Ο ΜΥΘΟΣ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Ο ΜΥΘΟΣ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Τα έχουμε πει και ξαναπεί...
Όσε φορές όμως και να τα πούμε, υπάρχει μέσα μας κάποιος που "κλωτσάει" σ' αυτήν την αλήθεια...
Είναι μύθος η αγάπη της μητέρας...Τραγικός κι όλας!
Παιδί η γυναίκα κάνει, για να καθαγιαστεί από την κατωτερότητα που νιώθει σαν γυναίκα (από την θρησκεία της βεβαίως) κατά κύριο λόγο, αλλιώς είναι ανήθικη που κάνει σεξ...Μετά, κανένας άντρας δεν θα παντρευόταν, αν δεν ήταν το παιδί στην μέση...Εκεί πέφτουν όλες οι αντιστάσεις και οι γυναίκες το επιδιώκουν...

Αν δεν γίνουν Άνθρωποι οι γονείς πρώτα, μην ελπίζετε σε πνευματική ωριμότητα του ανθρώπου...
Τούτη η κληρονομικότητα τους είναι και το ενδιαφέρον τους...

Αλλά ξέρετε, δεν αντέχεται από το παιδί αυτή η υποτιμητική ματιά τους...η εγκατάλειψη δεν αντέχεται...
Εγκαταλείπω το παιδί δεν σημαίνει ότι το διώχνω...Σημαίνει ότι το χρησιμοποιώ προς ίδιον όφελος!
Του δίνω ένα, για να πάρω το πολλαπλάσιο του σε ενέργεια...

Να έβρισκα έναν και μοναδικό άνθρωπο, που να μην είχε τύψεις αν δεν έγινε έτσι όπως το ήθελαν οι γονείς του

Η Θεραπεία ξεκινάει από εδώ, που η ασθένεια έχει μπει βαθιά μέσα μας και δουλεύει ανενόχλητη...


για πάμε...

@};- @};- @};- @};- @};-




Γιατί οι γονείς πληγώνουν τόσο βαθειά;

Η μητρική αγάπη θεωρείται αυτονόητο συναίσθημα αλλά αντικειμενικά δεν είναι.

Τα παιδιά δεν είναι τα ιδανικά παιδιά της φαντασίας μας . Όπως επίσης και οι μητέρες δεν μοιάζουν μ αυτές που περιγράφουν τα ποιήματα.

Ο μύθος της μητρότητας – όπως κάθε μύθος – είναι απλουστευμένος και απλοποιημένος. Όλοι μας έχουμε βιώσει την κατάρριψη αυτού του μύθου στην παιδική μας ηλικία, αλλά μεγαλώνοντας όλοι θέλουμε ν’ αποδείξουμε ότι εμείς θα τον επαληθεύσουμε ως γονείς.

Μοιάζει να υπάρχει μια συλλογική πεποίθηση ότι όταν μια γυναίκα γίνεται μητέρα – μεταμορφώνεται σε καθαγιασμένο πλάσμα. Όσοι έχουν μπει στη διαδικασία να δουλέψουν θεραπευτικά με τον εαυτό τους, γνωρίζουν ότι το είδος και η ποιότητα της αγάπης που έχουμε εισπράξει ως παιδιά, αυτό είναι που μπορούμε να προσφέρουμε ως γονείς .

Η σχέση με το παιδί είναι μαγική. Ο ενήλικος άνθρωπος φαινομενικά, έχει τη δυνατότητα να δημιουργήσει την ιδανική σχέση, να πλάσει τον ιδανικό άνθρωπο, όπως τον έχει στο μυαλό του.

Αυτό όμως το πρότυπο πολύ συχνά , μέσα στο εικοσιτετράωρο συγκρούεται με τα πραγματικά συναισθήματα που ξεπηδούν απ εκεί που δεν τα περιμένεις και τα οποία παραμένουν ανομολόγητα και καλά κρυμμένα .

Προσπαθώντας οι γονείς να φτιάξουν αυτό που φαντάζονται πολύ συχνά – ανάλογα και με τον χαρακτήρα τους – το πετυχαίνουν. Πετυχαίνουν ακριβώς την εικόνα και ξεγελούν τον κοινωνικό περίγυρο και τον εαυτό τους. Ο μόνος που δεν ξεγελιέται είναι το παιδί. Το οποίο παραμένει ο μοναδικός αξιόπιστος μάρτυρας της αλήθειας των συναισθημάτων κάθε οικογένειας.

Μπορεί να κακοποιηθεί συναισθηματικά ένα παιδί για να αναγκαστεί να χωρέσει στην εικόνα που έχουν οι γονείς, να ανταποκριθεί στις προσδοκίες τους, να γίνει αυτό που εκείνοι θέλουν. Όμως πάντα θα υπάρχει κάτι που αργά η γρήγορα θα εμφανισθεί ως αδυναμία, ασθένεια, επιθετικότητα, απάθεια και δεν θα μπορεί να το εξηγήσει κανείς.

Η κακοποίηση των παιδιών δεν είναι μόνο οι ακραίες ιστορίες που βγαίνουν στις ειδήσεις. Συμβαίνει καθημερινά από ανύποπτους γονείς. Συμβαίνει μ ένα απλανές βλέμμα, με μια επιτιμητική ματιά, με προσβλητικά λόγια, με θυμό που εγκλωβίζεται σ ένα κλειστό στόμα. Συμβαίνει όταν οι γονείς εστιάζουν στα επιτεύγματα και όχι στο ίδιο το παιδί, στην ύπαρξη του.

Συμβαίνει, όχι γιατί αυτό που κάνει ή δεν κάνει ένας γονιός, είναι από μόνο του τόσο φοβερό, αλλά γιατί το μωρό είναι τόσο εύθραυστο και εξαρτημένο για την επιβίωση του απ αυτούς. Είναι φτιαγμένο έτσι ώστε να αντιλαμβάνεται στο κέντρο της ύπαρξης του την κάθε δόνηση που νοιώθει το πλάσμα που του δίνει ζωή.

Δεν πρέπει καμία μητέρα να νομίζει πως μπορεί να φροντίζει ένα μωρό μηχανικά, χωρίς επιπτώσεις. Το μωρό που δεν συναντά ένα βλέμμα να το κοιτάζει, νοιώθει ότι βρίσκεται σε θανάσιμο κίνδυνο. Το αποτύπωμα της συναισθηματικής απουσίας ή της συναισθηματικής αναστάτωσης της μητέρας είναι ανεξίτηλο στην ψυχή και στο σώμα του ανθρώπου.

Όμως γιατί οι μητέρες δεν είναι τόσο διαθέσιμες όσο χρειάζεται να είναι, για τις ανάγκες του παιδιού;

Γιατί οι μητέρες και οι πατέρες είναι πριν απ όλα άνθρωποι. Άνθρωποι που έχουν διανύσει μια απόσταση στη ζωή τους, μπορεί να έχουν πληγές ανοιχτές, κρυμμένα μυστικά, καταπιεσμένα συναισθήματα και σε κάθε περίπτωση παιδικά τραύματα που τώρα ενεργοποιούνται.

Έρχεται το παιδί στη ζωή μας και μας φέρνει αντιμέτωπους με το παρελθόν μας. Έχουμε δύο επιλογές ή θα το αντιμετωπίσουμε ή θα του το κληροδοτήσουμε αυτούσιο. Αυτή είναι ακριβώς η ευκαιρία που δίνει η γονεϊκότητα. Σου καθρεφτίζει τις πληγές, τις στρεβλώσεις, τα κενά. Μπορείς πάντα να αποστρέψεις το βλέμμα αλλά όχι χωρίς τίμημα.

Οι γονείς που νοιάζονται, το πιο σημαντικό που μπορούν να κάνουν, για να προστατεύσουν τα παιδιά τους απ τον εαυτό τους, είναι να φροντίσουν τον εαυτό τους. Μόνο έτσι θα επιτρέψουν στην αγάπη τους να εκδηλωθεί αβίαστα και ευεργετικά.


http://iphigeneiapanetsou.wordpress.com ... %B9%CE%AC/" onclick="window.open(this.href);return false;
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Ο ΜΥΘΟΣ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Βρε Ουστ!!! :-%
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο ΜΥΘΟΣ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Είναι μύθος η αγάπη της μητέρας...Τραγικός κι όλας!
Πωπωπω συγχρονικότητα... @-) @-)

Βασούλα, σ'ευχαριστώ!! >:d< >:d< :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Ο ΜΥΘΟΣ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Vaso έγραψε:Να έβρισκα έναν και μοναδικό άνθρωπο, που να μην είχε τύψεις αν δεν έγινε έτσι όπως το ήθελαν οι γονείς του

Η Θεραπεία ξεκινάει από εδώ, που η ασθένεια έχει μπει βαθιά μέσα μας και δουλεύει ανενόχλητη...
@};- @};- @};- @};-
Vaso έγραψε:Μπορεί να κακοποιηθεί συναισθηματικά ένα παιδί για να αναγκαστεί να χωρέσει στην εικόνα που έχουν οι γονείς, να ανταποκριθεί στις προσδοκίες τους, να γίνει αυτό που εκείνοι θέλουν. Όμως πάντα θα υπάρχει κάτι που αργά η γρήγορα θα εμφανισθεί ως αδυναμία, ασθένεια, επιθετικότητα, απάθεια και δεν θα μπορεί να το εξηγήσει κανείς.

Η κακοποίηση των παιδιών δεν είναι μόνο οι ακραίες ιστορίες που βγαίνουν στις ειδήσεις. Συμβαίνει καθημερινά από ανύποπτους γονείς. Συμβαίνει μ ένα απλανές βλέμμα, με μια επιτιμητική ματιά, με προσβλητικά λόγια, με θυμό που εγκλωβίζεται σ ένα κλειστό στόμα. Συμβαίνει όταν οι γονείς εστιάζουν στα επιτεύγματα και όχι στο ίδιο το παιδί, στην ύπαρξη του.
...


πολύ καλό, ευχαριστούμε Βασούλα :x >:d< >:d< >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: Ο ΜΥΘΟΣ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Βασούλα >:d< >:d< >:d<
Μπορεί να κακοποιηθεί συναισθηματικά ένα παιδί για να αναγκαστεί να χωρέσει στην εικόνα που έχουν οι γονείς, να ανταποκριθεί στις προσδοκίες τους, να γίνει αυτό που εκείνοι θέλουν. Όμως πάντα θα υπάρχει κάτι που αργά η γρήγορα θα εμφανισθεί ως αδυναμία, ασθένεια, επιθετικότητα, απάθεια και δεν θα μπορεί να το εξηγήσει κανείς.

Η κακοποίηση των παιδιών δεν είναι μόνο οι ακραίες ιστορίες που βγαίνουν στις ειδήσεις. Συμβαίνει καθημερινά από ανύποπτους γονείς. Συμβαίνει μ ένα απλανές βλέμμα, με μια επιτιμητική ματιά, με προσβλητικά λόγια, με θυμό που εγκλωβίζεται σ ένα κλειστό στόμα. Συμβαίνει όταν οι γονείς εστιάζουν στα επιτεύγματα και όχι στο ίδιο το παιδί, στην ύπαρξη του.
Ακριβώς έτσι @};- @};- @};-
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: Ο ΜΥΘΟΣ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ

Δημοσίευση από elenaki »

Αλλά ξέρετε, δεν αντέχεται από το παιδί αυτή η υποτιμητική ματιά τους...η εγκατάλειψη δεν αντέχεται...
Εγκαταλείπω το παιδί δεν σημαίνει ότι το διώχνω...Σημαίνει ότι το χρησιμοποιώ προς ίδιον όφελος!
Του δίνω ένα, για να πάρω το πολλαπλάσιο του σε ενέργεια...

Να έβρισκα έναν και μοναδικό άνθρωπο, που να μην είχε τύψεις αν δεν έγινε έτσι όπως το ήθελαν οι γονείς του
Ποσο τραγικο ομως.. :-(
Οι γονείς που νοιάζονται, το πιο σημαντικό που μπορούν να κάνουν, για να προστατεύσουν τα παιδιά τους απ τον εαυτό τους, είναι να φροντίσουν τον εαυτό τους. Μόνο έτσι θα επιτρέψουν στην αγάπη τους να εκδηλωθεί αβίαστα και ευεργετικά.
Αυτο ακριβως με οσους και αν το εχω συζητησει,κανεις δεν καταλαβαινει οτι ξεσπαει με το παραμικρο στο παιδι του γιατι δεν εχει καλυψει ουτε το ελαχιστο απο τις αναγκες του σαν ανθρωπος..το προσπερνανε αμεσως λεγοντας πως θυσιαζονται για το παιδι τους..

Ευχαριστουμε Βασουλα μας @};- @};- @};-
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Ο ΜΥΘΟΣ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ

Δημοσίευση από eirini »

Vaso έγραψε:Παιδί η γυναίκα κάνει, για να καθαγιαστεί από την κατωτερότητα που νιώθει σαν γυναίκα (από την θρησκεία της βεβαίως) κατά κύριο λόγο, αλλιώς είναι ανήθικη που κάνει σεξ...Μετά, κανένας άντρας δεν θα παντρευόταν, αν δεν ήταν το παιδί στην μέση...Εκεί πέφτουν όλες οι αντιστάσεις και οι γυναίκες το επιδιώκουν...
ωραίος!!!!!!
Vaso έγραψε:Να έβρισκα έναν και μοναδικό άνθρωπο, που να μην είχε τύψεις αν δεν έγινε έτσι όπως το ήθελαν οι γονείς του
Τραγικό :-%
Vaso έγραψε:Οι γονείς που νοιάζονται, το πιο σημαντικό που μπορούν να κάνουν, για να προστατεύσουν τα παιδιά τους απ τον εαυτό τους, είναι να φροντίσουν τον εαυτό τους. Μόνο έτσι θα επιτρέψουν στην αγάπη τους να εκδηλωθεί αβίαστα και ευεργετικά.
@};- @};- @};-
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: Ο ΜΥΘΟΣ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ

Δημοσίευση από Giotoula »

Vaso έγραψε: Οι γονείς που νοιάζονται, το πιο σημαντικό που μπορούν να κάνουν, για να προστατεύσουν τα παιδιά τους απ τον εαυτό τους, είναι να φροντίσουν τον εαυτό τους. Μόνο έτσι θα επιτρέψουν στην αγάπη τους να εκδηλωθεί αβίαστα και ευεργετικά.
@};- @};- @};-
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Ο ΜΥΘΟΣ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ

Δημοσίευση από AMALIA »

Οι γονείς που νοιάζονται, το πιο σημαντικό που μπορούν να κάνουν, για να προστατεύσουν τα παιδιά τους απ τον εαυτό τους, είναι να φροντίσουν τον εαυτό τους. Μόνο έτσι θα επιτρέψουν στην αγάπη τους να εκδηλωθεί αβίαστα και ευεργετικά.
@};-
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Ο ΜΥΘΟΣ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ

Δημοσίευση από Ellaki »

@};- @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Ο ΜΥΘΟΣ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: Αλλά ξέρετε, δεν αντέχεται από το παιδί αυτή η υποτιμητική ματιά τους...η εγκατάλειψη δεν αντέχεται...
Εγκαταλείπω το παιδί δεν σημαίνει ότι το διώχνω...Σημαίνει ότι το χρησιμοποιώ προς ίδιον όφελος!
Του δίνω ένα, για να πάρω το πολλαπλάσιο του σε ενέργεια...
Προσπαθώντας οι γονείς να φτιάξουν αυτό που φαντάζονται πολύ συχνά – ανάλογα και με τον χαρακτήρα τους – το πετυχαίνουν. Πετυχαίνουν ακριβώς την εικόνα και ξεγελούν τον κοινωνικό περίγυρο και τον εαυτό τους. Ο μόνος που δεν ξεγελιέται είναι το παιδί. Το οποίο παραμένει ο μοναδικός αξιόπιστος μάρτυρας της αλήθειας των συναισθημάτων κάθε οικογένειας.
Μπορεί να κακοποιηθεί συναισθηματικά ένα παιδί για να αναγκαστεί να χωρέσει στην εικόνα που έχουν οι γονείς, να ανταποκριθεί στις προσδοκίες τους, να γίνει αυτό που εκείνοι θέλουν. Όμως πάντα θα υπάρχει κάτι που αργά η γρήγορα θα εμφανισθεί ως αδυναμία, ασθένεια, επιθετικότητα, απάθεια και δεν θα μπορεί να το εξηγήσει κανείς.
Η κακοποίηση των παιδιών δεν είναι μόνο οι ακραίες ιστορίες που βγαίνουν στις ειδήσεις. Συμβαίνει καθημερινά από ανύποπτους γονείς. Συμβαίνει μ ένα απλανές βλέμμα, με μια επιτιμητική ματιά, με προσβλητικά λόγια, με θυμό που εγκλωβίζεται σ ένα κλειστό στόμα. Συμβαίνει όταν οι γονείς εστιάζουν στα επιτεύγματα και όχι στο ίδιο το παιδί, στην ύπαρξη του.
Συμβαίνει, όχι γιατί αυτό που κάνει ή δεν κάνει ένας γονιός, είναι από μόνο του τόσο φοβερό, αλλά γιατί το μωρό είναι τόσο εύθραυστο και εξαρτημένο για την επιβίωση του απ αυτούς. Είναι φτιαγμένο έτσι ώστε να αντιλαμβάνεται στο κέντρο της ύπαρξης του την κάθε δόνηση που νοιώθει το πλάσμα που του δίνει ζωή.
[/quote]

ειναι πολλα αυτα που πιστευα οτι ηταν δικα μου.. δεν εβλεπα καν οτι ηταν "φορετα".. και αν δεν ειχα και τα παιδικα-εφηβικα ημερολογια να διαβαζω τωρα και να βλεπω ισως να ημουν ακομα εκει.. εχει πολυ ζουμι ακομα.. @};- :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: Ο ΜΥΘΟΣ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ

Δημοσίευση από nondas »

Βασούλα πολύ συγχρονικό @};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ο ΜΥΘΟΣ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

:cry: :cry: :cry:
Βασούλα μου @};-
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ο ΜΥΘΟΣ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

...Και μόλις τώρα συνειδητοποίησα πως συνέβη το εξής και μάλιστα σήμερα:
Μίλαγα με τη μάνα μου στο skype και με ρώταγε αν είχα κανένα νέο με τη βίζα μου. Και της είπα, όχι, δνε ξέρω ακόμα τι θα κάνω αν θα παραμείνω μετά τον Μάρτιο ή αν θα συνεχίζω να σπουδάζω κάτι το οτιδήποτε, αρκεί να μείνω.


(Αυτό είναι το σκεπτικό, ώστε να αποταμιεύσω κανά δολλάριο, να μην έρθω πίσω ταπί και ψύχραιμός. Γιατί από τότε που ξεκίνησα την δεύτερη δουλειά μπορώ και αποταμιεύω πλέον.)

Η απάντηση μανούλας: "Δεν ξέρω αγόρι μου, κάνε ότι θες. Αλλά και εδώ τα πράγματα πάνε από το κακό στο χειρότερο. Όχι να έρθεις πίσω και να λες τι ήθελα και ήρθα, δεν καθόμουνα στην Μελβούρνη καλύτερα"

Και όταν μου το είπε μου χτύπησε καμπανάκι: Αυτό είναι κάτι που μου έκαναν σνέχεια οι γονείς μου από την παιδική μου ηλικία. Ύπουλες οδηγίες-κατευθύνσεις!
Αφήστε με ρε γαμώτο να αποφασίσω εγώ μόνος μου τι πραγματικά θέλω να κάνω και αν γουστάρετε μείνετε δίπλα μου στην απόφαση αυτή, αλλιώς στον αγύριστο!

Αι σιχτήρ πια!!! X( X( X(
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Ο ΜΥΘΟΣ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Μάνος έγραψε: Ύπουλες οδηγίες-κατευθύνσεις!
αυτο!!!! παρατηρω και εγω την μανα μου οποτε βρισκομαστε η μιλαμε το ποσο εχουν αποψη για την ζωη σου (εννοειται!!) και μεσα απο υπουλες οδηγιες-κατευθυνσεις οπως το λες Μανο μου πανε να σου περασουν αυτο που εκεινοι θα ηθελαν να κανεις.. και ομως πισω απο οτι λενε βλεπω πια μονο φοβο.. για τη ζωη, μηπως δεν τους αγαπαω, μηπως τους απορριψω και οταν γυρισα μια φορα και της ειπα οτι αυτο δεν ειναι δικος μου φοβος μην προσπαθεις να μου το περασεις εγω δεν εχω την ιδια αποψη γυρναει και μου λεει ποιος φοβος αυτο δεν ειναι φοβος προνοητικοτητα ειναι!! ε σαφως δεν συνεχισα την κουβεντα .... φαντασου τι μας περασανε τοσα χρονια!! ~x( ~x( ~x(
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”