H ΣΧΕΣΗ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΟ

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

H ΣΧΕΣΗ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΟ

Δημοσίευση από Vasoula »

...συνέχεια από την ενότητα ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ:
Nikos έγραψε:Δεν γίνεται να μην υπάρχει αντιστοιχία μανιπουλαρίσματος στα θηλυκά. Αυτή η καραμέλα της καταπιεσμένης γυναίκας ισχύει μέχρι κάποιο βαθμό πλέον. Μπορούν επίσης οι άντρες να επικαλεστούν την θεωρία της αρχαίας μητριαρχίας, όπου όταν ανακάλυψαν πως συμβάλλουν στη γέννηση ενός παιδιού και πως οι γυναίκες δεν είναι θεές τελικά (οι οποίες τους είχαν υπηρέτες για βαριές εργασίες και ευχαρίστηση) επαναστάτησαν κι έτσι στο πάνθεο των Θεών τοποθετήθηκε η αρσενική μορφή της βίας ως ηγέτιδα δύναμη.
Υπάρχει προφανής έλεγχος των αγοριών στην ελληνική οικογένεια όπου πολλές μητέρες θεωρούν τους γιους προέκταση των ιδεατών εραστών που θα ήθελαν, χειρίζονται εύκολα τα συναισθήματά τους, και τους μετατρέπουν τελικά στους γνωστούς "μαμάκηδες" με σχεδόν αξεπέραστα οιδιπόδεια.
Ανοίγω αυτό το τόπικ και παραθέτω το κείμενό σου, για να σου πω ότι συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, για το θέμα της "μητριαρχίας" και την επέκταση αυτής στην σημερινή ελληνική οικογένεια...

Το έχω δει και αυτό το έργο Νίκο...
Μέσα στην ίδια μου την οικογένεια, η οποία αποτελείτο από "πατέρα" "μητέρα" "αδερφό" και "αδερφή"...

Και στο ξεκαθάρισμα το δικό μου, με τους ιδεατούς δεσμούς της οικογένειας (ευτυχώς σε νεαρή ηλικία) ήρθαν όλα αυτά που λες και που λέω σαν βιώματα και εμπειρίες, απλά για να ισορροπήσω τις ενέργειές μου "άρσενικό-θηλυκό"

Εγώ την απιστία δεν την ενστερνίζομαι όπως πολύ σωστά λες, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι το δεύτερο κατά κύριο λόγο σύμπτωμα της ελληνικής οικογένειας ή συμβίωσης καλύτερα, που οδηγεί στην ανισορροπία, σαν δικαιολογία και μόνο.

Το ότι εγώ δεν παραδέχομαι την "απιστία", δεν σημαίνει ότι δεν την παραδέχεται και μια κοινωνία, που είμαι μέλος της, και η οποία κατα το πλείστον είναι "βαθιά νυχτωμένη" στην εξισορρόπηση των σχέσεων. Αρα, ακόμα και να μην την ενστερνίζομαι, την έχω εισπράξει μέσα από άλλους, που δυστυχώς την θεωρούν, αυτή καθεαυτή σαν πράξη, αιτία δυστυχίας.

Εγώ θεωρώ ανέντιμο -και το έχω εξηγησει- να μην γνωρίζω...
Η ανειλικρίνια μεταξύ των ανθρώπων, είτε είναι σύντροφοι, είτε είναι φίλοι, είτε είναι συνεργάτες, είτε είναι οικογένεια.

Αυτό με ενοχλεί και προεκτείνεται και στην ερωτική συμπεριφορά...

Πολλοί άνθρωποι θεωρουν ότι είναι ο "θεός Δίας" που όφειλε και ήθελε να μοιράζει την ερωτική του αγάπη με πολλές συντρόφους.
Αυτό θα ήθελα, απλά να το γνωρίζω εκ των προτέρων, γιατί εγώ μπορει να ήθελα να επιλέξω να είμαι με τον "΄Ηφαιστο"!!!!

΄Οπως, αντίστοιχα, ο σύντροφός μου θα ήθελε να επιλέξει να είναι με την "Αφροδίτη" ή με την "Αθηνά"

Κα αυτό εννοούσα πάντα με το "ο άνδρας μπορεί, ή γυναίκα όχι"

Δεν ξέρω, αν αυτή η αντίληψη έχει παρέρθει...Βιώνω το αντίθετο, μέσα από τους ανθρώπους, δυστυχώς, Νίκο...
Και αυτοί οι άνθρωποι, δεν είναι κάποιας ηλικίας, που φυσικά έχουν και αποκρυσταλλωμένες πεποιθήσεις...
Δυστυχώς είναι νεαρά άτομα, που σέρνουν τα πρότυπα της οικογένειας, γιατί κανένας δεν τους είπε ότι αυτά "σβήνουν" για να μην είναι πλέον εμπόδιο στην εξισορρόπηση των αντιθέτων ενεργειών "αρνητικο-θετικο", "αρσενικό-θηλυκό"....
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:x :x :x :x @};- @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18594
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: H ΣΧΕΣΗ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΟ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Το ότι εγώ δεν παραδέχομαι την "απιστία", δεν σημαίνει ότι δεν την παραδέχεται και μια κοινωνία, που είμαι μέλος της, και η οποία κατα το πλείστον είναι "βαθιά νυχτωμένη" στην εξισορρόπηση των σχέσεων.
Με ποιο τρόπο παραδέχεται η κοινωνία την απιστία; Πως το εννοείς αυτό Βασούλα μου;
Βάσω έγραψε:Εγώ θεωρώ ανέντιμο -και το έχω εξηγησει- να μην γνωρίζω...
Η ανειλικρίνια μεταξύ των ανθρώπων, είτε είναι σύντροφοι, είτε είναι φίλοι, είτε είναι συνεργάτες, είτε είναι οικογένεια.
Έλα όμως που ειδικά στην αρχή που θέλουμε να κερδίσουμε εντυπώσεις και έδαφος, όλα τα πλασάρουμε ιδανικά στον υποψήφιο φίλο, σύντροφο, συνεργάτη, συγγενή... ...Ώσπου κάποια μέρα οι μάσκες πέφτουν! Και αναγκαστικά ξανασυστηνόμαστε! Μόνο που μερικές φορές (αναφέρομαι στα πλαίσια της οικογένειας), δεν έχεις χρόνο να ξανασυστηθείς από κεκτημένη ταχύτητα γιατί έμαθες να συμβιώνεις μαζί τους και με ότι άλλο αυτό συνεπάγεται... (Εννοείται πως για όλα τα παραπάνω, βάζω και τον εαυτό μου μέσα πρωτοστάτη!)
Βάσω έγραψε:Πολλοί άνθρωποι θεωρουν ότι είναι ο "θεός Δίας" που όφειλε και ήθελε να μοιράζει την ερωτική του αγάπη με πολλές συντρόφους.
Αυτό θα ήθελα, απλά να το γνωρίζω εκ των προτέρων, γιατί εγώ μπορει να ήθελα να επιλέξω να είμαι με τον "΄Ηφαιστο"!!!!
^:)^ ^:)^ ^:)^
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: H ΣΧΕΣΗ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΟ

Δημοσίευση από Vasoula »

Με ποιο τρόπο παραδέχεται η κοινωνία την απιστία; Πως το εννοείς αυτό Βασούλα μου;
μα με την υποκρισία, Μάνο μου...
Όταν ο άλλος αναγκάζεται να υποκριθεί, λογικό δεν είναι να βιώνει την απιστία?
Χιλιάδες εκατομμύρια άνθρωποι υποκρίνονται...Η πρακτική απιστία τους μάρανε...

:-??
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18594
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: H ΣΧΕΣΗ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΟ

Δημοσίευση από Μάνος »

Ναι, Βασούλα μου...
Δίκιο έχεις...
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: H ΣΧΕΣΗ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΟ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Αυτό θα ήθελα, απλά να το γνωρίζω εκ των προτέρων, γιατί εγώ μπορει να ήθελα να επιλέξω να είμαι με τον "΄Ηφαιστο"!!!!
Ναι, ρε φίλε.. είναι τόσο απλό γμτ! Σ' αρέσει η πολυγαμία και θες να επιβεβαιώνεσαι από πολλούς συντρόφους? Δικαίωμά σου και είμαι μαζί σου! Όμως πες το μου!

Γιατί αν θέλω να είμαι μαζί σου, θέλω να είμαι με συνειδητή επιλογή μαζί σου! Και αν θες να είμαι μαζί σου, να με έχεις συνειδητά δική σου και όχι παρά την θέλησή μου!
Ποιο είναι το όφελος να έχεις κάποιον κοροϊδεύοντάς τον? Αφού στην ουσία έτσι δεν τον έχεις!

..........
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18594
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: H ΣΧΕΣΗ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΟ

Δημοσίευση από Μάνος »

Ξεσπάθωσε η Δημητρούλα!!!
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: H ΣΧΕΣΗ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΟ

Δημοσίευση από Vasoula »

:violence-guntoting:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27291
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: H ΣΧΕΣΗ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΟ

Δημοσίευση από Ellaki »

:)) :))
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26020
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: H ΣΧΕΣΗ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΟ

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};-

:)) :))
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: H ΣΧΕΣΗ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΟ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Αααα πολύ μου άρεσε αυτό... =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))

Ρε παιδιά.. είναι φριχτό να μη σου δίνει ο άλλος το δικαίωμα της επιλογής! Το μόνο δικαίωμα που σου ανήκει αληθινά!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: H ΣΧΕΣΗ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΟ

Δημοσίευση από eirini »

:)) συμφωνω Δημητρουλα, κι εγω εξαλλη γινομαι!!!! Προσπαθω ομως να γινομαι πρωτα εγω ειλικρινης με τον εαυτο μου και με τους αλλους και προσπαθω να μη με επηρεαζουν οι συμπεριφορες των αλλων.... Βεβαια το χανω, μη φανταστεις, αλλα το εχω πολυ στο νου μου... :)) :)) :))
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: H ΣΧΕΣΗ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΟ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Ειρηνούλα το να είμαι εγώ ειλικρινης με τον Εαυτό μου, δεν το διαπραγματεύομαι.!

Και όχι μόνο θεωρητικά.. :D

>:d< >:d<
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: H ΣΧΕΣΗ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΟ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

@};- >:d<

:)) :)) :))
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33544
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: H ΣΧΕΣΗ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΟ

Δημοσίευση από Annoula »

:)) :)) :))
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”