Σχέσεις: μερικές σκέψεις

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Σχέσεις: μερικές σκέψεις

Δημοσίευση από Sofoula »

Ο καθένας μας έχει τα δικά του υποκειμενικά κριτήρια για την επιλογή των ανθρώπων στο στενότερο περιβάλλον του. Αυτά πολύ συχνά είναι μεταβλητά, αλλάζουν με τις ανάγκες μας, τα "μαθήματά" μας, τα στάδια εξέλιξής μας κτλ. Μερικά από τα κριτήρια μπορεί να είναι πολύ θεμελιώδη και να παραμένουν σταθερά και μερικά μπορεί να μην είμαστε καν σίγουροι ότι μας είναι χρήσιμα (ή αν είναι και δικά μας).

Σε αυτό το κείμενο αναφέρομαι στα δικά μου κριτήρια. Την δεδομένη στιγμή.
Δεν σκοπεύω να μιλήσω αποκλειστικά για την επιλογή ανθρώπων που θα εμπλακούν μαζί μου ερωτικά, αλλά και φιλικά. Στα επαγγελματικά και οικογενειακά θέματα δυστυχώς η εφαρμογή της επιλογής είναι πολύ πιο περιορισμένη, οπότε δεν θα περιλάβω αυτές τις περιπτώσεις.

Τα κριτήρια μου είναι απλά για την επιλογή του αν θα θελήσω να έχω έναν άνθρωπο στο περιβάλλον μου και να βαθύνω την σχέση μαζί του. Προσπάθησα να τα ιεραρχήσω κάπως, αν και μου είναι αρκετά δύσκολο.

1. Να έχουμε κοινό ηθικό άξονα. Κοινές οπτικές σε βασικά, πρωτεύοντα θέματα.
Δηλαδή να μην έχει ο ένας κάτι που ο άλλος θεωρεί ανήθικο (κακό, λάθος, σοβαρά ασύμβατο, πείτε το όπως θέλετε).
Δεν θα μπορούσα, ας πούμε, να διαλέξω στο άμεσο περιβάλλον μου έναν φασίστα και πχ ένας θρησκόληπτος δεν θα με άντεχε επίσης.
Ή και σε πιο μικρά πράγματα, όπως το να είναι κάποιος πολύ επεμβατικός ή πολύ ανταγωνιστικός ή πολύ επικριτικός κτλ.

2. Να υπάρχει διάθεση για επικοινωνία. Εντός και εκτός.
Τι εννοώ εντός; Να μπορεί κάποιος να κάνει μια αυτοκριτική. Έναν εσωτερικό διάλογο. Να μπορεί τέλος πάντων να αναγνωρίσει τι παίζει με την πάρτη του. Πως πχ υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Και αν είναι πράγματι πρόβλημα. Και άλλα τέτοια.
Και να μπορεί να το επικοινωνήσει.
Να και η επικοινωνία εκτός.
(Χαρακτηριστικά όπως "ήρεμα" και "ευγενικά" είναι extra bonus).

3. Να υπάρχει διαλλακτικότητα.
Σπουδαίο πράγμα η διάθεση για επίλυση των διαφορών. Και η έλλειψη απολυτοτητας στις απόψεις. Και γενικά η αποδοχή πως το δικό μας δίκιο δεν είναι απαραίτητα το μόνο σωστό. Πως και ο άλλος έχει κάποιο δίκιο από τη μεριά του.
Μπορεί να μετατρέψει έναν καβγά σε διάλογο σε μια στιγμή. Which is nice :)

4. Να υπάρχει ελευθερία.
Φυσικά δεν εννοώ ασυδοσία. Εννοώ μια ελευθερία όπου ο άλλος μπορεί να είναι ο εαυτός του μαζί μου. Και εγώ μαζί του. Αλλά μέσα σε ένα πλαίσιο μη-βλάβης.
Δηλαδή η ελευθερία προϋποθέτει να μην "χρειαζόμαστε" ο ένας τον άλλον (για τα κενά μας), αλλά να αποδεχόμαστε το σύνολό του. Και να επιλέγουμε να είμαστε μαζί του, γιατί το θέλουμε.

5. Να υπάρχει απουσία δράματος.
Δεν εννοώ να μην υπάρχουν καθόλου εντάσεις. Εννοώ την περιττή, χωρίς νόημα δραματοποίηση μιας κατάστασης. Ή την δημιουργία καταστάσεων με σκοπό να φέρουν εντάσεις χωρίς λόγο. Ή το passive aggressive.
Τα πράγματα είναι απλά. Ο εαυτός μας περίπλοκος, αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός πως τα πράγματα είναι απλά.

6. Να υπάρχει έλλειψη επίκρισης.
Και πάλι, δεν εννοώ να μην υπάρχει κριτική. Ή διάκριση. Εννοείται νομίζω.
Αλλά, πραγματικά, αν κάποιος πιστεύει πως η επίκριση μπορεί να λειτουργήσει θετικά, ας μου γράψει ένα μήνυμα με την οπτική του, γιατί στα δικά μου δεδομένα μέχρι τώρα είναι μια παντελώς άχρηστη, βλαβερή κατάσταση. Δουλεύει μόνο με βάση την ενοχή, τον φόβο και την ντροπή κάποιου. Και ναι, ναι μπορεί να επηρεάσει τις πράξεις του. Με τον χειρότερο τρόπο και για τους χειρότερους λόγους.

7. Να υπάρχει συνέπεια.
Που σαφώς μεταφράζεται και ως υπευθυνότητα, ειλικρίνεια, αποφασιστικότητα και όλα όσα χρειάζονται για να είναι κανείς συνεπής σε αυτά που σκέφτεται, λέει, νιώθει και κάνει.

8. Να έχει κάποιες ποιότητες.
Για μένα είναι σημαντικό ο άλλος να μου εμπνέει κάτι. Να μου βγάζει έναν θαυμασμό. Να με τραβάει κάτι πάνω του, να το αγαπώ, να με ενθουσιάζει όταν το συναντώ. Μπορεί να είναι ένας ευγενικός ή γενναιόδωρος ή προστατευτικός ή τολμηρός ή insert something here άνθρωπος. Το θέμα είναι πως θα βρω να του καθρεφτίσω κάτι όμορφο :)
Note: If someone is nice to you but rude to the waiter, they are not a nice person.

9. Να έχουμε κάποια κοινά ενδιαφέροντα.
Από τα λιγότερο σημαντικά, αλλά οκ, έχει και αυτό την θέση του στην λίστα.
Είναι πάντα ωραίο να μπορείς να συζητήσεις με τον άλλο για μουσική ή για λογοτεχνία ή για σειρές και ταινίες και γενικά ότι άλλο σου αρέσει. Και ακόμα ωραιότερο να μπορείς να αποκτήσεις εμπειρίες μαζί του, κάνοντας από κοινού πράγματα που σας αρέσουν.
Αλλά ακόμα και αν αυτά δεν υπάρχουν σε μεγάλο βαθμό, όσο η σχέση βαθαίνει, αυτά αρχίζουν και προκύπτουν. Είναι εκείνη η διαδικασία που θες να είσαι κοντά στον άλλον όλο και περισσότερο.

Με αυτά έχω καλύψει το σύνολο των βασικών μου κριτηρίων που μπορώ να σκεφτώ αυτήν την στιγμή. Αν κάτι διαφοροποιηθεί, μπορεί να το γράψω παρακάτω...

(Χμμ, αναρωτιέμαι από που πήρα την συμπάθεια για λίστες... Και τις παρενθέσεις... :-D )
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11700
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: Σχέσεις: μερικές σκέψεις

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Πολύ όμορφο Σοφάκι!
:x :x :x

Σκέφτομαι πως θα ιεραρχούσα εγώ τη συγκεκριμένη λίστα...

>:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16527
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Re: Σχέσεις: μερικές σκέψεις

Δημοσίευση από margaritarenia »

:x >:d<
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33544
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Σχέσεις: μερικές σκέψεις

Δημοσίευση από Annoula »

Σοφάκι >:d< >:d< :romance-smileyheart: :romance-smileyheart:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Έφη
Δημοσιεύσεις: 8299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2010 11:57 pm

Re: Σχέσεις: μερικές σκέψεις

Δημοσίευση από Έφη »

Σοφάκι ... >:d< >:d< >:d<
Είμαι αυτό που είμαι !

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23442
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σχέσεις: μερικές σκέψεις

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Σοφάκι :x :x >:d< >:d< >:d<
Note: If someone is nice to you but rude to the waiter, they are not a nice person.
:-D


(Χμμ, αναρωτιέμαι από που πήρα την συμπάθεια για λίστες... Και τις παρενθέσεις... :-D )
Έχω κατά νου μία ομάδα ανθρώπων που θα μπορούσε να λειτουργήσει ως μία τέτοια επιρροή. :)) :)) :))
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29962
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Σχέσεις: μερικές σκέψεις

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Σοφάκι :x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Σχέσεις: μερικές σκέψεις

Δημοσίευση από Vasoula »

konstantinos s. έγραψε:Πολύ όμορφο Σοφάκι!
:x :x :x

Σκέφτομαι πως θα ιεραρχούσα εγώ τη συγκεκριμένη λίστα...

>:d< >:d< >:d<

ενδιαφέρον θα είχε να έκανε ο καθένας την δική του ιεράρχηση στο τι θεωρεί αναγκαίο για μια όμορφη σχέση


Εγώ π.χ. δεν θα μπορούσα να ζήσω με κάποιον που λέει ψέματα
Ή μάλλον εκείνος δεν θα μπορούσε να ζήσει μαζί μου 8-}


Σοφάκι έγραψες! :romance-inlove:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Σχέσεις: μερικές σκέψεις

Δημοσίευση από AMALIA »

Σοφακι.. :x :x :x
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Σχέσεις: μερικές σκέψεις

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Σοφάκι :romance-kisscheek: >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27291
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Σχέσεις: μερικές σκέψεις

Δημοσίευση από Ellaki »

πολύ μου άρεσε Σοφάκι :romance-kisscheek: :romance-kisscheek:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18595
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Σχέσεις: μερικές σκέψεις

Δημοσίευση από Μάνος »

Σοφάκι... >:d< >:d< >:d<
Τι όμορφα που το θέτεις! :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: Σχέσεις: μερικές σκέψεις

Δημοσίευση από Sofoula »

Θοδωράκος έγραψε:
(Χμμ, αναρωτιέμαι από που πήρα την συμπάθεια για λίστες... Και τις παρενθέσεις... :-D )
Έχω κατά νου μία ομάδα ανθρώπων που θα μπορούσε να λειτουργήσει ως μία τέτοια επιρροή. :)) :)) :))
Αχαχαχαχαχαχα :whistle:
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
sofia sourra
Δημοσιεύσεις: 555
Εγγραφή: 25 Μάιος 2014 7:04 pm

Re: Σχέσεις: μερικές σκέψεις

Δημοσίευση από sofia sourra »

Σοφούλα !!!! :x :x :x
>:d< >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31547
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Σχέσεις: μερικές σκέψεις

Δημοσίευση από Fotinoula »

αχ Σοφούλα μου πολύ μου άρεσε :romance-kisscheek:
λοιπόν και διαπίστωσα διαβάζοντας σε ότι με βρήκα σε πολλά μέσα και κάθισα και έκανα
και ένα τσεκάρισμα με την τωρινή σχέση μου στο πόσο καλύπτομαι
ήταν μια συγχρονική και σημαντική διαπίστωση για εμένα στο τώρα :)

σε ευχαριστώ! :romance-adore:
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”