ΓΑΜΟΣ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΛΟ

Συντονιστής: Emmaki

Ινατος

Re: ΓΑΜΟΣ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΛΟ

Δημοσίευση από Ινατος »

paolo διάβασα την απάντηση σου,διαφωνώ με πολλά που γράφεις,αλλά δεν έχει σημασία.Αντιθέτως σε ευχαριστώ που θα μπούμε σε διαδικασία διαλόγου :)
Ινατος

Re: ΓΑΜΟΣ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΛΟ

Δημοσίευση από Ινατος »

paolo έγραψε:Mπορεί οι αναρτήσεις του Ινάτιου να είναι σχετικά θυμωμένες και προκλητικές αλλα δεν συμφωνώ με την Βασω στο να μην λάβει απαντήσεις. Ενα τέτοιο θέμα τόσο δύσκολο αφού ανοίχτηκε ήταν σίγουρο οτι θα είχε πολλές αντιδράσεις.
;)

Έσβησα καταλάθος το σημείο που ήθελα να κβοτάρω περι αχταρμά
Σου απαντώ : Σαφώς υπάρχει αχταρμάς.Είναι μία δυνατή κοινωνική αλλαγή που έρχεται σε αντίθεση με επί αιώνες κατεστημένες,παγιωμένες,στερεότυπες αντιλήψεις.Η ισότητα των φύλων,η εξάλειψη ,όσο υπάρχιε,των κοινωνικών διακρίσεων κτλ έβρισκαν "τοίχο" πάνω σε θεωρίες φυσιολογικού και αποδεκτού.Γυναίκες,μαύροι,νόθα παιδιά κτλ κτλ κτλ θεωρούνταν κατώτερων δυνατοτήτων κτλ κτλ μην σταθούμε σε αυτό..

paolo έγραψε:Δεν υπάρχει καμία σύνδεση . Δηλαδη επειδή υπάρχουν παιδια με ειδικά προβλήματα ( Δεν ξέρω αν εχουν η όχι αυξηθει αλλα δεν εχει και νοήμα)και επειδη υπάρχουν διεσραμμένοι που ασελγούν κατα των παιδιών και αλλα δεινά στον πλανήτη , θα πρέπει να αποδεχθούμε αλλη μια φυσική παράβαση οπως είναι η υιοθεσία ενος παιδιού απο δυο ατομα του ιδίου φύλου?
Οι νόμοι της φύσης που ακριβώς είναι γραμμένοι; Στην πιο πάνω απάντηση μου,πάλι με "νόμους της φύσης " αντιδρούσανε.. Άρα δεν υπάρχει παράβαση,γιατί έτσι και η μονογονεϊκή οικογένεια ή η οικογένεια που λόγω διαζυγίων τα παιδιά έχουν πατριούς,μητριές και σε πολλές περιπτώσεις άνω των δύο,είναι φυσική παράβαση΄Σωστά ;
paolo έγραψε:Επειδή προσπαθούμε σαν ανθρωποι να διαχειριστούμε το διαφορετικό και το παράξενο σημαινει ότι θα το εξισώσουμε με το ομοιομορφο και το φυσικό?


Λίγο απαξιωτικό και ρατσιστικό,αλλά δεν πειράζει,έχουμε δει και χειρότερα :) Τίποτα δεν εξισώνεται.Όλα είναι διαφορετικά.Όπως και διαφορετικά είναι σε αυτό που λες "φυσικό και όμορφο".Τα δικαιώματα εξισώνονται..
Έχεις παιδί ΑΜΕΑ; Δες το ως άσχημο και παράξενο.Και κυρίως πες το σε γονείς που έχουν ΑΜΕΑ παιδιά :)
Αν και βρίσκω λίγο περιττό κάποιοι να χαρακτηρίζονται ως φυσικοί και όμορφοι και κάποιοι άλλοι ακριβώς το αντίθετο :)
Σου μιλάω με χαμόγελο όπως βλέπεις ;)
paolo έγραψε:Είναι άλλο πράγμα να θέλουμε να βοηθάμε τον άρρωστο , το ανάπηρο , τον μετανάστη , τον αστεγο η τον κακότυχο και εντελως άλλο να πιστευουμε ότι είμαστε ισοι η ιδιοι σε όλα.
Ισχύει η άνωθεν απάντηση.Ο μετανάστης τι σου φταίει τώρα;Τι γίνεται εδώ μέσα;Αυτός ακόμα και σαν ετεροφυλόφιλος γιατί είναι μη αποδεκτός;Αλλίως τα είχα ακούσει στις συγκεντρώσεις,αλλά πάμε παρακάτω..
paolo έγραψε:Ενας τυφλός εκ των πραγμάτων δεν μπορει να κάνει ότι θα εκανε ενας ανθρωπος που βλέπει επειδη του λειπει μια αισθηση. Πιθανως να ισορροπίσει την ελλειψη αυτή διευρύνοντας τις άλλες αισθησεις του και ισως και να υπερτερει στην ακοη για παραδειγμα αλλα ποτε δεν θα γινει ζωγραφος ότι και να κανει.
Ενας αυτιστικός είναι αναγκαίο να βοηθηθεί αλλα ποτε δεν θα γινει ψυχολόγος η πολιτικός .
Αναφερω αυτά τα παραδείγματα για να δειξω ότι ούτε υπάρχει ούτε θα υπάρξει ποτε ισοτητα εφ οσον δεν υπάρχει αναλογία Ούτε ενας νεος και ενας ηλικιωμένος μπορουν να εχουν τις ιδιες δεξιοτητες , εμπειριες αρα και δικαιωματα και υποχρεώσεις.
Ένας κουτσός όμως μπορεί να γίνει αθλητής .. Είναι κρίμα να περιορίζουμε τους ανθρώπους για την αναπηρία τους.Και το θέμα είναι ότι εδώ δεν έχουμε αναπηρία :)
paolo έγραψε:Επομενως εφόσον θέλουμε να είμαστε πολιτισμένοι δεν εξοστρακιζουμε και δεν περιφρονούμε την διαφορετικότητα αλλα ούτε και την εξισώνουμε με την ομοιότητα.
Το να είναι κανεις ομοφυλόφυλος λίγο μπορει να ενδιαφέρει αν το όλο γεγονος περιορίζεται στην κρεβατοκάμαρα του καθενός. Το να θέλει οποιοδήποτε να συζει με οποιον του αρεσει και να μπορει να εχει τα ιδια πολιτικά δικαιώματα όπως κληρονομικά, αγορές κλπ είναι σεβαστό αλλα το να θεωρούμε ότι μια υιοθεσία ενός παιδιού είναι το ίδιο με μια κληρονομιά ενός ακινητου είναι μεγιστη παραπλάνηση.
Να το πάω λίγο διαφορετικά επειδή είπες να περιοριστεί στην κρεβατοκάμαρα.Δλδ,οι στρ8 μπορούν πχ να εκφράζουν την σχέση τους και την αγάπη τους οπουδήποτε και παντού,με φιλάκια ή πιασίματα χεριών,αλλά οι ομοφυλόφιλοι πρέπει να το κάνουν μόνο στους τέσσερις τοίχους; :) Ξέρω ότι προλόγισες οπότε πάμε παρακάτω :)
paolo έγραψε:Πρωτα πρώτα οσοι εχουν παιδιά θα ξέρουν πόσες δυσκολίες εχει η ανατροφη τους από τους ιδιους τους γεννητορες. Το να είναι οι γονεις ξένοι είναι από μονο του ένα ζητημα δυσκολο . Το να είναι και του ιδιου φυλου είναι εντελως δυσαρμονικό ακομη κι αν ο ενας από τους δυο είναι ο φυσικος γονέας του παιδιου.

Σαφώς και όλες οι απόψεις είναι σεβαστές.Ακόμα και αυτές που σε διαχωρίζουν,σε μειώνουν ,σε καθιστούν ανεπαρκή ,λέγοντας τις από το πρίσμα "του φυσιολογικού" .Σωστά; Πχ εσύ έχεις όλα τα διακιώματα που σου έδωσε η κοινωνία,όχι η ανθρώπινη φύση.Μια κοινωνία που 100 χρόνια πριν δε θα είχε γυναίκες να ανταλλάζουν ελεύθερα απόψεις.Ήταν κατώτρες και δεν είχαν ανάγκη παιδείας γιατί είχαν πολύ συγκεκριμένο χώρο.Όπως γίνεται σε πολλές χώρες ακόμα αυτού του πλανήτη
Νομίζω πιο αρμόδιοι επάνω σε αυτό το θέμα είναι να μιλήσουν οι ειδικοί και οι ερευνητές.Επειδή έχουν μιλήσει,δε συμφωνούν με αυτήν την άποψη.Αν συμφωνούσαν θα είχε απαγορευτεί η υιοθεσία.Δεν το έχουν δύσκολο.Οι οργανώσεις για τα δικαιώματα του παιδιού,δεν συμφωνούν.Ίσα ίσα που επιτρέπεται χρόνο με τον χρόνο όλο και σε περισσοτερα μέρη(μην πω χωρες) η υιοθεσία.Γιατί άραγε;
paolo έγραψε:Καμία σχέση. Η γεννηση ενός ανθρώπου είναι ιδιότητα που δόθηκε στις γυναίκες από την φυση , όχι από την κοινωνία. Σε ολο το ζωικό βασίλειο με ελάχιστες περιπτώσεις που είναι εξαιρεση αρα διαφορετικο, το θηλυκό γενναει και μεγαλωνει τα παιδια του με την βοήθεια η όχι του αρσενικου. Πουθενα δεν εχει δυο αρσενικους σκυλους η λιονταρια η πιθήκους να μεγαλώνουν μονοι τους παιδί. Εχει όμως σεξουαλικη σχεση με το ιδιο φυλο και μαλιστα είναι και συνηθες σε κάποια είδη.
Ομοφυλοφιλία στη φύση υπάρχει.Αν είναι να δούμε τι γίνεται στη φύση,θα δούμε ότι τα περισσότερα είδη,ζώων ,πουλιών,ψαριών και πάει λέγοντας δεν έχουν οικογένειες ..
paolo έγραψε:Οντως σε κάποιες χώρες οι γυναικες θεωρουνται κατώτερα πλάσματα από τα αρσενικα εκτος από ένα σημειο που είναι πάντου απολύτως σεβαστό. Την γεννηση και την μητρότητα.
Αρκετά συγκαταβατικό σε βρίσκω..

Με λυπεί που ο κόσμος μας αμύνεται υπερ της ανάγκης διαχωρισμού.
Γκέυ, στρέιτ, άσπρος, μαύρος, κίτρινος, χοντρός, λεπτός και πάει λέγοντας..
paolo έγραψε:Μα ο διαχωρισμός είναι αναγκαίος για να υπάρχουν ορια και αξιοποιηση των δυνατοτήτων μας. Από την στιγμή που δεν είμαστε αμορφες εξαυλωμένες ψυχές αλλα οντα με προσωπικότητα , ιστορία , συναισθηματα και όλα αυτά , είμαστε μοναδικοί και διαφορετικοι. Ο καθένας με τις δεξιοτητες του και τις ελλειψεις του. Προσπαθουμε να εναρμονιστούμε και να ανεχτούμε κάποιες φορές ο ενας τον αλλον. Όχι να ισοπεδωθούμε και να εξισωθούμε μεταξυ μας . Αυτό δεν μπορει και θα επρεπε να γίνει . Θα παραηταν βαρετό.
Οι αρτιμελείς στρ8 τι ελλείψεις έχουν;
paolo έγραψε:Πιστευω οτι σε μια οικογενεια γκέυ θα υπάρχει ανισσοροπία ως προς τους κραδασμούς που θα λαμβανει ένα παιδί , αφου θα είναι αναγκαστικά μονοπλευροι. Επίσης δεν θα είναι ευκολο για το ίδιο να κινειται ανενόχλητο σε μια κοινωνια που εχει δεδομένα και θεσμούς που ερχονται σε αντιθεση με το αποδεκτό. Το αν είναι η όχι σωστό να υπάρχουν κανόνες και ορια στις κοινωνίες είναι άλλη συζητηση. Τωρα μιλαμε με τα δεδομενα που εχουμε. Ειμαι υπερ του συμφωνου συμβιωσης και ότι άλλο εχει να κανει με πρακτικά θεματα για τους γκευ αλλα κατά της απόκτησης παιδιου, χωρις αυτό να σημαινει ότι αν γνωρισω κάποιους με παιδι θα εναντιωθω . Απλως δεν θα ηθελα να νομοθετηθει η υιοθεσία και να γινει κατεστημενο . Για την ωρα δεν μπορω να το δεχθω .
Άποψη σου και σεβαστή.Αλλά δε θέλω να επαναλαμβάνομαι,οποτε οι παραπάνω απαντήσεις ήση απαντούν.Ο χρόνος θα δείξει.
Θα επαναλάβω εν συντομία τα εξής μόνο:Προς το παρόν εκεί που επιτρέπεται η υιοθεσία,δεν υπάρχουν ενστάσεις.
Καμιά άλλαγή δεν έγινε χωρίς αντίδραση.
Καμιά γενικότερα κοινωνική ομάδα δεν διεκδίκησε χωρίς ισχυρό αντίλογο και χωρίς αντιδράσεις..

Σε ευχαριστώ για τη δυνατότητα διαλόγου (επιτέλους)

Υ.γ. Μη μου πείτε οι υπόλοιποι ότι είμαι πάλι εριστικός και ανάρμοστος.Σε κάποια σημεία του φόρουμ,χαρακτηρίζομαι έμμεσα ως διαφορετικός,ασθενής,πλανεμένος,περιορισμένων δυνατοτήτων,αφύσικος κτλ κτλ Αν πιάσω και τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς θέλω ένα κείμενο ακόμα.
Μια χαρά κύριος λοιπόν :)

Σε ευχαριστώ και πάλι paolo :)
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23393
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΓΑΜΟΣ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΛΟ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Ειλικρινά κάνετε λες και μπήκε μέσα βρίζοντας.
Εντάξει, είπες και ένα "καλώς σας βρήκα" πρώτα.
Με επαναχαρακτηρίσατε με τον πιο εύκολο ,βολικό και αυθαίρετο τρόπο επειδή είπα κάτι διαφορετικό,απ'αυτό που πρεσβεύει αυτή η ομάδα.
Όχι.

Δεν με πειράζουν οι απόψεις σου, με πειράζει η συμπεριφορά σου, την οποία θεωρώ προσβλητική.
Δεν είναι δικά σας λόγια,τα έχω ξανακούσει..
Και δεν σε προβλημάτισε ποτέ αυτό;
Δεν΄εχετε μάθει να διαφωνείτε;
Εσύ;
Πραγματικά πρέπει κάποιοι από 'σας να σταματήσετε να λειτουργείτε λες και είστε σε κάποια αίρεση.
Εγώ δεν το βλέπω πουθενά αυτό.
Δε βρίσκω κάποια διαφορά στην ομαδική αντίδραση,με το αν έκανα την ίδια συζήτηση με κάποια ακραία χρστιανική,μουσουλμανική,πολιτική ομάδα..Ίδιο ύφος και μοτίβο απαντήσεων.Καμιά διαφοροποίηση.
Ούτε αυτό το βλέπω αυτό.
Kάποτε μου λέγατε "ξεβολέψου".Νομίζω ήρθε η ώρα να το πω εγώ.
Μια χαρά ξεβολεμένοι είμαστε.

Αλήθεια, μας ξέρεις;
Και, εν τέλει, σε ποιους ακριβώς απευθύνεται αυτός ο δεύτερος πληθυντικός;
Ποιοι είμαστε "εμείς";
Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο μετά από χρόνια νουθέτησης και γιατι όχι χειραγώγησης,η οποία ανα περίπτωση κόστισε και κοστίζει αρκετά,να πας κόντρα σε αυτό.
Κανείς δεν με έχει νουθετίσει και κανείς δεν με έχει χειραγωγήσει, και σε κανέναν δεν έδωσα λεφτά.

Από που τα έβγαλες όλα αυτά τα συμπεράσματα;

Αλήθεια, με ξέρεις;
Σε αυτό που σου μάθαν ότι είναι ασφαλές,γιατί δε σου ανοίγει πόρτες να δεις παραπέρα τι γίνεται.
Μια χαρά ανοιχτές είναι οι πόρτες μου.

Οι δικές σου;
Το ρέικι είναι ελευθερία και αγάπη.Τι απ'τα δύο βλέπω τώρα απαντήστε μου.
Την ελευθερία να είσαι όπως θες, και την αγάπη να είσαι όπως θες.

Εγώ σε δέχομαι όπως και νά'σαι και ό,τι και να πιστεύεις.
Εσύ με δέχεσαι;
Και μιας και είπα για ρέικι.

Μίλησα χθες με την πρόεδρου του πανελλήνιου συλλόγου Ρέικι.
Γιατί; Και γιατί μας γράφεις εδώ το τι σου είπε; Πήρες την άδειά της;

Γενικά, τι φάση;
Επ'ουδενί η ομοφυλοφιλία δεν αντιμετωπίζεται σαν ασθένεια και δε χρήζει θεραπείας. Εκτός εάν υπάρχει ιστορικό κακοποίησης,οπότε θεραπεύουμε την κακοποίηση..

Επ'ουδενί οι δάσκαλοι του ρέικι δεν ασχολούνται και δεν κάνουν διδασκαλίες για ανθρώπινες επινοήσεις και κοινωνικά στερεότυπα!Ίσα ίσα τα προσπερνάνε γιατί το ρέικι έχει να κάνει με τον ανώτερο/βαθύτερο/αγνότερο εαυτό μας!
Έτσι δεν είναι; Διαφωνεί κανένας;
Αν εσύ είσαι εντάξει και νιώθεις καλά με την επιλογή σου, τι σε νοιάζει το τι πιστεύω εγώ;

Επίσης, αναφορικά με το δεύτερο bold που γράφεις, θες να μου πεις δηλαδή ότι από στιγμής που πήρα το 3Β δεν έχω δικαίωμα να κουβεντιάζω για ό,τι θέλω στην καθημερινότητά μου;
Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει ο δάσκαλος του ρέικι να είναι αλάθητος,να τα έχει όλα λυμένα και να το παίζει Αμβρόσιος;
Που συνοδοιπορεί; Αυτό το πράγμα είναι πατρονάρισμα και προπαγάνδα ξεκάθαρη.Δεν είναι;Αποδείξτε το.
Που συμβαίνει αυτό; Ποιος είπε ότι ισχύει κάτι τέτοιο;
Γιατί εγώ προσωπικά έχω την αίσθηση ότι θα βρεις κείμενα που θα λένε ακριβώς το αντίθετο (στο περί αλάθητου).
Φέρε πρώτα εσύ επιχειρήματα σε αυτό που λες, αν θες να γίνει συζήτηση.
Οι εύκολες απαντήσεις του τύπου "δε σου απαντώ" μόνο με επαληθεύουν.Έτσι δεν είναι;
Όχι. Μπορεί επίσης να υπονοούν ένα "στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα". Ή ότι βλέπεις ότι δεν υπάρχει κανένα κοινό σημείο αναφοράς για να συζητήσεις. Ή ότι στην τελική δεν θέλεις να ασχοληθείς με κάποιον γιατί δεν σου κάνει κέφι.

Πως το λένε: κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να σου απαντήσει και να ασχοληθεί εν γένει μαζί σου.

Αν εσύ θέλεις να βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα από αυτό, be my guest.
Πραγματικά σε αυτό το φόρουμ δεν έχει κανείς αντίθετη άποψη;
Μπορεί ναι, μπορεί και όχι. Γιατί ρωτάς;
Δεν έχει τη δύναμη και το σθένος να πει διαφωνώ σε κάτι;

Εγώ (και απ'όσο ξέρω και αρκετά, αν όχι όλα, από τα άτομα εδώ μέσα) μια χαρά το έχω το σθένος να διαφωνήσω (επαναλαμβάνω την ερώτηση: με ξέρεις; ), αρκεί να δω ότι υπάρχει λόγος να το κάνω αυτό.
Καταλαβαίνω ότι ολοι έχουμε την ανάγκη να ανήκουμε κάπου.
Το "ανάγκη να ανήκουμε κάπου" μάλλον εσύ το έχεις, γιατί εσύ διαχωρίζεις όλον τον κόσμο και τον κατατάσσεις σε στρατόπεδα. Όπως κάνεις αυτήν την στιγμή, λ.χ.
Πρέπει όμως να ισοπεδωθούμε ώστε να έιμαστε ίδιοι και όμοιοι;
Εγώ δεν νιώθω καθόλου ισοπεδωμένος, ούτε βλέπω ως ισοπεδωμένα τα άτομα που γνωρίζω ίσως λίγο περισσότερο από εδώ μέσα.
Η αξιοπρέπεια που είναι;
Στο ότι σου γράφω, γιατί δεν μπορώ άλλο να ανεχτώ αυτήν σου την προσβλητική συμπεριφορά σε έναν χώρο που αγαπάω και προς άτομα τα οποία εκτιμώ.
Δε θέλω να συμφωνήσει κάποιος μαζί μου.Θέλω να δω αν διαφωνεί κάποιος ανοιχτά.Να δω ότι έχει διαφορετική άποψη και την υποστηρίζει.. Εδώ θα είμαι..
Επαναλαμβάνω: κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να σου απαντήσει.
Επαναλαμβάνω τα ερωτήματα:
Οι gay του φόρουμ θα μιλήσουν;
Εγώ προσωπικά προτιμώ να μην διαχωρίζω τους ανθρώπους με βάση το οτιδήποτε επιλέγουν να κάνουν στην ζωή τους. Προτιμώ να υποστηρίξω έναν Κόσμο που τέτοιοι διαχωρισμοί και χαρακτηρισμοί δεν υπάρχουν. Οπότε για μένα αυτή η ερώτηση απλά δεν ορίζεται.

Απ'όσο καταλαβαίνω, εσύ βλέπεις τον εαυτό σου ως gay, ενώ εγώ σε βλέπω ως άνθρωπο.
Και ίσως εκεί να έγκειται όλη η διαφορά.
Επί της ουσίας μπορούμε να συζητήσουμε;Μην αναλωνόμαστε σε παράπλευρα συμπεράσματα...
Μα επί της ουσίας συζητάμε! Σε αυτά που γράφεις εγώ απαντώ.
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Ινατος

Re: ΓΑΜΟΣ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΛΟ

Δημοσίευση από Ινατος »

Eπειδή επαναλαμβάνεσαι θα σταθώ στα βασικά με bold..
Θοδωράκος έγραψε:
Ειλικρινά κάνετε λες και μπήκε μέσα βρίζοντας.
Εντάξει, είπες και ένα "καλώς σας βρήκα" πρώτα.

Δε θα το έλεγα.Scripta manent.Kαι αν θες να κρίνεις συμπεριφορές ή ξαναδιάβασε το ιστορικό των μηνυμάτων μου ή θυμήσου αυτά που δεν είδες ή μάθε,αν και δε θα μπω στη διαδικασία αυτή..
Με επαναχαρακτηρίσατε με τον πιο εύκολο ,βολικό και αυθαίρετο τρόπο επειδή είπα κάτι διαφορετικό,απ'αυτό που πρεσβεύει αυτή η ομάδα.
Όχι.

Δεν με πειράζουν οι απόψεις σου, με πειράζει η συμπεριφορά σου, την οποία θεωρώ προσβλητική.

Προσβλητική θεωρώ και μια ομαδική επίθεση που έχει γίνει από καιρό προς εμένα..Δεν αφορά όλους σας αυτό,αλλά πάμε παρακάτω γιατί και δεν είσαι υποχρεωμένος να μάθεις και δεν υπάρχει και αντικειμενικότητα,εφόσον είναι φίλοι σου όπως λες παρακάτω..
Δεν είναι δικά σας λόγια,τα έχω ξανακούσει..
Και δεν σε προβλημάτισε ποτέ αυτό;

Γι'αυτό και το ανέφερα..Απο'δω μέσα τα έχω ξανακούσει..ή ξαναδιαβάσει για να είμαι πιο σωστός..
Δεν΄εχετε μάθει να διαφωνείτε;
Εσύ;

Αμέ.Αλλά με την πρώτη διαφωνία έγινα το κ@λοπαιδο του χωριού.Νομίζω ότι μπορώ να το αποδείξω αυτό αν θέλω.Το είδες και στη δεύτερη και τελευταία συνάντηση που ήρθα.Το είδες;Σταύρωσα ολοκληρωμένη άποψη;Με διακόπτανε;Με άφησαν να μιλήσω ως το τέλος;Ήσουν εκεί;Πως οτ έκρινες΄ολο αυτό;Με καπελώνανε;Πόσο χρόνο είχα να πω την άποψη μου πριν μου την τερματίσουνε;Κατηγορήθηκα μετά απ'όλο αυτό ότι δε μιλούσα;Και στο καπάκι κατηγορήθηκα ότι μόνο μιλούσα;Αυτά δεν τα ξέρεις γιατί είναι πριβέ και γιατί είναι φίλοι σου.Κάνε μου την χάρη σε παρακαλώ..
Πραγματικά πρέπει κάποιοι από 'σας να σταματήσετε να λειτουργείτε λες και είστε σε κάποια αίρεση.
Εγώ δεν το βλέπω πουθενά αυτό.

Ούτε αυτοί το βλέπουν.Η απόλυτη τάυτιση και το οτιδήποτε διαφορετικό έστω σαν άποψη προκαλεί αντιπάθεια.Οκ πες το όπως θες.Η αλήθεια αυτή είναι όμως..

Kάποτε μου λέγατε "ξεβολέψου".Νομίζω ήρθε η ώρα να το πω εγώ.
Μια χαρά ξεβολεμένοι είμαστε.

Σε τι ακριβώς;Στη συλλογική οπτική των πραγμάτων;Πόσο ξεβολεμένο είναι αυτό;

Αλήθεια, μας ξέρεις;
Και, εν τέλει, σε ποιους ακριβώς απευθύνεται αυτός ο δεύτερος πληθυντικός;
Ποιοι είμαστε "εμείς";

Όχι όλοι.Όσοι είδα..
Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο μετά από χρόνια νουθέτησης και γιατι όχι χειραγώγησης,η οποία ανα περίπτωση κόστισε και κοστίζει αρκετά,να πας κόντρα σε αυτό.
Κανείς δεν με έχει νουθετίσει και κανείς δεν με έχει χειραγωγήσει, και σε κανέναν δεν έδωσα λεφτά.

Από που τα έβγαλες όλα αυτά τα συμπεράσματα;

Αλήθεια, με ξέρεις;

Ισχύει για όλους;
Σε αυτό που σου μάθαν ότι είναι ασφαλές,γιατί δε σου ανοίγει πόρτες να δεις παραπέρα τι γίνεται.
Μια χαρά ανοιχτές είναι οι πόρτες μου.

Οι δικές σου;

Μια χαρά και εμένα.Δε φοβάμαι.Εσύ;
Το ρέικι είναι ελευθερία και αγάπη.Τι απ'τα δύο βλέπω τώρα απαντήστε μου.
Την ελευθερία να είσαι όπως θες, και την αγάπη να είσαι όπως θες.

Εγώ σε δέχομαι όπως και νά'σαι και ό,τι και να πιστεύεις.
Εσύ με δέχεσαι;

Απόλυτα.Πολυχρωμία.Και μάλιστα σας συμπάθησα πολύ ως ζευγάρι.Εσείς μου επιτεθήκατε και εσύ έμμεσα μου προέσαψες τόσα γιατί έφερα αντίρρηση στη Βάσω και στην ομάδα(?) ? Είδεςπ ουθενά το αντίθετο;
Και μιας και είπα για ρέικι.

Μίλησα χθες με την πρόεδρου του πανελλήνιου συλλόγου Ρέικι.
Γιατί; Και γιατί μας γράφεις εδώ το τι σου είπε; Πήρες την άδειά της;

Βεβαίως.Το συζητήσαμε για κάποια ώρα.Της είπα μάλιστα να ακούσει και την άλλη άποψη,για να έχει σφαιρική γνώμη,όσο και αν αυτή παραποιηθεί..Γι'αυτό και ήμουν τόσο επιγραμματικός.Θες να σου δώσω τηλέφωνο να ρωτήσεις και συ;Με το όνομα μου πήρα..


Επ'ουδενί η ομοφυλοφιλία δεν αντιμετωπίζεται σαν ασθένεια και δε χρήζει θεραπείας. Εκτός εάν υπάρχει ιστορικό κακοποίησης,οπότε θεραπεύουμε την κακοποίηση..

Επ'ουδενί οι δάσκαλοι του ρέικι δεν ασχολούνται και δεν κάνουν διδασκαλίες για ανθρώπινες επινοήσεις και κοινωνικά στερεότυπα!Ίσα ίσα τα προσπερνάνε γιατί το ρέικι έχει να κάνει με τον ανώτερο/βαθύτερο/αγνότερο εαυτό μας!
Έτσι δεν είναι; Διαφωνεί κανένας;
Αν εσύ είσαι εντάξει και νιώθεις καλά με την επιλογή σου, τι σε νοιάζει το τι πιστεύω εγώ;

Επίσης, αναφορικά με το δεύτερο bold που γράφεις, θες να μου πεις δηλαδή ότι από στιγμής που πήρα το 3Β δεν έχω δικαίωμα να κουβεντιάζω για ό,τι θέλω στην καθημερινότητά μου;

Άλλο συζητάω την καθημερινότητα μου και άλλο πλασσάρω επίσημα τις αρχές μου ξέροντας ότι διαμορφώνω πολλά μυαλά.Δεν ήταν άποψη.Ήταν κατήχηση η συγκεκριμένη απάντηση..
Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει ο δάσκαλος του ρέικι να είναι αλάθητος,να τα έχει όλα λυμένα και να το παίζει Αμβρόσιος;
Που συνοδοιπορεί; Αυτό το πράγμα είναι πατρονάρισμα και προπαγάνδα ξεκάθαρη.Δεν είναι;Αποδείξτε το.
Που συμβαίνει αυτό; Ποιος είπε ότι ισχύει κάτι τέτοιο;
Γιατί εγώ προσωπικά έχω την αίσθηση ότι θα βρεις κείμενα που θα λένε ακριβώς το αντίθετο (στο περί αλάθητου).
Φέρε πρώτα εσύ επιχειρήματα σε αυτό που λες, αν θες να γίνει συζήτηση.

Τι ακριβώς θες;
Οι εύκολες απαντήσεις του τύπου "δε σου απαντώ" μόνο με επαληθεύουν.Έτσι δεν είναι;
Όχι. Μπορεί επίσης να υπονοούν ένα "στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα". Ή ότι βλέπεις ότι δεν υπάρχει κανένα κοινό σημείο αναφοράς για να συζητήσεις. Ή ότι στην τελική δεν θέλεις να ασχοληθείς με κάποιον γιατί δεν σου κάνει κέφι.

Πως το λένε: κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να σου απαντήσει και να ασχοληθεί εν γένει μαζί σου.

Αν εσύ θέλεις να βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα από αυτό, be my guest.
Πραγματικά σε αυτό το φόρουμ δεν έχει κανείς αντίθετη άποψη;
Μπορεί ναι, μπορεί και όχι. Γιατί ρωτάς;
Δεν έχει τη δύναμη και το σθένος να πει διαφωνώ σε κάτι;

Εγώ (και απ'όσο ξέρω και αρκετά, αν όχι όλα, από τα άτομα εδώ μέσα) μια χαρά το έχω το σθένος να διαφωνήσω (επαναλαμβάνω την ερώτηση: με ξέρεις; ), αρκεί να δω ότι υπάρχει λόγος να το κάνω αυτό.
Καταλαβαίνω ότι ολοι έχουμε την ανάγκη να ανήκουμε κάπου.
Το "ανάγκη να ανήκουμε κάπου" μάλλον εσύ το έχεις, γιατί εσύ διαχωρίζεις όλον τον κόσμο και τον κατατάσσεις σε στρατόπεδα. Όπως κάνεις αυτήν την στιγμή, λ.χ.
Πρέπει όμως να ισοπεδωθούμε ώστε να έιμαστε ίδιοι και όμοιοι;
Εγώ δεν νιώθω καθόλου ισοπεδωμένος, ούτε βλέπω ως ισοπεδωμένα τα άτομα που γνωρίζω ίσως λίγο περισσότερο από εδώ μέσα.
Η αξιοπρέπεια που είναι;
Στο ότι σου γράφω, γιατί δεν μπορώ άλλο να ανεχτώ αυτήν σου την προσβλητική συμπεριφορά σε έναν χώρο που αγαπάω και προς άτομα τα οποία εκτιμώ.
Δε θέλω να συμφωνήσει κάποιος μαζί μου.Θέλω να δω αν διαφωνεί κάποιος ανοιχτά.Να δω ότι έχει διαφορετική άποψη και την υποστηρίζει.. Εδώ θα είμαι..
Επαναλαμβάνω: κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να σου απαντήσει.

Σε όλα αυτά τα σημεία επαναλαμβάνεσαι..
Επαναλαμβάνω τα ερωτήματα:
Οι gay του φόρουμ θα μιλήσουν;
Εγώ προσωπικά προτιμώ να μην διαχωρίζω τους ανθρώπους με βάση το οτιδήποτε επιλέγουν να κάνουν στην ζωή τους. Προτιμώ να υποστηρίξω έναν Κόσμο που τέτοιοι διαχωρισμοί και χαρακτηρισμοί δεν υπάρχουν. Οπότε για μένα αυτή η ερώτηση απλά δεν ορίζεται.

Απ'όσο καταλαβαίνω, εσύ βλέπεις τον εαυτό σου ως gay, ενώ εγώ σε βλέπω ως άνθρωπο.
Και ίσως εκεί να έγκειται όλη η διαφορά.

Ακριβώς.Όλοι άνθρωποι είμαστε.Δε βλέπω να το είπες πουθενά αυτό όταν μιλάμε για φυσικό και αφύσικο,για ανθρώπους με πλήρεις ικανότητες και μη,για ανθρώπους με πλήρεις και περιορισμένες δυνατότητες,για φυσικούς και αφύσικους,για εμφυτες καταστάσεις που εδώ πλασσάρονται απόλυτα ως επιλογή και χρήζουν θεραπείας.Τι προσπαθείς να μου αποδείξεις τώρα;Μίλησες τότε;Είπε κανείς πουθενά είμαστε΄ολοι άνθρωποι;Που;Τώρα γιατί δλδ είσαι τόσο όπεν μάηντηντ;


Επί της ουσίας μπορούμε να συζητήσουμε;Μην αναλωνόμαστε σε παράπλευρα συμπεράσματα...
Μα επί της ουσίας συζητάμε! Σε αυτά που γράφεις εγώ απαντώ.
Και εγώ σε ευχαριστώ που απάντησες.Σου είπα σε εκτιμώ.Και εφόσν δεν έχω σκοπό να συναντηθώ με κανέναν σας,μακριά και αγαπημένοι,δεν έχω σκοπό να καλολογήσω καταστάσεις.Ότι και αν πει κάποια ψυχή που με χαρακτηρίζει τόσο εύκολα.Γιατί γίνεται όλο αυτό;Γιατί όλοι μας έχουμε ένα διαφορετικό φωτεινό μονοπάτι και δύσκολο μάλιστα.Για κάποιο λόγο γίνεται όλο αυτό,χρειάζεται κάθαρση,καλό βράδυ..
Ινατος

Re: ΓΑΜΟΣ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΛΟ

Δημοσίευση από Ινατος »

Θα ήθελα να περιοριστει το προσωπικό.Υπάρχουν και τα μηνύματα να θέλετε να μου πείτε τι είμαι κτλ κτλ κτλ .. Επί της ουσίας ας συνεχιστεί ο διάλογος απ'οσους θέλουν..Ευχαριστώ ..
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23393
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΓΑΜΟΣ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΛΟ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

και δεν υπάρχει και αντικειμενικότητα,εφόσον είναι φίλοι σου όπως λες παρακάτω..
Η αντικειμενικότητά μου δεν επηρεάζεται από την φιλία.
Αμέ.Αλλά με την πρώτη διαφωνία έγινα το κ@λοπαιδο του χωριού.Νομίζω ότι μπορώ να το αποδείξω αυτό αν θέλω.Το είδες και στη δεύτερη και τελευταία συνάντηση που ήρθα.Το είδες;Σταύρωσα ολοκληρωμένη άποψη;Με διακόπτανε;Με άφησαν να μιλήσω ως το τέλος;Ήσουν εκεί;Πως οτ έκρινες΄ολο αυτό;Με καπελώνανε;Πόσο χρόνο είχα να πω την άποψη μου πριν μου την τερματίσουνε;Κατηγορήθηκα μετά απ'όλο αυτό ότι δε μιλούσα;Και στο καπάκι κατηγορήθηκα ότι μόνο μιλούσα;Αυτά δεν τα ξέρεις γιατί είναι πριβέ και γιατί είναι φίλοι σου.Κάνε μου την χάρη σε παρακαλώ..
Εγώ από την άλλη γιατί θυμάμαι να σε ρωτάμε για την άποψή σου και εσύ να επιμένεις να μην την λες, αλλά να σου πούμε εμείς πρώτα τις δικές μας; Περίεργο πως λειτουργεί η μνήμη καμιά φορά. :scratch:
Ούτε αυτοί το βλέπουν.Η απόλυτη τάυτιση και το οτιδήποτε διαφορετικό έστω σαν άποψη προκαλεί αντιπάθεια.Οκ πες το όπως θες.Η αλήθεια αυτή είναι όμως..
Μετά το "εγώ" και το "εσείς", τώρα μπαίνει και το "αυτοί" στο παιχνίδι! Τέλεια!

Δεν θα σου κάνω το χατήρι να (δια)χωριστώ σε στρατόπεδα, όσο και να το θες. Λυπάμαι.
Μια χαρά και εμένα.Δε φοβάμαι.Εσύ;
Ούτε κι εγώ.
Απόλυτα.Πολυχρωμία.Και μάλιστα σας συμπάθησα πολύ ως ζευγάρι.Εσείς μου επιτεθήκατε και εσύ έμμεσα μου προέσαψες τόσα γιατί έφερα αντίρρηση στη Βάσω και στην ομάδα(?) ? Είδεςπ ουθενά το αντίθετο;
Λοιπόν, πάμε άλλη μία φορά, μπας και το καταλάβεις κάποια στιγμή. Το ότι σου γράφω έχει να κάνει με το ότι αισθάνθηκα ως προσβολή τον τρόπο που εκφράστικες μέσα σε αυτόν τον χώρο. Δεν αναφέρθηκα ποτέ στις απόψεις σου, ίσα ίσα που σου τόνισα ότι έχεις το όποιο δικαίωμα να πιστεύεις ό,τι θες. Μα καλά, χαζό είσαι; :-??
Βεβαίως.Το συζητήσαμε για κάποια ώρα.Της είπα μάλιστα να ακούσει και την άλλη άποψη,για να έχει σφαιρική γνώμη,όσο και αν αυτή παραποιηθεί..Γι'αυτό και ήμουν τόσο επιγραμματικός.Θες να σου δώσω τηλέφωνο να ρωτήσεις και συ;Με το όνομα μου πήρα..
Όχι καλέ. Δεν με νοιάζει εμένα η άποψή της. :-??
Άλλο συζητάω την καθημερινότητα μου και άλλο πλασσάρω επίσημα τις αρχές μου ξέροντας ότι διαμορφώνω πολλά μυαλά.Δεν ήταν άποψη.Ήταν κατήχηση η συγκεκριμένη απάντηση..
Δικιά σου άποψη/αντίληψη αυτό. Εγώ δεν το είδα έτσι. :-??
Ακριβώς.Όλοι άνθρωποι είμαστε.Δε βλέπω να το είπες πουθενά αυτό όταν μιλάμε για φυσικό και αφύσικο,για ανθρώπους με πλήρεις ικανότητες και μη,για ανθρώπους με πλήρεις και περιορισμένες δυνατότητες,για φυσικούς και αφύσικους,για εμφυτες καταστάσεις που εδώ πλασσάρονται απόλυτα ως επιλογή και χρήζουν θεραπείας.Τι προσπαθείς να μου αποδείξεις τώρα;Μίλησες τότε;Είπε κανείς πουθενά είμαστε΄ολοι άνθρωποι;Που;Τώρα γιατί δλδ είσαι τόσο όπεν μάηντηντ;
Δεν θα δώσω ποτέ σε κανέναν αναφορά για το πότε θα εκφράσω την άποψή μου και πότε θα επιλέξω να μην μιλήσω. Όπως είπες κι εσύ πιο πάνω: "για κάνε μου την χάρη"...

(είδες πάντως τι κάνεις όταν κάποιος εκφράσει άποψη σε αυτά που τον ρωτάς...)



Anyway, δεν μου κάνει κέφι η κουβέντα μαζί σου. Δεν περνάω καλά στην τελική. Είπα ό,τι είχα να πω, από εκεί και πέρα ο διάλογος δεν βλέπω να οδηγεί πουθενά. Θεώρησα προσβλητικό το αρχικό σου ποστ, για αυτό και απάντησα. Ανταλλαγή απόψεων δεν έχω καμία διάθεση να κάνω μαζί σου αυτήν την στιγμή, γιατί πολύ απλά δεν μου αρέσει η παρέα και η κουβέντα μαζί σου.

Και όσον αφορά αυτόν τον χώρο, στην τελική, αν σου αρέσει μείνε, αν δεν σου αρέσει φύγε. Τόσο απλά.

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΓΑΜΟΣ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΛΟ

Δημοσίευση από Vasoula »

Ινατε, πάρε την μοναξιά σου και πήγαινε σε άλλο φόρουμ να την καλύψεις.
Μάλλον εδώ δεν χωράς, οπότε επανεξετάζω τους λόγους της διαγραφής σου, γιατί δεν λες μόνο απόψεις, αλλά με θίγεις και προσωπικά, όταν αναφέρεσαι σ΄αυτό
Εσείς μου επιτεθήκατε και εσύ έμμεσα μου προέσαψες τόσα γιατί έφερα αντίρρηση στη Βάσω και στην ομάδα(?)
Εγώ δεν θυμάμαι να μου έφερες αντιρρήσεις...Μόνο κατηγορίες...
Και αν δεν ξέρεις ελληνικά, άλλο είναι αντίρρηση και άλλο κατηγορία, αν αυτό που σου λένε δεν σε συμφέρει/αρέσει/βολεύει κλπ.

Όσο για αυτο που σου είπε η πρόεδρος του Πανελλήνιου Συλλόγου Ρέικι, συμφωνώ και επαυξάνω. Στην διδασκαλία του ρέικι δεν μιλάμε πουθενά για αυτογνωσία, ούτε για θεραπεία της παιδικής κακοποίησης, ούτε για θεραπεία τραυματικών καταστάσεων, ούτε για συναισθηματική, νοητική και πνευματική κακοποίηση των παιδιών, γενικά δεν μιλάμε για θεραπεία των σκιών...Δίνουμε τις μυήσεις και μια υποτυπώδη επεξήγηση και τέλος.
Γι' αυτό και ο κόσμος μας, παρόλο τους εκατοντάδες χιλιάδες ρέικι, δεν έχει καταφέρει να γίνει λίγο πιο ανθρώπινος. Γιατί υπάρχουν και άνθρωποι που παίρνουν ρέικι για να θεραπευτούν, αλλά όπου πάνε κουβαλάνε και τις σκιές τους και τις εξαπολύουν όπου βρουν.

Για εμένα η Θεραπεία είναι σε ολόκληρο το φάσμα του ανθρώπου και δεν χρησιμοποιούμε μόνο το ρέικι για να το καταφέρουμε. Είσαι ανίδεος και γι' αυτό σταμάτα να έχέις άποψη για τον τομέα της Θεραπείας και για το ρέικι και για εμένα προσωπικά, γιατί τίποτα από αυτά δεν γνωρίζεις βαθιά.

Και έτσι για να σου φύγει και η εντύπωση, δεν έχω καθόλου διάθεση να θεραπεύσω τους ομοφυλόφιλους, ούτε με ενδιαφέρει να θεραπευτεί κανένας, που δεν έχει καταλάβει τι είναι η δική του ασθένεια και την καθρεφτίζει στους άλλους. Γνώριμη η ΄συμπεριφορά σου και δεν με ξαφνιάζει. Παρ' όλα αυτά δεν θα δεχτώ ούτε ένα ΄κιχ ακόμα, που δεν θα έχει σχέση με την γνώμη σου για ένα θέμα, χωρίς να υποτιμάς τα μέλη εδώ μέσα.

Αν αφήνω ξεκλείδωτο το τόπικ αυτό, είναι γιατί σέβομαι τον διάλογό σου με τον Παύλο και για να συνεχίσετε αν θέλετε αυτόν τον διάλογο. Στην παραμικρή αναφορά σού όμως σε θέματα που δεν αφορούν το κύριο άρθρο, το τόπικ θα κλειδωθεί και εσύ θα διαγραφείς και πήγαινε να διαμαρτυθείς σε όποιον φορέα θέλεις.

Είσαι εντελώς ανεπιθύμητος εδώ μέσα και στο λέω για να μην υπάρχει απλά σαν υπόνοια, αλλά να έχεις και την βεβαιότητα γι' αυτό.
Οπότε θεωρώ ότί είναι θέμα μιας υποτυπώδους αξιοπρέπειας να αποχωρήσεις, χωρίς πολλά πολλά...
Όσα και να λες δεν μπορείς να διαβάλλεις ούτε εμένα ούτε κανέναν από εδώ μέσα θα πάρεις με το μέρος σου, γιατί δεν είναι η πλύση εγκεφάλου που μας ενώνει, αλλά μια βαθιά και πολύχρονη Φιλία, αν ξέρεις τι σημαίνει αυτό (που μάλλον δεν ξέρεις).
Όσο λοιπόν και να προσπαθείς να υποτιμήσεις την Συνείδηση του καθενός εδώ (τάχα ότι είναι πρόβατο), δεν νομίζω ότι θα έχεις ευκαιρίες, γι'αυτό πήγαινε αλλού να το κάνεις...

Δεν θα σου δώσω καμία ευκαιρία να απαντήσεις σ' αυτό μου το ποστ. Θα διαγραφεί οποιαδήποτε άλλη απάντηση σου δεν απευθύνεται στον Παύλο και μόνο!
Τον δάσκαλο, τον κριτή, τον σωτήρα μπορείς να τον κάνεις όπου αλλού θέλεις. Εδώ δεν τους έχουμε ανάγκη...

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΓΑΜΟΣ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΛΟ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Bασούλα μου, δεν ξέρω αν θέλει να συνεχίσει ο Ίνατος τον διάλογο με τον Παύλο, όμως εγώ θα ήθελα να κλείσω με αυτή την παράθεση, η οποία για μένα έχει εξαιρετική βαρύτητα:
Είμαι η κόρη ενός γκέι πατέρα που πέθανε από AIDS. Περιέγραψα την εμπειρία μου στο βιβλίο μου: Η Επίδραση των Ομοφυλόφιλων Γονέων. Πάνω από πενήντα ενήλικα παιδιά που μεγάλωσαν με ομοφυλόφιλους γονείς έχουν επικοινωνήσει μαζί μου για να μοιραστούν τις ανησυχίες μου για το γάμο ατόμων του ιδίου φύλου και την ανατροφή των παιδιών. Πολλοί από εμάς παλεύουμε με την δική μας σεξουαλικότητα και την αίσθηση του φύλου, λόγω των επιδράσεων στα οικιακά περιβάλλοντα που μεγαλώνουμε.
.


Λίγο πριν αρχίσουν να φωνάζουν κάποιοι για δήθεν καταστρατήγηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων (γιατί στην ουσία ενδιαφέρονται μόνο για τον εαυτούλη τους) ας σκεφτούν και ας νοιαστούν ειλικρινά για τα ίδια τα παιδιά και πώς αυτά θα μπορέσουν ποτέ να βρουν την ισορροπία τους.

Τα δικά τους δικαιώματα τα σκέφτηκε κανείς? Είναι σα να θέλει μια γυναίκα 60 χρονών να κάνει παιδί με εξωσωματική, μόνο και μόνο για να ικανοποιήσει το ανθρώπινο φυσικό δικαίωμα της μητρότητας. Όπως κάτι τέτοιο είναι εξωφρενικά εγωϊστικό, άλλο τόσο είναι να αναθρέψει κανείς παιδί, εκ προοιμίου, με διαστρεβλωμένα γονεϊκά πρότυπα.. κι ακόμα χειρότερα!

Κανείς δεν μπορεί να κριθεί για τις προσωπικές του επιλογές.. Θα κριθεί όμως για τις επιδράσεις των επιλογών του πάνω στους άλλους.. και κυρίως από τα ίδια τα παιδιά!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΓΑΜΟΣ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΛΟ

Δημοσίευση από Vasoula »

Δημητρούλα μου δεν θέλω πια να μιλήσω από΄θέση ισχύος. Και όταν λέω "ισχύος" εννοώ την γνώση ενός βαθύτερου κομματιού μου και κομματιού του κάθε ανθρώπου, που από "είδος" του φυσικού κόσμου, αποφασίζει να γίνει Ον.
Για κάποιους ανθρώπους αυτό είναι δύσκολο να το αντέξουν και το καταλαβαίνω...Χτυπιούνται για τα δικαιώματά τους, χωρίς να αναγνωρίζουν τις βλάβες που έχει υποστεί αυτό το Ον που είναι...

Οπότε όλα καλά είναι για εμένα και ο καθένας αποφασίζει στο πως θέλει να ζήσει...

Το θέμα δεν είναι να αγωνίζεσαι για να μην είσαι κυνηγημένος για τις επιλογές σου από την κοινωνία, αλλά να μην σε κυνηγάει για τις επιλογές σου ο ίδιος σου ο Εαυτός.

Οπότε και εγώ δεν θέλω να εκφράσω καμία άποψη πάνω σ' αυτό το θέμα, γιατί με διαβάζουν ίσως περισσότερο προκατειλημμένοι, παρά ανοιχτοί, όσοι δεν με γνωρίζουν καλά.

:romance-inlove:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΓΑΜΟΣ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΛΟ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Ναι, Βασούλα μου, το ξέρω.. @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
paolo
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 04 Αύγ 2010 12:22 pm

Re: ΓΑΜΟΣ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΛΟ

Δημοσίευση από paolo »

Τα δικά μου συμπεράσματα είναι τα ακόλουθα. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να έχουν όλοι τις ίδιες απόψεις και ιδέες επειδή δεν υπάρχει και αντικειμενική αλήθεια σε θέματα που εξαρτώνται απο σκέψεις και συναισθήματα. Γι αυτο και εχουμε τους νόμους που ειναι αναγκαίοι για να ρυθμίζονται οι διάφορες μεταξύ μας.
Ο νόμος σημαίνει καθήκον ,σεβασμό,δικαίωμα και υποχρέωση. Δεν έχει να κάνει με ηθικές , αισθήματα, ούτε καν με αυτο που αποκαλούμε δικαιοσύνη γιατι και αυτο ειναι μετακινούμενο.
Επιςης ο νόμος απευθύνεται στην συμπεριφορά δλδ σε στοιχεία της προσωπικότητας μας και οχι στην ουσία μας δλδ στο ειναι μας. Για παράδειγμα , μπορει να νιώθω οτι θέλω να σπάσω την μούρη αυτού που μου βγήκε με κόκκινο ενώ ήμουν πάνω στη μηχανή, μπορει να νιώθω οτι θέλω να βρίσω τον απέναντι που ακούει ντάμπαντουμπα, στη διαπασών ,αλλα αφού ο νόμος το απαγορεύει θα φερθώ κόσμια ανεξάρτητα του τι αισθάνομαι.
Εκτός όμως απο τους γραμμένους νόμους , εχουμε και τις πολιτισμικές συνήθειες κάθε τόπου που κανονίζουν ένα άλλο πλαίσιο συμπεριφορών που ναι μεν δεν ειναι υποχρεωτικές αλλα επειδή έχουν παγιωθεί ειμαςτε αναγκασμένοι να τις ανεχθούμε ,ΑΠΟΔΕΧΟΜΕΝΟΙ, την μοναδικότητα και διαφορετικότητα μας.
Παράδειγμα : Εμένα δεν μου αρέσουν οι μεγάλες συγκεντρώσεις, οτι έχει να κάνει με μυστήρια εκκλησίας ,τα τραπέζια και γενικά οτι έχει φασαρία και μπούγιο. Παλαιότερα, πιο νέος τα ήθελα μέχρι την στιγμή που βαριόμουν και έπληττα. Εχω ,ακούσει ένα σωρό παρατηρήσεις ειδικά μικρότερος όταν εξέφραζα στους φίλους και γνωστούς την απέχθεια μου σε όλα αυτά και όταν προσπαθούσα να εξηγήσω και να επιβάλλω την γνώμη μου περί ανούσιων συγκεντρώσεων , δήθεν ανθρώπων, βαρέων συζητήσεων κλπ. Πέρασαν κάποια χρόνια και κατάλαβα οτι είχα λάθος γιατι αφού αυτοί ετςι προτιμούσαν απο που κι ως που εγώ θα τους μετατρέψω. Αλλα και γιατι να πρεπει να αλλάξω εγώ. Αποδέχομαι οτι αυτο είμαι και ετςι την βρισκω, διαλέγω φίλους σαν την πάρτη μου και σέβομαι τους άλλους λέγοντας τους ένα " θα δούμε" "´´εχω δουλειά" και αλλα που δεν οξύνουν την διαφορα.

Ινατιε, εσυ,απ οτι είδα θέλεις να διαμορφώσεις τον ψυχισμό των άλλων σχετικά με την ομοφυλοφιλια χρησιμοποιώντας όμως υλικά παραδείγματα όπως τους νόμους και στατιστικες. Πιςτευω οτι αυτο συμβαίνει γιατι ουσιαστικά κι ΕΣΥ ο ίδιος νιώθεις κάποια μορφή παράβασης και αυτόματα περιθωριοποιείσαι, μόνος σου για κατι που αν δεν το είχες στο μυαλό σου, οι άλλοι ούτε καν θα ασχολούνταν εκτός κι αν τους την επεφτες.
Δεν νομιζω οτι έχεις να αποδείξεις τίποτα σε κανένα , ούτε οτι χρειάζεσαι επιβεβαίωση , ούτε και κανείς άλλος εδώ που τα λεμε. Είσαι αυτός που είσαι γιατι ετςι γουστάρεις. Όπως και όλοι οι άλλοι . Μεσα στο σπιτι μας κάνουμε οτι θελουμε, φοράμε η δεν φοράμε τίποτα...τρώμε όπως ναναι, ξαπλώσουμε όπου ναναι, κάνουμε σεξ όποτε και όπως θελουμε με τον άνθρωπο μας αλλα έξω ακολουθούμε τους κανόνες που έχουν δομηθεί ως συμπεριφορές γιατι αν δεν το κάνουμε η πλειοψηφία θα μας βάλει στο περιθώριο. Αυτο ετςι ειναι τωρα. Αν κάποτε αλλάξει βλέπουμε. Όποτε δεν προκαλούμε χωρίς λόγο. Λες γιατι να χαριεντίζονται οι στρειτ στο δρόμο κι οχι οι γκευ..... Γιατι αφού ο πιο πολύς κόσμος δεν το θεωρεί αρμονικό και εξεγείρεται , όπως και με τους γυμνούς και γενικά με τις αντιθέσεις , δεν χρειάζεται να το διατυμπάνιζε. Άλλωστε και οι στρειτ όταν μπαλαμουτιαζονται στο δρόμο, προκαλούν σχόλια. Έχει δασακια, μπαράκια, σπίτια ,σινεμά,που μπορείς να το κανείς. Ειναι ανάγκη να σε δουν όλοι ?
Αν μια γυναίκα πάει στο Ιράν και κυκλοφοράει χωρίς μπούρκα , θα την βιάσουν , θα την χτυπήσουν , μπορει να πάει και φυλακή. Στη σομαλια ακρωτηριάζουν οι ίδιες οι γυναίκες τις κόρες τους κλπ Εκει οι δυτικές θεωρούνται πορνες. Τι θα γινει λοιπόν ? θα πάνε εκει τα κορίτσια μας να αλλάξουν αυτούς εκει η θα πάνε άλλου που δεν έχει τέτοια στοιχεία ?
Εν κατακλείδι ο κάθε ένα μας ζει στον δικό του μικρόκοσμο και μετα στην κοινωνία. Προσάρμοσε τα αυτά όσο καλύτερα σε βολεύει και θα είσαι ευτυχής και ήρεμος´.
Σου ειπα οτι εγώ δεν συμφωνώ με την υιοθεσία παιδιών απο γκευ ζευγάρια. Ε και? άλλος μπορει να συμφωνεί. Αν ψηφιστεί τέτοιος νόμος κανείς δεν θα μπορει να απαγορεύσει την πραγματοποίηση του αλλα και κανείς δεν θα μπορει να απαγορεύσει στους άλλους να αισθάνονται η να σκέφτονται αρνητικά η θετικά για το όλο ζήτημα. Κάθε επιλογή έχει και τις συνέπειες και τον αντίκτυπο της.
Ελπίζω να σε βοήθησα λιγο.
Καλη συνέχεια στη ζωή σου
Παρτο αλλιώς
Θα βρείς
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΓΑΜΟΣ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΛΟ

Δημοσίευση από VasilisM »

Το θέμα σου Κώστα, δεν είναι με τις διαφορετικές απόψεις.. είναι ότι δεν συμφωνούμε με αυτά που εσύ θεωρείς αλήθεια.. το να έχει κανείς ρεικι ή να ασχολείται με τον εσωτερισμό δεν σημαίνει αυτόματα ότι εναντιώνεται με τα πάντα.. σημαίνει πως έχει βρει τα επιχειρήματα να στηρίξει κατ ουσία αυτό που είναι μέσα του σαν Αλήθεια αλλά και την Διάκριση του τι είναι λειτουργικό και τι όχι για τον Εαυτό του αρχικά.. Ο τομέας της Θεραπείας (και δεν αναφέρομαι στην κλασσική Ιατρική προφανώς, αλλά στην εσωτερική Θεραπεία) από τα λεγόμενα σου φαίνεται να είναι εντελώς ανεξερεύνητος σε εσένα.. οπότε οι απόψεις των Φίλων οι οποίες στηρίζονται εκεί από προσωπική εμπειρία του καθενός, δεν συνάδουν με τη δική σου η οποία είναι επιδερμική και πολωμένη με ένα σύνολο ανθρώπων που επιζητούν ίσα δικαιώματα με την πλειοψηφία.

Η δική μου άποψη λοιπόν και χωρίς να την έχω συζητήσει προγενέστερα με τα παιδιά του φόρουμ είναι ίδια με τη δική τους και όχι επειδή φοβάμαι να διαφωνήσω αλλά επειδή ξέρω από προσωπική εμπειρία πόση σύγχυση θα έφερνε σε ένα παιδί να έχει δύο ομόφυλους γονείς.. Η θηλυκή αρχή δομείται από τη φυσική μητέρα και η αρσενική από τον φυσικό πατέρα.. με δύο ομόφυλους γονείς θα έφερνε μια ίσως ανεπανόρθωτη διαστρέβλωση σε αυτές τις αρχετυπικές μορφές.. ίσως πάλι και όχι.. δεν το ξέρω στα σίγουρα μα η γνώμη μου είναι αυτή.. τα επιχειρήματα που θέλεις να δώσεις τα γνωρίζω και τα σέβομαι απεριόριστα.

Σχετικά με την συμπεριφορά σου απέναντι στους Φίλους μου και σε εμένα όντας μέλος αυτού του φόρουμ εδώ και πολλά χρόνια θα έλεγα ότι είναι απαράδεκτη και προσβλητική για ακόμη μια φορά. Σου προτείνω και εγώ να φύγεις από το φόρουμ και λυπάμαι που δεν μπόρεσε αυτός ο χώρος να σε εμπνεύσει να θυμηθείς τον Άνθρωπο. Δεν ταιριάζει σε όλους μάλλον..
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΓΑΜΟΣ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΛΟ

Δημοσίευση από Vasoula »

στο καλό Ινατε και να μην μας γράφεις @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΓΑΜΟΣ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΛΟ

Δημοσίευση από Vasoula »

Παύλο μου για να αντιληφθεί κάποιος την αλήθεια αυτών που λέγεις, χρειάζεται να θέλει διάλογο και όχι μονόλογο-κατηγορητήριο.
Εσύ την γλύτωσες μόνο και μόνο για να μας δειξει πόσο αμερόληπτος είναι, που ενώ διαφωνούσες μαζί του, σε άφησε απ' έξω από το "κοπάδι"...
Να είσαι και ευχαριστημένος που σου είπε ευχαριστώ

:romance-inlove:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΓΑΜΟΣ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΛΟ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

δεν μιλησα πιο νωρις γιατι δεν τα ειχα δει. Δεν εχω τιποτα αλλο να πω παρα το οτι συμφωνω σε ολα οσα ειπαν οι Φιλοι μου για την σταση σου κ την συμπεριφορα σου Κωστα απεναντι μας κ απεναντι σε αυτον τον χωρο. κ μεταξυ μας λιγα ειπανε κ αυτο ειναι απο μονο του ενδειξη αγαπης, κατανοησης κ σεβασμου..

αντε γεια.. @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”