ΑΓΑΠΩ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΝΩΡΙΖΩ...

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΑΓΑΠΩ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΝΩΡΙΖΩ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Τι σημαίνει άραγε η αυτογνωσία? Τι σημαίνει «γνωρίζω τον Εαυτό μου?»
Εκείνο το πεδίο μέσα μου, που είναι σε λανθάνουσα κατάσταση και εκείνο το πεδίο μέσα μου πού είναι σε ανώριμη συναισθηματική κατάσταση, πως συμφιλιώνονται, όταν είναι έξω από την αντίληψή μου?
Όταν η αντίληψη περιορίζεται στις ερμηνείες, τότε περιορίζεται και η Ζωή μου…Είναι Νόμος!

Ο άνθρωπος έχει σαν βασικές ανάγκες την ασφάλεια, την απόλαυση και την επιβεβαίωση και προς χάρη τους ερμηνεύει τους Νόμους της Καρδιάς, με τον δικό του συναισθηματικό τρόπο. Οι Νόμοι όμως είναι Νόμοι...και αυτοί του Σύμπαντος δεν έχουν "παραθυράκια"...
Αν κάποιος άνθρωπος που αγαπήσαμε δεν καλύπτει τούτες τις βασικές ανάγκες, τότε αρχίζουν οι λανθασμένες ερμηνείες περί Αγάπης...

Για σκεφτείτε...υπάρχει Αγάπη χωρίς εκτίμηση?
Πόσες σχέσεις δεν κάναμε, μόνο γιατί καλύφτηκε έστω μία από αυτές τις βασικές ανάγκες και οι άλλες δύο που δεν καλύφτηκαν έγιναν λόγος να μην εκτιμάμε τον σύντροφό μας? Παρ' όλα αυτά συνεχίσαμε την σχέση...
Πάντα αναρωτιόμουν γιατί το κάνουν αυτό οι άνθρωποι...

Η σχέση τελειώνει όταν δεν καλύπτεται καμία ανάγκη από αυτές τις τρεις...Όσο καλύπτεται έστω και μία, η σχέση συνεχίζεται μέσα σε αντίξοες συνθήκες...Ανάγκες των δύο, που παλεύουν να καλυφτούν...

Και η υγιής σχέση αρχίζει, όταν αυτές οι ανάγκες μας καλύπτονται από εμένα τον ίδιο...Τότε μόνο μπορώ να νιώθω αγάπη και αφοσίωση για τον άλλον άνθρωπο...Αλλιώς η σχέση είναι παιχνίδι μίσους, ελέγχου και εξουσίας...

απλά τα πράγματα...Οι λανθασμένες ερμηνείες είναι που τα κάνουν πολύπλοκα...Τα αφήνουν όλα στην παιδική κατάσταση, τότε που τούτες οι ανάγκες χρειάζονταν να καλυφτούν από τους γονείς μας, γιατί δεν είχαμε Λογική να τις καλύψουμε μόνοι μας...

Κάθε μία από αυτές τις βασικές ανάγκες έχει μείνει ακάλυπτη από τα παιδικά μας χρόνια...Και εμείς μείναμε συναισθηματικά σ' αυτήν την ηλικία, που η Λογική δεν υπήρχε για να καταφέρουμε να καλύψουμε τις ανάγκες μας...

Μπορεί τώρα να έχει παρεμβληθεί η λογική μας, στο θέμα των αναγκών μας, όμως αυτή η λογική είναι ανίσχυρη γιατί αφορά το μέρος του νοητικού μας πεδίου που είναι ενταγμένο μέσα στο συναισθηματικό...
Έτσι καμία μας ανάγκη δεν μπορούμε να καλύψουμε...ξανά και ξανά η ίδια ανώριμη παιδική κατάσταση ελέγχει τους τρόπους συμπεριφορών μας, γιατί ακριβώς δεν γνωρίζουμε πως να καλύψουμε αυτές τις βασικές ανάγκες, της ασφάλειας, της ικανοποίησης και της επιβεβαίωσης...Γι' αυτές τις τρεις, όσο μένουμε ανώριμοι, θα δίνουμε και την Ψυχή μας για να καλυφτούν και μάλιστα από ανθρώπους που στην ουσία όχι μόνο δεν αγαπήσαμε, αλλά ούτε εκτιμάμε...πχ. γονείς, σύντροφοι, φίλοι, αδέρφια και λοιποί συγγενείς...

Οι λανθασμένες ερμηνείες συνεχίζονται, με βάση αυτές τις ανάγκες

ασφάλεια = φόβος ότι θα μας βλάψουν
ικανοποίηση = σεξ, φαγητό, χρήμα
επιβεβαίωση = σύγκριση

Και ενώ η λογική μας λέει ότι μπορούμε να προστατευθούμε ώστε να μην μας βλάψει κανένας, το συναίσθημα μας χρειάζεται κάποιον άλλον για να νιώσει ασφάλεια...
Πάρα πολλοί άνθρωποι πχ. δεν μπορούν να μείνουν στο σκοτάδι μόνοι τους, ενώ αν υπάρχει μια άλλη παρουσία στον χώρο, τότε αρχίζουν τα συμπτώματα του φόβου και υποχωρούν...Χωρίς Λογική…

Και ενώ η λογική μας λέει ότι δεν μας αρέσει το βιαστικό και εκτονωτικό σεξ, ψάχνουμε συνεχώς νέους παρτενέρ για να συνεχίσουμε αυτήν την επιφανειακή ικανοποίηση...
Το ίδιο γίνεται και με το φαγητό και το χρήμα...Χωρίς Λογική…

Και ενώ η λογική μας λέει ότι δεν μπορούμε να συγκριθούμε επί της ουσίας με κανέναν, από την παντελή έλλειψη αυτοεκτίμησης συγκρινόμαστε ακόμα και με τις γάτες...Προσπαθούμε σε όλη μας την ζωή να πάρουμε εκείνη την επιβεβαίωση που δεν πήραμε όταν ήμασταν παιδιά, ότι είμαστε άξιοι και χαρισματικοί, μοναδικοί...Χωρίς Λογική…

Όλος τούτος ο Δρόμος της αυτογνωσίας φέρνει στην επιφάνεια την ανώριμη συναισθηματική κατάσταση του καθενός, πάνω σε αυτές τις τρεις βασικές ανάγκες, τις οποίες εσφαλμένα ερμηνεύουμε σαν Αγάπη...
Και αυτό γιατί ξεχάσαμε εκείνον τον Εαυτό μας που είναι η Αγάπη του Θεού...Η αντίληψη του ποιός είμαι στηρίζεται μόνο σ' αυτές τις λανθασμένες πορείες μας, που πήραμε με αγωνία, ψάχνοντας να καλύψουμε τον βασικό μας φόβο της μοναξιάς μας, μόνο που αυτή πηγάζει από μέσα μας...Και αυτό αγνόησε η λογική μας, γιατί είναι ανίσχυρη μπροστά στο συναίσθημα...

Τούτη η παιδική κατάσταση που παραμένει ο άνθρωπος, είναι σχεδόν όλη του η ζωή, μέχρι να ανακαλύψει ότι δεν έχει αγαπήσει ούτε καν τον Εαυτό του...
Μέχρι τότε θα παλεύει και θα αναμετριέται με την Αγάπη και τις λανθασμένες του ερμηνείες…

<<<Εκείνος που θα βρει τις ερμηνείες αυτών των λόγων, δεν θα γευτεί τον θάνατο>>>
(Ευαγγέλιο του Θωμά)

Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΑΓΑΠΩ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΝΩΡΙΖΩ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

Vaso έγραψε:Και η υγιής σχέση αρχίζει, όταν αυτές οι ανάγκες μας καλύπτονται από εμένα τον ίδιο...Τότε μόνο μπορώ να νιώθω αγάπη και αφοσίωση για τον άλλον άνθρωπο...Αλλιώς η σχέση είναι παιχνίδι μίσους, ελέγχου και εξουσίας...
Vaso έγραψε:Και αυτό γιατί ξεχάσαμε εκείνον τον Εαυτό μας που είναι η Αγάπη του Θεού...
@};- @};- @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΑΓΑΠΩ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΝΩΡΙΖΩ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:x :x :x @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΑΓΑΠΩ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΝΩΡΙΖΩ...

Δημοσίευση από eirini »

Στο μυαλό μου είσαι?????? Αλήθεια, αναρωτιέμαι μέρες για το τι ειναι σχέση και πώς επιτυγχάνεται....από τη μία ο έλεγχος,οι προσδοκίες,η επιβεβαίωση και από τη άλλη το κενό.... Παλεύω μόνη μου να τα ξεπεράσω όλα αυτά αλλά το ανώριμο συναίσθημα κλοτσάει....και να σου μετά που έρχομαι πιο κοντά με τον άλλο και να σου μετά το θέατρο ελέγχου..... Δηλαδή κάτι ενδιάμεσο, κάτι απλό, όμορφο, δεν υπαρχει?????
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΑΓΑΠΩ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΝΩΡΙΖΩ...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Βασουλίτα γλυκιά! :romance-heartsthree: :romance-kisscheek:
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΑΓΑΠΩ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΝΩΡΙΖΩ...

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Βασουλα μου :x :x :x
Ειρηνακι, σαφως και υπαρχει αυτο δεν μας δειχνει η Βασουλα καθε μερα? Υπαρχει κατι απειρως πιο ομορφο αλλα μεχρι τοτε ειναι αυτο που λεει κ το τραγουδακι: Ιτς ε λονγκ γουει του τιπερεριιιιιιιιιιιιιιιιι :D
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29910
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΑΓΑΠΩ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΝΩΡΙΖΩ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Και η υγιής σχέση αρχίζει, όταν αυτές οι ανάγκες μας καλύπτονται από εμένα τον ίδιο...Τότε μόνο μπορώ να νιώθω αγάπη και αφοσίωση για τον άλλον άνθρωπο...Αλλιώς η σχέση είναι παιχνίδι μίσους, ελέγχου και εξουσίας...
@};- @};- @};-
Και αυτό γιατί ξεχάσαμε εκείνον τον Εαυτό μας που είναι η Αγάπη του Θεού...
:cry:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Re: ΑΓΑΠΩ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΝΩΡΙΖΩ...

Δημοσίευση από margaritarenia »

Όλος τούτος ο Δρόμος της αυτογνωσίας φέρνει στην επιφάνεια την ανώριμη συναισθηματική κατάσταση του καθενός, πάνω σε αυτές τις τρεις βασικές ανάγκες, τις οποίες εσφαλμένα ερμηνεύουμε σαν Αγάπη...
Και αυτό γιατί ξεχάσαμε εκείνον τον Εαυτό μας που είναι η Αγάπη του Θεού...Η αντίληψη του ποιός είμαι στηρίζεται μόνο σ' αυτές τις λανθασμένες πορείες μας, που πήραμε με αγωνία, ψάχνοντας να καλύψουμε τον βασικό μας φόβο της μοναξιάς μας, μόνο που αυτή πηγάζει από μέσα μας...Και αυτό αγνόησε η λογική μας, γιατί είναι ανίσχυρη μπροστά στο συναίσθημα...
:-( @};-

Ειρηνάκι..... >:d<
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΑΓΑΠΩ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΝΩΡΙΖΩ...

Δημοσίευση από AMALIA »

:x :x :x @};-
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΑΓΑΠΩ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΝΩΡΙΖΩ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Όλος τούτος ο Δρόμος της αυτογνωσίας φέρνει στην επιφάνεια την ανώριμη συναισθηματική κατάσταση του καθενός, πάνω σε αυτές τις τρεις βασικές ανάγκες, τις οποίες εσφαλμένα ερμηνεύουμε σαν Αγάπη...
Και αυτό γιατί ξεχάσαμε εκείνον τον Εαυτό μας που είναι η Αγάπη του Θεού...Η αντίληψη του ποιός είμαι στηρίζεται μόνο σ' αυτές τις λανθασμένες πορείες μας, που πήραμε με αγωνία, ψάχνοντας να καλύψουμε τον βασικό μας φόβο της μοναξιάς μας, μόνο που αυτή πηγάζει από μέσα μας...Και αυτό αγνόησε η λογική μας, γιατί είναι ανίσχυρη μπροστά στο συναίσθημα...
Αχ Βασούλα... :*
Πότε θεωρείται πως ξεκινάει ο δρόμος της αυτογνωσίας;
Έχει καμιά σχέση αυτός ο δρόμος με το ρέικι;
>:d< >:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΑΓΑΠΩ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΝΩΡΙΖΩ...

Δημοσίευση από Vasoula »

όλα έχουν σχέση Μάνο μου, όσα μέχρι τώρα δεν σου πέρναγαν καν από τον νου...

:) >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΑΓΑΠΩ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΝΩΡΙΖΩ...

Δημοσίευση από Μάνος »

...Το φαντάζομαι Βασούλα μου...
...ήδη διαπιστώνω πως το ένα είναι αλληλένδετο με το άλλο, σαν ντόμινο!
Πωπω... Και ακόμα είμαι στην αρχή...(!)
Στην πολύ αρχή!!!!!!!! :-ss :-ss :-ss
>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΑΓΑΠΩ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΝΩΡΙΖΩ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Re: ΑΓΑΠΩ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΝΩΡΙΖΩ...

Δημοσίευση από margaritarenia »

Vaso έγραψε:όλα έχουν σχέση Μάνο μου, όσα μέχρι τώρα δεν σου πέρναγαν καν από τον νου...

:) >:d< >:d< >:d< >:d<
Βασούλα ..... >:d< :x

Μάνο ......ειναι μόνο η αρχή ..... :-D :-b O:-) O:-) O:-)
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΑΓΑΠΩ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΝΩΡΙΖΩ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Ειρηνη έγραψε:Δηλαδή κάτι ενδιάμεσο, κάτι απλό, όμορφο, δεν υπαρχει?????
καρδούλα το όμορφο και το απλό ξεκινάει από εμάς...Το αντέχεις? ή ξεσυνερίζεσαι το πολύπλοκο του άλλου?

εδώ είναι το θέμα...

έτσι μαγικά όμορφο, δεν υπάρχει...υπάρχει όμως και το υποκριτικά όμορφο (δηλαδή κάνεις την πάπια :)) )...Ότι θέλεις έχει τούτος ο κόσμος...

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”