ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΝΩΣΗ VS SEX

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18602
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΝΩΣΗ VS SEX

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Οι περιοχές του Πνεύματος δεν εξηγούνται Μανούλη μου...Όπως δεν εξηγείται και η Αγάπη χωρίς όρους, ο βαθύς Έρωτας που ενώνει και δεν διαχωρίζει, το τέλος των προσδοκιών...Σ' αυτές τις περιοχές συνδέεσαι με τον άλλον σε όλα τα επίπεδα και δεν υπάρχουν συγκρούσεις, ούτε εσωτερικές, ούτε εξωτερικές...
Πόσο ουτοπικό μου φαίνεται αυτό...(!) Όπως και να έχει σε ευαριστώ Βασούλα μου για την επεξήγηση.
Σκάλωμα έχω φάει με το άρθρο αυτό!!!
Το διαβάζω ξανά και ξανά...

>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24591
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΝΩΣΗ VS SEX

Δημοσίευση από ALEXOULA »

:x :x @};- @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΝΩΣΗ VS SEX

Δημοσίευση από Vasoula »

Πόσο ουτοπικό μου φαίνεται αυτό...(!)
αχ Μανούλη μου! :*

ενώ το να γράφεις στα ****** σου τους γονείς σου και την αποδοχή τους δεν σου φαίνεται ουτοπικό ε? Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
paolo
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 04 Αύγ 2010 12:22 pm

Re: ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΝΩΣΗ VS SEX

Δημοσίευση από paolo »

Βάσω, η συγγραφέας, ειναι μια πολυ αμφιλεγόμενη προσωπικότητα η οποία έχοντας μια διαταραγμένη οικογενειακή ζωή με μια αόρατη άρρωστη μητέρα και ενα αυταρχικό πατέρα , διέφυγε σε ενα ονειρικό ´´τέλειό´´ κόσμο στον οποίο δημιούργησε ενα υποτιθέμενο πνευματικό δρώμενο και με το οποίο δικαιολόγησε την εκόυσια απομόνωση της απο την καθημερινότητα , καθώς και την δυσκολία της να συνυπάρξει με το σύνολο εκείνα τα χρόνια.
Δίνει οδηγείες τρόπου σκέψεως και αφήνει μια υποψία υποτίμησης στους ,ασυνείδητους υλιστές που δεν ειναι στο κατάλληλο ψυχικό επίπεδο για να νιώσουν το σεξ και τον έρωτα όπως αυτή φαντάζεται ως σωστό. Η ίδια δεν έγινε ποτε σύζυγος η μητέρα και δεν γνωρίζουμε ουτε μια μακροχρόνια σχέση της . Ουσιαστικά έμεινε έξω απο το παιχνίδι , φοβούμενη οτι θα απογοητευτεί αφου τα συναισθήματα ειναι δύσκολη δουλειά και αφου δεν υπήρξε κανεις στο επίπεδο της, να ενωθούν στο απόλυτο.
Εμένα μου φαίνεται προβληματική , όπως και τα περισσότερα που έχει γράψει.
Το απόσπασμα που έχει γράψει εδώ , ειναι Τίγκα στο διαχωρισμό και στο σνομπάρισμα του άνω, κάτω κλπ. Οι μεν που δεν ειναι ικανοί να γίνουν θεοί, κάνουν υλικό σεξ μέχρι να ξεθυμάνουν, οι δε δεν αντιλαμβάνονται οτι καλύπτουν την μοναξιά τους και τις εξαρτήσεις τους με το σεξ, οι άλλοι αφου κατάλαβαν την δυσκολία των συναισθημάτων , αναζητούν στο πνεύμα την ένωση κλπ κλπ
Ε ! Αμάν..καλά κανει ο καθένας και την βρίσκει όπως του έρχεται. Το πολυζαλιζει, το πραγμα και καταντάει εντελώς ξενερωτο. Όταν είσαι νέος και βρίθεις ορμονών και ζωτικής ενέργειας , όταν είσαι υγιής και δυνατός , κανεις σεξ για το σεξ και αν σου κάτσει και η ψυχική επικοινωνία τότε εΙσαι τυχερός κΑι έχεις αγάπη και ερώτα. Όταν μεγαλώσεις και τα πάθη κατάλαγιαζουν θυμάσαι , ονειρεύεσαι και χαμογελάς αγναντεύοντας το πνεύμα. Αλλά αν αυτό το κανεις πρώιμα κινούμενος απο φόβους και συμπλέγματα έχεις χάσει το καλύτερο.
Επίσης , ο άνθρωπος ειναι συλλογικό ον, και η ανάγκες συντροφικότητας, ασφάλειας και αγκαλιάς ειναι πρωταρχικές αναγόμενες στο ένστικτο της επιβίωσης. Αν δεν είχε αυτά , θα είχε εξαφανιστεί ως είδος. Ειναι αστείο να τα θεωρεί υπολειπόμενα και καταχρηστικά. Εννοείται οτι και παρέα θελουμε και ασφάλεια και αγάπη και για αυτό ψάχνουμε να βρούμε άλλους να ικανοποιήσουμε αυτές μας τις ανάγκες. Αν αποτύχουμε , συχνά καταφεύγουμε στις νευρώσεις και εκεί βρίσκονται πολλοί δήθεν πνευματικοί βλαμμένοι που ηρωποιουν τις ελλείψεις τους.
Παρτο αλλιώς
Θα βρείς
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΝΩΣΗ VS SEX

Δημοσίευση από Vasoula »

Καλά τα λες Παύλο μου όσον αφορά τούτο
Όταν είσαι νέος και βρίθεις ορμονών και ζωτικής ενέργειας , όταν είσαι υγιής και δυνατός , κανεις σεξ για το σεξ
αλλά νομίζω ότι κάποτε όλα τα πεδία μας τείνουν να ωριμάσουν, όπως και οι επιλογές μας για τον Έρωτα...
Και αυτό, δυστυχώς, δεν πάει συγχρονικά για όλους, αλλά έχει διαφοροποιήσεις όπως και η αναζήτησή μας...

Δεν είναι ουτοπία να αναζητάς τον Έρωτα σε βάθος και να αποφεύγεις την δαπάνη της σεξουαλικής ενέργειας, με επιφανειακές και άνευ ουσίας σχέσεις, απλά για να μην μείνεις μόνος σου... Ίσως το σεξ να είναι ο νο 1 τρόπος ελέγχου του ανθρώπου και της αυτοδυναμίας του, γι' αυτό και η επιχείρηση "σεξ" είναι οικονομικά ανθηρή και μένει πάντα εκτός κρίσης, σε κάθε εποχή.

Αυτήν την συγγραφέα δεν την γνωρίζω, αλλά να σου πω κάτι? Οι βιογραφίες πολλών γνωστών συγγραφέων τείνουν να σε απογοητεύσουν με το πως διαχειρίζονται την φιλοσοφία τους σε σχέση με την προσωπική τους ζωή. Οπότε λέω, ότι μια ακτίνα του Πνεύματος άγγιξε το χέρι τους και έγραψαν αλήθειες, που δεν κατάφεραν να εφαρμόσουν...Συμβαίνει συχνά...Σπάνιο είναι το αντίθετο. Να λες αλήθειες που εφαρμόζεις πρώτος...

>:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29972
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΝΩΣΗ VS SEX

Δημοσίευση από Ταρούλα »

@};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27299
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΝΩΣΗ VS SEX

Δημοσίευση από Ellaki »

@};- @};- @};- @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26027
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΝΩΣΗ VS SEX

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- @};- @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΝΩΣΗ VS SEX

Δημοσίευση από AMALIA »

@};- @};-
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΝΩΣΗ VS SEX

Δημοσίευση από Stefanos »

@};- @};- @};-
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18602
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΝΩΣΗ VS SEX

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:ενώ το να γράφεις στα ****** σου τους γονείς σου και την αποδοχή τους δεν σου φαίνεται ουτοπικό ε?
Έλα μου ντε...(!) ~x( ~x( ~x(
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”