ΑΓΑΠΩ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΝΩΡΙΖΩ...

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
lazaros
Δημοσιεύσεις: 8224
Εγγραφή: 05 Οκτ 2012 11:06 pm

Re: ΑΓΑΠΩ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΝΩΡΙΖΩ...

Δημοσίευση από lazaros »

Βασούλα έγραψε:Τούτη η παιδική κατάσταση που παραμένει ο άνθρωπος, είναι σχεδόν όλη του η ζωή, μέχρι να ανακαλύψει ότι δεν έχει αγαπήσει ούτε καν τον Εαυτό του...
Μέχρι τότε θα παλεύει και θα αναμετριέται με την Αγάπη και τις λανθασμένες του ερμηνείες…
Το συνειδητοποιησα λίγες μέρες,,,,μέχρι τώρα το καταλάβαινα μόνο νοητικά.....μεγάλο το σοκ αλλά μεγάλη και η χαρά...

Διοτι καταλαβαίνω ότι είμαι φυσιολογικος φυσικός ανθρωπος και επιπλέον πως έχω τηυν δύναμη(εαυτός μου) και τον τρόπο(Βασούλα) να το αλλάξω... :)) :)) :)) :))

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< @};-
Είσαι Αγάπη...Αν αυτό το αποδεχτείς και δεν το πολεμάς, τούτος ο θεός θα εξαφανιστεί από το Σύμπαν σου...
... "η Ψυχή δεν παίρνει αξίες από αυτό που κάνεις, αλλά από αυτό που νιώθεις όταν το κάνεις..." Β.Ν.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΑΓΑΠΩ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΝΩΡΙΖΩ...

Δημοσίευση από Stefanos »

:x :x :x
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΑΓΑΠΩ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΝΩΡΙΖΩ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:x :x :x
Πωπω... Και ακόμα είμαι στην αρχή...(!)
Στην πολύ αρχή!!!!!!!!
:)) :)) :)) :))
Μανούλη >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΑΓΑΠΩ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΝΩΡΙΖΩ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα μου, Μαργαρίτούλα, Λαζαράκο, Θοδωρή μου... :x :x :x :x
>:d< >:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΑΓΑΠΩ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΝΩΡΙΖΩ...

Δημοσίευση από Ellaki »

Για σκεφτείτε...υπάρχει Αγάπη χωρίς εκτίμηση?
και άντε μετά να έχεις μια αρμονική σχέση με τον εαυτό σου όταν του έχεις τόοοοοοση εκτίμηση <:-p <:-p

και να αγαπήσεις και το χάρισμά σου >:)

Βασουλίτσα μου αγαπημένη >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΑΓΑΠΩ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΝΩΡΙΖΩ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: Και η υγιής σχέση αρχίζει, όταν αυτές οι ανάγκες μας καλύπτονται από εμένα τον ίδιο...Τότε μόνο μπορώ να νιώθω αγάπη και αφοσίωση για τον άλλον άνθρωπο...Αλλιώς η σχέση είναι παιχνίδι μίσους, ελέγχου και εξουσίας...
Οι λανθασμένες ερμηνείες συνεχίζονται, με βάση αυτές τις ανάγκες

ασφάλεια = φόβος ότι θα μας βλάψουν
ικανοποίηση = σεξ, φαγητό, χρήμα
επιβεβαίωση = σύγκριση
Και ενώ η λογική μας λέει ότι μπορούμε να προστατευθούμε ώστε να μην μας βλάψει κανένας, το συναίσθημα μας χρειάζεται κάποιον άλλον για να νιώσει ασφάλεια...
Πάρα πολλοί άνθρωποι πχ. δεν μπορούν να μείνουν στο σκοτάδι μόνοι τους, ενώ αν υπάρχει μια άλλη παρουσία στον χώρο, τότε αρχίζουν τα συμπτώματα του φόβου και υποχωρούν...Χωρίς Λογική…

Και ενώ η λογική μας λέει ότι δεν μας αρέσει το βιαστικό και εκτονωτικό σεξ, ψάχνουμε συνεχώς νέους παρτενέρ για να συνεχίσουμε αυτήν την επιφανειακή ικανοποίηση...
Το ίδιο γίνεται και με το φαγητό και το χρήμα...Χωρίς Λογική…

Και ενώ η λογική μας λέει ότι δεν μπορούμε να συγκριθούμε επί της ουσίας με κανέναν, από την παντελή έλλειψη αυτοεκτίμησης συγκρινόμαστε ακόμα και με τις γάτες...Προσπαθούμε σε όλη μας την ζωή να πάρουμε εκείνη την επιβεβαίωση που δεν πήραμε όταν ήμασταν παιδιά, ότι είμαστε άξιοι και χαρισματικοί, μοναδικοί...Χωρίς Λογική…
Όλος τούτος ο Δρόμος της αυτογνωσίας φέρνει στην επιφάνεια την ανώριμη συναισθηματική κατάσταση του καθενός, πάνω σε αυτές τις τρεις βασικές ανάγκες, τις οποίες εσφαλμένα ερμηνεύουμε σαν Αγάπη...
:x @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΑΓΑΠΩ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΝΩΡΙΖΩ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Όλος τούτος ο Δρόμος της αυτογνωσίας φέρνει στην επιφάνεια την ανώριμη συναισθηματική κατάσταση του καθενός, πάνω σε αυτές τις τρεις βασικές ανάγκες, τις οποίες εσφαλμένα ερμηνεύουμε σαν Αγάπη...
Και αυτό γιατί ξεχάσαμε εκείνον τον Εαυτό μας που είναι η Αγάπη του Θεού...Η αντίληψη του ποιός είμαι στηρίζεται μόνο σ' αυτές τις λανθασμένες πορείες μας, που πήραμε με αγωνία, ψάχνοντας να καλύψουμε τον βασικό μας φόβο της μοναξιάς μας, μόνο που αυτή πηγάζει από μέσα μας...Και αυτό αγνόησε η λογική μας, γιατί είναι ανίσχυρη μπροστά στο συναίσθημα...

Τούτη η παιδική κατάσταση που παραμένει ο άνθρωπος, είναι σχεδόν όλη του η ζωή, μέχρι να ανακαλύψει ότι δεν έχει αγαπήσει ούτε καν τον Εαυτό του...
Μέχρι τότε θα παλεύει και θα αναμετριέται με την Αγάπη και τις λανθασμένες του ερμηνείες…
Βασούλα μου :romance-inlove: :romance-inlove: :romance-inlove:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”