ΚΑΠΟΤΕ ΡΩΤΗΣΑ...

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88497
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΚΑΠΟΤΕ ΡΩΤΗΣΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Κάπου διάβασα, ότι το να είσαι αρσενικό ή θηλυκό είναι θέμα σύμπτωσης, το να είσαι Άντρας ή Γυναίκα είναι θέμα επιλογής…

Κάποτε ρώτησα τι σημαίνει Άντρας?

Κάποτε ρώτησα τι σημαίνει Γυναίκα?

Και ο Δάσκαλός μου με παρότρυνε να ρίξω μια ματιά στην Ψυχή μου, εκεί όπου ο Άντρας και η Γυναίκα αγαπιούνται και ενώνονται με έναν μοναδικό Έρωτα, με αισθήματα βαθιά και απροσπέλαστα από τον εγωισμό και την αναίδεια…

Εκεί όπου το να γίνονται ο Άντρας και η Γυναίκα Ένα, δεν έχει να κάνει με την σεξουαλική τους επαφή, αλλά με την Ερωτική τους επαφή…
Εκεί όπου ο Άντρας και η Γυναίκα γκρεμίζουν τα πρότυπα των γονιών τους και γίνονται Άνθρωποι, εκεί που μπορούν να Ζουν χωρίς υποχρεώσεις, στερεότυπες προσδοκίες και μαζικές επιδιώξεις ανθρώπινης ευτέλειας…

Με παρότρυνε να κοιτάξω εκεί βαθιά… Εκεί που ο Άντρας και η Γυναίκα ξεχνάνε τον κόσμο και τις συναναστροφές και δημιουργούν έναν Κόσμο που δεν κάνει τον Θεό να ντρέπεται που είναι μέσα στην Ανθρώπινη Ύπαρξη, παρεξηγημένος, ρομαντικός και μόνος!

Ένας έρωτας μπορεί να εκφραστεί με πολλούς τρόπους στην φυσική μας Ζωή… σπάνια να μην πληγωθεί κανείς από τους πολλούς τρόπους και τις επιλογές που ανοίγονται μπροστά του…
Η Ψυχή όμως έχει μόνο έναν τρόπο και μόνο μία επιλογή να εκφράσει ένα βαθύ αίσθημα αυταπάρνησης όχι του Εαυτού μας, αλλά του «εγώ» μας.
Αυτός που φοβάται να αγαπήσει, ο ίδιος φοβάται και να αγαπηθεί… Σπάνια και τα δύο στην περιοχή της Αλήθειας. Και η Ψυχή δεν ξέρει να λέει ψέματα, ψέματα λέει μόνο ο εγωισμός μας!

Και λέει ο Ποιητής

<<<Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στις πολλές κινήσεις κι ομιλίες.
Μην την εξευτελίζεις πηγαίνοντάς την,
γυρίζοντας συχνά κ' εκθέτοντάς την
στων σχέσεων και των συναναστροφών
την καθημερινήν ανοησία
ως που να γίνει σα μια ξένη φορτική>>>
Συνημμένα
bffddsfb.jpg
bffddsfb.jpg (20.45 KiB) Προβλήθηκε 12963 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΚΑΠΟΤΕ ΡΩΤΗΣΑ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vasoula έγραψε: Και ο Δάσκαλός μου με παρότρυνε να ρίξω μια ματιά στην Ψυχή μου, εκεί όπου ο Άντρας και η Γυναίκα αγαπιούνται και ενώνονται με έναν μοναδικό Έρωτα, με αισθήματα βαθιά και απροσπέλαστα από τον εγωισμό και την αναίδεια…

Εκεί όπου το να γίνονται ο Άντρας και η Γυναίκα Ένα, δεν έχει να κάνει με την σεξουαλική τους επαφή, αλλά με την Ερωτική τους επαφή…
Εκεί όπου ο Άντρας και η Γυναίκα γκρεμίζουν τα πρότυπα των γονιών τους και γίνονται Άνθρωποι, εκεί που μπορούν να Ζουν χωρίς υποχρεώσεις, στερεότυπες προσδοκίες και μαζικές επιδιώξεις ανθρώπινης ευτέλειας…

Με παρότρυνε να κοιτάξω εκεί βαθιά… Εκεί που ο Άντρας και η Γυναίκα ξεχνάνε τον κόσμο και τις συναναστροφές και δημιουργούν έναν Κόσμο που δεν κάνει τον Θεό να ντρέπεται που είναι μέσα στην Ανθρώπινη Ύπαρξη, παρεξηγημένος, ρομαντικός και μόνος!

Ένας έρωτας μπορεί να εκφραστεί με πολλούς τρόπους στην φυσική μας Ζωή… σπάνια να μην πληγωθεί κανείς από τους πολλούς τρόπους και τις επιλογές που ανοίγονται μπροστά του…
Η Ψυχή όμως έχει μόνο έναν τρόπο και μόνο μία επιλογή να εκφράσει ένα βαθύ αίσθημα αυταπάρνησης όχι του Εαυτού μας, αλλά του «εγώ» μας.
Αυτός που φοβάται να αγαπήσει, ο ίδιος φοβάται και να αγαπηθεί… Σπάνια και τα δύο στην περιοχή της Αλήθειας. Και η Ψυχή δεν ξέρει να λέει ψέματα, ψέματα λέει μόνο ο εγωισμός μας!
:x :x :x @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΚΑΠΟΤΕ ΡΩΤΗΣΑ...

Δημοσίευση από AMALIA »

Ένας έρωτας μπορεί να εκφραστεί με πολλούς τρόπους στην φυσική μας Ζωή… σπάνια να μην πληγωθεί κανείς από τους πολλούς τρόπους και τις επιλογές που ανοίγονται μπροστά του…
Η Ψυχή όμως έχει μόνο έναν τρόπο και μόνο μία επιλογή να εκφράσει ένα βαθύ αίσθημα αυταπάρνησης όχι του Εαυτού μας, αλλά του «εγώ» μας.
Αυτός που φοβάται να αγαπήσει, ο ίδιος φοβάται και να αγαπηθεί… Σπάνια και τα δύο στην περιοχή της Αλήθειας. Και η Ψυχή δεν ξέρει να λέει ψέματα, ψέματα λέει μόνο ο εγωισμός μας!

:x :x :x @};-
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33544
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΚΑΠΟΤΕ ΡΩΤΗΣΑ...

Δημοσίευση από Annoula »

:cry: :x :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
sofia sourra
Δημοσιεύσεις: 555
Εγγραφή: 25 Μάιος 2014 7:04 pm

Re: ΚΑΠΟΤΕ ΡΩΤΗΣΑ...

Δημοσίευση από sofia sourra »

:cry: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
@};- @};-
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24581
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΚΑΠΟΤΕ ΡΩΤΗΣΑ...

Δημοσίευση από ALEXOULA »

:cry: :x :x @};- @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33517
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΚΑΠΟΤΕ ΡΩΤΗΣΑ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

@};- :romance-heartbeating:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΚΑΠΟΤΕ ΡΩΤΗΣΑ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Εκεί όπου το να γίνονται ο Άντρας και η Γυναίκα Ένα, δεν έχει να κάνει με την σεξουαλική τους επαφή, αλλά με την Ερωτική τους επαφή…
Εκεί όπου ο Άντρας και η Γυναίκα γκρεμίζουν τα πρότυπα των γονιών τους και γίνονται Άνθρωποι, εκεί που μπορούν να Ζουν χωρίς υποχρεώσεις, στερεότυπες προσδοκίες και μαζικές επιδιώξεις ανθρώπινης ευτέλειας…

Με παρότρυνε να κοιτάξω εκεί βαθιά… Εκεί που ο Άντρας και η Γυναίκα ξεχνάνε τον κόσμο και τις συναναστροφές και δημιουργούν έναν Κόσμο που δεν κάνει τον Θεό να ντρέπεται που είναι μέσα στην Ανθρώπινη Ύπαρξη, παρεξηγημένος, ρομαντικός και μόνος!

Ένας έρωτας μπορεί να εκφραστεί με πολλούς τρόπους στην φυσική μας Ζωή… σπάνια να μην πληγωθεί κανείς από τους πολλούς τρόπους και τις επιλογές που ανοίγονται μπροστά του…
Η Ψυχή όμως έχει μόνο έναν τρόπο και μόνο μία επιλογή να εκφράσει ένα βαθύ αίσθημα αυταπάρνησης όχι του Εαυτού μας, αλλά του «εγώ» μας.
Αυτός που φοβάται να αγαπήσει, ο ίδιος φοβάται και να αγαπηθεί… Σπάνια και τα δύο στην περιοχή της Αλήθειας. Και η Ψυχή δεν ξέρει να λέει ψέματα, ψέματα λέει μόνο ο εγωισμός μας!
:x @};- >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4573
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: ΚΑΠΟΤΕ ΡΩΤΗΣΑ...

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

:x :x @};- @};- :x :x
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29961
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΚΑΠΟΤΕ ΡΩΤΗΣΑ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:romance-heartbeating: @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26017
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΚΑΠΟΤΕ ΡΩΤΗΣΑ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- :x :x :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΚΑΠΟΤΕ ΡΩΤΗΣΑ...

Δημοσίευση από Giotoula »

@};- @};- :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: ΚΑΠΟΤΕ ΡΩΤΗΣΑ...

Δημοσίευση από nondas »

@};- @};- :x :x :x
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17538
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΚΑΠΟΤΕ ΡΩΤΗΣΑ...

Δημοσίευση από Λιζούλα »

:x :x :x @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11700
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: ΚΑΠΟΤΕ ΡΩΤΗΣΑ...

Δημοσίευση από konstantinos s. »

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”