Αγάπης Βια..!

Συντονιστής: Emmaki

Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Christina μου η βία προς τον οποιονδίποτε είναι εγκληματική πράξη.. και προς τα παιδιά και προς την γυναίκα και προς τον άνδρα και προς τα ζωα ακόμα.. Το κάρμα και τα σχετικα είναι μια εξήγηση για το ότι μας συμβαίνει στη ζωη αυτό δεν το πιστευουν όλοι και δικαίωμά τους.. αυτοι που το πιστευουν θα σου πουν ότι σε κάθε περιπτωση μιλάμε για κάρμα αλλα αυτό δεν είναι δικαιολογία ή αν θες δεν συμβαίνει για να καθόμαστε και να το υπομαίνουμε συμβαίνει για να δρασουμε...

σίγουρα θα μου πεις ναι αλλα ένα παιδάκι τι μπορεί να κάνει.. και ναι σωματικά δυστυχως λόγω δυνάμεων δεν μπορει να κάνει και είναι πραγματικα φρίκη να συμβαινουν τέτοια πράγματα.. δυστυχως όμως γίνονται και πρέπει να τα αντιμετωπίσουμε..
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ilias έγραψε:Christina μου η βία προς τον οποιονδίποτε είναι εγκληματική πράξη.. και προς τα παιδιά και προς την γυναίκα και προς τον άνδρα και προς τα ζωα ακόμα.. Το κάρμα και τα σχετικα είναι μια εξήγηση για το ότι μας συμβαίνει στη ζωη αυτό δεν το πιστευουν όλοι και δικαίωμά τους.. αυτοι που το πιστευουν θα σου πουν ότι σε κάθε περιπτωση μιλάμε για κάρμα αλλα αυτό δεν είναι δικαιολογία ή αν θες δεν συμβαίνει για να καθόμαστε και να το υπομαίνουμε συμβαίνει για να δρασουμε...

σίγουρα θα μου πεις ναι αλλα ένα παιδάκι τι μπορεί να κάνει.. και ναι σωματικά δυστυχως λόγω δυνάμεων δεν μπορει να κάνει και είναι πραγματικα φρίκη να συμβαινουν τέτοια πράγματα.. δυστυχως όμως γίνονται και πρέπει να τα αντιμετωπίσουμε..
:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18614
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Αγάπης Βια..!

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Ω η σωματική βία δεν ξεπερνιέται εύκολα και ακολουθεί και σε επόμενες ζωές...
Η λεκτική βία αποτελεί "εμπόδιο" μόνο στην ζωή που διάγεις...
Αν αυτό το κατανοήσει κανείς, δεν θα "σκουντήξει" καν τον άλλον, όχι να τον χτυπήσει...
Γαλάζια σφαίρα έγραψε:"Ο κήπος του Προφήτη" (Χαλίλ Γκιμπράν )

Μίλησε μας για την Αγάπη..........
Κι εκείνος, ύψωσε το κεφάλι του κι αντίκρισε το λαό κι απλώθηκε βαθιά ησυχία.
Και με φωνή μεγάλη είπε:
Όταν η αγάπη σε καλεί, ακολούθησέ την,
Μόλο που τα μονοπάτια της είναι τραχιά κι απότομα.
Κι όταν τα φτερά της σε αγκαλιάσουν, παραδώσου, μόλο που το σπαθί που είναι κρυμμένο ανάμεσα στις φτερούγες της μπορεί να σε πληγώσει.
Κι όταν σου μιλήσει, πίστεψε την, μ' όλο που η φωνή της μπορεί να διασκορπίσει τα όνειρά σου σαν το βοριά που ερημώνει τον κήπο.
Γιατί όπως η αγάπη σε στεφανώνει, έτσι και θα σε σταυρώσει. Κι όπως είναι για το μεγάλωμα σου, είναι και για το κλάδεμά σου.
Κι όπως ανεβαίνει ως την κορφή σου και χαϊδεύει τα πιο τρυφερά κλαδιά σου που τρεμοσαλεύουν στον ήλιο,
Έτσι κατεβαίνει κι ως τις ρίζες σου και ταράζει την προσκόλληση τους στο χώμα.
Σα δεμάτια σταριού σε μαζεύει κοντά της. Σε αλωνίζει για να σε ξεσταχιάσει. Σε κοσκινίζει για να σε λευτερώσει από τα φλούδια σου. Σε αλέθει για να σε λευκάνει. Σε ζυμώνει ώσπου να γίνεις απαλός.
Και μετά σε παραδίνει στην ιερή φωτιά της για να γίνεις ιερό ψωμί για του Θεού το άγιο δείπνο.
Όλα αυτά θα σου κάνει η αγάπη για να μπορέσεις να γνωρίσεις τα μυστικά της καρδιάς σου και με τη γνώση αυτή να γίνεις κομμάτι της καρδιάς της ζωής.
Αλλά αν από το φόβο σου, γυρέψεις μόνο την ησυχία της αγάπης και την ευχαρίστηση της αγάπης,
Τότε, θα ήταν καλύτερα για σένα να σκεπάσεις τη γύμνια σου και να βγεις έξω από το αλώνι της αγάπης. Και να σταθείς στον χωρίς εποχές κόσμο όπου θα γελάς, αλλά όχι με ολάκερο το γέλιο σου και θα κλαις, αλλά όχι με όλα τα δάκρυά σου.
Η αγάπη δε δίνει τίποτα παρά μόνο τον εαυτό της και δεν παίρνει τίποτα παρά από τον εαυτό της.
Η αγάπη δεν κατέχει κι ούτε μπορεί να κατέχεται, γιατί η αγάπη αρκείται στην αγάπη.
Όταν αγαπάς, δε θα 'πρεπε να λες: "Ο Θεός είναι στην καρδιά μου", αλλά μάλλον "Εγώ βρίσκομαι μέσα στην καρδιά του Θεού".
Και μη πιστέψεις ότι μπορείς να κατευθύνεις την πορεία της αγάπης, γιατί η αγάπη, αν σε βρει άξιο, θα κατευθύνει εκείνη τη δική σου πορεία.
Η αγάπη δεν έχει καμιά άλλη επιθυμία εκτός από την εκπλήρωσή της. Αλλά αν αγαπάς κι είναι ανάγκη να έχεις επιθυμίες, ας είναι αυτές οι επιθυμίες σου:
Να λιώσεις και να γίνεις σαν το τρεχούμενο ρυάκι που λέει το τραγούδι του στη νύχτα.
Να γνωρίσεις τον πόνο της πολύ μεγάλης τρυφερότητας. Να πληγωθείς από την ίδια την ίδια τη γνώση σου της αγάπης.
Και να ματώσεις πρόθυμα και χαρούμενα.
Να ξυπνάς την αυγή με καρδιά έτοιμη να πετάξει και να προσφέρεις ευχαριστίες για μια ακόμα μέρα αγάπης.
Να αναπαύεσαι το μεσημέρι και να στοχάζεσαι την έκσταση της αγάπης.
Να γυρίζεις σπίτι το σούρουπο με ευγνωμοσύνη στην καρδιά
Και ύστερα να κοιμάσαι με μια προσευχή για την αγάπη που έχεις στην καρδιά σου και μ' έναν ύμνο δοξαστικό στα χείλη σου....
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33538
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Αγάπης Βια..!

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26032
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Αγάπης Βια..!

Δημοσίευση από Βικούλα »

:x :x
τι ωραίο φτυαράκι @};- >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11319
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: Αγάπης Βια..!

Δημοσίευση από JOANNA »

:x :x @};-
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Αγάπης Βια..!

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:x @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27311
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Αγάπης Βια..!

Δημοσίευση από Ellaki »

:x :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18614
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Αγάπης Βια..!

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Το άγνωστο είναι ο φόβος που δεν γνωρίσαμε ακόμα, και το γνωστό είναι ο φόβος που αισθανόμαστε κάθε μέρα...

΄Ιδιος φόβος στην ουσία...

Το βόλεμα, είναι η αδράνεια, η άρνηση ακόμα και να φοβάσαι...

Και έτσι, χωρίς να το καταλάβεις, δραστηριοποιείσαι μέσα στον φόβο, που σε κρατά σε αδράνεια.

Αυτό είναι η συμβατικότητα, και αυτό που εγώ ονομάζω, μηχανική ζωή...Τρως, κοιμάσαι, δουλεύεις, μεγαλώνεις τα παιδιά σου, τα εγγόνια σου αργότερα και περιμένεις υπομονετικά να τελειώσει η ζωή, αγνωόντας και τρέμοντας το επόμενο στάδιο...
Και μέσα σ' αυτήν την μηχανική ζωή φοβάσαι ακόμα και να αγαπήσεις, και νομίζεις ότι αγάπη είναι "να φας και καμιά σφαλιάρα, άμα λάχει"...αρκεί να μην μείνεις μόνος και έρθει ο "θάνατος" και σε πάρει και τότε πάει χάθηκες...

Θεέ μου ας ξυπνήσουμε από αυτόν τον λήθαργο!!!
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23465
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγάπης Βια..!

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24606
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: Αγάπης Βια..!

Δημοσίευση από ALEXOULA »

:x :x :x
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”