Αγάπης Βια..!

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13194
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Αγάπης Βια..!

Δημοσίευση από Emmaki »

Ένα θέμα που δεν περιγράφεται με λόγια..παρά μόνο με τις πράξεις και τις αποδείξεις πάνω στα σώματα χιλιάδων γυναικών!!

Ο λόγος που με έκανε να ξεκινήσω αυτό το topic είναι μια εμπειρία μιας κοπέλας που άκουσα προχτές και ειλικρινά με έκανε να δακρύσω...
Και ευθύς αμέσως θα σας τη διηγηθώ....

Η Ζωή, (ένα τυχαίο όνομα για ευνόητους λόγους) είχε μια σχέση ένα χρόνο με έναν μεγαλυτερό της. Μια μέρα που γυρνούσε στο σπίτι της, η μητέρα της παρατήρησε (λόγω σκοταδιού) κάποια σημάδια στο πρόσωπό της, οπού όταν κοίταξε προσεκτικά είδε αίμα στα χείλη της και μελανιές. Αμέσως τη ρώτησε τι συνέβη και η Ζωή ξέσπασε σε κλάματα...
Εξομολογήθηκε στη μητέρα της οτι της είχε ρίξει μπουνιές και οτι αυτό δεν συνέβαινε πρώτη φορά!!
Η μητέρα της το είπε φυσικά στον αδερφό της μικρής και στον πατέρα της και οι δυο τους το φρόντισαν!!!!
Η Ζωή ξαναγυρνούσε αλλά μετά απο απεγνωσμένες προσπάθειες φίλων, συζητήσεις και πολύ ξύλο κατάφερε να ξεφύγει...

Θα μου πείτε συνηθισμένο φαινόμενο........μόνο ποθ η Ζωή είναι τώρα 17 χρονών και ο φίλος της 27......!


Η ΒΙΑ χρόνια δεν κοιτά......Όταν το μυαλό αρρωσταίνει απο τη ζήλια, την ανασφάλεια και άλλες πολλές επιρροές που λαμβάνει α άνθρωπος στην πορεία της ζωής του απο την οικογένεια του, τα παιδικά του χρόνια, το σχολείο, τις φιλίες θα μάθει να φέρεται βίαια..!

Όμως η αγάπη δεν σηκώνει τέτοιου είδους "εξομολογήσεις"..Η αγάπη σε μια σχέση δεν είναι "είσαι δική μου" , αλλά "σε αγαπάω για αυτό που είσαι" ..........δεν είναι "αν σε χάσω, θα πεθάνω" αλλά "κι ας φεύγεις, εγώ σε αγαπάω για αυτά που μου χάρισες"...!!!!!

Για αυτό να σεβόμαστε πρώτα τον εαυτό μας....!

Με αγάπη... :D
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Λυπηρό γεγονός αλλά συχνό δυστυχώς :(
Υπάρχει νόμος κατά της ενδοοικογενειακής βίας ο οποίος αφορά και τα ζευγάρια που συζούν. Σεξιστικός αν θυμάμαι καλά καθώς αποκλείει τίς μορφές βίας προς τον άνδρα. Μπορώ να βρω πληροφορίες αν χρειαστεί κάποιος.
There is a difference between knowing the path and walking the path
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Καλη σου μερα Εμμανουελα ...

Απ΄ οσο γνωριζω το θεμα της βιας δεν εχει σχεση με την αγαπη ... ΚΑΜΜΙΑ ... και ας φαινεται μερικες φορες πως ναι εχει ... πχ: οπως λες με τα "είσαι δική μου" ..... "αν σε χάσω, θα πεθάνω" .... κλπ κλπ .
Το θεμα της βιας ειναι ( οπως το βλεπω ) θεμα δυναμης σε συνδιασμο με ανισορροπια ή ενδοτισμο ή συνδομο ενοχων ή ... ή .... Με τη χρηση βιας ατομα προσπαθουν να ασκησουν κυριαρχια πανω σε αλλα ατομα με 1001 δικαιολογιες και αυτο το βρισκουμε παντου γυρω μας σε 1001 εκδηλωσεις της ζωης .
Συχνα ( οχι παντα ) τα ατομα που δεχοντε βια ειναι ατομα που ακομα και υποσυνειδητα την προκαλουν ... :cry:
Σε καθε περιπτωση ειναι λυπηρες καταστασεις αλλα και επικυνδινες περα απο τα σωματικα σημαδια αφηνουν και ανεξητηλα ψυχικα ..
Ειναι πολυ δυσκολη η απεμπλοκη και καλα εκανε η "Ζωη" και μιλησε στο περιβαλλον της .
Λιγο ψυχαναλυση συχνα βοηθαει πολυ αν και στη Ελλαδα μας ειναι τοσο δυσκολη η αποδοχη του ψυχαναλυτη ... λες και ειναι Ψυχιατρος .... !!!!!!!!!!
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Λιγο ψυχαναλυση συχνα βοηθαει πολυ αν και στη Ελλαδα μας ειναι τοσο δυσκολη η αποδοχη του ψυχαναλυτη
εμ για αυτό Qisan έχουμε τόσα κρούσματα...

Σπρώχνουμε, σπρώχνουμε, ξεχνάμε τάχα δηλαδή, και μετά αρρωσταίνουμε και απορούμε κι όλας!!!

΄Ηρθε μια κυρία για ενημέρωση για ρέικι και κάθε φορά που πήγαινα να μιλήσω μου έλεγε.."ξέρω, ξέρω".

Στο τέλος μου είπε..."δεν πιστεύω το ρέικι να μου βγάλει αυτά που έχω θάψει, γιατί εγώ τώρα μια χαρά είμαι, δεν θέλω να μπω σε περιπέτειες!!!" :shock:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Vaso έγραψε:
"δεν πιστεύω το ρέικι να μου βγάλει αυτά που έχω θάψει, γιατί εγώ τώρα μια χαρά είμαι, δεν θέλω να μπω σε περιπέτειες!!!" :shock:
Γελαω ΒΑΣΩ αλλα και λυπαμαι μαζι ....

Ποιος ξερει τι περασε αυτη η γυναικα και πως το ξεπερασε .! ! ! .
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Qisan μου, το θέμα είναι ότι ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕ...απλά το έθαψε και το ξέρει...Φοβάται τον εαυτό της τόσο πολύ...Σφίχτηκε η καρδιά μου!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Τι είναι αυτό που κάνει μερικές γυναίκες να ανέχονται την βία?

Η αγάπη, σαφώς, είναι δικαιολογια.
Το ξέρουν και οι ίδιες...

΄Ελλειψη αυτοεκτίμησης? ή Μαζοχισμός?

Νίκο, μπορεις να μας πεις κάτι παραπάνω?

Βοηθάς δυναμικά αυτές τις γυναίκες? Πρέπει, ακόμα και αν δεν θέλουν να βοηθήσουν τον εαυτό τους?

Ξέρω δύο περιπτώσεις γυναικών που τρώνε ξύλο μέχρι θανάτου...Το μόνο που θέλουν μετά, είναι να κλάψουν στην αγκαλιά σου. Αν τους πεις για καταγγελία, φρικάρουν...

΄Οτι τους λες μετά τον "ξυλοδαρμό" το καταλαβαίνουν απόλυτα. Και για τον σεβασμό τους, και για την αξία της ζωής τους και όλα. Μετά ξαναγυρνάνε στα ίδια, γιατί δεν έχουν το κουράγιο να "τον χάσουν"... :shock:

Βέβαια, μετά σκέπτομαι, ότι ο καθένας μας κάνει τις επιλογές του. Και είναι η δική τους διαδρομή αυτή, που περνάει μέσα από την βία...Αλλά μετά δεν συμβιβάζομαι με αυτήν την σκέψη...

Γιατί αν ήταν έτσι απλό...τότε που είναι η δική μας βοήθεια σ' αυτούς τους ανθρώπους?

Θα τους αφήναμε όλους στην "μοιρα" που επέλεξαν...
΄Ομως είναι έτσι?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Βέβαια, μετά σκέπτομαι, ότι ο καθένας μας κάνει τις επιλογές του. Και είναι η δική τους διαδρομή αυτή, που περνάει μέσα από την βία...Αλλά μετά δεν συμβιβάζομαι με αυτήν την σκέψη...
Πιστεύω ότι σίγουρα έιναι επιλογή του καθ'ενός (μαλλον επιλογή της κοινωνίας να δημιουργεί θυματα ....κατ'επιλογή)αλλά..........όταν κανείς νοιώθει καποιον δίπλα του σταθερά,οταν καποιος έχει έναν άνθρωπο να μοιράσει την αδυναμια του να αλλάξει,τότε είναι περσσότερο δυνατο να "δει" και να αποφασίσει ,να τολμήσει ,να ξεφύγει.Φυσικά αυτό παντα σε σχεση με την δυναμη της ψυχής του.
Αν όμως βρεθεί μόνος για να παρει το μαθημά του,ουτε μαθημα θα καταλαβει πιστεύω,ούτε ποτε θα βγέι απο την λαιλαπα που ζεί.

Σε μερικούς ανθρώπους είναι δυνατόν ,ακομα κι αν έχουν θαφτεί μεσα σε πηγαδι ,να καταφερουν με τα νυχια τους να βρουν άνοιγμα και να δουν μια ηλιαχτιδα,να παρουν κουραγιο ώστε να δουν τον ηλιο,αλλά οι περισσότεροι δεν εχουν κουραγιο όχι να βρουν διέξοδο ,αλλά στο τελος θεωρουν το σκοταδι δεδομένο.Εχουν ανάγκη καποιος αλλος να σκαψει για κεινους ώστε να τους δειξει την πρωτη ηλιαχτιδα,να τους κανει να νοιωσουν ότι το σκοταδι δεν ειναι μόνιμο.Σε αυτο ακριβως το σημειο πιστευω ότι παιζει η δυναμη της ψυχής γι'αυτους,στο να δουνε το φως και να ζεσταθει η ψυχη τους και να προχωρήσει.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Δείτε πληροφορίες εδώ:
http://www.domviolence.org.cy/?lang=GR&catID=14

Ψυχολογική υποστήριξη χρειάζεται απαραίτητα και στους δύο.
Το πόσο δυναμικά φερθείς εξαρτάται από πολλά πράγματα. Κάποιες φορές το θύμα προκειμένου να διατηρήσει την αρρώστια του μπορεί να αρνηθεί, να ορκιστεί πως δεν το έχουν κακοποιήσει και πως οι καταγγελίες ενός τρίτου είναι ψέμματα :shock:
Χρειάζεται προσεκτική προσέγγιση της κατάστασης καλύτερα από πιο κοντινα πρόσωπα ή φορείς πιστεύω.
There is a difference between knowing the path and walking the path
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

σ΄ευχαριστώ Νίκο...
μπορεί να αρνηθεί, να ορκιστεί πως δεν το έχουν κακοποιήσει
Αυτό ακριβώς έλεγα κι εγώ πριν μια ώρα!! Υποψία είχα...και να που μου το επιβεβαιώνεις...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13194
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Ειλικρινά είναι τραγικό.......μια κοπέλα να κακοποιείται και να ανέχεται αυτού του είδους τη μεταχείριση...

Καταλαβαίνω οτι εκείνη τη στιγμή μπορεί να μη μπορεί να αμυνθεί λόγω αδυναμίας, λόγω, λόγω....όμως όταν αυτός ο άνθρωπος κάποια στιγμή φύγει....φύγε ρε κοπελιά!!!!!!!
Θα ψάξει να σε βρει....κάπου όμως θα βρεις κι εσύ να πας.....!!
Ξέρω οτι δεν είναι εύκολο, αλλά λίγη δύναμη χρειάζεται......λίγη για να αποκτήσεις την πολύ!!!!
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Το φαινόμενο αυτό όσο πάει και παίρνει διαστάσεις.. στο εξωτερικό που μπορώ να εκφέρω άποψη επειδή εδώ διαβάζω πιό συχνα μελέτες και εφημερίδες... στην μεγάλη βρετανία το θέμα αυτό έχει ξεφύγει απο τον έλεγχο..
αντρες δέρνουν αντρες γυναίκες και παιδιά... γυναίκες δέρνουν γυναίκες άντρες και παιδιά .. και παιδιά δέρνουν μπαμπάδες μαμάδες άλλα παιδιά και σε άλλες περιπτώσεις παππούδες και γιαγιάδες.. το θέμα του ξυλοδαρμου και της βίας δεν είναι μόνο μέσα σε ερωτικές σχέσεις.. αλλα γενικότερα..

στο πρώτο μου έτος στη σκωτία ανακάλυψα την σκληρότητα και τη βιαιότητα κάποιων ανθρώπων όταν άκουσα για έναν πατέρα ο οποίος ξύπνησε απο κλάματα του μόλις μερικών βδομάδων παιδιού του και ο οποίος το ξυλοκόπησε με γροθιές αφήνωντας το νεκρό μέσα στην κούνια του...
Η μητέρα δεν το κατάλαβε.. έφυγε νωρίς για κάποιες δουλειές και άφησε τη γιαγιά του μωρου στο σπίτι για λίγες ώρες.. ο μπαμπάς δολοφόνος όταν ξύπνησε χαιρέτησε την πεθερα της είπε να μην ξυπνήσει το παιδί και έφυγε..
λιγη ώρα αργότερα πήγε η γιαγιά να δεί γιατί το παιδί ήταν τόσο ήσυχο... και το βρήκε νεκρο.. ο ανθρωπος αυτός έφαγε 20 χρονάκια περίπου...

οι ξυλοδαρμοί εδώ που είμαι είναι καθημερινό φαινόμενο... όταν κοιτάω τα βράδια απο το παράθυρο απελπιζομαι βλέπωντας και ακούγοντας τους μεθυσμένους να περνάνε.. καθε βράδυ ειδικά παρασκευή και σάββατο και σε γιορτές τα νοσοκομεία γεμίζουν από θύματα ξυλοδαρμών μαχαιρομένους και τα αστυνομικά τμήματα απο ανθρώπους γεμάτους οργή δίχως λόγο... γιατί οι περισσότεροι από αυτούς μόλις σκεφτούν για λίγο το τί έκαναν καταλαβαίνουν ότι δεν υπήρχε κανένας σοβαρός λόγος ή μάλον κανένας απολύτος λόγος για την συμπεριφορά τους...
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33530
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Όσο και άν ακούγεται τρελό ή απάνθρωπο οι γυναίκες που έλκουν τέτοιου είδους συμπεριφορές στη ζωή τους έχουν σχετικές καρμικές οφειλές!Σίγουρα όμως δεν σχετίζεται με την Καρμική οφειλή η ανοχή τέτοιων καταστάσεων!Το να πέσει μια γυναίκα θύμα ξυλοδαρμού σημαίνει ότι ή ο "θύτης" φανέρωσε τέτοια δείγματα ,μιλώντας πάντα στα πλαίσια μιας σχέσης, και αυτή δεν είχε την καθαρότητα να τα δει.Ή άν κάτι συναίβει απότομα απο την άλλη και χωρίς σημάδια προειδοποίησης είναι ένας δύσκολος δρόμος ξεπλήρωσης κάρματος!Η ελεύθερη βούληση πάντα υπάρχει να φύγει το θύμα απο μια τέτοια κατάσταση και να το δει σαν αφορμή να ψάξει τι γίνεται γενικότερα. Είναι όμως δυστυχώς απο τις δύσκολες περιπτώσεις που είναι αδύνατον να χωρέσει το νου μιας γυναίκας που κακοποιήθηκε ότι έχει και αυτή ευθύνη για όσα της συνέβησαν!Είναι η εξάρτηση που κρατάει μια γυναίκα σε μια τέτοια κατάσταση και δυστυχώς είναι τόσο δύσκολο να κοπεί όσο και τα ναρκωτικά!Ίσως και ακόμα πιο δύσκολο γιατί τα ναρκωτικά είναι στιγματισμένα και κοινωνικά. Η γυναικεία κακοποίηση ας μου επιτραπεί να πιστεύω ότι έχει γαλουχηθεί απο την ίδια την κοινωνία. Όχι αυτή καθ'εαυτή αλλά οι ατάκες κρετίνων όπως "Ο άντρας είναι ο αφέντης του σπιτιού'',"Η γυναίκα πρέπει να σκίβει το κεφάλι και είναι η μοναδική υπεύθυνη άν χαλάσει το σπιτικό της" και άλλα τέτοια κουφά είναι απόψεις που όσο και αν σας φαίνετε περίεργο αντηχούν ακόμα!Για ελάτε μια βολτούλα εδω πάνω!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

nikos έγραψε:Λυπηρό γεγονός αλλά συχνό δυστυχώς :(
Υπάρχει νόμος κατά της ενδοοικογενειακής βίας ο οποίος αφορά και τα ζευγάρια που συζούν. Σεξιστικός αν θυμάμαι καλά καθώς αποκλείει τίς μορφές βίας προς τον άνδρα. Μπορώ να βρω πληροφορίες αν χρειαστεί κάποιος.
Ελπιζω οτι δεν εκφραζει ενα ιδιοτυπο "ρατσισμο" το οτι η επισημανση του Νικου περναει στα "ψιλα" αυτης της συζητησης.

Και αν φερετε σαν επιχειρημα τη φυσικη δυναμη του αντρα, λαβετε υποψη σας οτι η δυναμη του λογου ειναι ακομα μεγαλυτερη, με ακομα πιο ολεθρια αν και αφανη βραχυπροθεσμα αποτελεσματα...
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33530
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Φυσικά και δεν αμφισβητώ ότι και οι άντρες έχουν πέσει θύματα κακοποίησης σωματικής κιόλας!Ξερετε πόσες φορές έχω ακούσει απο φίλους να περιγράφουν την τραυματική εμπειρία της πρώτης ερωτικής τους επαφής απο γυναίκα μεγαλύτερη τους?Και φυσικά είναι αυτό που αναφέρει και ο Σκαπανέας η ψυχολογική και λεκτική βια αφοράκαι τα δύο φύλα και είναι το ίδιο τραυματική και πρισσότερο ύπουλη για να αποκωδικοποιηθεί!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”