ΑΥΤΟΝΟΜΗΣΗ

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΑΥΤΟΝΟΜΗΣΗ

Δημοσίευση από Vasoula »

Είδα ένα φιλμάκι, που μου έφερε αμέσως σκέψεις και βιώματα, τα οποία έχω την ευκαιρία να εμπειριώνω συνεχώς μέσα στις ομάδες αυτογνωσίας...
Η μεγάλη δυσκολία των ανθρώπων να βιώσουν την δική τους εμπειρία είναι τούτη η αυτονόμηση, που ενώ φαίνεται ένα νευραλγικό σημείο της Ζωής μας, παρ' όλα αυτά ποτέ δεν γίνεται εύκολα, μπορεί και να μην γίνει και καθόλου...

Η εξέλιξη των ανθρώπων όμως δεν μπορεί να γίνει πνευματική πορεία, αν μέσα της εμπλέκονται φόβοι, εξαρτήσεις και ανωριμότητα...
Η αποκοπή από τον ομφάλιο λώρο συμβαίνει μία φορά, όταν γεννιόμαστε, αλλά χρειάζεται να συμβεί και άλλη μία στην Ζωή μας, όταν η νοητική μας διάπλαση μας δίνει πια την δυνατότητα να χαράξουμε τον δικό μας δρόμο και να ζούμε την δική μας Ζωή, βρίσκοντας την αυτονομία μας σε όλα τα επίπεδα, κυρίως στο συναισθηματικό, κάτι που θα παίξει σημαντικό ρόλο στην μετέπειτα εσωτερική μας πληρότητα.

Η θαλπωρή, η προστασία και η ασφάλεια της οικογένειας παίζει σημαντικό ρόλο μόνο κατά την διάρκεια της παιδικής μας ηλικίας και μέχρι το τέλος της εφηβείας μας.
Αυτό το διάστημα, που το νοητικό μας πεδίο δεν έχει πάρει όλη του την δυναμική, χρειαζόμαστε καθοδήγηση και προστασία και είναι σημαντικό για την παραπέρα εξέλιξή μας, καθώς και για την εμπειρία μας.
Σ' αυτό το διάστημα δομούμε την προσωπικότητά μας με στοιχεία αρετών και ήθους για να νιώσουμε ασφαλείς με τον Εαυτό μας και να δράσουμε με αποτελεσματικότητα στην Ζωή μας, κατά την ενηλικίωση μας...Τα στοιχεία αυτά δεν τα παίρνουμε απαραίτητα μόνο από τους γονείς μας.
Ο μεγαλύτερος δάσκαλος μας είναι η εμπειρία μας και σ' αυτήν συμμετέχουν πολλοί...σχολείο, φίλοι, διάβασμα, τυχαία γεγονότα, φλερτ διαμορφώνουν το εσωτερικό μας περιβάλλον καθώς και τους μετέπειτα στόχους μας.

Όμως σπάνια συμβαίνει αυτονόμηση...
Θες γιατί οι γονείς δεν κοινωνικοποιούν το παιδί, θεωρώντας τον κόσμο επικίνδυνο
Θες γιατί το παιδί είναι για τους περισσότερους γονείς το δικό τους αντικείμενο που τους δίνει αξία
Θες γιατί το παιδί βολεύει τους φόβους του στην οικογένεια του

όπως και να γίνει, οι εξαρτήσεις είναι τραγικές και από τα δύο μέρη, με αποτέλεσμα ο κόσμος να απαρτίζεται από ανώριμους ενήλικες, που ψάχνουν να βρουν το ασφαλές τους λιμάνι, ενόσω ούτε καν έχουν βγει μεσοπέλαγα...


σας βάζω το βιντεάκι, και εύχομαι να σας προβληματίσει η αλήθεια του


http://vimeo.com/75849442" onclick="window.open(this.href);return false;


Leaving home : ένα γλυκό animation
Οι σχέσεις γονιών και παιδιών είναι αναμφισβήτητα από τις πιο δυνατές. Σε τέτοιο βαθμό μάλιστα που ο απογαλακτισμός είναι δύσκολη υπόθεση...
Αυτό ακριβώς πραγματεύεται το πολύ γλυκό φιλμάκι του Joost Lieuwma. Από τη μια η θαλπωρή, η φροντίδα και η ασφάλεια της οικογένειας και από την άλλη η ανάγκη για ανεξαρτητοποίηση. Το πρώτο φαίνεται να υπερισχύει του δεύτερου. Αλλά μια απρόσμενη ανατροπή θα αλλάξει τελικά την κατάσταση.


http://www.thessalonikiartsandculture.g ... -animation" onclick="window.open(this.href);return false;

@};- @};- @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΑΥΤΟΝΟΜΗΣΗ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Πολύ ενδιαφέρον βιντεάκι @};- Κ ο ρόλος της μανούλας-παράλυσης ξεκάθαρος @};-
όπως και να γίνει, οι εξαρτήσεις είναι τραγικές και από τα δύο μέρη, με αποτέλεσμα ο κόσμος να απαρτίζεται από ανώριμους ενήλικες, που ψάχνουν να βρουν το ασφαλές τους λιμάνι, ενόσω ούτε καν έχουν βγει μεσοπέλαγα...
Τι είπες τωρα @-) >:d< >:d< >:d<
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΑΥΤΟΝΟΜΗΣΗ

Δημοσίευση από Βικούλα »

πολύ δυνατό το βιντεάκι! @};- @};-
Γιούχου έγραψε: Κ ο ρόλος της μανούλας-παράλυσης ξεκάθαρος
ακριβώς.. @};-

@};- >:d< >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΑΥΤΟΝΟΜΗΣΗ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

@};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΑΥΤΟΝΟΜΗΣΗ

Δημοσίευση από Annoula »

Πολύ καλό βιντεάκι και με τραγικές αλήθειες

@};- @};- @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΑΥΤΟΝΟΜΗΣΗ

Δημοσίευση από Stefanos »

Καταπληκτικό τόσο μα τόσο αληθινό @};-
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΑΥΤΟΝΟΜΗΣΗ

Δημοσίευση από eirini »

Πόσο αληθινό...... :-(
Vaso έγραψε:οι εξαρτήσεις είναι τραγικές και από τα δύο μέρη, με αποτέλεσμα ο κόσμος να απαρτίζεται από ανώριμους ενήλικες, που ψάχνουν να βρουν το ασφαλές τους λιμάνι, ενόσω ούτε καν έχουν βγει μεσοπέλαγα...
Οντως @-)
:x :x :x :x
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΑΥΤΟΝΟΜΗΣΗ

Δημοσίευση από Giotoula »

Πάρα πολύ καλό! @};- @};-
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: ΑΥΤΟΝΟΜΗΣΗ

Δημοσίευση από JOANNA »

Παρα πολυ καλο μεσα στην Αληθεια @};- @};-
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΑΥΤΟΝΟΜΗΣΗ

Δημοσίευση από Μάνος »

Μα πόσο συγχρονικό πιά...(!)

Και να σκεφτείτε πως δεν είναι λίγες ώρες που έπιασα τον εαυτό μου να νοσταλγεί στιγμές που έχει ζήσει στο σπίτι του... Εκεί που μεγάλωσε! Ρε παιδάκια δεν ξέρω πως να σας το πω, αλλά αυτό το συναίσθημα του είμαι σπίτι μου, στο χώρο μου, τον κατάδικο μου χώρο, που νιώθω οικεία με τα πράγματα μου, δεν φαντάζεστε πόσο μου έχει λέιψει... Οι τοίχοι του, η μυρωδιά του, το μπαλκόνι έξω από το δωμάτιο μου που έβγαινα και χάζευα καπνίζοντας (τότε κάπνιζα) το γραφείο μου, το σαλόνι που καθόμουνα για να δω τηλεόραση, το κρεβάτι μου...!!! Ακόμα και ο οικείος ήχος της κλειδαριάς, το κουδούνισμα της πόρτας, η πολυκατοικία, το ανσασέρ... όλο το σετάκι γενικότερα φούστα-μπλούζα! Ξέρω πως μπορεί να ακούγομαι σαν κακομαθημένο, αλλά αφού έτσι νιώθω;;;;

Μεγάλο ξεβόλεμα η Μελβούρνη από πολλές απόψεις!!! (Να τα λέμε!)
...Αλλά και μεγάλο σχολείο!!! (Και αυτά να τα λέμε!)

>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΑΥΤΟΝΟΜΗΣΗ

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν σου λείπουν αυτά Μάνο μου...Η μανούλα σου λείπει... :)) :)) :)) :))
Δεν αντέχεται εύκολα η αυτονόμηση, καρδούλα

όχι τουλάχιστον, χωρίς εσωτερική εργασία, γιατί όλες οι αναμνήσεις θα σε γυρνάνε στην ανωριμότητα...Αυτός είναι ο ρόλος τους άλλωστε...Να κρύψουν πολύ καλά τις Μνήμες σου, ώστε να μην θυμηθείς ποτέ ποιός είσαι...

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΑΥΤΟΝΟΜΗΣΗ

Δημοσίευση από eirini »

Μάνος έγραψε:
Βάσω έγραψε:Ίσως χρειάζεται να αντισταθείς στην νοσταλγία που θα σε πιάσει σε λίγο, να γυρίσεις πίσω...
Σε αυτό θα μείνω Βασούλα μου!
Με εμπιστοσύνη και σεβασμό!
Σε ευχαριστώ!!!
>:d< >:d< >:d<
@};-
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Valia

Re: ΑΥΤΟΝΟΜΗΣΗ

Δημοσίευση από Valia »

πολύ αληθινό @};- αμοιβαία εξάρτηση...
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΑΥΤΟΝΟΜΗΣΗ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Vaso έγραψε:όλες οι αναμνήσεις θα σε γυρνάνε στην ανωριμότητα...Αυτός είναι ο ρόλος τους άλλωστε...Να κρύψουν πολύ καλά τις Μνήμες σου, ώστε να μην θυμηθείς ποτέ ποιός είσαι...
@};- @};- @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΑΥΤΟΝΟΜΗΣΗ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Vaso έγραψε:όλες οι αναμνήσεις θα σε γυρνάνε στην ανωριμότητα...Αυτός είναι ο ρόλος τους άλλωστε...Να κρύψουν πολύ καλά τις Μνήμες σου, ώστε να μην θυμηθείς ποτέ ποιός είσαι...
@};- @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”