Η ΑΓΑΠΗ

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Η ΑΓΑΠΗ

Δημοσίευση από Vasoula »

Τυχερός όποιος έχει «συναντήσει» την αγάπη μέσα του και δεν την βλέπει σαν υποκατάστατο της δικής του έλλειψης αγάπης προς τον Εαυτό του.

Αρκεί αυτή η πληρότητα να μην είναι δικαιολογία για να δηλώσει την εγωπάθειά του με ετικέτα «είμαι η αγάπη και δεν έχω ανάγκη ούτε να αγαπώ, ούτε να αγαπιέμαι».

Είναι το πιο συνηθισμένο φαινόμενο ανθρώπων που αναζητούν τον εαυτό τους, να προσπαθούν, στην αρχή, να τον ξεγελάσουν.

Όμως η αγάπη εκπέμπεται! Απλά, χωρίς προσπάθεια! Και έτσι δεν μπορεί κανείς να γελαστεί, ούτε να ξεγελάσει. Εκπέμπεται σαν ζεστασιά, φροντίδα, χαρά, συγχώρεση.
Εκπέμπεται μέσα στο χαμόγελο, μέσα στις λέξεις, μέσα στις πράξεις μας. Υπάρχει μέσα στο χάδι, στο άγγιγμα, στην σιωπή...

Οι δηλώσεις, λοιπόν, είναι απλά οι δικαιολογίες μας, μπροστά στον φόβο μας μήπως κάποια στιγμή νοιώσουμε αυτήν την δυνατή δόνηση και θελήσουμε να την μοιραστούμε.

Οι άνθρωποι φοβούνται να μοιραστούν! Γι’ αυτό και όταν λένε «σε αγαπώ» εννοούν «σε αγαπώ, για να νιώθω εγώ καλά»!



:oops:

΄Όλο και πιο συχνά κλαίμε πια για την «αγάπη»!
Για την αγάπη, που δεν εισπράξαμε…
Για την αγάπη, που δώσαμε, αλλά δεν την εισέπραξαν οι άλλοι…
Για την αγάπη, που «κατατεμαχίσαμε» μέσα από μία ελαστική ηθική των ΕΓΩ μας…
Για την αγάπη, που δεν χρειαζόμαστε σαν «δεκανίκι»…
Για την αγάπη, που φοβηθήκαμε…
Για την αγάπη, που φοβήθηκαν οι άλλοι…
Για την αγάπη, που δεν έχει όρια…
Για την αγάπη, που έχει όρια…
Για την αγάπη, που θεωρούμε υποκατάστατο της αγάπης…
Για την αγάπη, που δεν αρχίζει και δεν τελειώνει ποτέ…
Για την αγάπη, που δεν χρειάζεται τίποτα να πάρει, αλλά ονομάζεται "εγωισμός", από αυτούς που την θεωρούν αλισβερίσι…

Γι’ αυτήν την αγάπη…μένω στα λόγια του Marquez με σεβασμό «Ο χειρότερος τρόπος να χάσεις κάποιον που αγαπάς… είναι να είσαι δίπλα του, αλλά αυτός να μην είναι εκεί…»



…λόγια του Gabriel Garcia Marquez

«13 λόγοι να ζεις…»


▪ Σε αγαπώ, όχι για αυτό που είσαι… αλλά για αυτό που είμαι εγώ, όταν είμαι κοντά σου

▪ Δεν αξίζει να κλαίς για κανέναν. Όσοι αξίζουν τα δάκρυα σου, δεν θα σε κάνουν ποτέ να κλάψεις…

▪ Επειδή πιστεύεις ότι κάποιος δεν σε αγαπάει όσο εσύ θα ήθελες… δεν σημαίνει ότι δεν σε αγαπά με όλη την καρδιά του.

▪ Αληθινός φίλος είναι αυτός που σου κρατάει το χέρι… και ταυτόχρονα αγγίζει την καρδιά σου.

▪ Ο χειρότερος τρόπος να χάσεις κάποιον που αγαπάς… είναι να είσαι δίπλα του, αλλά αυτός να μην είναι εκεί.


▪ Μην σταματάς ποτέ να χαμογελάς, ακόμη και αν είσαι δυστυχισμένος… κάποιος ίσως ερωτευθεί το χαμόγελο σου.


▪ Μπορεί απλά να είσαι ένα άτομο σε όλο τον κόσμο… αλλά για κάποιο άτομο μπορεί να είσαι ο κόσμος όλος.


▪ Μην ξοδεύεις τον χρόνο σου για κάποιον, που δεν νοιάζεται να τον ξοδέψει μαζί σου.

▪Ίσως ο θεός, θέλει να γνωρίσεις πολλούς λάθος ανθρώπους, μέχρι να γνωρίσεις τον σωστό, έτσι όταν συμβεί αυτό θα είσαι πραγματικά ευγνώμων.

▪ Μην κλάψεις γιατί ήρθε το τέλος σε μία σχέση… χαμογέλα για όλα αυτά που περάσατε μαζί.

▪ Πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι που θα σε πληγώνουν, πρέπει να συνεχίζεις να έχεις εμπιστοσύνη… απλά να είσαι πιο προσεκτικός.

▪ Γίνε καλύτερος άνθρωπος μέρα με την μέρα… όταν γνωρίσεις αυτόν που ψάχνεις, θα είσαι σίγουρος ότι θα σε αγαπήσει για αυτό που είσαι.

▪ Μην ανυπομονείς, τα καλύτερα έρχονται όταν δεν τα περιμένεις…
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Παρ' όλο που το'χω γράψει και σε άλλο μέρος του forum, παραθέτω ξανά εδώ ολόκληρο τον "Υπέροχο Ύμνο της Αγάπης" του Απ. Παύλου. Πραγματικά, όταν σκέφτομαι για την Αγάπη, είναι χαραγμένα μέσα μου αυτά τα λόγια. Και όταν κάποιος με ρωτήσει "τί είναι η αγάπη", εγώ θα του πω απλά να το διαβάσει...



Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων, αγάπην δε μη έχω, γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν, και εάν έχω πάσαν την πίστιν, ώστε όρη μεθιστάνειν, αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμι. και εάν ψωμίσω πάντα τα υπάρχοντά μου, και εάν παραδώ το σώμα μου ίνα καυθήσομαι, αγάπην δε μη έχω, ουδέν ωφελούμαι. Η αγάπη μακροθυμεί, χρηστεύεται, η αγάπη ου ζηλοί, η αγάπη ου περπερεύεται, ου φυσιούται, ουκ ασχημονεί, ου ζητεί τα εαυτής, ου παροξύνεται, ου λογίζεται το κακόν, ου χαίρει επί τη αδικία, συγχαίρει δε τη αληθεία. πάντα στέγει, πάντα πιστεύει, πάντα ελπίζει, πάντα υπομένει. η αγάπη ουδέποτε εκπίπτει. είτε δε προφητείαι, καταργηθήσονται. είτε γλώσσαι παύσονται. είτε γνώσις καταργηθήσεται. εκ μέρους δε γινώσκομεν και εκ μέρους προφητεύομεν. όταν δε έλθη το τέλειον, τότε το εκ μέρους καταργηθήσεται. ότε ήμην νήπιος, ως νήπιος ελάλουν, ως νήπιος εφρόνουν, ως νήπιος ελογιζόμην. ότε δε γέγονα ανήρ, κατήργηκα τα του νηπίου. βλέπομεν γαρ άρτι δι΄εσόπτρου εν αινίγματι, τότε δε πρόσωπον προς πρόσωπον. άρτι γινώσκω εκ μέρους, τότε δε επιγνώσομαι καθώς και επεγνώσθην. νυνί δε μένει πίστις, ελπίς, αγάπη, τα τρία ταύτα. μείζων δε τούτων η αγάπη.

(Απ. Παύλου Α' προς Κορινθίους ιγ΄1-13)


Αγάπη σε όλους!
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Καθόμουν και διάβαζα για μία ακόμη φορά τα όσα γράφεις Βάσω για την αγάπη..
δεν υπάρχουν λεξεις να εκφράσω αυτά που νιώθω όταν τα διαβάζω...
Είναι πραγματικά ΣΟΦΑ λογια... και μιλάνε στις καρδιές όλων μας πιστεύω.. αν όχι όλων τουλάχιστον στι δική μου...
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Ενα ποίημα Αγνωστου ποιητή...

Τα Λόγια Της Σιωπής



Στα μάτια σου γραμμένα αγάπης λόγια

παιχνίδισαν στο βλέμμα της σιωπής

κρυμμένα μες τις λίμνες των ματιών σου

ξεχύνονται στο φως της αστραπής.



Με χείλη απαλά και διψασμένα

με χρώμα ζωγραφίζουν τα φιλιά

καράβια με λευκά πανιά ανοιγμένα

ταξίδια στης αγάπης τα νερά.



Σα μια γιορτή η κάθε αγκαλιά σου

χορός που με ζαλίζει στις στροφές

λεπτό βελούδο είναι τ' άγγιγμα σου

σαν μουσική στης άρπας της χορδές.



Μια δύναμη γλυκιά με συνεπαίρνει

μέσα στο χρώμα σου το πιο βαθύ

στη δίνη σου βαθιά τώρα με φέρνει

βυθίζομαι στου ονείρου την ψυχή.



Στα μάτια τα δικά σου ησυχάζω

στο βλέμμα και στα λόγια της σιωπής

και χάνομαι όταν σ' αγκαλιάζω

στον ήχο της δικής σου μουσικής.

..........................................................................................................

Κ.Ουράνης
Η Αγάπη:


Α! τι ωφελεί να καρτεράς όρθιος στην πόρτα του σπιτιού
και με τα μάτια στους νεκρούς τους δρόμους στυλωμένα,
αν είναι νάρθει θε ναρθεί, δίχως να νοιώσεις από πού,
και πίσω σου πλησιάζοντας με βήματα σβημένα

θε να σου κλείσει απαλά με τ' άσπρα χέρια της τα δυο
τα ματια που κουράστηκαν τους δρομους να κυττάνε'
κι όταν, γελώντας, να της πεις θα σε ρωτήσει: "ποια είμαι εγώ;"
απ' της καρδιάς το σκίρτημα θα καταλάβεις ποια 'ναι.

Δεν ωφελεί να καρτεράς! Αν είναι νάρθει, θε ναρθει'
κλειστά όλα νάναι, αντίκρυ σου να στέκεται θα δεις ορθή
κι ανοίγοντας τα χέρια της πρώτη θα σ' αγκαλιάσει.

Αλλιώς, κι αν είναι όλοφωτο το σπίτι για να την δεχτείς
κι έτσι ως την δεις τρέξεις σ' αυτήν κι ομπρός στα πόδια της συρθείς,
αν είναι νάρθει θε ναρθει, αλλιώς θα προσπεράσει.


...........................................................................................................
ΔΕΣΠΟΙΝΑ
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 23 Αύγ 2007 9:58 am

Δημοσίευση από ΔΕΣΠΟΙΝΑ »

ΑΓΑΠΗ


Η πραγματική αγάπη είναι πάντοτε συνυφασμένη με την προσφορά, τη θυσία, την ανιδιοτέλεια. Αγάπη είναι να χαίρεσαι με αυτόν που χαίρεται και να λυπάσαι με αυτόν που πονά. Αυτός που αγαπά ανέχεται τον άλλο με τις ατέλειές του χωρίς να τον περιφρονεί, χωρίς καν να τον κάνει να νιώθει άσχημα για αυτό που είναι. Όταν αγαπάς ενδιαφέρεσαι τι θα γίνει ο άλλος, χωρίς όμως αυτό το ενδιαφέρον να γίνεται καταπίεση και επιβολή. Και αυτό, διότι η πραγματική αγάπη εμπεριέχει τον σεβασμό της ελευθερίας του άλλου, την εκτίμηση προς την προσωπικότητά του.

Παρεξηγημένη αγάπη είναι όταν ο άλλος γίνεται το αντικείμενο με το οποίο ικανοποιώ εγώ τις ανάγκες και τις επιθυμίες μου. Κάτι τέτοιο μάλλον προσκόλληση και αδυναμία πρέπει να ονομάζεται παρά αγάπη. Καταντούμε σε αυτή την παρεξηγημένη κατάσταση είτε όταν είμαστε φίλαυτοι – δηλαδή “εγωιστές” - είτε όταν πάσχουμε από κοινωνική ανασφάλεια. Σε αυτή την δεύτερη περίπτωση, ο φόβος μη τυχόν και μας απορρίψουν οι άλλοι μας κάνει να απαιτούμε συνεχώς επιβεβαίωση (-“Πες μου ότι με αγαπάς ...” “Μα μόλις τώρα σου το είπα !”). Η ανασφάλεια, με τις απαιτήσεις που προτάσσει, μας εμποδίζει από το να γνωρίσουμε και να αγαπήσουμε τον άλλο για αυτό που πραγματικά είναι, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που μας εμποδίζουν οι απαιτήσεις που προτάσσει η φιλαυτία, ο “εγωισμός”.

Ποια από τις δύο πιο πάνω μορφές αγάπης έχουμε εμείς μέσα μας; Κριτήριο είναι η στάση μας απέναντι στους δύσκολους ανθρώπους: Αν τους αγαπούμε και αυτούς με την ίδια προθυμία, τότε η αγάπη μας είναι πραγματική. Αν όμως αγαπάμε μόνο όσους ανθρώπους βρίσκουμε ευχάριστους και βολικούς, τότε μάλλον η αγάπη μας εμπίπτει στην δεύτερη κατηγορία.

Η αληθινή αγάπη μέσα στην ψυχή ενός ανθρώπου είναι σαν ένα δέντρο που σιγά – σιγά μεγαλώνει, και σκεπάζει όλο και περισσότερους ανθρώπους κάτω από την δροσερή σκιά του. Από εμάς το μόνο που απαιτείται είναι να φροντίσουμε λίγο για την καλλιέργειά της, καθώς επίσης να την προστατεύσουμε από αυτά που θα μπορούσαν να την ξεριζώσουν από την καρδιά.

Σας φιλω................
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Αγάπη και θυσία δεν ξερω αν πανε μαζι καλη μου Δεσποινα.
Δεν θελω να θυσιαστω για κανεναν απ οσους αγαπω.
Αγαπω σημαίνει κάνω αλλά όχι θυσιάζομαι.
Αγαπώ σημαινει κανω αλλά όχι εις βαρος του εαυτου μου.
Αγαπω΄σημαινει Υπαρχω με ολους κι ολα,άρα δεν τα ανεχομαι.
Η θυσία δημιουργεί πονο και η ανοχή κοπωση.
Η αγαπη ειναι λυτρωτική και γαληνια,ηρεμη και τροφοδότρα ταυτόχρονα.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
ΔΕΣΠΟΙΝΑ
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 23 Αύγ 2007 9:58 am

Δημοσίευση από ΔΕΣΠΟΙΝΑ »

ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΝΝΟΕΙΣ ....ΔΕΝ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΚΑΛΟ ΜΟΥ

ΔΕΝ ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΑΥΤΟΘΥΣΙΑ ΑΛΛΑ ΤΗ ΘΥΣΙΑ Ως ΕΝΝΟΙΑ ΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΜΑΣ.....ΔΕΝ ΑΓΑΠΑΜΕ ΕΓΩΙΣΤΙΚΑ ΔΗΛΑΔΗ

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ΔΕΝ ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΑΥΤΟΘΥΣΙΑ ΑΛΛΑ ΤΗ ΘΥΣΙΑ Ως ΕΝΝΟΙΑ ΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΜΑΣ.....ΔΕΝ ΑΓΑΠΑΜΕ ΕΓΩΙΣΤΙΚΑ ΔΗΛΑΔΗ
Αν ήξερες αυτό που λες πόση ανασφάλεια δηλώνει...

Πάνω από τον εαυτό μας, σημαίνει δεν αγαπάμε αρκετά εμάς, αλλά αγαπάμε τον άλλον περισσότερο. Από που όμως πηγάζει αυτή μας η αγάπη, όταν δεν την έχουμε πρώτα για τον εαυτό μας?

Ποτίζεις τους άλλους από ένα "γεμάτο" πηγάδι. Το νερό που δίνεις από ένα μισοάδειο, είναι από το "υστέρημα" και κάποια στιγμή θα τελειώσει...Η "θυσία" έτσι όπως την αναφέρεις Δεσποινάκι, κρύβει λίγο από απογοήτευση, όταν ο άλλος δεν ανταποκριθεί σ' αυτήν την "θυσία".

Συμμετοχή στην αγάπη, μου ακούγεται πιο σωστό. ΄Ετσι αφήνεις την ενέργεια να κινηθεί ελεύθερα μεταξύ του "εγώ και εγώ" και να γίνει "εμείς, συμπεριλαμβάνοντας και τους δύο!
Και επίσης αναγνωρίζεις πιο εύκολα την ένωση αυτή και δεν γίνεσαι "θύμα" στο υποσυνείδητο!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
ΔΕΣΠΟΙΝΑ
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 23 Αύγ 2007 9:58 am

Δημοσίευση από ΔΕΣΠΟΙΝΑ »

Βασουλα μου δεν το είχα δει ετσι όπως μου το αναφέρεις. Ομως ναι θα συμφωνησΩ μαζι σου οτι αρχικα οφείλουμε να αγαπάμε τον εαυτό μας... ΣΥΜΦΩΝΩ και σε ευχαριστω για την απάντηση....

επισης....ολίγον απο ανασφάλειες λίγο πολυ κουβαλαλαμε όλοι μας


φιλια
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:D :D :D Αυτή είναι η εργασία μας Δεσποινάκι μου!!!
Η ολοκλήρωση της ψυχής μας εμπεριέχει και αυτές τις επιγνώσεις!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

..........όχι σε σχεση με τους αλλους αλλά ΕΠΙΓΝΩΣΗ μόνο για τον εαυτο μας!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Λένα
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 15 Μάιος 2007 2:17 pm

Δημοσίευση από Λένα »

ΑΓΑΠΗ, ΑΓΑΠΗ, ΑΓΑΠΗ
ΘΕΙΑ ΛΕΞΗ
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙΣ ΑΛΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ΝΑ ΛΥΣΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ, ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΧΙΛΙΑ ΔΥΟ ΑΛΛΑ..........
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΥΝΦΩΝΟΥΝ ΑΝ ΟΧΙ ΟΛΟΙ .........., ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Η αρχική εργασία περιέχει τον εαυτό μας...μετά όμως και τους άλλους, αφού οι αλληλεπιδράσεις είναι το κύριο "μάθημα" μας. Δεν μπορείς να αναγνωρίζεις μόνο τον Εαυτό σου στατικά, γιατί έτσι απομονώνεσαι ή υποφέρεις από τις ενέργειες των άλλων. Χρειάζεται απόλυτη γείωση στην εξερεύνηση του εαυτού μας και αυτή η γείωση περιέχει όλες τις ενέργειες και αυτές των "άλλων"
Η εκδήλωση του Πνεύματος μας άλλωστε εδώ συμβαίνει, μεταξύ όλων μας!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Σωστά συμπλήρωσες αυτο που δεν προσεθεσα,"πρωτιστως".
Και μετα ναι όπως το λες σε σχεση με τους αλλους γιατι αυτο δημιουργεί "μοιρασμα".
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Λένα
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 15 Μάιος 2007 2:17 pm

ΑΓΑΠΗ

Δημοσίευση από Λένα »

ΒΑΣΟΥΛΑ ΜΟΥ
ΠΑΝΤΑ Ο ΛΟΓΟΣ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΒΑΡΥΤΗΤΑ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΛΥΚΥΤΗΤΑ ΣΥΝΑΜΑ, ΠΟΥ ΑΓΓΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,
ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΗ

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”