ΚΑΠΟΙΑ ΛΟΓΙΑ...

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΚΑΠΟΙΑ ΛΟΓΙΑ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Η Αγάπη δεν έχει ούτε παραχωρήσεις, ούτε απαιτήσεις, ούτε θυσίες...
Εχει μόνο εγκατάλειψη των προτύπων και των ρόλων και γι' αυτό χρειάζεται να μιλάμε για αυθεντικότητα όταν θέλουμε να βαδίζουμε στην Ζωή σαν Άνθρωποι
@};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: ΚΑΠΟΙΑ ΛΟΓΙΑ...

Δημοσίευση από JOANNA »

Δεν είμαστε πιόνια… Είμαστε Άνθρωποι, που γεννηθήκαμε από την Αγάπη και την Σοφία και μόνο αυτήν την Αλήθεια μπορώ να αναγνωρίσω, ακόμα και αν σε χάσω, γιατί εσύ πιστεύεις ότι η αλήθεια είναι να γίνεσαι διαρκώς θύμα ή θύτης του παιχνιδιού και να προσπαθείς διακαώς να δικαιώνεις τον ρόλο σου…

Εσένα που ήρθες στην Ζωή μου ξαφνικά, σου δίνω την Ελευθερία σου να μπορείς να φύγεις και από την Ζωή μου ξαφνικά, επειδή επιλέγεις να παίζεις το παιχνίδι ελέγχου χωρίς τελειωμό και κρίση και γι’ αυτό σε αθωώνω μέσα μου… Όπως αθωώνω και κάθε άνθρωπο που επιλέγει να παίζει χωρίς να υπολογίζει τους Νόμους.
Δεν θέλω να είμαι τιμωρός κανενός, ούτε κριτής, ούτε σωτήρας… αυτό που επιλέγω είναι να Είμαι ο Εαυτός μου και όμορφα να τραβήξω την ανηφόρα της Επιστροφής μου…>>>
@};- :romance-heartbeating:

Αυτό που έγραψα δεν αφορά μόνο συντροφικές σχέσεις, αλλά ακόμα και την σχέση γονιού-παιδιού...Και για εμένα, αυτό τουλάχιστον είναι βιωμένο από την Τζοαννούλα...Κανείς δεν αγαπάει αν δεν "γνωρίσει" τον άλλον...Ούτε την μάνα του, ούτε τον σύντροφό του, ούτε καν το παιδί του...

Γι' αυτό να είστε προσεχτικοί...
Η Αγάπη δεν έχει ούτε παραχωρήσεις, ούτε απαιτήσεις, ούτε θυσίες...
Εχει μόνο εγκατάλειψη των προτύπων και των ρόλων και γι' αυτό χρειάζεται να μιλάμε για αυθεντικότητα όταν θέλουμε να βαδίζουμε στην Ζωή σαν Άνθρωποι

Τα παιχνίδια ελέγχου αυτό ακριβώς κάνουν...Σε κάνουν να βαδίζεις στην ζωή σαν ανάπηρος...
Βασουλα μου Αγαπημενη καραβιωμενο :romance-heartbeating:
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΚΑΠΟΙΑ ΛΟΓΙΑ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Γι' αυτό να είστε προσεχτικοί...
Η Αγάπη δεν έχει ούτε παραχωρήσεις, ούτε απαιτήσεις, ούτε θυσίες...
Εχει μόνο εγκατάλειψη των προτύπων και των ρόλων και γι' αυτό χρειάζεται να μιλάμε για αυθεντικότητα όταν θέλουμε να βαδίζουμε στην Ζωή σαν Άνθρωποι

Τα παιχνίδια ελέγχου αυτό ακριβώς κάνουν...Σε κάνουν να βαδίζεις στην ζωή σαν ανάπηρος...
Βασούλα μου γλυκιά
>:d< >:d< >:d<
:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΚΑΠΟΙΑ ΛΟΓΙΑ...

Δημοσίευση από Stefanos »

@};- @};- @};-
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΚΑΠΟΙΑ ΛΟΓΙΑ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Η Αγάπη δεν έχει ούτε παραχωρήσεις, ούτε απαιτήσεις, ούτε θυσίες...
Εχει μόνο εγκατάλειψη των προτύπων και των ρόλων και γι' αυτό χρειάζεται να μιλάμε για αυθεντικότητα όταν θέλουμε να βαδίζουμε στην Ζωή σαν Άνθρωποι

Τα παιχνίδια ελέγχου αυτό ακριβώς κάνουν...Σε κάνουν να βαδίζεις στην ζωή σαν ανάπηρος...
@};- >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΚΑΠΟΙΑ ΛΟΓΙΑ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Σου ομολογώ τον Θεό μέσα μου και αυτό συνεπάγεται ότι σου δίνω πίσω την Δύναμή σου, γιατί χρειάζεται να μάθουμε ότι το παιχνίδι δεν είναι όπως το μάθαμε… χάνω-κερδίζεις, κερδίζω-χάνεις, αλλά χρειάζεται να κερδίζουμε και οι δύο την Αιωνιότητά μας και μέσα από τον έλεγχο αυτό δεν γίνεται… Δεν γίνεται να Ζήσουμε σαν Άνθρωποι με δυνατούς και αδύναμους κρίκους, αλλάζοντας διαρκώς τις ισορροπίες μας και το Κέντρο μας…

Δεν είμαστε πιόνια… Είμαστε Άνθρωποι, που γεννηθήκαμε από την Αγάπη και την Σοφία και μόνο αυτήν την Αλήθεια μπορώ να αναγνωρίσω, ακόμα και αν σε χάσω, γιατί εσύ πιστεύεις ότι η αλήθεια είναι να γίνεσαι διαρκώς θύμα ή θύτης του παιχνιδιού και να προσπαθείς διακαώς να δικαιώνεις τον ρόλο σου…

Εσένα που ήρθες στην Ζωή μου ξαφνικά, σου δίνω την Ελευθερία σου να μπορείς να φύγεις και από την Ζωή μου ξαφνικά, επειδή επιλέγεις να παίζεις το παιχνίδι ελέγχου χωρίς τελειωμό και κρίση και γι’ αυτό σε αθωώνω μέσα μου… Όπως αθωώνω και κάθε άνθρωπο που επιλέγει να παίζει χωρίς να υπολογίζει τους Νόμους.
Δεν θέλω να είμαι τιμωρός κανενός, ούτε κριτής, ούτε σωτήρας… αυτό που επιλέγω είναι να Είμαι ο Εαυτός μου και όμορφα να τραβήξω την ανηφόρα της Επιστροφής μου…>>>
:x @};- >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΚΑΠΟΙΑ ΛΟΓΙΑ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vasoula έγραψε:Ακόμα και η συγχώρεση είναι νοητική πράξη χωρίς ουσία, ενόσω ο συναισθηματικός μας κόσμος είναι γεμάτος αδυναμίες, πάθη και μνησικακία, που δεν υπολογίζουμε όταν τα φτύνουμε σαν αλήθειες στους άλλους, ίσως χαμογελώντας και με εκείνη την αίσθηση αδικίας που σε κάνει να νομίζεις ότι πρέπει να βρεις το δίκιο σου, χωρίς να υπολογίζεις ότι δεν το ξέρεις καν μέσα σου, το πόσο έχεις αδικήσει τον αληθινό σου Εαυτό…
Σου ομολογώ τον Θεό μέσα μου και αυτό συνεπάγεται ότι σου δίνω πίσω την Δύναμή σου, γιατί χρειάζεται να μάθουμε ότι το παιχνίδι δεν είναι όπως το μάθαμε… χάνω-κερδίζεις, κερδίζω-χάνεις, αλλά χρειάζεται να κερδίζουμε και οι δύο την Αιωνιότητά μας και μέσα από τον έλεγχο αυτό δεν γίνεται… Δεν γίνεται να Ζήσουμε σαν Άνθρωποι με δυνατούς και αδύναμους κρίκους, αλλάζοντας διαρκώς τις ισορροπίες μας και το Κέντρο μας…
Δεν είμαστε πιόνια… Είμαστε Άνθρωποι, που γεννηθήκαμε από την Αγάπη και την Σοφία και μόνο αυτήν την Αλήθεια μπορώ να αναγνωρίσω, ακόμα και αν σε χάσω, γιατί εσύ πιστεύεις ότι η αλήθεια είναι να γίνεσαι διαρκώς θύμα ή θύτης του παιχνιδιού και να προσπαθείς διακαώς να δικαιώνεις τον ρόλο σου…
:x @};- @};- @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΚΑΠΟΙΑ ΛΟΓΙΑ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:<<<Σ’ εσένα που ήρθες ξαφνικά στην Ζωή μου, είτε σαν παιδί μου, είτε σαν σύντροφός μου, είτε σαν καλός μου φίλος, κολλητός που λένε, έχω να πω τούτο:

Σε τούτη την Ζωή, αυτό που μας έμαθαν καλά είναι τα παιχνίδια ελέγχου… Δεν ξέρω, αλήθεια, ποιος φταίει γι’ αυτό… ίσως να μην πρέπει και να με νοιάζει, γιατί αν το αναζητήσω θα φτάσω στους γονείς μου, στους παππούδες μου, στους προγόνους μου και τούτο δεν θα με οδηγήσει σε ξεκαθάρισμα λογαριασμών μέσα μου, γιατί όλοι θα δηλώνουν «τόσα ήξερα, τόσα έκανα» και αυτό εμένα, το ξέρω καλά, δεν θα μου φτάσει να χωρέσω την συγχώρεση στην χαμένη μου αθωότητα… Ακόμα και η συγχώρεση είναι νοητική πράξη χωρίς ουσία, ενόσω ο συναισθηματικός μας κόσμος είναι γεμάτος αδυναμίες, πάθη και μνησικακία, που δεν υπολογίζουμε όταν τα φτύνουμε σαν αλήθειες στους άλλους, ίσως χαμογελώντας και με εκείνη την αίσθηση αδικίας που σε κάνει να νομίζεις ότι πρέπει να βρεις το δίκιο σου, χωρίς να υπολογίζεις ότι δεν το ξέρεις καν μέσα σου, το πόσο έχεις αδικήσει τον αληθινό σου Εαυτό…

Σε εσένα που ήρθες ξαφνικά στην Ζωή μου, ομολογώ τον Θεό μέσα μου… Και τούτο είναι μια Υπόσχεση ότι έχω παραιτηθεί από τα παιχνίδια ελέγχου που μεταβάλλουν κάθε πνευματικό στοιχείο του Ανθρώπου, σε ασυδοσία και απανθρωπιά, ακόμα και στον πιο καλοπροαίρετο…

Δύναμη-αδυναμία… Όλα υπέρ της έκβασης ενός παιχνιδιού που έχει δυσβάσταχτους όρους για την Ζωή μας… Γιατί απλά, έτσι τα μάθαμε…
Δεν ξέρω αν σου αρκεί αυτό το «έτσι τα μάθαμε» πια… Εμένα δεν μου έφτασε, γιατί μπήκε μέσα μου μια Αιωνιότητα και μια Πίστη βαθιά, που με έκανε να είμαι βέβαιη για το τι δεν θέλω πια για εμένα και για εσένα… Και αυτή η βεβαιότητα, το ξέρω ότι μπορεί να μας χωρίσει, μα ξέρω επίσης ότι κάθε παραχώρηση και συμμετοχή σ’ αυτό το φρικτό παιχνίδι, μας έχει ήδη χωρισμένους, οπότε τι να φοβηθώ πια?

Σου ομολογώ τον Θεό μέσα μου και αυτό συνεπάγεται ότι σου δίνω πίσω την Δύναμή σου, γιατί χρειάζεται να μάθουμε ότι το παιχνίδι δεν είναι όπως το μάθαμε… χάνω-κερδίζεις, κερδίζω-χάνεις, αλλά χρειάζεται να κερδίζουμε και οι δύο την Αιωνιότητά μας και μέσα από τον έλεγχο αυτό δεν γίνεται… Δεν γίνεται να Ζήσουμε σαν Άνθρωποι με δυνατούς και αδύναμους κρίκους, αλλάζοντας διαρκώς τις ισορροπίες μας και το Κέντρο μας…

Δεν είμαστε πιόνια… Είμαστε Άνθρωποι, που γεννηθήκαμε από την Αγάπη και την Σοφία και μόνο αυτήν την Αλήθεια μπορώ να αναγνωρίσω, ακόμα και αν σε χάσω, γιατί εσύ πιστεύεις ότι η αλήθεια είναι να γίνεσαι διαρκώς θύμα ή θύτης του παιχνιδιού και να προσπαθείς διακαώς να δικαιώνεις τον ρόλο σου…

Εσένα που ήρθες στην Ζωή μου ξαφνικά, σου δίνω την Ελευθερία σου να μπορείς να φύγεις και από την Ζωή μου ξαφνικά, επειδή επιλέγεις να παίζεις το παιχνίδι ελέγχου χωρίς τελειωμό και κρίση και γι’ αυτό σε αθωώνω μέσα μου… Όπως αθωώνω και κάθε άνθρωπο που επιλέγει να παίζει χωρίς να υπολογίζει τους Νόμους.
Δεν θέλω να είμαι τιμωρός κανενός, ούτε κριτής, ούτε σωτήρας… αυτό που επιλέγω είναι να Είμαι ο Εαυτός μου και όμορφα να τραβήξω την ανηφόρα της Επιστροφής μου…>>>
Μια ωραία υπενθύμηση!!!
:romance-inlove: :romance-inlove: :romance-inlove:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΚΑΠΟΙΑ ΛΟΓΙΑ...

Δημοσίευση από Ellaki »

Πολύ ωραίο :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Giorgos Agelis
Δημοσιεύσεις: 4061
Εγγραφή: 08 Απρ 2011 2:44 am
Τοποθεσία: KATERINH PIERIA

Re: ΚΑΠΟΙΑ ΛΟΓΙΑ...

Δημοσίευση από Giorgos Agelis »

:romance-heartbeating: @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΚΑΠΟΙΑ ΛΟΓΙΑ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”