ΛΙΓΗ ΑΓΑΠΗ...

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΛΙΓΗ ΑΓΑΠΗ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα μου κατ αρχάς σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! :x >:d< >:d< >:d<
Βάσω έγραψε:Είναι πάρα πολλές οι αιτίες που "εξαναγκάζουν" τους ανθρώπους να κάνουν επιλογές, τις οποίες δεν αποδέχονται βαθιά μέσα τους, γιατί έγιναν κάτω από ψυχολογικά πιεστικές συνθήκες. Και αυτές οι επιλογές φέρνουν ένα συνεχές βάρος, χωρίς ο άνθρωπος να αντιληφθεί ότι γι' αυτό που νιώθει, φταίει η επιλογή του...Νομίζει ότι του φταίνε χίλια άλλα πράγματα, γιατί θεωρεί ότι μόνος του επέλεξε...Πιο ψευδαίσθηση, πεθαίνεις...
Καταλαβαίνω τι λες Βασούλα μου, αλλά έχω την εξής απορία (όχι που δεν θα είχα): Δέχομαι πως κάποιες επιλογές μας γίνονται κάτω από ψυχολογικά πιεστικές αυνθήκες. Την ώρα της επιλογής όμως έχουμε την ψευδαίσθηση πως είναι καθαρά δικές μας επιλογές. Ωραία μέχρι εδώ. Πως όμως μπαίνουμε στην διαδικασία της αναθεώρησης αυτών των επιλογών τη στιγμή που εμείς οι ίδιοι τις θεωρούμε καθαρά δικες μας επιλογες; ...Και σαν "καθαρά δικες μας επιλογές" ο μοναδικός σαφής διαχωρισμός μέσα μας είναι σε καλες και σε κακες δικές μας επιλογες. Εσύ όμως μιλάς για κάτι άλλο: Δική μου επιλογή ή μη δική μου επιλογη. Ανεξάρτητου καλού ή κακού. Δεν την κρίνεις. Εστιάζεις αλλού. Οπότε η ερρώτηση διαμορφώνεται ως εξής: Από που ορμόμενοι μπαίνουμε στην διαδικασία της αναθεώρησης της όποιας επιλογής ώστε να εντοπίσουμε αν όντως είναι δική μας επιλογή ή όχι; Από που ξεκινάμε; Φαντάζομαι από το συναίσθημα που μας δημιουργεί η επιλογή αυτή, αν αφουγκραστούμε καλα... Αλλά πως φτάνουμε στο τελικό συμπέρασμα; Την διαδρομή χάνω... Θέτουμε ερρωτήσεις στον εαυτό μας π.χ.;
Βάσω έγραψε:Όμως κάθε αλλαγή χρειάζεται πάθος και έρωτα για την πνευματική ωριμότητα, αλλιώς δεν γίνεται, γιατί δεν είναι εύκολη η διαδικασία, παρ' όλο που τα πράγματα είναι απλά...
:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΛΙΓΗ ΑΓΑΠΗ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- @};- @};- :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΛΙΓΗ ΑΓΑΠΗ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Σ' αυτήν την αίσθηση φτάνεις μόνο μέσω της αμφισβήτησης της ίδιας της επιλογής σου Μάνο μου, ορμώμενος πάντα από το ότι δεν είσαι ευτυχής, χωρίς συγκεκριμένη αιτία, χωρίς να υπάρχει εμφανής λόγος πχ. μια ασθένεια (που ούτε αυτός είναι λόγος, αλλά λέμε τώρα...)
Όταν ξεκινήσεις το ταξίδι της αλήθειας σου, δεν σηκώνει δικαιολογίες του τύπου "δεν είμαι ευτυχής γιατί δεν έχω σύντροφο, χρήματα, φίλους , εργασία, παιδί, σπίτι, εξοχικό κλπ παπαρολογίες που λένε συνήθως οι άνθρωποι...

όταν λέμε αλήθεια, εννοούμε αλήθεια!!!

και μέσα σ' αυτήν την αλήθεια ερευνάς τους λόγους που δεν εκτιμάς καθόλου τον Εαυτό σου...

και τότε αρχίζει η έκπληξη...

Δεν είναι δηλαδή μόνο μια συγκεκριμένη επιλογή που έχεις κάνει, που μπορεί να σου φέρνει δυσαρμονία, αλλά μια πληθώρα ασυνείδητων πεποιθήσεων και λανθασμένων ερμηνειών πάνω σε αξίες, έννοιες και κατευθύνσεις...
Πολύ γρήγορα, αν είσαι δεκτικός στην εσωτερικότητα, φτάνεις στο συμπέρασμα ότι ποτέ δεν ήσουν ελεύθερος να επιλέξεις αυτό που αληθινά ήθελες και όχι μόνο σαν παιδί, αλλά και σαν ενήλικας...Πολλές επιλογές μπορεί να ανακαλύψεις ότι σε επιβάρυναν στην αυτοεκτίμησή σου, παρ' όλο που εσύ μπορεί να νόμιζες ότι από αυτοεκτίμηση τις έκανες...

Μεταξύ του νομίζω και της αλήθειας, ύπάρχει μια ολόκληρη διαδικασία...

Νομίζω ότι οι άνθρωποι που έχουν πάρει είδηση την θλίψη τους έχουν μεγαλύτερη ευκαιρία μιας πνευματικής ωρίμανσης, από αυτούς που ζουν στην κοσμάρα τους και ψάχνουν αιτίες να γίνουν ευτυχισμένοι...

>:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΛΙΓΗ ΑΓΑΠΗ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

η ανεπάρκεια του ανθρώπου δεν συμβαίνει γιατί είναι αδύναμος, αλλά αντίθετα γιατί είναι δυνατός...
Συνήθως οι άνθρωποι φοβούνται το Φως, γιατί έμαθαν να ζουν στο σκοτάδι και μετά όλο αυτό τους τρομάζει...
(Εδώ το σκοτάδι ερμηνεύεται σαν επιβίωση)...
Ποιός είμαι εγώ που μπορώ να έχω τόση Δύναμη, όση μου έδωσε ο Δημιουργός μου? Ένας βαθύτερος φόβος που υπονομεύει τα πάντα στην Ζωή μας και καταχράται την Ελευθερία μας και την Χαρά μας να γίνουμε Ένα με Αυτόν, από τον οποίο γεννηθήκαμε...
Βάσω @};- @};- @};-


Μάνο μου! @};- >:d< >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11686
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: ΛΙΓΗ ΑΓΑΠΗ...

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Βασούλα :x :x :x

Μάνο >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΛΙΓΗ ΑΓΑΠΗ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Όταν ξεκινήσεις το ταξίδι της αλήθειας σου, δεν σηκώνει δικαιολογίες του τύπου "δεν είμαι ευτυχής γιατί δεν έχω σύντροφο, χρήματα, φίλους , εργασία, παιδί, σπίτι, εξοχικό κλπ παπαρολογίες που λένε συνήθως οι άνθρωποι...
Βάσω έγραψε:Πολύ γρήγορα, αν είσαι δεκτικός στην εσωτερικότητα, φτάνεις στο συμπέρασμα ότι ποτέ δεν ήσουν ελεύθερος να επιλέξεις αυτό που αληθινά ήθελες και όχι μόνο σαν παιδί, αλλά και σαν ενήλικας...Πολλές επιλογές μπορεί να ανακαλύψεις ότι σε επιβάρυναν στην αυτοεκτίμησή σου, παρ' όλο που εσύ μπορεί να νόμιζες ότι από αυτοεκτίμηση τις έκανες...
Βάσω έγραψε:Νομίζω ότι οι άνθρωποι που έχουν πάρει είδηση την θλίψη τους έχουν μεγαλύτερη ευκαιρία μιας πνευματικής ωρίμανσης, από αυτούς που ζουν στην κοσμάρα τους και ψάχνουν αιτίες να γίνουν ευτυχισμένοι...
Ε ρε γλέντια λέμε...(!) :violin:
Ευχαριστώ πολύ Βασούλα μου!!!
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΛΙΓΗ ΑΓΑΠΗ...

Δημοσίευση από eirini »

Οι συνειδητές επιλογές φαίνεται ότι χάνονται μέσα στην ανικανότητα μας να επιλέξουμε κάτι ωφέλιμο για εμάς και αφήνουμε το παρορμητικό και συγχρόνως α-νόητο συναίσθημα να μας παρασύρει σε πράξεις που μας βάζουν σε μια μεγαλύτερη απαξίωση του Εαυτού μας, της προσωπικότητάς μας και των προθέσεών μας.
Αυτό που υπάρχει στο ασυνείδητο, δημιουργημένο σαφώς από εμάς, χρειάζεται να τραφεί...Και είναι κάτι παραπάνω από σίγουρο ότι θα μας πάρει την ενέργεια μας, το θάρρος μας, την χαρά μας, την αγάπη μας, γιατί του ανοίγουμε την πόρτα με την αδυναμία μας και την ασταθή στάση στην ζωή μας, που αφορά την αναβλητικότητά μας...
Να μην δεχτείς ποτέ ότι είσαι "α-νόητος", αυτό είναι το πιο σημαντικό βήμα ενός ανθρώπου...
Τα πρόβατα μπαίνουν στο μαντρί, γιατί δεν έχουν λογική...Οι άνθρωποι δεν είναι πρόβατα όμως...
Πρέπει να μάθεις ποιός Είσαι και ποιός έγινες, Μάνο μου...Και να γίνεις αυτό για το οποίο γεννήθηκες..
ki eγώ θέλωωωωωω... :cheers: :cheers: :cheers:
Το σίγουρο είναι πως σ' αυτήν την διαδικασία, θα αναγνωρίσεις ότι οι επιλογές σου δεν ήταν αυθόρμητες και ίσως μέσα σου ποτέ σου δεν τις αποδέχτηκες...Αν δεν τις αμφισβητήσεις όμως, ποτέ δεν θα φτάσεις σε μια νέα επιλογή, που σε αφορά στην Ψυχή σου (και όχι στα συναισθήματά σου)
:x :x :x :x
Ξέρεις πόσες γυναίκες δεν χωρίζουν, απλά γιατί υπάρχει μέσα τους το πρότυπο της οικογένειας? Με αποτέλεσμα να ζουν σε μια σχέση που μπορεί να είναι επικίνδυνη για την ψυχική τους υγεία και την εξέλιξή τους...
:whistle:
και μέσα σ' αυτήν την αλήθεια ερευνάς τους λόγους που δεν εκτιμάς καθόλου τον Εαυτό σου...

και τότε αρχίζει η έκπληξη...

Δεν είναι δηλαδή μόνο μια συγκεκριμένη επιλογή που έχεις κάνει, που μπορεί να σου φέρνει δυσαρμονία, αλλά μια πληθώρα ασυνείδητων πεποιθήσεων και λανθασμένων ερμηνειών πάνω σε αξίες, έννοιες και κατευθύνσεις...
Πολύ γρήγορα, αν είσαι δεκτικός στην εσωτερικότητα, φτάνεις στο συμπέρασμα ότι ποτέ δεν ήσουν ελεύθερος να επιλέξεις αυτό που αληθινά ήθελες και όχι μόνο σαν παιδί, αλλά και σαν ενήλικας...Πολλές επιλογές μπορεί να ανακαλύψεις ότι σε επιβάρυναν στην αυτοεκτίμησή σου, παρ' όλο που εσύ μπορεί να νόμιζες ότι από αυτοεκτίμηση τις έκανες...

Μεταξύ του νομίζω και της αλήθειας, ύπάρχει μια ολόκληρη διαδικασία...
εκει θα γινεται το μεγάλο πάρτυ...... :eusa-think:

Πάρτα τώρα μαζεμένα καριολάκι, να μάθεις να κάνεις 3 μέρες να μπεις στο φόρουμ!!!!! 8-} :))
Βασω, Μανούκο >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< :x :x :x :x :x :x :x :x :x
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΛΙΓΗ ΑΓΑΠΗ...

Δημοσίευση από Ellaki »

Νομίζω ότι οι άνθρωποι που έχουν πάρει είδηση την θλίψη τους έχουν μεγαλύτερη ευκαιρία μιας πνευματικής ωρίμανσης, από αυτούς που ζουν στην κοσμάρα τους και ψάχνουν αιτίες να γίνουν ευτυχισμένοι...
αγαπημένη ψυχούλα :-( :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:

το τραγικό είναι πως ο άνθρωπος ψάχνοντας να βρει επιλογές στην ζωή χάνει την μια και μοναδική :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΛΙΓΗ ΑΓΑΠΗ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

ελα ρε Ειρηνουλα.. :)) :)) :))
Μάνος έγραψε:Αυτό ακριβώς Μπεττούλα μου!!! Αυτό ακριβώς χρόνια τώρα...! Τι όμορφα που το έθεσες! Με κάλυψες απόλυτα1 Σ' ευχαριστώ για την όμορφη τοποθέτηση σου. Έδωσες μια απάντηση σημαντική σε μένα και έβαλες κάπως σε μια σειρά τις άτακτες σκέψεις μου...
:x :x :x
:* >:d< >:d< >:d<
Vaso έγραψε: Ο Νόμος της Αβλάβειας…

Κάθε φορά που επικρίνεις τον Εαυτό σου,
κάθε φορά που δεν φροντίζεις τον Εαυτό σου,
κάθε φορά που δεν σέβεσαι τον Εαυτό σου,
κάθε φορά που προσπαθείς να γίνεις τέλειος,
κάθε φορά που φοβάσαι,
κάθε φορά που ντρέπεσαι για εσένα,
κάθε φορά που συγκρίνεσαι,
κάθε φορά που νομίζεις ότι δεν είσαι άξιος να έχεις τις δικές σου ανάγκες,
κάθε φορά που θεωρείς ότι είσαι λίγος και απαξιώνεις εσύ ο ίδιος την εργασία σου,

κάθε τέτοια φορά που το κάνεις…

έχεις πάρει τα μάτια σου από τον Θεό και τα έχεις στρέψει προς αυτόν τον μηχανιστικό τρόπο ζωής, που γεμίζει τον εσωτερικό σου κόσμο με σκιές, δίνοντάς τους ζωή μέσα σου...
Τις τρέφεις και τις αφήνεις να σε θρέψουν, με ότι λιγότερο έχει η Ανθρώπινη Φύση....Την κοινή ασθένεια του εγωισμού!
Η μεγαλύτερη υπέρβαση που μπορεί να κάνει ένας άνθρωπος είναι να ξεπεράσει τις δεισιδαιμονίες του…Εκεί είναι όλος ο αγώνας του καλού και του κακού και της μη Συνειδητής Ζωής…@};-
Vaso έγραψε: Σπάνια υπάρχει ουσιαστικός διχασμός σε μια επιλογή μας...Το ότι διχαζόμαστε όμως είναι γιατί δεν έχουμε μάθει να υποστηρίζουμε τις αληθινές μας ανάγκες, ενόσω το συναίσθημα μας έχει δημιουργήσει πλασματικές ανάγκες και μας τις θέτει (ασυνείδητα) σε προτεραιότητα...Το συναίσθημα που δεν έχει ωριμάσει, δημιουργεί και τις προϋποθέσεις ανικανότητας επιλογών, γιατί δεν μας επιτρέπει να θέσουμε στόχους ή αν καταφέρουμε να θέσουμε στόχους, το συναίσθημα πάλι τους σαμποτάρει...Έτσι επιμένουμε σε επιλογές που μας εξαντλούν περισσότερο και μας φέρνουν μεγαλύτερη θλίψη...

Αυτό που υπάρχει στο ασυνείδητο, δημιουργημένο σαφώς από εμάς, χρειάζεται να τραφεί...Και είναι κάτι παραπάνω από σίγουρο ότι θα μας πάρει την ενέργεια μας, το θάρρος μας, την χαρά μας, την αγάπη μας, γιατί του ανοίγουμε την πόρτα με την αδυναμία μας και την ασταθή στάση στην ζωή μας, που αφορά την αναβλητικότητά μας...

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
καραβιωμενο!!..
Vaso έγραψε: Αν λίγο, πολύ λίγο, αρχίσεις να εστιάζεις στον παραλογισμό σου και να τον παρατηρείς, αν λίγο διακρίνεις ότι δεν έχουν λογική αυτά που νιώθεις και κάνεις, μερικές φορές δεν έχουν λογική ακόμα κι αυτά που λες, αν λίγο παρατηρήσεις και αναρωτηθείς γιατί, ξεκινάς μια πιο εσωτερική διαδρομή προς τον Εαυτό σου...

Είναι όλα θέμα αντίληψης...Μας την περιόρισαν? Ε, εμείς την διευρύνουμε...Δόξα τον Θεό οι πληροφορίες πια υπάρχουν άφθονες...
ετσι... :x @};-
Δεν είναι λοιπόν παρθένο το μάτι...Αφημένο είναι στην τύχη του...
Όταν όλα νομίζεις ότι είναι έτσι, εσύ να λες "όοοοχι καργιολάκι, δεν είναι έτσι"...
>:d< >:d< >:d< >:d<
:) :) αφημενο ηταν στην τυχη του.. Οοοοοοοοοοχι καργιολακι αρκετα αφεθηκες...
Vaso έγραψε: Η αμφισβήτηση και η απόρριψη κανόνων που διαστρέβλωσαν την Φύση σου και η αναγνώριση των αιτιών που σε εξανάγκασαν να γίνεις καταθλιπτικός και παραπέρα δυστυχισμένος, είναι η αρχή να αντιλαμβάνεσαι τα πράγματα με μια διαφορετική οπτική και να ωριμάζεις...

Αν έχεις κάνει λάθη, δεν μπορείς να τα αναγνωρίσεις, αν δεν αμφισβητήσεις τον τρόπο που έμαθες να υπολογίζεις τα σωστά...

Και στο τέλος, δεν μπορείς να κάνεις άλλες επιλογές, από αυτές που έχεις κάνει ήδη, αν δεν αμφισβητήσεις αυτές τις επιλογές...

Πρέπει να μάθεις ποιός Είσαι και ποιός έγινες, Μάνο μου...Και να γίνεις αυτό για το οποίο γεννήθηκες...
elenaki έγραψε: βολευτηκαμε μια χαρα στη ζητιανια για λιγα ψιχουλα σημασιας..ουτε καν αγαπης..

Και με το που ξεκιναει η αμφισβητηση ορμαει το θηριο που εχω μοσχαναθρεψει να με πολεμαει με χιλιους τροπους γιατι ετσι εχει μαθει να επιβιωνει..Να επιβιωνει!δηλαδη τρελαινομαι! :?
Εως εδω ομως!Δεν εχω να περιμενω καμια αλλη επιβεβαιωση οτι η μονη που θα Αγαπησω και θα Σεβαστω τον Εαυτο μου Ειμαι Εγω!Οσες φορες και να με ξεχασω παντα κατι ερχεται μπροστα μου που μου Θυμιζει οτι Αξιζω ολη την Αγαπη και τη Χαρα της Ζωης μεσα σε ολα αυτα που περιεχει..σε ολη την Εμπειρια!Μεχρι να γινουμε Ενα στο Δρομο που προχωραμε Μαζι! @};- :x >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
:x :x >:d< >:d< >:d<
Vaso έγραψε: Οι επιλογές μας μπορούν να αλλάξουν ανά πάσα στιγμή, όταν είμαστε ώριμοι και δεκτικοί στην δική μας αλλαγή...
Υπάρχει μια διαδικασία καθαρού "απολογισμού" απέναντι στον Εαυτό μας, όπου μπορούμε να "ακούσουμε" με μεγαλύτερη κατανόηση τις αληθινές μας ανάγκες και να φροντίσουμε με αγάπη να τις εκπληρώσουμε...Εμείς για εμάς...για κανέναν άλλον!


Το θέμα εδώ δεν είναι οι επιλογές που έκανες και αν ήταν λανθασμένες, αλλά η διευκρίνηση μέσα σου των συνθηκών κάτω από τις οποίες έγιναν αυτές οι επιλογές, και η απόφαση να είσαι ειλικρινής με τον Εαυτό σου, ώστε να αλλάξεις ότι δεν σε εξελίσσει...

Όμως κάθε αλλαγή χρειάζεται πάθος και έρωτα για την πνευματική ωριμότητα, αλλιώς δεν γίνεται, γιατί δεν είναι εύκολη η διαδικασία, παρ' όλο που τα πράγματα είναι απλά...
>:d< >:d< >:d< >:d<
Δεν είναι δηλαδή μόνο μια συγκεκριμένη επιλογή που έχεις κάνει, που μπορεί να σου φέρνει δυσαρμονία, αλλά μια πληθώρα ασυνείδητων πεποιθήσεων και λανθασμένων ερμηνειών πάνω σε αξίες, έννοιες και κατευθύνσεις...
Πολύ γρήγορα, αν είσαι δεκτικός στην εσωτερικότητα, φτάνεις στο συμπέρασμα ότι ποτέ δεν ήσουν ελεύθερος να επιλέξεις αυτό που αληθινά ήθελες και όχι μόνο σαν παιδί, αλλά και σαν ενήλικας...Πολλές επιλογές μπορεί να ανακαλύψεις ότι σε επιβάρυναν στην αυτοεκτίμησή σου, παρ' όλο που εσύ μπορεί να νόμιζες ότι από αυτοεκτίμηση τις έκανες...
Μανουκο σε ευχαριστω για τις αποριες σου >:d< >:d< >:d< >:d<
παιδακια ολα >:d< >:d< >:d<

:x :x @};- @};- @};- >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΛΙΓΗ ΑΓΑΠΗ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Μπεττούλα μου :* >:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Γρηγοράκος
Δημοσιεύσεις: 727
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2014 1:15 pm
Τοποθεσία: Καθ΄οδόν...!!!

Re: ΛΙΓΗ ΑΓΑΠΗ...

Δημοσίευση από Γρηγοράκος »

Vaso έγραψε: όταν λέμε αλήθεια, εννοούμε αλήθεια!!!

και μέσα σ' αυτήν την αλήθεια ερευνάς τους λόγους που δεν εκτιμάς καθόλου τον Εαυτό σου...

και τότε αρχίζει η έκπληξη...
Από εκπλήξεις άλλο τίποτα! :-<
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΛΙΓΗ ΑΓΑΠΗ...

Δημοσίευση από Stefanos »

Και στο τέλος, δεν μπορείς να κάνεις άλλες επιλογές, από αυτές που έχεις κάνει ήδη, αν δεν αμφισβητήσεις αυτές τις επιλογές...
Πρέπει να μάθεις ποιός Είσαι και ποιός έγινες, Μάνο μου...Και να γίνεις αυτό για το οποίο γεννήθηκες...
Στην διάρκεια της εμβάθυνσης στον συναισθηματικό κόσμο της, εκεί που συμβαίνουν όλες οι ασυνείδητες διαστρεβλώσεις, που πρέπει κάποιος άνθρωπος να περάσει για να νιώσει τον Εαυτό του, έγινε η μεγαλύτερη ανατροπή στις πεποιθήσεις της αυτές...
Όμως κάθε αλλαγή χρειάζεται πάθος και έρωτα για την πνευματική ωριμότητα, αλλιώς δεν γίνεται, γιατί δεν είναι εύκολη η διαδικασία, παρ' όλο που τα πράγματα είναι απλά...
Νομίζω ότι οι άνθρωποι που έχουν πάρει είδηση την θλίψη τους έχουν μεγαλύτερη ευκαιρία μιας πνευματικής ωρίμανσης, από αυτούς που ζουν στην κοσμάρα τους και ψάχνουν αιτίες να γίνουν ευτυχισμένοι...
Βασούλα :cry: :x :x
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: ΛΙΓΗ ΑΓΑΠΗ...

Δημοσίευση από JOANNA »

Όμως κάθε αλλαγή χρειάζεται πάθος και έρωτα για την πνευματική ωριμότητα, αλλιώς δεν γίνεται, γιατί δεν είναι εύκολη η διαδικασία, παρ' όλο που τα πράγματα είναι απλά...
:romance-heartbeating: @};-

Μανο μου :x :x >:d<
Στην διάρκεια της εμβάθυνσης στον συναισθηματικό κόσμο της, εκεί που συμβαίνουν όλες οι ασυνείδητες διαστρεβλώσεις, που πρέπει κάποιος άνθρωπος να περάσει για να νιώσει τον Εαυτό του, έγινε η μεγαλύτερη ανατροπή στις πεποιθήσεις της αυτές...
@};- @};-
Οι επιλογές μας μπορούν να αλλάξουν ανά πάσα στιγμή, όταν είμαστε ώριμοι και δεκτικοί στην δική μας αλλαγή...
Υπάρχει μια διαδικασία καθαρού "απολογισμού" απέναντι στον Εαυτό μας, όπου μπορούμε να "ακούσουμε" με μεγαλύτερη κατανόηση τις αληθινές μας ανάγκες και να φροντίσουμε με αγάπη να τις εκπληρώσουμε...Εμείς για εμάς...για κανέναν άλλον!
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating:

Βασουλα μου @};- @};- :x
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΛΙΓΗ ΑΓΑΠΗ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:γιατί αποδοχή σημαίνει ότι σε δέχομαι όπως είσαι κι όχι όπως θα ήθελα να είσαι…
Βασούλα μου
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:



...Διάβαζα τους διαλόγους μας και συγκινήθηκα
:cry: :cry: :cry:
:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”