Τι με βοήθησε...

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Τι με βοήθησε...

Δημοσίευση από Sofoula »

Λέμε πως για την πνευματική ωριμότητα δεν υπάρχει εγχειρίδιο και αυτό είναι αλήθεια. Η εσωτερική αφύπνιση αφορά μια ξεχωριστή διαδρομή για τον κάθε άνθρωπο και αυτό έχει μια ιδιαίτερη ομορφιά. Το τι θα καλεστεί ο καθένας να παλέψει, τι θα αρπάξει, τι θα αξιοποιήσει, τι θα εφαρμόσει αποτελεί δικό του θέμα. Το μόνο σίγουρο είναι πως η Ζωή θα δώσει τις ευκαιρίες της, ξανά και ξανά. Μέχρι να φτάσει κανείς στο σημείο να βλέπει πως, κάθε τι που περικλείει η Ζωή έχει τη μοναδικότητά του και την αξία του.

Εδώ θέλω να αναφέρω ορισμένα πράγματα που βοήθησαν εμένα, στην δική μου διαδρομή. Ο καθένας μπορεί να σχολιάσει και να συμπληρώσει ότι θέλει :x

Αρχικά τα μοιράσματα άλλων ανθρώπων. Αυτή η δυνατότητα να κατανοήσω το μέσα των άλλων με βοήθησε να βρω το κοινό μας σημείο, πέρα από τις προσωπικότητες. Και μέσα από το να νιώθω τους άλλους, άρχισα να νιώθω και μένα.

Η επαφή με το συναίσθημα. Ναι μεν καταστροφικά σε πρώτη φάση, μιας και τα συναισθήματά μου ήταν σαν φωτιά, έτοιμα να κάψουν τα πάντα (και κυρίως εμένα). Όμως το γεγονός πως δεν μπορούσα να τα θάψω, παρά μόνο για λίγο, μου έδωσε την δυναμική να αναζητήσω τρόπο να τα ελευθερώσω.

Ένα παράδειγμα Ανθρώπου. Λένε πως "όταν ο μαθητής είναι έτοιμος, ο δάσκαλος εμφανίζεται". Σε μένα ίσχυε και δεν υπήρχε περίπτωση να κατανοήσω την Αγάπη χωρίς όρους, αν δεν την ένιωθα για μένα. Πως είναι να αγαπάς χωρίς να χρειάζεσαι, πως είναι να επιτρέπεις τα πάντα μέσα σου, οριοθετώντας τις καταστάσεις έξω σου.

Η φυσική εμπειρία, ακόμα και όταν ήταν καταστροφική. Ναι, έβλαψα και άλλους και εμένα, έκανα πράγματα χωρίς συνείδηση, εκμεταλλεύτηκα καταστάσεις κτλ κτλ. Αλλά κατανόησα, εμπειρίωσα, έμαθα να σηκώνομαι. Γνώρισα την κόλαση και στην συνέχεια βρήκα μέσα μου τον παράδεισο.

Οι επιγνώσεις. Εδώ θα έλεγα πως, εγώ προσωπικά, δεν έχω διαβάσει τα πολλά βιβλία εσωτερισμού, αλλά τόσες σελίδες σε αυτό το φόρουμ πιστεύω πως μπορούν να γεμίσουν (και με το παραπάνω) το νοητικό πεδίο με τις επιγνώσεις που χρειάζονται. :D

Η εσωτερική εργασία, όπου και αν είμαι, ότι και αν κάνω, με όποιον τρόπο μπορώ. Από διαλογισμούς, αυτοκριτική, αυτοθεραπεία. Ακόμα και όταν δεν κάνω τίποτα, αλλά το κάνω συνειδητά, για μένα αποτελεί εργασία.

Συστήματα εναλλακτικής θεραπείας. Ναι, οκ, μπορεί εγώ να αναφέρομαι κυρίως στο ρέικι, αλλά θα το αναφέρω έτσι γενικά ^^ Αυτή η ευκαιρία για επαφή με την ενέργεια, ώστε να κατανοήσει κανείς πως ο Εαυτός του δεν υφίσταται μόνο στο υλικό επίπεδο.

Τα ταξίδια. Ως ένα άτομο που ένιωσε στην εφηβεία του το πως η δολοφονία μπορεί να γίνει ανθρώπινη ανάγκη αν σε κλείσουν σε τέσσερις τοίχους, ε, το να περπατώ αυτήν την Γη είναι κάτι θεραπευτικό για μένα.

Θάρρος και Ευγνωμοσύνη. Αυτές οι δύο ποιότητες ήταν που αξιοποίησα πρωτίστως για την δική μου θεραπεία. Θάρρος για να μπω στις δυσκολίες και Ευγνωμοσύνη για να πάψω να τις βλέπω σαν δυσκολίες.

Μμμμ, αυτά για τώρα. Ίσως συμπληρώσω στην πορεία :x @};- @};- @};-
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Τι με βοήθησε...

Δημοσίευση από eirini »

Σοφάκι...... :x :x :x
Isilwen έγραψε:Αρχικά τα μοιράσματα άλλων ανθρώπων. Αυτή η δυνατότητα να κατανοήσω το μέσα των άλλων με βοήθησε να βρω το κοινό μας σημείο, πέρα από τις προσωπικότητες. Και μέσα από το να νιώθω τους άλλους, άρχισα να νιώθω και μένα.
σε ευχαριστώ για το μοίρασμά σου.... >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Τι με βοήθησε...

Δημοσίευση από Βικούλα »

Σοφάκι @};- @};- @};- :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: Τι με βοήθησε...

Δημοσίευση από nondas »

Σοφάκι γλυκό :x >:d<
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Τι με βοήθησε...

Δημοσίευση από Μάνος »

Σοφία έγραψε:Θάρρος και Ευγνωμοσύνη. Αυτές οι δύο ποιότητες ήταν που αξιοποίησα πρωτίστως για την δική μου θεραπεία. Θάρρος για να μπω στις δυσκολίες και Ευγνωμοσύνη για να πάψω να τις βλέπω σαν δυσκολίες.
Πολύ σε ευχαριστώ για αυτό σου το μοίρασμα γλυκό μου Σοφάκι... @};-
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Τι με βοήθησε...

Δημοσίευση από Vasoula »

Σοφάκι μου, δεν είπες το σημαντικότερο...
Πως ήσουν έτοιμη να "δεις" όλα αυτά που περιγράφεις και να πάρεις όλες σου τις ευκαιρίες...Στον Δρόμο μπήκες μόνο για να "γνωρίσεις" εσένα, και έτσι ευεργετήθηκες και από την "γνωριμία" με τους άλλους, γιατί έδινες σημασία και στο πιο μικρό τους μοίρασμα...
Οι περισσότεροι δεν εκμεταλλεύονται αυτήν την ευκαιρία, του να είσαι μαζί με τους άλλους σε θεραπευτική εργασία του εσωτερικού πόνου...
Το να νιώθεις τους άλλους και να νιώθεις εσένα, είναι το Α και το Ω της Θεραπείας...

:* >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Τι με βοήθησε...

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Οι περισσότεροι δεν εκμεταλλεύονται αυτήν την ευκαιρία, του να είσαι μαζί με τους άλλους σε θεραπευτική εργασία του εσωτερικού πόνου...
Το να νιώθεις τους άλλους και να νιώθεις εσένα, είναι το Α και το Ω της Θεραπείας...
Μοιραστείτε παιδιά!!! Μοιραστείτε γιατί χανόμαστε!!! :lol:

Επίσης ξαναδιάβασα της Σοφίας το μοίρασμα, και πραγματικά θαύμασα τον τρόπο με τον οποίο μπορεί και περιγράφει τα συναισθήματα και τις καταστάσεις τις οποίες ένιωθε... Εμένα, αν με ρωτήσει κανείς, όλα μέσα στο μυαλό μου είναι τόσο μα τόσο ανακατεμένα... :-(
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
lazaros
Δημοσιεύσεις: 8224
Εγγραφή: 05 Οκτ 2012 11:06 pm

Re: Τι με βοήθησε...

Δημοσίευση από lazaros »

βασούλα έγραψε:Το να νιώθεις τους άλλους και να νιώθεις εσένα, είναι το Α και το Ω της Θεραπείας...
:x :x :x :x :x :x ...
Είσαι Αγάπη...Αν αυτό το αποδεχτείς και δεν το πολεμάς, τούτος ο θεός θα εξαφανιστεί από το Σύμπαν σου...
... "η Ψυχή δεν παίρνει αξίες από αυτό που κάνεις, αλλά από αυτό που νιώθεις όταν το κάνεις..." Β.Ν.
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τι με βοήθησε...

Δημοσίευση από Fotinoula »

είναι Αλήθεια αυτό Μάνο το μοίρασμα είναι πολύ σημαντικό :-( @};-
και εγώ έχω παρατηρήσει ότι περνάω περιόδους που δυσκολεύομαι σε αυτό
και χάνω το βάθος του αγγίγματος των Ανθρώπων μεταξύ τους :x
δεν είμαι μόνη μου όμως O:-)

Σοφάκι μου @};- >:d< >:d< >:d<

εμένα αυτό που με βοηθάει πολύ σε αυτόν τον Δρόμο είναι ο πειραματισμός
δλδ να το κάνω να δω πως μου βγαίνει το πράγμα,
πιστεύω ότι σε ό,τι πειραματίστηκα και στάθηκα με Απόφαση που πήρα με κάθε ευθύνη
ένοιωσα πλήρης ακόμα και αν μπορεί να την πάτησα σε κάτι, όλα είναι μέσα στον παιχνίδι που λέγεται Ζωή :)
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι με βοήθησε...

Δημοσίευση από Stefanos »

Σοφάκι >:d< :x :x :x
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Τι με βοήθησε...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Σοφάκι μου @};- >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
lazaros
Δημοσιεύσεις: 8224
Εγγραφή: 05 Οκτ 2012 11:06 pm

Re: Τι με βοήθησε...

Δημοσίευση από lazaros »

Σοφάκι.... :x :x :x :x
Είσαι Αγάπη...Αν αυτό το αποδεχτείς και δεν το πολεμάς, τούτος ο θεός θα εξαφανιστεί από το Σύμπαν σου...
... "η Ψυχή δεν παίρνει αξίες από αυτό που κάνεις, αλλά από αυτό που νιώθεις όταν το κάνεις..." Β.Ν.
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Τι με βοήθησε...

Δημοσίευση από Ellaki »

Αυτό που βοήθησε εμένα στον Δρόμο είναι ότι, βρήκα Άνθρωπο που γνώριζε την Αγάπη, την στήριζε και την βίωνε.
Βέβαια, η Αγάπη αυτή ήταν σκληρή για την δική μου αντίληψη του τότε, αλλά δεν μπορούσα να μην δω ότι ήταν θεραπευτική, ότι με έβαζε στην διαδικασία έρευνας.

Το πιο δύσκολο μέρος ήταν να καταλάβω τι είναι το συναίσθημα και να καταφέρω να το αναγνωρίσω, να το αποκωδικοποιήσω μέσα μου και να το αποδεχτώ.
Εκεί ένιωθα την Αγάπη να με αγκαλιάζει και να λιώνει τους πάγους.
Όχι ότι δεν την πολέμησα, το αντίθετο, την πολέμησα με όποιον τρόπο έβρισκα, και πάλι επέστρεφα στην γλυκύτητά της, μαγεμένη από την ιδιότητα της να αμβλύνει τον πόνο και να μου δείχνει την ομορφιά μέσα στον βούρκο.

Πολλές φορές ξεφτίλισα την εικόνα μου, ξεγύμνωσα την περικοκλάδα μου, περιγέλασα την αλαζονεία μου και βγήκα βίαια προς την ομάδα μου και τον οδηγό μου.
Και η Αγάπη ήταν πάντα εκεί, άσχετα από το πως εγώ την εκλάμβανα και την μετέφραζα, γιατί όταν την φοβάσαι και η καρδιά σου είναι γεμάτη μνησικακία, τότε η Αγάπη γίνεται αυστηρός κριτής σαν τον θεούλη στον ουρανό.

Ακόμη σήμερα υπάρχουν φορές που διστάζω να αφεθώ να νιώσω τους άλλους, αλλά κυριαρχώ στην συνήθεια αφήνοντας περιθώριο λάθους στον εαυτό μου, γιατί μόνο έτσι είμαι Αγάπη..........και είναι η Θέλησή μου.
Το να νιώθεις τους άλλους και να νιώθεις εσένα, είναι το Α και το Ω της Θεραπείας...
............να νιώθω την Ουσία στον κάθε άνθρωπο ίδια με αυτήν που με πλημμυρίζει.

:x :x :x :x :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Τι με βοήθησε...

Δημοσίευση από eirini »

Παιδάκια τι όμορφα.... >:d< >:d< >:d< >:d<
Εμένα με βοηθάνε πολύ τα μοιράσματά σας διότι μέσα απο σας κάνω ένα βήμα να δω εμένα....
Το πρακτικό κομμάτι είναι κάτι το οποίο με δυσκολεύει,δε λέω, αλλά προσπαθώ με όλη μου τη δύναμη... Επιθυμώ να γνωρίσω εμένα, να επιτρέψω να με νιώσω,να με αφουγκραστώ και να γίνω αυτό που πραγματικά Είμαι....
Και η Αγάπη ήταν πάντα εκεί, άσχετα από το πως εγώ την εκλάμβανα και την μετέφραζα, γιατί όταν την φοβάσαι και η καρδιά σου είναι γεμάτη μνησικακία, τότε η Αγάπη γίνεται αυστηρός κριτής σαν τον θεούλη στον ουρανό.
Βασούλα μου, με την όποια αναπηρία μου που λέει και ο Μάνος, νιώθω Ευγνωμοσύνη που είσαι Φως.....
:-( @};-
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι με βοήθησε...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Σοφάκι μου γλυκό >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< :x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”