ΓΑΜΟΣ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΛΟ

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88503
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΓΑΜΟΣ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΛΟ

Δημοσίευση από Vasoula »

Αγαπητέ Κώστα, με το ύφος σου μόνος σου παγιδεύτηκες στην αυτοαπόρριψή σου.

Όσο για την καταγγελία του φόρουμ, δεν είσαι ούτε ο πρώτος, ούτε ο μόνος που νομίζει ότι αποτελεί απειλή για ένα σύνολο ανθρώπων που βαδίζουν σε ένα μονοπάτι, που δεν είναι ίδιο με το δικό του. Μπορείς ήσυχα ήσυχα να κάνεις ότι θέλεις.

Δεν σε προσκαλέσαμε...μόνος σου ήρθες. Αφού δεν σου ταιριάζουμε, μπορείς ήσυχα να φύγεις, αντί να προσπαθείς να δικαιωθείς συνεχώς...

Εγώ μαζί σου δεν θέλω κανέναν διάλογο. Μπορείς όμως να γράφεις ότι θέλεις εδώ μέσα...Αυτό δεν σημαίνει οτι θα σου απαντήσουμε κιόλας, γιατί κανένας όρος αυτού του φόρουμ δεν το έχει σαν υποχρέωση. Φυσικά και δεν θα σε διαγράψουμε...Μπορούμε όμως να διαγράψουμε οτιδήποτε προσβάλλει την νοημοσύνη μας και το δικαίωμά μας να είμαστε όπως θέλουμε και να πιστεύουμε ότι θέλουμε, από την στιγμή που δεν σε βλάπτουμε προσωπικά ούτε θίγουμε την προσωπικότητά σου.

Δεν ξέρω αν το έχεις πάρει είδηση (μάλλον όχι νομίζω) ότι μόνος σου καταπατάς όσα ανθρώπινα δικαιώματα θεωρείς ότι εμείς καταστρατηγούμε...

Ασε μας ήσυχους λοιπόν και κοίτα να βρεις εσύ την άκρη σου με τον Εαυτό σου, προτού προσπαθήσεις να βρεις την άκρη σου με εμάς.

Και για την ιστορία να σου θυμίσω ότι υπάρχουν και τα κοσμικά δικαστήρια για να καταφύγουμε, για ανθρώπους που είναι τοξικοί προς την προσωπικότητά μας και την θίγουν χωρίς να τους έχουμε προκαλέσει. Σκέψου και αυτήν την οπτική, προτού μιλήσεις...Δεν ξέρεις ποτέ σε ποιόν εδώ μέσα θα ανάψεις λαμπάκια για τον τρόπο που υποτιμάς την επιλογή του...
Εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει να ανταλλάξω μαζί σου απόψεις...

Συμβουλευτικά θα σου έλεγα να δεις την σχέση 2ου κέντρου με 5ο αφού έχεις πάρει ρέικι και ενδιαφέρεσαι για την εσωτερική σου ισορροπία. Έτσι για να έχει και νόημα αυτό που πήρες...



@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11707
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: ΓΑΜΟΣ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΛΟ

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Ίνατε, έχεις έρθει σε ένα χώρο, που ενώ οι απόψεις όλων είναι σεβαστές, όσο διαφορετικές και να είναι, δείχνεις ιδιαίτερη ασέβεια σε οτιδήποτε δε συμφωνεί με αυτά που εσύ πιστεύεις.

Σα να πηγαίνεις επίσκεψη σε ένα σπίτι που επιτρέπεται το κάπνισμα, και εσύ, ενώ έχει τασάκια, να σβήνεις επιδεικτικά το τσιγάρο σου στο πάτωμα… Το να σέβεσαι το χώρο που μοιράζεσαι τις σκέψεις και τις απόψεις σου είναι θέμα αλληλοσεβασμού (προς τον εαυτό μας και τους άλλους). Σκέψου λίγο πως θα αισθανόσουν εσύ αν ερχόταν τέτοιος καλεσμένος σε ένα χώρο που αγαπάς και φροντίζεις.
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31554
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΓΑΜΟΣ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΛΟ

Δημοσίευση από Fotinoula »

Διάβαζοντας εχθές ένα καθαρά ειδησιογραφικό άρθρο σχετικά με την ψήφιση του Συμφώνου Συμβίωσης,
κάθισα και ένοιωσα όλα όσα έβγαιναν από μέσα μου,

δεν έχω άποψη πως θα μεγάλωνα σε μια οικογένεια ομοφύλου ζευγαριού, ξέρω σίγουρα πως είναι να μεγαλώνεις σε μια οικογένεια ετερόφυλων βαθιά νυχτωμένων
το βαθιά νυχτωμένων όμως συνειδητοποίησα ότι δεν αλλάζει ανάλογα με το με ποιόν κοιμάσαι και τι φύλλο έχει και με βαθιά μου λύπη τελικά συνειδητοποιήσα ότι με όποιον και να κοιμάσαι, αν είσαι κολλημένος και γεμάτος πεποιθήσεις σπέρνεις καταστροφή αφού και εσύ ο ίδιος είσαι καταστροφικός προς τον Εαυτό σου

γύρισα και έκλεισα τα μάτια με την σκέψη ότι παρόλο που ο κόσμος αυτός θα έχει πάντα την τάση να πολώνεται και να χάνει την Ουσία, δεν θα σταματήσω να Οραματίζομαι τον Άνθρωπο
με λύπη μου συνειδητοποίησα ότι όσοι αυτοπεριορίζονται γίνονται έπειτα το ίδιο τυραννικοί σε όσους μπορεί να εκφράζουν μια όχι διαχωριστική αλλά πιο εσωτερική και βαθύτερη οπτική και στο τέλος γίνονται και ίδιοι με αυτούς που κατηγορούν ως εχθρικούς απέναντι τους :-(

εγώ από την άλλη δεν περιμένω καμία απάντηση σε όσα μοιράστηκα και ούτε με ενδιαφέρει να αυτοδικαιωθεί κάποια άποψη μου, την οποία και φυσικά μπορώ παρόλαυτά να εκφράζω ελεύθερα! @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27299
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΓΑΜΟΣ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΛΟ

Δημοσίευση από Ellaki »

Με λυπεί που ο κόσμος μας αμύνεται υπερ της ανάγκης διαχωρισμού.
Γκέυ, στρέιτ, άσπρος, μαύρος, κίτρινος, χοντρός, λεπτός και πάει λέγοντας........... :-(
Καταννοώ ότι κάποιος οφείλει να εξετάσει τον αντίποδα του πόλου που βρίσκεται...........αλλά τέτοια εμμονή στην διαιώνηση του διαχωρισμού πραγματικά μου είναι λυπηρό.
Ας πετάξουμε και καμιά ταμπέλα για να μπορέσουμε να φερθούμε σαν άνθρωπος προς άνθρωπος και να αντιμετωπίσουμε με σεβασμό τον εαυτό μας πρώτα και μετά τους άλλους.
:-( @};- @};- @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΓΑΜΟΣ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΛΟ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Υ.γ.2 Αν ενοχλήσει τόσο πολύ αυτή μου η απάντηση και ξαφνικά βρεθώ διεγραμμένος,θα κάνω καταγγελία για το φόρουμ και την ομάδα αυτή σε οργανώσεις για τα ανθρώπινα δικαιώματα.Αν δεν υπάρχει τέτοια πρόθεση,μη λάβετε υπόψιν το υστερόγραφο αυτό,ευχαριστώ ...
Ίνατε, απ' ότι ξέρω δεν είσαι και λίγο καιρό σ' αυτό το φόρουμ, γι' αυτό μου έκανε μεγάλη εντύπωση, μη σου πω ότι έβαλα τα γέλια, όταν διάβασα αυτό που έγραψες..

Είναι κωμικοτραγικό να κατηγορείς αυτό εδώ το συγκεκριμένο φόρουμ, κι αυτούς εδώ τους συγκεκριμένους ανθρώπους για καταστρατήγηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

Το θέμα δεν είναι αν καταστρατηγούνται τα δικαιώματα των ομόφυλων Ίνατε, αλλά κατά πόσο είναι υγιές ΨΥΧΙΚΑ για ένα παιδί να μεγαλώσει με ομόφυλους γονείς. Και μην το παίρνεις προσωπικά γιατί το θέμα αυτό σε αφορά. Να είσαι αντικειμενικός στην κρίση σου, ανεξάρτητα με την σεξουαλική σου επιλογή.

Αν μεγάλωνες ΕΣΥ με ομόφυλους γονείς, ίσως η άποψή σου να είχε περισσότερη βαρύτητα. Τώρα απλά αρκέσου να εκφράζεις μια άποψη, όπως κάνουν και οι άνθρωποι που κατηγορείς, χωρίς να προβαίνεις σε απειλές.

Φιλικά.. :x
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Ινατος

Re: ΓΑΜΟΣ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΛΟ

Δημοσίευση από Ινατος »

Vasoula έγραψε:Αγαπητέ Κώστα, με το ύφος σου μόνος σου παγιδεύτηκες στην αυτοαπόρριψή σου.

κτλ κτλ κτλ

@};-
Το να κάνεις δηλώσεις είναι εύκολο.Το να απαντήσεις είναι δύσκολο όμως φαντάζομαι ;) Έθεσα μερικά καίρια ερωτήματα και το γύρισες στην απαξίωση.Αλήθεια τι άποψη έχουν οι γκέυ του φόρουμ; Ή μήπως θα έχουν τη στάση Κανέλη ,θα απέχουν δλδ;

Δε θα σου απαντήσω σε ότι μου λες,γιατί πας να μεθοδεύσεις τη συζήτηση.Ένα και ένα κάνουν δυο.Ρωτάω απαντάς και γίνεται διάλογος.Αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν μπορείς να απαντήσεις.Τα ενεργειακά άστα απ'έξω γιατί σε αυτό το μονοπάτι πληρώνεις ότι κάνεις.Υπάρχουν καθάρσεις.Και όσο και να έχεις φτιάξει τη δική σου συνείδηση που θα δικαιολογεί η ενέργεια θα βρει το δρόμο της.Μηνυμα που θα πάει εκεί που χρειάζεται ε΄'ιναι αυττό για όλους μας.Αυτή τη στιγμή δεν έχεις αγάπη.Έχεις προκατάληψη.Έχεις στεγανά και στερεότυπα και δεν ενδιαφέρεσαι καν να ερευνήσεις κάτι παραπάνω.Αντίθετα πετάς ως βαρύγδουπη είδηση ένα αμφίβολο κείμενο .

Μάχομαι για την αλήθεια;Ενοχλεί; Και εδώ μέσα διαμορφώνονται συνειδήσεις με έναν λίγο παρεκλίνοντα τρόπο όπως διαπίστωσα. Αυτή η ομοιομορφία θα έπρεπε να έχει προβληματίσει,αλλά δεν..

Θα ρωτήσω άμεσα τον πανελλήνιο σύνδεσμο ρέικι ποια επίσημη θέση έχει απέναντι στο θέμα αυτό...
konstantinos s. έγραψε:
Σα να πηγαίνεις επίσκεψη σε ένα σπίτι που επιτρέπεται το κάπνισμα, και εσύ, ενώ έχει τασάκια, να σβήνεις επιδεικτικά το τσιγάρο σου στο πάτωμα… Το να σέβεσαι το χώρο που μοιράζεσαι τις σκέψεις και τις απόψεις σου είναι θέμα αλληλοσεβασμού (προς τον εαυτό μας και τους άλλους). Σκέψου λίγο πως θα αισθανόσουν εσύ αν ερχόταν τέτοιος καλεσμένος σε ένα χώρο που αγαπάς και φροντίζεις.
Σαφώς και όλες οι απόψεις είναι σεβαστές.Ακόμα και αυτές που σε διαχωρίζουν,σε μειώνουν ,σε καθιστούν ανεπαρκή ,λέγοντας τις από το πρίσμα "του φυσιολογικού" .Σωστά; Πχ εσύ έχεις όλα τα διακιώματα που σου έδωσε η κοινωνία,όχι η ανθρώπινη φύση.Μια κοινωνία που 100 χρόνια πριν δε θα είχε γυναίκες να ανταλλάζουν ελεύθερα απόψεις.Ήταν κατώτρες και δεν είχαν ανάγκη παιδείας γιατί είχαν πολύ συγκεκριμένο χώρο.Όπως γίνεται σε πολλές χώρες ακόμα αυτού του πλανήτη..Ναι φίλε μου.Έχεις διακίωμα να έχεις την άποψη σου.Έχω δικαίωμα να σου απαντήσω.Τι θες να σου απαντήσω;Τι σου είναι ευχάριστο για να μην αναστατωθεί η εύκολα δομημένη άποψη σου;
Ellaki έγραψε:Με λυπεί που ο κόσμος μας αμύνεται υπερ της ανάγκης διαχωρισμού.
Γκέυ, στρέιτ, άσπρος, μαύρος, κίτρινος, χοντρός, λεπτός και πάει λέγοντας........... :-(
Καταννοώ ότι κάποιος οφείλει να εξετάσει τον αντίποδα του πόλου που βρίσκεται...........αλλά τέτοια εμμονή στην διαιώνηση του διαχωρισμού πραγματικά μου είναι λυπηρό.
Ας πετάξουμε και καμιά ταμπέλα για να μπορέσουμε να φερθούμε σαν άνθρωπος προς άνθρωπος και να αντιμετωπίσουμε με σεβασμό τον εαυτό μας πρώτα και μετά τους άλλους.
:-( @};- @};- @};-
Ελπίζω να μην το λες για 'μένα ή για 'μας..
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33555
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΓΑΜΟΣ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΛΟ

Δημοσίευση από Annoula »

Ίνατε, αν δε σου αρέσουν τα γραφόμενα, μη σε κρατάμε αγορι μου. Αν θες να διαμορφώσεις συνειδήσεις άνοιξε ένα δικό σου φόρουμ, και πες τα. Σε αυτό το σπίτι από σωτήρες και ανθρώπους που διαμορφώνουν συνειδήσεις σώσαμε. Ο καθένας ανταλλάσσει τις απόψεις του και αν σου αρέσει.

@};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΓΑΜΟΣ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΛΟ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

συμφωνώ με την Αννα @};-

Κώστα δεν σε απορρίπτουμε εμείς όπως προφανώς νομίζεις ,εσύ δεν έχεις αποδεχτεί εσένα και της όποες επιλογές σου οπότε μήπως να επικεντρωθείς σε αυτό ,ξέρεις είναι πολύ βολικό να βρίσκεις εχθρούς έξω από σένα
δεν βρίσκω να έχει νοήμα να να σου απαντάμε για ότιδηποτε γιατί στα αλήθεια δεν ψάνεις για διάλογο.
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23452
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΓΑΜΟΣ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΛΟ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Κώστα.

Από την πρώτη στιγμή που πάτησες το πόδι σου εδώ μέσα, είσαι εριστικός. Σαν να έχεις μία -δεν ξέρω, πως να το πω- μαζοχιστική τάση να θες να προκαλέσεις εντάσεις καυγάδες, για να αισθανθείς "ο αδικημένος". Ρωτάς για τις απόψεις των άλλων, και όταν τις γράφουν, γυρνάς και τους τις τσαλαπατάς με τον πλέον ασεβή τρόπο. Και μετά απορείς γιατί κανείς δεν σου λέει τις απόψεις του.

Για ποιον λόγο να μοιραστώ εγώ τις απόψεις μου μαζί σου, όταν διατηρείς την αίσθηση για τον εαυτό σου ότι είσαι "ο φωτεινός παντογνώστης" και οτιδήποτε αντιτίθεται στις δικές σου θεωρίες και αντιλήψεις, το τσαλακώνεις και το πετάς στον κάδο των αχρήστων; Σιγά μην κάτσω εγώ να κάνω τον οποιοδήποτε διάλογο μαζί σου, υπό αυτές τις συνθήκες. Εσύ δεν θες να μάθεις κάτι καινούργιο, ούτε να ακούσεις κάποιον άλλον να σου μοιράζεται την ζωή του. Θες απλά να δικαιώσεις αυτά που ήδη έχεις μέσα σου.

Λοιπόν, δεν πρόκειται να σου κάνω το χατήρι. Αν θες να αισθανθείς "ο αδικημένος", πήγαινε αλλού. Αν θες να προκαλέσεις καβγάδες για να αισθανθείς "ο σωτήρας" και "ο οσιομάρτυρας", πήγαινε αλλού.

Κανείς δεν σε ανάγκασε να μπεις σε αυτό το forum, κανείς δεν σε ανάγκασε να γράψεις, και κανείς δεν σε αναγκάζει να παραμένεις.
Αν ενοχλήσει τόσο πολύ αυτή μου η απάντηση και ξαφνικά βρεθώ διεγραμμένος,θα κάνω καταγγελία για το φόρουμ και την ομάδα αυτή σε οργανώσεις για τα ανθρώπινα δικαιώματα.
Παίρνοντας τον ρόλο του "σωτήρα", αυτομάτως μας λες ότι όλοι οι υπόλοιποι είμαστε ανόητοι και αβοήθητοι, χωρίς κρίση και διάκριση, λες και είμαστε τα 5χρονα που δεν καταλαβαίνουμε και εσύ ο φωτισμένος ενήλικας που θα μας "σώσει" από "τον κακό άνθρωπο". Να σου πω κάτι; Αυτό το θεωρώ μέγιστη ασέβεια προς εμένα και προς όλους.

Μπορείς να έχεις όποια άποψη θέλεις, αρκεί να μην θέλεις να μου την επιβάλεις.
Όπως κι εγώ μπορώ να έχω όποια άποψη θέλω, αρκεί να μην θέλω να σου την επιβάλω.

Μέχρι στιγμής, αυτό που βλέπω από σένα, είναι το ότι θεωρείς ότι θέλουμε να σου επιβάλουμε τις απόψεις μας, κάτι το οποίο δεν ισχύει.
Και αντίστοιχα, προσπαθείς μονίμως να μας επιβάλεις τις δικές σου απόψεις.

Κοινώς ένας παραλογισμός και μία παράνοια.
Τι σου είναι ευχάριστο για να μην αναστατωθεί η εύκολα δομημένη άποψη σου;
Μιλάς κι εσύ που αρπάζεσαι μόνος σου! Θα μπορούσε άνετα αυτή η ερώτηση να γίνει προς τα εσένα. Γιατί στην ουσία αυτό συμβαίνει. Εκφράζονται απόψεις, οι οποίες έρχονται σε σύγκρουση με αυτές που έχεις εσύ, με την δική σου "δομημένη άποψη", και εσύ "αναστατώνεσαι". Και η πλάκα είναι ότι κανείς ποτέ δεν σου τις επέβαλε!!!

Δεν έχω κανένα πρόβλημα να σε αποδεχθώ και εσένα και τις απόψεις σου και την κοσμοθεωρία σου.
Αλλά όταν αρχίζεις και γίνεσαι ασεβής, εριστικός, και υβριστικός, και μάλιστα χωρίς λόγο, τότε πολύ απλά δεν θέλω να σε κάνω παρέα.

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Ινατος

Re: ΓΑΜΟΣ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΛΟ

Δημοσίευση από Ινατος »

Σας ευχαριστώ για τις κρίσεις σας,που στανταρ έχουν επηρρεαστεί γιατί εμμέσως τα έχω ξανακούσει ή ξαναδιαβάσει. :) Λίγη κριτική στάση και σκέψη δεν κάνει κακό.Ακόμα και αν στο πλαίσιο χρόνων έχουν κοστίσει αρκετά,κατάσταση που φαντάζομαι δύσκολα δέχεται εσωτερικές συγκρούσεις..

Δε με αφορούν όμως και συγνώμη αν κρατάω τον ατομικό μου χαρακτήρα..Οι χαρακτηρισμοί δε μ'αφορούν για την ώρα και δε θα πω τους δικούς μον.Διάβασα τη "δική" σας "αλήθεια" ,ίσως κάποια στιγμή πω και τη δική μου,αλλά όχι τώρα..

Επί της ουσίας.Στα ερωτήματα που έχω θέσει και άπτονται άμεσα της αρχικής ανάρτησης υπάρχει κάποια απάντηση; Σοβαρά τώρα..

Αυτό που λέμε "απαντάω με το χέρι στην καρδιά" .Υπάρχει; Αυτό περιμένω να δω για να γίνει διάλογος. Ανοιχτός νους κανείς;
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΓΑΜΟΣ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΛΟ

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Ινατος έγραψε:Επί της ουσίας.Στα ερωτήματα που έχω θέσει και άπτονται άμεσα της αρχικής ανάρτησης υπάρχει κάποια απάντηση; Σοβαρά τώρα..

Αυτό που λέμε "απαντάω με το χέρι στην καρδιά" .Υπάρχει; Αυτό περιμένω να δω για να γίνει διάλογος. Ανοιχτός νους κανείς;
Κώστα, ο νους όλων είναι τόσο ανοιχτός ώστε ο καθένας μας να έχει διάκριση...

Διεκδικείς / απαιτείς, απαντήσεις...

Ακόμα και αν είχα, ειλικρινά, δεν υπάρχει περίπτωση Κώστα να σου έδινα. Ακριβώς για αυτήν την απαίτηση που μάλλιστα εκφράζεται και με πολλή ασέβεια. Έχεις προσβάλει Φίλους μου, έχεις προσβάλει εμένα, έχεις προσβάλει έναν χώρο που έχουμε μέσα μας Ιερό.

Από το πρώτο σου κιόλας ποστ, αυτό που εξέλαβα ήταν ένα ύφος ''καβγά''. Άπλωσες σκοινάκι και περιμένεις ποιος θα τσιμπήσει και θα μοιραστεί για να του την χώσεις μέτα. Διάλογο αυτού του τύπου λοιπόν, ούτε εγώ κάνω ούτε κανείς άλλος εδώ μέσα.

Αν σου αρέσει. Αν δεν σου αρέσει, τα σκοινάκια σου και αλλού!
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27299
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΓΑΜΟΣ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΛΟ

Δημοσίευση από Ellaki »

Και εδώ μέσα διαμορφώνονται συνειδήσεις με έναν λίγο παρεκλίνοντα τρόπο όπως διαπίστωσα. Αυτή η ομοιομορφία θα έπρεπε να έχει προβληματίσει,αλλά δεν..

Θα ρωτήσω άμεσα τον πανελλήνιο σύνδεσμο ρέικι ποια επίσημη θέση έχει απέναντι στο θέμα αυτό...
κράτα τα συμπεράσματά σου για τον εαυτό σου και σταμάτα να μας απειλείς
ΕΣΥ έρχεσαι και προκαλείς στον δικό μας χώρο
δεν σου αρέσουμε?............μα είναι απλό...........άντε να τσακωθείς κάπου αλλού @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Tomasino
Δημοσιεύσεις: 3850
Εγγραφή: 26 Φεβ 2013 9:53 am

Re: ΓΑΜΟΣ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΛΟ

Δημοσίευση από Tomasino »

τραγικο...

@};- @};- @};-
:romance-grouphug:
''Οι ευκαιρίες δεν είναι ούτε μπροστά, ούτε πίσω...Είναι μέσα σου...Εκεί που ο Θεός και ο Εαυτός σου προνοεί για εσένα, εκεί ΄να κοιτάς.''
Άβαταρ μέλους
paolo
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 04 Αύγ 2010 12:22 pm

Re: ΓΑΜΟΣ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΛΟ

Δημοσίευση από paolo »

Mπορεί οι αναρτήσεις του Ινάτιου να είναι σχετικά θυμωμένες και προκλητικές αλλα δεν συμφωνώ με την Βασω στο να μην λάβει απαντήσεις. Ενα τέτοιο θέμα τόσο δύσκολο αφού ανοίχτηκε ήταν σίγουρο οτι θα είχε πολλές αντιδράσεις.

Λοιπόν κατα την γνώμη μου πρέπει να σκεφτούμε οπως οταν γράφαμε το πάλαι ποτέ εκθέσεις στο λύκειο, δλδ να μην βγούμε εξω απο το θέμα.Το ερώτημα είναι το πως μας φαίνεται ο γάμος η το σύμφωνο συμβίωσης μεταξυ γκέυ η η υιοθεσία παιδιού απο γκευ ζευγάρια?
Επίσης υπαρχει σχέση μεταξυ αυτων των ερωτημάτων με την έννοια της διαφορετικότητας , της ανοχής ,του ρατσισμού και ολα αυτά που γεννιωνται μαζί τους?
Λέω οτι εχει γίνει ενα τεράστιο μπέρδεμα και ενας αχταρμάς που ο καθένας το χρησιμοποιεί οπως φαντασιώνεται αρκει να μπορει να βρει δικαιολογίες και απαντήσεις.
Απο που κι ως που εχει σχεση τούτο
Ερώτηση: Γιατί έχει αυξηθεί ο αριθμός παιδιών με δυσλεξία,αυτισμό,άσπεργκερ κάθε τύπου και υπάρχουν κέντρα λογοθεραπείας σε κάθε γειτονιά;

Γιατί δεν αφορά καμία κοινωνία ότι η παιδοφιλία και παιδοσεξουαλικότητα είναι κατα 85% ενδοοικογενειακό φαινόμενο; Πόσα κρούσματα σεξουαλικής κακοποίησης έχουν καταγραφεί σε χώρες που επιτρέπεται η υιοθεσία; Έχεις κάποιος στατιστικές; Να τις δούμε;
με αυτο
Ενα διαστρεβλωμένο αρσενικό ή θηλυκό πρότυπο μπορεί να επανέρθει στην αρχική του κατάσταση, μέσα από την αυτογνωσία, αλλά δεν ξέρω πως μπορεί να επανέλθει στην ισορροπία η κατάσταση αρχετύπων "θηλυκό-αρσενικό" όταν έχει εκλείψει παντελώς μία από τις δύο αρχές και έχει αντικατασταθεί με μια ίδια...
Δεν υπάρχει καμία σύνδεση . Δηλαδη επειδή υπάρχουν παιδια με ειδικά προβλήματα ( Δεν ξέρω αν εχουν η όχι αυξηθει αλλα δεν εχει και νοήμα)και επειδη υπάρχουν διεσραμμένοι που ασελγούν κατα των παιδιών και αλλα δεινά στον πλανήτη , θα πρέπει να αποδεχθούμε αλλη μια φυσική παράβαση οπως είναι η υιοθεσία ενος παιδιού απο δυο ατομα του ιδίου φύλου?
Επειδή προσπαθούμε σαν ανθρωποι να διαχειριστούμε το διαφορετικό και το παράξενο σημαινει ότι θα το εξισώσουμε με το ομοιομορφο και το φυσικό?
Είναι άλλο πράγμα να θέλουμε να βοηθάμε τον άρρωστο , το ανάπηρο , τον μετανάστη , τον αστεγο η τον κακότυχο και εντελως άλλο να πιστευουμε ότι είμαστε ισοι η ιδιοι σε όλα.
Ενας τυφλός εκ των πραγμάτων δεν μπορει να κάνει ότι θα εκανε ενας ανθρωπος που βλέπει επειδη του λειπει μια αισθηση. Πιθανως να ισορροπίσει την ελλειψη αυτή διευρύνοντας τις άλλες αισθησεις του και ισως και να υπερτερει στην ακοη για παραδειγμα αλλα ποτε δεν θα γινει ζωγραφος ότι και να κανει.
Ενας αυτιστικός είναι αναγκαίο να βοηθηθεί αλλα ποτε δεν θα γινει ψυχολόγος η πολιτικός .
Αναφερω αυτά τα παραδείγματα για να δειξω ότι ούτε υπάρχει ούτε θα υπάρξει ποτε ισοτητα εφ οσον δεν υπάρχει αναλογία Ούτε ενας νεος και ενας ηλικιωμένος μπορουν να εχουν τις ιδιες δεξιοτητες , εμπειριες αρα και δικαιωματα και υποχρεώσεις.
Επομενως εφόσον θέλουμε να είμαστε πολιτισμένοι δεν εξοστρακιζουμε και δεν περιφρονούμε την διαφορετικότητα αλλα ούτε και την εξισώνουμε με την ομοιότητα.
Το να είναι κανεις ομοφυλόφυλος λίγο μπορει να ενδιαφέρει αν το όλο γεγονος περιορίζεται στην κρεβατοκάμαρα του καθενός. Το να θέλει οποιοδήποτε να συζει με οποιον του αρεσει και να μπορει να εχει τα ιδια πολιτικά δικαιώματα όπως κληρονομικά, αγορές κλπ είναι σεβαστό αλλα το να θεωρούμε ότι μια υιοθεσία ενός παιδιού είναι το ίδιο με μια κληρονομιά ενός ακινητου είναι μεγιστη παραπλάνηση.
Πρωτα πρώτα οσοι εχουν παιδιά θα ξέρουν πόσες δυσκολίες εχει η ανατροφη τους από τους ιδιους τους γεννητορες. Το να είναι οι γονεις ξένοι είναι από μονο του ένα ζητημα δυσκολο . Το να είναι και του ιδιου φυλου είναι εντελως δυσαρμονικό ακομη κι αν ο ενας από τους δυο είναι ο φυσικος γονέας του παιδιου.
Σαφώς και όλες οι απόψεις είναι σεβαστές.Ακόμα και αυτές που σε διαχωρίζουν,σε μειώνουν ,σε καθιστούν ανεπαρκή ,λέγοντας τις από το πρίσμα "του φυσιολογικού" .Σωστά; Πχ εσύ έχεις όλα τα διακιώματα που σου έδωσε η κοινωνία,όχι η ανθρώπινη φύση.Μια κοινωνία που 100 χρόνια πριν δε θα είχε γυναίκες να ανταλλάζουν ελεύθερα απόψεις.Ήταν κατώτρες και δεν είχαν ανάγκη παιδείας γιατί είχαν πολύ συγκεκριμένο χώρο.Όπως γίνεται σε πολλές χώρες ακόμα αυτού του πλανήτη
Καμία σχέση. Η γεννηση ενός ανθρώπου είναι ιδιότητα που δόθηκε στις γυναίκες από την φυση , όχι από την κοινωνία. Σε ολο το ζωικό βασίλειο με ελάχιστες περιπτώσεις που είναι εξαιρεση αρα διαφορετικο, το θηλυκό γενναει και μεγαλωνει τα παιδια του με την βοήθεια η όχι του αρσενικου. Πουθενα δεν εχει δυο αρσενικους σκυλους η λιονταρια η πιθήκους να μεγαλώνουν μονοι τους παιδί. Εχει όμως σεξουαλικη σχεση με το ιδιο φυλο και μαλιστα είναι και συνηθες σε κάποια είδη.
Οντως σε κάποιες χώρες οι γυναικες θεωρουνται κατώτερα πλάσματα από τα αρσενικα εκτος από ένα σημειο που είναι πάντου απολύτως σεβαστό. Την γεννηση και την μητρότητα.

Με λυπεί που ο κόσμος μας αμύνεται υπερ της ανάγκης διαχωρισμού.
Γκέυ, στρέιτ, άσπρος, μαύρος, κίτρινος, χοντρός, λεπτός και πάει λέγοντας..
Μα ο διαχωρισμός είναι αναγκαίος για να υπάρχουν ορια και αξιοποιηση των δυνατοτήτων μας. Από την στιγμή που δεν είμαστε αμορφες εξαυλωμένες ψυχές αλλα οντα με προσωπικότητα , ιστορία , συναισθηματα και όλα αυτά , είμαστε μοναδικοί και διαφορετικοι. Ο καθένας με τις δεξιοτητες του και τις ελλειψεις του. Προσπαθουμε να εναρμονιστούμε και να ανεχτούμε κάποιες φορές ο ενας τον αλλον. Όχι να ισοπεδωθούμε και να εξισωθούμε μεταξυ μας . Αυτό δεν μπορει και θα επρεπε να γίνει . Θα παραηταν βαρετό.
Πιστευω οτι σε μια οικογενεια γκέυ θα υπάρχει ανισσοροπία ως προς τους κραδασμούς που θα λαμβανει ένα παιδί , αφου θα είναι αναγκαστικά μονοπλευροι. Επίσης δεν θα είναι ευκολο για το ίδιο να κινειται ανενόχλητο σε μια κοινωνια που εχει δεδομένα και θεσμούς που ερχονται σε αντιθεση με το αποδεκτό. Το αν είναι η όχι σωστό να υπάρχουν κανόνες και ορια στις κοινωνίες είναι άλλη συζητηση. Τωρα μιλαμε με τα δεδομενα που εχουμε. Ειμαι υπερ του συμφωνου συμβιωσης και ότι άλλο εχει να κανει με πρακτικά θεματα για τους γκευ αλλα κατά της απόκτησης παιδιου, χωρις αυτό να σημαινει ότι αν γνωρισω κάποιους με παιδι θα εναντιωθω . Απλως δεν θα ηθελα να νομοθετηθει η υιοθεσία και να γινει κατεστημενο . Για την ωρα δεν μπορω να το δεχθω .
Παρτο αλλιώς
Θα βρείς
Ινατος

Re: ΓΑΜΟΣ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΛΟ

Δημοσίευση από Ινατος »

Ειλικρινά κάνετε λες και μπήκε μέσα βρίζοντας.Με επαναχαρακτηρίσατε με τον πιο εύκολο ,βολικό και αυθαίρετο τρόπο επειδή είπα κάτι διαφορετικό,απ'αυτό που πρεσβεύει αυτή η ομάδα.Προσπερνώ τις αναληθείες του τύπου απ'την πρώτη στιγμή κτλ..Σας είπα.Δεν είναι δικά σας λόγια,τα έχω ξανακούσει..Οι πρώτες μου δημοσιεύσεις είναι εδώ και φαίνονται.Μια διαφωνία στο θέμα της ομοφιλίας υπήρχε,στην οποία υπήρξα υποχωρητικός και μάλιστα το έλυσα και με προσωπικό μήνυμα.Μια δεύτερη διαφωνία για μια συγγραφέα.Δεν΄εχετε μάθει να διαφωνείτε;Πραγματικά πρέπει κάποιοι από 'σας να σταματήσετε να λειτουργείτε λες και είστε σε κάποια αίρεση.Δε βρίσκω κάποια διαφορά στην ομαδική αντίδραση,με το αν έκανα την ίδια συζήτηση με κάποια ακραία χρστιανική,μουσουλμανική,πολιτική ομάδα..Ίδιο ύφος και μοτίβο απαντήσεων.Καμιά διαφοροποίηση.

Kάποτε μου λέγατε "ξεβολέψου".Νομίζω ήρθε η ώρα να το πω εγώ.Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο μετά από χρόνια νουθέτησης και γιατι όχι χειραγώγησης,η οποία ανα περίπτωση κόστισε και κοστίζει αρκετά,να πας κόντρα σε αυτό.Σε αυτό που σου μάθαν ότι είναι ασφαλές,γιατί δε σου ανοίγει πόρτες να δεις παραπέρα τι γίνεται.

Το ρέικι είναι ελευθερία και αγάπη.Τι απ'τα δύο βλέπω τώρα απαντήστε μου.

Και μιας και είπα για ρέικι.

Μίλησα χθες με την πρόεδρου του πανελλήνιου συλλόγου Ρέικι.

Επ'ουδενί η ομοφυλοφιλία δεν αντιμετωπίζεται σαν ασθένεια και δε χρήζει θεραπείας. Εκτός εάν υπάρχει ιστορικό κακοποίησης,οπότε θεραπεύουμε την κακοποίηση..

Επ'ουδενί οι δάσκαλοι του ρέικι δεν ασχολούνται και δεν κάνουν διδασκαλίες για ανθρώπινες επινοήσεις και κοινωνικά στερεότυπα!Ίσα ίσα τα προσπερνάνε γιατί το ρέικι έχει να κάνει με τον ανώτερο/βαθύτερο/αγνότερο εαυτό μας!
Έτσι δεν είναι; Διαφωνεί κανένας; Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει ο δάσκαλος του ρέικι να είναι αλάθητος,να τα έχει όλα λυμένα και να το παίζει Αμβρόσιος;
Που συνοδοιπορεί; Αυτό το πράγμα είναι πατρονάρισμα και προπαγάνδα ξεκάθαρη.Δεν είναι;Αποδείξτε το.
Οι εύκολες απαντήσεις του τύπου "δε σου απαντώ" μόνο με επαληθεύουν.Έτσι δεν είναι;

Πραγματικά σε αυτό το φόρουμ δεν έχει κανείς αντίθετη άποψη;Δεν έχει τη δύναμη και το σθένος να πει διαφωνώ σε κάτι; Καταλαβαίνω ότι ολοι έχουμε την ανάγκη να ανήκουμε κάπου.Πρέπει όμως να ισοπεδωθούμε ώστε να έιμαστε ίδιοι και όμοιοι;Η αξιοπρέπεια που είναι;

Δε θέλω να συμφωνήσει κάποιος μαζί μου.Θέλω να δω αν διαφωνεί κάποιος ανοιχτά.Να δω ότι έχει διαφορετική άποψη και την υποστηρίζει.. Εδώ θα είμαι..

Επαναλαμβάνω τα ερωτήματα:
Οι gay του φόρουμ θα μιλήσουν;
Επί της ουσίας μπορούμε να συζητήσουμε;Μην αναλωνόμαστε σε παράπλευρα συμπεράσματα...

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”