομαι... Δε θέλω να σας τα πολυλέω και δεν ξέρω αν έχει και νόημα κι όλας, αλλά το συμπέρασμα είναι ένα: έχουμε γίνει κολλητοί με το ασυνείδητο με αποτέλεσμα να μην τον αγαπάω καθόλου τον εαυτό μου. Σχεδόν τον μισώ θα έλεγα! Έχω φάει τέτοια αυταπόρριψη, όσο δεν μπορείτε να φανταστείτε... Πορεύομαι γεμάτος ενοχές που δεν ευσταθούν! Μέχρι και για το που ανασαίνω, ενοχες νιώθω!!! Άφήστε που τους ανθρώπους που έρχονται στη ζωή μου τους βάζω μέσα σε καλούπια δικαολογιών προκειμένου να επιβεβαιωθώ για άλλη μια φορά και να το παίξω θύμα τόσο σε μένα τον ίδιο, όσο και στους άλλους! Πόσο λυπηρό!!!

Πρέπει να κάνω κάτι γί' αυτό, σκεφτόμουνα... Και το μόνο που βρήκα είναι να είμαι πιο προσεκτικός στην παρατήρηση μου και όποτε εντοπίζω πράγματα που αυτόαπορρίπτουν θα πηγαίνω κόντρα σε αυτά... Αυτές τις μέρες μάλιστα άρχισα να το θέτω και στην πράξη. Κάποιες φορές εντοπίζω αυτά τα πράγματα εκ των υστέρων και κάποια επί τόπου την ώρα που συμβαίνουν! Σε κάποια μάλιστα από αυτά έχω τολμήσει να πάω κόντρα και ομολογώ πως έχω νιώσει και όμορφα!

Κατανοώ πως έχω πολύ δρόμο ακόμα μπροστά μου, όμως μια υποτυπώδης αρχή έχει γίνει... ...και να σας μοιραστώ και αυτό: όλα αυτά σε μια περίοδο που έχω κόψει εντελώς τα αντικαταθλιπτικά χάπια υπόστεγα από σταδιακή μείωση... Αυτό ήταν το δώρο που έκανα στον εαυτό μου στο κατώφλι του 36ου έτους μου!!! ...δε σας κρύβω πως έχουν υπάρξει φορές που το ασυνείδητοι αντιδράσει και μου λέει: "Κακώς τα έκοψες, να βλέπεις, αρχίσεις σιγά σιγά να αισθάνεσαι οπως πρώτα" ΟΜΩΣ ΟΧΙ!!! Τώρα εχω στη ζωή μου τη Βασούλα, όλους εσάς και κυριώς τον Εαυτό μου με πίστη και θέληση για να κατέβει μέχρι το πιο βαθύ υπόγειο προκειμένου να ανυψωθεί η ψυχή του στο φως!!!

Μόνο για σήμερα νιώθω ευγνωμοσύνη που βρίσκομαι κοντά σας
Μόνο για σήμερα νιώθω την ανάγκη Βασούλα να σου πω πως σε αγαπάω
Μόνο για σήμερα νιώθω τις ανάγκες και τα θέλω μου
Μόνο για σήμερα ΖΩ
O:-) O:-) O:-)
@};- @};- @};-


Υγ: θυμίστε μου σας παρακαλώ τη διαφορά ασυνείδητου και υποσυνείδητου...

>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: H ΣΧΕΣΗ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΟ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Ένα από τα αρνητικά της έλλειψης αγάπης για εμάς, είναι ότι μας κάνει να πιστεύουμε (ασυνείδητα) ότι δεν είμαστε άξιοι για την αγάπη κανενός...Και επειδή ακριβώς αυτό δεν είναι συνειδητό, βρίσκουμε ψεγάδια στους άλλους, απλά για να επιβεβαιώσουμε το ασυνείδητο μας...
Βάσω έγραψε:
Έδωσες ρέστα πάλι Βασούλα με τα ωραίοτατα ανοξείδωτα και έκανες τη συλλογή μου πλουσίοτερη...

Άργησα να απαντήσω και φυσικά να σε ευχαριστήσω για την απάντηση σου αυτή γιατί προσπαθούσα να τα χωνέψω πολα αυτά και μάλιστα να τα δω και στην πράξη με αφορμή κάποια γεγονότα που συνέβησαν στο γραφείο, στο σπίτι και στην ταβέρνα που εργάζομαι... Δε θέλω να σας τα πολυλέω και δεν ξέρω αν έχει και νόημα κι όλας, αλλά το συμπέρασμα είναι ένα: έχουμε γίνει κολλητοί με το ασυνείδητο με αποτέλεσμα να μην τον αγαπάω καθόλου τον εαυτό μου. Σχεδόν τον μισώ θα έλεγα! Έχω φάει τέτοια αυταπόρριψη, όσο δεν μπορείτε να φανταστείτε... Πορεύομαι γεμάτος ενοχές που δεν ευσταθούν! Μέχρι και για το που ανασαίνω, ενοχες νιώθω!!! Άφήστε που τους ανθρώπους που έρχονται στη ζωή μου τους βάζω μέσα σε καλούπια δικαολογιών προκειμένου να επιβεβαιωθώ για άλλη μια φορά και να το παίξω θύμα τόσο σε μένα τον ίδιο, όσο και στους άλλους! Πόσο λυπηρό!!!

Πρέπει να κάνω κάτι γί' αυτό, σκεφτόμουνα... Και το μόνο που βρήκα είναι να είμαι πιο προσεκτικός στην παρατήρηση μου και όποτε εντοπίζω πράγματα που αυτόαπορρίπτουν θα πηγαίνω κόντρα σε αυτά... Αυτές τις μέρες μάλιστα άρχισα να το θέτω και στην πράξη. Κάποιες φορές εντοπίζω αυτά τα πράγματα εκ των υστέρων και κάποια επί τόπου την ώρα που συμβαίνουν! Σε κάποια μάλιστα από αυτά έχω τολμήσει να πάω κόντρα και ομολογώ πως έχω νιώσει και όμορφα!

Κατανοώ πως έχω πολύ δρόμο ακόμα μπροστά μου, όμως μια υποτυπώδης αρχή έχει γίνει... ...και να σας μοιραστώ και αυτό: όλα αυτά σε μια περίοδο που έχω κόψει εντελώς τα αντικαταθλιπτικά χάπια υπόστεγα από σταδιακή μείωση... Αυτό ήταν το δώρο που έκανα στον εαυτό μου στο κατώφλι του 36ου έτους μου!!! ...δε σας κρύβω πως έχουν υπάρξει φορές που το ασυνείδητοι αντιδράσει και μου λέει: "Κακώς τα έκοψες, να βλέπεις, αρχίσεις σιγά σιγά να αισθάνεσαι οπως πρώτα" ΟΜΩΣ ΟΧΙ!!! Τώρα εχω στη ζωή μου τη Βασούλα, όλους εσάς και κυριώς τον Εαυτό μου με πίστη και θέληση για να κατέβει μέχρι το πιο βαθύ υπόγειο προκειμένου να ανυψωθεί η ψυχή του στο φως!!!

Μόνο για σήμερα νιώθω ευγνωμοσύνη που βρίσκομαι κοντά σας
Μόνο για σήμερα νιώθω την ανάγκη Βασούλα να σου πω πως σε αγαπάω
Μόνο για σήμερα νιώθω τις ανάγκες και τα θέλω μου
Μόνο για σήμερα ΖΩ
O:-) O:-) O:-)
@};- @};- @};-


Υγ: θυμίστε μου σας παρακαλώ τη διαφορά ασυνείδητου και υποσυνείδητου...

>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: H ΣΧΕΣΗ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΟ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Μανούλη! O:-) :x >:d< >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: H ΣΧΕΣΗ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΟ

Δημοσίευση από Stefanos »

Βασούλα :x :x :x
Μανούλη :x >:d< >:d< >:d<
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: H ΣΧΕΣΗ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΟ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Μανούλη μου! :x >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: H ΣΧΕΣΗ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΟ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε:παιδάκια είναι πραγματικά για γέλια το ασυνείδητο...

να κουβαλάς τον εχθρό μέσα σου και εσύ να θεωρείς τους άλλους εχθρούς, είναι πραγματικά για γέλια, αν το καλοσκεφτείς...

Μας ξινίζει ο ένας, μας ξινίζει ο άλλος, στην ουσία η ξινίλα όλη είναι από εμάς για εμάς...

Σας το είπα άλλωστε, ότι η απώλεια του Εαυτού μας, έχει φέρει τούτα τα επίπεδα κατάθλιψης στα ύψη, σήμερα...

όλοι οι άλλοι είναι που μας δημιουργούν πρόβλημα, επειδή δεν είναι όπως τους θέλουμε, λες και ξέρουμε τι θέλουμε...
Τρωγώμαστε ακόμα και αν οι άλλοι είναι όπως τους θέλουμε και τα φαινόμενα δείχνουν ότι τους αγαπάμε...

Θα βρούμε κάτι για να τους απορρίψουμε, γιατί η αυτοαπόρριψη έχει φτάσει στο υψηλότερο σημείο μέσα μας και χτυπάει δυνατά τα καμπανάκια μέσα μας για να το δούμε και να το ακούσουμε...
Φυσικά και κουφοί είμαστε και τυφλοί είμαστε...

Γιατί εκείνα τα μάτια και εκείνα τα αφτιά που έχουμε από την αληθινή μας φύση, έγιναν στάχτη μπροστά στα φαινόμενα και την εξωτερική ζωή...
Διαλύθηκε η εσωτερική ενότητα? διαλύεται και η εξωτερική...Δεν πάει αλλιώς

Και εκείνο που έχουμε χάσει πρωτίστως είναι η διάκριση και η ικανότητα μιας πιο βαθιάς αντίληψης να βρούμε την κρατημένη μνησικακία μας για όλα τα της Ζωής...Φαίνεται δε ότι ενδιαφερόμαστε για την ζωή μας, αλλά σε καμία περίπτωση αυτό δεν είναι αλήθεια, αφού ότι κάνουμε, το κάνουμε ενάντια στην Φύση μας...

>:d< >:d< >:d< >:d<
με αφορμη τη νεα δουλεια επρεπε να μπω σε ενα τελειως διαφορετικο προγραμμα απο αυτο που ειχα συνηθισει.. επρεπε να φευγω απο το σπιτι 7 το πρωι κατι που για μενα θα ηταν υπερβαση ουτως η αλλως σαν πρωινο ξυπνημα.. ειχα βαλει σαν στοχο να σηκωνομαι απο τις 5:30 ετσι ωστε να εχω χρονο να κανω πραγματα που ηθελα και μου ειχαν λειψει.. να βλεπω την ανατολη, να κανω διαφορα πραγματακια για να ερχομαι σε επαφη με Εμενα, να τρωω το πρωινο μου και τελικα να φευγω.. ετσι οπως θα ηταν το προγραμμα μου θα ειχα χρονο κανα 3 ωρο περιπου αφου γυρισω για να ασχοληθω παλι με τον Εαυτο μου πριν φυγω για την σχολη μας..

2 βδομαδες τωρα που εχω ξεκινησει τη δουλεια ομως το προγραμμα οπως θα το ηθελα δεν μου εχει βγει και επιπλεον αντιμετωπιζω θεματα που δεν τα ειχα υπολογισει και μου εχουν φερει τουμπα ολο τον προγραμματισμο μου.. και παρατηρουσα τις τελευταιες μερες οτι η πρωτη μου αντιδραση προς τα εμενα ηταν να θυμωνω.. αντι να δω την ολη κατασταση ουδετερα να δω τι ειναι λειτουργικο για μενα, τι μου αρεσει τι οχι και τι χρειαζεται να αλλαξω μιας και ειναι περιοδος προσαρμογης κατευθειαν θυμωνα και ενιωθα ενοχες.. και βλεπω ποσο τελικα εχω μαθει κατευθειαν οι πρωτες μου αντιδρασεις προς εμενα να ειναι αυτοαπορριπτικες.. και πως χρειαζεται εκπαιδευση και προσπαθεια και επιχειρηματα για να μην στηνεις κατευθειαν τον εαυτο σου στον τοιχο ενω θα επρεπε να βγαινει αυθορμητα σαν πρωτη αντιδραση.. :-w

:x >:d< >:d< >:d<

Μανουκο :x >:d< >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: H ΣΧΕΣΗ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΟ

Δημοσίευση από Ellaki »

Μανούλη >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<

Μπεττούλα >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: H ΣΧΕΣΗ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΟ

Δημοσίευση από eirini »

Βασούλα :-( :x :x :x :x
Μανο, Μπεττούλι >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Valia

Re: H ΣΧΕΣΗ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΟ

Δημοσίευση από Valia »

παιδάκια γλυκά :x :x >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: H ΣΧΕΣΗ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΟ

Δημοσίευση από Μάνος »

Ναι Μπεττούλα μου γλυκιά! Έτσι ακριβως!
Εκαίδευση και προσπάθεια για να ΜΗΝ στήνουμε τουν εαυτό μας στον τοίχο!

>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: H ΣΧΕΣΗ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΟ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Μπεττούλα >:d< >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: H ΣΧΕΣΗ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΟ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Μπεττούλα >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: H ΣΧΕΣΗ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΟ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Μπεττούλα μου >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: H ΣΧΕΣΗ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΟ

Δημοσίευση από JOANNA »

Ένα από τα αρνητικά της έλλειψης αγάπης για εμάς, είναι ότι μας κάνει να πιστεύουμε (ασυνείδητα) ότι δεν είμαστε άξιοι για την αγάπη κανενός...Και επειδή ακριβώς αυτό δεν είναι συνειδητό, βρίσκουμε ψεγάδια στους άλλους, απλά για να επιβεβαιώσουμε το ασυνείδητο μας...
Συνήθως δημιουργούμε προβλήματα στην σχέση για να πάρουμε αυτό το αποτέλεσμα που πιστεύουμε...δεν αξίζουμε την αγάπη κανενός, ενώ τούτο εργάζεται αντίθετα στην επιφανειακή σκέψη...ότι κανείς δεν είναι άξιος για την αγάπη μας...
:-( @};- @};-

Μανο μου O:-) :*

Μπεττουγιο μου :* O:-)
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: H ΣΧΕΣΗ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΟ

Δημοσίευση από Stefanos »

Μπετούλα >:d< >:d< >:d<
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”