Χωρισμός..

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Βλέπεις πολλοί άνθρωποι θεωρούν ότι αγάπη είναι να σε αποδεκτεί ο άλλος όπως είσαι και δεν κάνουν καμία προσπάθεια να δουν τις διαστρεβλώσεις και τους φόβους τους, που τους οδηγούν σε μια αλαζονικη στάση ζωής.
Και για μια ακόμη φορά η αγάπη γίνεται εγωισμός γιατί, συνήθως απαιτούν αυτά τα άτομα να τους αποδεχθούν όπως είναι, και γίνεται ακριβώς αυτό που λες.. αλλά ακόμη και αυτή η απαίτηση για αγάπη είναι ένας όρος από μόνος του..
Πολέμα και Οραματίσου
Valia

Δημοσίευση από Valia »

Vaso έγραψε:δεν κάνουν καμία προσπάθεια να δουν τις διαστρεβλώσεις και τους φόβους τους, που τους οδηγούν σε μια αλαζονικη στάση ζωής. :x
με ποιόν τρόπο?? δεν το πολυκαταλαβαίνω αυτό?? διαστρεβλώσεις είναι τα πρότυπα που κουβαλάμε?? και γιατί "αλαζονική" συγκεκριμένα στάση ζωής?? :-?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Βάλια μου το να αναγνωρίσεις τα πρότυπα και τις, μέσω αυτών, διαστρεβλώσεις που έχουν φέρει στον Εαυτό σου, είναι εξίσου δύσκολο με το να μην τις αναγνωρίσεις ποτέ...

Συνήθως η οπτική μας για τον Εαυτό μας γίνεται αντιληπτή μέσα από τους άλλους, και σπανίως οι άνθρωποι αυτο-χαρακτηρίζονται με ειλικρίνεια, όχι γιατί δεν θέλουν, αλλά γιατί δεν γνωρίζουν!

Η στάση μας είναι αλαζονική, όσον αφορά τις ανάγκες μας και τον τρόπο που απαιτούμε από τους άλλους να μας τις καλύψουν, θέλοντας πάντα να πάρουμε αυτό που θα ησυχάσει την βαθύτερη αγωνία μας, είτε αυτό λέγεται αγάπη, είτε αποδοχή.

΄Αλλωστε γι' αυτό εργαζόμαστε εσωτερικά.
Για να μπορέσουμε να αυτονομηθούμε, ώστε η συμμετοχή μας στις σχέσεις μας να μην είναι μέσα από έλεγχο, αλλά από πληρότητα.

Κυρίως για να μπορούμε να αγαπάμε αυτό που είμαστε, χωρίς να διεκδικούμε καμία διάκριση ή επιβεβαίωση από τους άλλους.

Το να γνωρίζεις τον Εαυτό σου, έχει στάδια ανάπτυξης και η αυτογνωσία δεν σταματά στους ανθρώπινους μηχανισμούς, αλλά τους υπερβαίνει, μέσα από μία ολική εσωτερική θεραπεία που αφυπνίζει το θεϊκό μέσα μας!

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Valia

Δημοσίευση από Valia »

ευχαριστώ πολύ :x :x
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Vaso έγραψε:
βασω μου σε καμια περιπτωση δεν εννοουσα αυτο που καταλαβεσ
Γλυκιά μου Ιωάννα, θα ήθελες να μου πεις τι εννοούσες με αυτό?
σκοποσ ειναι να μπορεισ να τον αγαπησεισ και να τον δεχτεισ τον αλλον γιαυτο που ειναι και ετσι οπωσ ειναι
΄Ισως ένας διάλογος να έχει ενδιαφέρον και για άλλους ανθρώπους που διαβάζουν, και έχουν συγχυση σχετικά με την αγάπη, την αγάπη χωρίς όρους και τον αυτο-σεβασμό...

Βλέπεις πολλοί άνθρωποι θεωρούν ότι αγάπη είναι να σε αποδεκτεί ο άλλος όπως είσαι και δεν κάνουν καμία προσπάθεια να δουν τις διαστρεβλώσεις και τους φόβους τους, που τους οδηγούν σε μια αλαζονικη στάση ζωής. :x
βασω μου εγω συμφωνισα με την μαργαριτα σε αυτο που ειπε οτι μονο οταν θελεισ εσυ κανεισ αλλαγεσ και διορθωνεισ καποια πραγματα και συμφωνισα γιατι και εγω δεν αφησα ποτε κανεναν να με βαλει στα καλουπια του και τισ αλλαγεσ που κανω τωρα σε αυτην την μεταβατικη φαση τισ ζωησ μου...ειναι επιλογη μου γιατι εγω το θελησα για το δικο μου καλο.....εχω μαθει πλεον(μετα ρεικι)να σεβωμαι τη μοναδικοτητα του καθε ανθρωπου και την πορια του,δεν νιωθω ομωσ υποχρεωμενη να αγαπησω εναν ανθρωπο με τον οποιον δεν εχω κανενα κοινο η θεωρω οτι δεν μου κανει σαν φιλοσ η σαν σχεση......οταν ομωσ θεωρω οτι καποιοσ στην αρχη μου κανει και στην πορια αρχηζω να του βρησκω ενα σορω κουσουρια και προσπαθησω να του επιβαλλω με το ζορι να γινει αυτο που θελω εγω ε αυτο κατα την γνωμη μου παντα...δεν ειναι αγαπη.....εκει κολουσε η φραση οτι τον αλλον πρεπει να τον αγαπασ γιαυτο που ειναι.....και αν δεν μπορεισ εννοειτε οτι δεν θα μεινεισ με το ζορι με εναν ανθρωπο που δεν μπορεισ να αποδεχτεισ....... >:d< >:d< >:d< >:d< @};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Emmanouela έγραψε:Καποιες στιγμες που νιωθεις ευαλωτος...αρνεισαι να ακουσεις την ψυχη σου που φωναζει βοηθεια!!
Ομως αυτη ειναι η μαγεια....να μην βλεπεις γιατι πολυ απλα εισαι τυφλος...και ξαφνικα να βρισκεις το φως μεσα σου που σε καθοδηγει χωρις εγωισμο στην αληθινη σου φυση...σε αυτο που εχουμε ολοι μεσα μας....!εκει ειναι το μεγαλειο......

Φυσικα και εχουμε ολοι βιωσει ενα ιδιο ή και παρομοιο περιστατικο..ολοι μοιαζουμε μεταξυ μας..γιατι ολοι κανουμε σχεδον τα ιδια λαθη με τους εαυτους μας....

Μεχρι που να φτασεις για μια αγαπη.....?
Για ποσο ακομα θα χανεις τα αυθεντικα κομματια σου βαζοντας στη θεση τους καλπικες δεκαρες..?

Δεν αναρωτιεμαι αν αξιζε...γιατι για μενα αξιζε και με το παραπανω....ηταν το πιο σημαντικο κομματι.....στη ζωη μου ολοκληρη.....γιατι παντα ημουν αδυναμη να αντιληφθω καποια πραγματα στη ζωη μου και παντα εχανα την Εμμανουελα βαζοντας τη ταμπελα του "καλου παιδιου" μεσα μου για να μην δυσαρεστησω κανεναν.......

....με αποτελεσμα για να γινομαι αρεστη να χανω την πραγματικη μου ουσια και να αλλοιωνω κομματια του αληθινου μου εαυτου για να μη χασω αυτη τη ταμπελα.......

Ποσα χρονια ακομα θα κουβαλαω στην πλατη μου αυτο το βαρος...?ΤΕΛΟΣ μεχρι εδω....

Κουραστηκα να θελω να γινομαι αυτο που θελουν οι αλλοι.....γιατι εγω ειμαι εγω......και στη ζωη μου ενα πραγμα εχω μαθει....οτι ο εαυτος μας ειναι ενα βημα πριν το τελειο θαυμα στον κοσμο ...τελειοποιηται στην ενωση του με την Πηγη!

Ε ας το νιωσουμε.....

Σας ευχαριστω ολους σας για τη στηριξη σας...τα εκφραζω εδω γιατι μεσα απο τα δικα μου λογια μπορει να βοηθηθουν και αλλοι ανθρωποι....

(δε μπορω να πω παντως....μου ηρθε εμπνευση..
:D )

:x :x :x :x
πω πω ρε εμμακι μου ειλικρινα ετσι ενιωθα και εγω για 29 ολοκληρα χρονια.προσπαθουσα τοσο πολυ να με αποδεχτουν οι αλλοι και ο ανθρωποσ που αγαπουσα,ο οποιοσ παρεπιπτωντοσ με χωρισε ξανα χωρισ ομωσ να μου το πει,απλα εξαφανιστηκε......και ξαφνικα εφαγα ενα χαστουκι και συνυδιτοποιησα οτι αυτο που δεν επετρεπα στουσ αλλουσ να μου κανουν(να γινω αυτο που ηθελαν)στην αναγκη να ειμαι αποδεκτη στουσ αλλουσ εχασα τον εαυτο μου και με προδωσα εγω η ιδια......αν και ειμαι πολυ στεναχωριμενη ευτυχωσ εσασ ολουσ και το αντιμετοπιζω αρκετα καλα.ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!! >:d< >:d< >:d< @};- @};- @};- ΕΜΜΑΚΙ :* @};- >:d<
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Ιωάννα μου όλοι μας περάσαμε πιστεύω από αυτό το δρόμο δηλαδή να κάνουμε πράγματα για να μας αποδεχτούν οι άλλοι γύρω μας, απαξιώνοντας εμείς οι ίδιοι τους εαυτούς μας και τα πραγματικά μας θέλω. Γιατί η ανασφάλεια μας δεν μας άφηνε να αποδεχτούμε το Είναι μας. :x :x :x

Όταν καταφέρεις και το δεις είναι μια αρχή..... >:d< >:d< >:d<
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

΄Ετσι είναι Ιωάννα. :x

Και γιατί παρακαλώ να είσαι στενοχωρημένη?
Αλλοι άνθρωποι κάνουν χρόνια να το καταλάβουν και πολλοί περισσότεροι δεν το καταλαβαίνουν ποτέ!
Οπότε είναι μεγάλο το όφελος ότι το αντιληφτηκες νωρίς!
Μην μένεις στο παρελθόν, γιατί χάνεις το παρόν και δυσκολεύεις το μέλλον.

Μόνο για σήμερα νιώθω χαρά γι' αυτό που είμαι!

Την νέα αρχή του ρέικι την ξέρεις? @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

΄Αλλωστε γι' αυτό εργαζόμαστε εσωτερικά.
Για να μπορέσουμε να αυτονομηθούμε, ώστε η συμμετοχή μας στις σχέσεις μας να μην είναι μέσα από έλεγχο, αλλά από πληρότητα.

Κυρίως για να μπορούμε να αγαπάμε αυτό που είμαστε, χωρίς να διεκδικούμε καμία διάκριση ή επιβεβαίωση από τους άλλους.
@};-
Μόνο για σήμερα νιώθω χαρά γι' αυτό που είμαι!


@};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Μόνο για σήμερα νιώθω χαρά γι' αυτό που είμαι!

Την νέα αρχή του ρέικι την ξέρεις?
όμορφο!! @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Vaso έγραψε:Μόνο για σήμερα νιώθω χαρά γι' αυτό που είμαι!

Την νέα αρχή του ρέικι την ξέρεις? @};
-
Χιχι!!!! Λέω να την τοιχοκολήσω αυτή τη νέα αρχή!!!!!! >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :*
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Vaso έγραψε:΄Ετσι είναι Ιωάννα. :x

Και γιατί παρακαλώ να είσαι στενοχωρημένη?
Αλλοι άνθρωποι κάνουν χρόνια να το καταλάβουν και πολλοί περισσότεροι δεν το καταλαβαίνουν ποτέ!
Οπότε είναι μεγάλο το όφελος ότι το αντιληφτηκες νωρίς!
Μην μένεις στο παρελθόν, γιατί χάνεις το παρόν και δυσκολεύεις το μέλλον.

Μόνο για σήμερα νιώθω χαρά γι' αυτό που είμαι!

Την νέα αρχή του ρέικι την ξέρεις? @};-
βασω μου εχεισ απολυτο δικιο και σε ευχαριστω και εσενα αλλα και ολουσ στο φορουμ για ολη σασ τη βοηθεια και την υποστηριξη.

ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΗ....

καθε μερα που περναει στεναχωριεμαι ολο και λιγοτερο.
πραγματικα μου δινετε κουραγιο με την κατανοηση σασ. >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<

γιατι σασ αξιζουν!!!

σαν ατακα απο διαφιμηση ακουγετε αυτο......εεεεεεεε :-? :-? :-?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ζεφιρακι....... >:d< @};- :x :*
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Χωρισμός..

Δημοσίευση από eirini »

Οι άνθρωποι σε έναν χωρισμό κάνουν το λάθος να "παλεύουν" με τις αναμνήσεις και αυτό προκαλεί πόνο. Αν τις αποδεχθείς σαν ωραία μέρη της ζωής σου, σαν ομορφιά μιας διαδρομής που τελείωσε, σαν γνώση του εαυτού σου, τότε η "πίκρα" από έναν χωρισμό θα γίνει πλούτος συναισθημάτων, που δεν χρειάζεται απαραίτητα να έχουν "κακές" ρίζες.

΄Εζησες με έναν άνθρωπο για κάποια χρόνια, βίωσες μαζί του καταστάσεις, διαδρομές και συναισθήματα όμορφα, άσχημα, άλλα σε έκαναν ευτυχισμένη, άλλα σε απογοήτευσαν, όλα όμως σε έφεραν κοντά στην επίγνωση της συμμετοχής σου σε μια σχέση που ένιωσες να την τρέφεις και να την μεγαλώνεις. Για να μεγαλώσει όμως υγιώς χρειάζεται τροφή και από τον άλλον άνθρωπο. Και αν αντιληφθηκες ότι η "τροφοδότηση" σταμάτησε από αυτόν, τότε μοιραία οδηγείσαι σε "οπισθοχώρηση".



΄Οταν όμως η σχέση σαν οντότητα έχει παραμείνει στάσιμη, όταν δεν αντιλαμβάνεσαι το "μαζί", όταν δεν την βλέπεις να διευρύνεται και να εξελίσσεται, γιατί πρέπει να μείνεις?

Κοιτάς λοιπόν τον "καθρέφτη" με ειλικρίνια...

Βλέπεις το πρόσωπό σου να λάμπει?
Βλέπεις την ψυχή σου να χαμογελά?
Νιώθεις την αγάπη να γλυκαίνει το βλέμμα σου?
Νιώθεις τις ερωτικές σου στιγμές να έχουν ανταπόκριση στην καρδιά σου?

Αν ναι, τότε κακώς αποχωρείς
Αν όχι, τότε προχωράς παραπέρα, ενσωματώνοντας τα βιώματα λυτρωτικά μέσα σου, χωρίς να προσπαθείς να τα απορρίψεις.
:cry:
Η αγάπη για τον άλλον παραμένει, δεν χάνεται με την πάροδο των ετών, όμως εσύ προχωράς, αναγνωρίζοντας (ειδικά στην ηλικία που βρίσκεσαι) ότι ο έρωτας δεν είναι δέσμευση στην κοινωνία, αλλά έκφραση της ψυχής μας.
:x
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Χωρισμός..

Δημοσίευση από eirini »

Η συγνώμη που οφείλεται, ας πάει πρώτα στον εαυτό μας για όσα "ψέματα" του είπαμε, θεωρώντας τον άλλον στήριγμα του.
΄Έτσι η αυθεντική θλίψη δεν είναι οδυνηρή, αλλά λυτρωτική και τόσο σπάνια σαν συναίσθημα!!! Και έρχεται σαν ολοκλήρωση της αυθεντικής χαράς, που επίσης είναι σπάνια.
Με την λέξη "αυθεντική" εγώ εννοώ την πηγαία έκφραση συναισθημάτων που είναι ελευθερωμένα από πρότυπα και εγωιστικές πεποιθήσεις και ολοκληρώνονται μέσα σου και όχι έξω από εσένα. Εκφράζονται μέσα από όλη σου την ύπαρξη και είναι σαν το "χαμόγελο της Τζοκόντας" που δεν μπορεί κανείς να αναγνωρίσει αν είναι λυπημένη ή γελάει...
Μήπως...άσε να δούμε...ας περιμένω...Αυτές είναι οι ελπίδες που δίνεις για να στηρίξεις την δική σου αγάπη...που αν δεν στηρίζεται και από τους δύο, μοιραία οδηγεί στον χωρισμό...
:cry:
Αγαπάς έναν άνθρωπο...
Δεν περιμένεις να σου κρατήσει τρυφερά το χέρι?
Δεν περιμένεις να σε κοιτά στα μάτια?
Δεν περιμένεις να σε νιώθει?
Δεν περιμένεις να σε αγκαλιάσει και να νιώσετε μαζί?
Δεν περιμένεις να.....

Και μην τα θεωρείς αυτά δεδομένα...Γνωρίζω και γνωρίζεις ζευγάρια που δεν τα κάνουν...Ναι ή όχι?

Γιατί περιμένουν τον άλλον να τους αγαπήσει...Το διεκδικούν ίσως!
Και χάνουν την μαγεία του "είμαστε μαζί"
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”