ΑΥΤΟΝΟΜΗΣΗ

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΑΥΤΟΝΟΜΗΣΗ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:δεν σου λείπουν αυτά Μάνο μου...Η μανούλα σου λείπει...
τρομακτικό :-ss :-ss :-ss

Ειρηνάκι σε ευχαριστώ για την υπενθύνηση!!!
:* >:d< >:d< >:d<
Βάσω έγραψε:όχι τουλάχιστον, χωρίς εσωτερική εργασία, γιατί όλες οι αναμνήσεις θα σε γυρνάνε στην ανωριμότητα...Αυτός είναι ο ρόλος τους άλλωστε...Να κρύψουν πολύ καλά τις Μνήμες σου, ώστε να μην θυμηθείς ποτέ ποιός είσαι...
Δίκιο έχεις Βασούλα μου! ...Πως το διαχειρίζομαι όλο αυτό όμως;
Το αφήνω απλά να συμβαίνει στη ζωή μου; Πως το σταματάω; :eusa-think: :eusa-think: :eusa-think:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΑΥΤΟΝΟΜΗΣΗ

Δημοσίευση από panos »

όλες οι αναμνήσεις θα σε γυρνάνε στην ανωριμότητα...Αυτός είναι ο ρόλος τους άλλωστε...Να κρύψουν πολύ καλά τις Μνήμες σου, ώστε να μην θυμηθείς ποτέ ποιός είσαι...
@};- @};- @};-
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΑΥΤΟΝΟΜΗΣΗ

Δημοσίευση από Vasoula »

Δίκιο έχεις Βασούλα μου! ...Πως το διαχειρίζομαι όλο αυτό όμως;
Το αφήνω απλά να συμβαίνει στη ζωή μου; Πως το σταματάω;
Μάνο μου, όταν γνωρίζεις ότι κάτι σε βλάπτει, και παρ' όλα αυτά το κάνεις, το μόνο που μπορεί να σε σταματήσει είναι να αντιληφθείς, να αναγνωρίσεις δηλαδή, το μέγεθος της βλάβης, ώστε να μην είναι μια γνώση, αλλά ένα βίωμα...Στο βίωμα αναγνωρίζεις, στην γνώση γνωρίζεις.
Η γνώση χωρίς το βίωμα, δεν μπορεί να σε δραστηριοποιήσει προς το όφελος, ούτε προς τους στόχους σου...

Χρειάζεται να νιώσεις πιο βαθιά τα συναισθήματά σου, να τα γνωρίσεις, γνωρίζοντας εσένα περισσότερο.
Οι παιδικές αναμνήσεις είναι παγίδα στην εσωτερική εργασία. Γιατί ενώ στο υποσυνείδητο υπάρχουν όλες οι καταγραφές, ο νους του ενήλικα ανασύρει μόνο τις θετικές και κυρίως την πρωτογενή ασφάλεια που έχει νιώσει στην οικογένειά του, ακόμα και αν αυτήν την ασφάλεια δεν του την παρείχε με θετικό τρόπο. Θυμάται ίσως κάποιες αρνητικές εμπειρίες, αλλά η ασφάλεια που ένιωθε σαν παιδί, ακόμα και σε γονείς τύραννους, είναι πολύ ισχυρό συναίσθημα, για να τον γυρνάει πίσω και να την αποζητά συνεχώς και με όποιο τρόπο...
Η συναισθηματική ωριμότητα είναι το α και το ω της Ζωής μας...Γιατί χωρίς αυτήν δεν μπορείς να προχωρήσεις απρόσκοπτα σε πιο βαθιά πεδία του Εαυτού σου...Ο φόβος (παράλογος τις περισσότερες φορές) θα σε εμποδίζει συνεχώς.


Όταν λέμε ότι ο άνθρωπος είναι συναισθηματικά ανώριμος, αφορά αυτήν την αδυναμία να διαχειρίζεται τα συναισθήματά του, έτσι τα θάβει ή τα παγώνει, για να μην τα νιώθει...Και εκείνα από ένα ασυνείδητο μέρος του τον δραστηριοποιούν προς μία παράλογη συμπεριφορά, χωρίς κρίση/διάκριση και κυρίως χωρίς αγάπη για τον Εαυτό του και για κανέναν.

Όταν μπαίνει κανείς στην αυτογνωσία, εκτός από λίγες εξαιρέσεις, η πρώτη του αντίδραση σχετικά με την οικογένειά του, είναι ότι του έδωσαν ασφάλεια και φροντίδα και ήταν μια σχετικά καλή οικογένεια (του κάλυψαν τις υλικές ανάγκες). Τα ελαττώματα των γονιών πολύ εύκολα συγχωρούνται, γιατί ο ενήλικας τα βλέπει πια και μέσα στην δική του ζωή.
Θα προχωρήσει πιο βαθιά, μόνο αν αντιληφθεί τον ρόλο που έπαιξε η πρωταρχική ασφάλεια που ένιωσε κοντά τους, η οποία τον έκανε να παραβλέψει τις ελλείψεις, τις διαστρεβλώσεις και τις φοβίες που γέμισαν την Ψυχή του, μόνο΄και μόνο γιατί η επιβίωσή του έγινε η μοναδική του επιδίωξη και ο κόσμος καταγράφηκε μέσα του σαν εχθρικός (μια κύρια εντολή των γονιών)
Υπάρχουν διαφόρων ειδών εντολές, τις οποίες κανείς δεν θυμάται εύκολα, παρ' όλα αυτά τις εκφράζει συνεχώς μέσα στην ζωή του και είναι εμφανείς μέσα στις επιλογές του, που τις περισσότερες φορές δεν είναι συνειδητές...

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΑΥΤΟΝΟΜΗΣΗ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Όταν λέμε ότι ο άνθρωπος είναι συναισθηματικά ανώριμος, αφορά αυτήν την αδυναμία να διαχειρίζεται τα συναισθήματά του, έτσι τα θάβει ή τα παγώνει, για να μην τα νιώθει...Και εκείνα από ένα ασυνείδητο μέρος του τον δραστηριοποιούν προς μία παράλογη συμπεριφορά, χωρίς κρίση/διάκριση και κυρίως χωρίς αγάπη για τον Εαυτό του και για κανέναν.
Ώπα, εδώ είμαστε! Πω πω... :-( :-( :-(
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΑΥΤΟΝΟΜΗΣΗ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Υπάρχουν διαφόρων ειδών εντολές, τις οποίες κανείς δεν θυμάται εύκολα, παρ' όλα αυτά τις εκφράζει συνεχώς μέσα στην ζωή του και είναι εμφανείς μέσα στις επιλογές του, που τις περισσότερες φορές δεν είναι συνειδητές...
Πως τις φωτίζουμε τις εντολές αυτές;;; ...Είναι τόσο καλά κρυμένες στο ασυνείδητο...

Επίσης κάτι άλλο θα ήθελα να μοιραστώ: Το ασυνείδητο αντέδρασε ήδη και είδα στον ύπνο μου το παρακάτω όνειρο! Ήμουνα στο μπαλκόνι μου εδώ στην Αυστραλία και άπλωνα τα ρούχα μου. Δύο ορόφους πιο πάνω και λίγο πιο πέρα φαινόταν το μπαλκόνι του πατρικού μου. Αν κοιτούσα ψηλά μπορούσα να δω τους δικούς μου να μπαινοβγαίνουν στο μπαλκόνι. Κανείς τους δε μου έδινε σημασία, γιατί κανείς τους δειν κοίταζε προς τα κάτω. Κάποια στιγμή όλοι μπήκανε μέσα. Τελευταία μπήκε η μάνα μου η οποία πριν μπεί με χαιρέτησε σωρίς όμως να ξέρει πως ήμουν εκεί. Απλά έγνεψε έναν χαιρετισμό. Και μετά να τα κλάματα εγώ... Αυτό!
Ρε ούστ από κεί!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΑΥΤΟΝΟΜΗΣΗ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Μάνο μου, όταν γνωρίζεις ότι κάτι σε βλάπτει, και παρ' όλα αυτά το κάνεις, το μόνο που μπορεί να σε σταματήσει είναι να αντιληφθείς, να αναγνωρίσεις δηλαδή, το μέγεθος της βλάβης, ώστε να μην είναι μια γνώση, αλλά ένα βίωμα...
...και τώρα που το ξαναδιαβαζώ αυτή την πρόταση δεν την καταλαβαίνω... Εννοείς πως αν ξέρω πως κάτι με βλάπτει και αξακολουθήσω να το κάνω τοτε αυτό με σταματάει ή δεν με στανατάει από το να αντιληφθώ το μέγεθος της βλάβής;;; :eusa-think: Δεν βγάζω νόημα... Μπορείς να μου την εξηγήσεις Βάσω μου;

>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΑΥΤΟΝΟΜΗΣΗ

Δημοσίευση από eirini »

Μανο >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Βασω >:d< >:d< >:d< >:d<
Vaso έγραψε: Θα προχωρήσει πιο βαθιά, μόνο αν αντιληφθεί τον ρόλο που έπαιξε η πρωταρχική ασφάλεια που ένιωσε κοντά τους, η οποία τον έκανε να παραβλέψει τις ελλείψεις, τις διαστρεβλώσεις και τις φοβίες που γέμισαν την Ψυχή του, μόνο΄και μόνο γιατί η επιβίωσή του έγινε η μοναδική του επιδίωξη και ο κόσμος καταγράφηκε μέσα του σαν εχθρικός (μια κύρια εντολή των γονιών)
:x
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΑΥΤΟΝΟΜΗΣΗ

Δημοσίευση από Vasoula »

Μάνος έγραψε:
Βάσω έγραψε:Μάνο μου, όταν γνωρίζεις ότι κάτι σε βλάπτει, και παρ' όλα αυτά το κάνεις, το μόνο που μπορεί να σε σταματήσει είναι να αντιληφθείς, να αναγνωρίσεις δηλαδή, το μέγεθος της βλάβης, ώστε να μην είναι μια γνώση, αλλά ένα βίωμα...
...και τώρα που το ξαναδιαβαζώ αυτή την πρόταση δεν την καταλαβαίνω... Εννοείς πως αν ξέρω πως κάτι με βλάπτει και αξακολουθήσω να το κάνω τοτε αυτό με σταματάει ή δεν με στανατάει από το να αντιληφθώ το μέγεθος της βλάβής;;; :eusa-think: Δεν βγάζω νόημα... Μπορείς να μου την εξηγήσεις Βάσω μου;

>:d< >:d< >:d<

ας πούμε ότι ξέρεις ότι η κόκα κόλα σε βλάπτει...Δεν την σταματάς όμως, παρ' όλο που το ξέρεις...
Αν δεν συνειδητοποιήσεις συναισθηματικά την βλάβη, αποκλείεται να την σταματήσεις......Και το ότι πίνεις κόκα κόλα θα φαίνεται σαν μια επιλογή σου μεν, αλλά πόσο συνείδηση έχει αυτή η επιλογή?
Την πινεις και σε πίνει που λέει και ο λαός...

Στην θέση της κοκα κόλα μπορείς να βάλεις το οτιδήποτε...Ακόμα και την νοσταλγία για το πατρικό σου...


Δεν είναι τόσο απλό, όσο στο λέω, Μάνο μου, βέβαια...
Όμως δεν μπορώ να δώσω περισσότερα στοιχεία και ερμηνείες της αυτογνωσίας σε ένα δημόσιο χώρο...




>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΑΥΤΟΝΟΜΗΣΗ

Δημοσίευση από Stefanos »

@};- @};- @};-
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΑΥΤΟΝΟΜΗΣΗ

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

:x :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΑΥΤΟΝΟΜΗΣΗ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

ο κόσμος καταγράφηκε μέσα του σαν εχθρικός (μια κύρια εντολή των γονιών)
X( X( X(

Βρε άντε από'δω... μαλάκες... >:P >:P >:P >:P
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΑΥΤΟΝΟΜΗΣΗ

Δημοσίευση από Ellaki »

@};- @};- @};- @};- @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΑΥΤΟΝΟΜΗΣΗ

Δημοσίευση από Annoula »

Αν δεν συνειδητοποιήσεις συναισθηματικά την βλάβη, αποκλείεται να την σταματήσεις......
Ω! ναι. Βιωμένο. Όσο το γνώριζα νοητικά τη βλάβη δεν μπορούσα να τη σταματήσω. Όταν την έκανα βίωμα μέσα μου και ένιωθα τη βλάβη εκεί σταματούσε κιόλας :x :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΑΥΤΟΝΟΜΗΣΗ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Αν δεν συνειδητοποιήσεις συναισθηματικά την βλάβη, αποκλείεται να την σταματήσεις......
@};- @};- @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΑΥΤΟΝΟΜΗΣΗ

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- @};- @};- :x
Vaso έγραψε:Αν δεν συνειδητοποιήσεις συναισθηματικά την βλάβη, αποκλείεται να την σταματήσεις.....
@};- @};- @};-
Vaso έγραψε:Θα προχωρήσει πιο βαθιά, μόνο αν αντιληφθεί τον ρόλο που έπαιξε η πρωταρχική ασφάλεια που ένιωσε κοντά τους, η οποία τον έκανε να παραβλέψει τις ελλείψεις, τις διαστρεβλώσεις και τις φοβίες που γέμισαν την Ψυχή του, μόνο΄και μόνο γιατί η επιβίωσή του έγινε η μοναδική του επιδίωξη και ο κόσμος καταγράφηκε μέσα του σαν εχθρικός (μια κύρια εντολή των γονιών)
@};- @};- η εντολή των γονιών.. :? >:P

Μάνο μου >:d< >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”