ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24519
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Σαν ιεροκήρυκας άλλων εποχών μου ακούγεται .
Εμένα προσωπικά ποτέ δεν με τράβηξε ,
δεν μου ταιριάζει . :-s
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Και όταν λύσετε τα σεξουαλικά σας προβλήματα, θα
εξαφανιστούν όλα τα προβλήματα, διότι εσείς λύσατε το βασικό πρόβλημα.
Τι να πω... Έχω πάει και σε χώρες τις Ευρώπης (Γερμανία, Ολλανδία) που όλοι και όλες πλέον πηδιούνται και αγαπιούνται με όλους και όλες... Δεν είδα ιδιαίτερα δείγματα θεραπείας και αυτοπραγμάτωσης... Μάλλον το αντίθετο θα έλεγα...
:-?? :-??
Γιατί η σεξουαλική απελευθέρωση έφερε και την ηθική κατάπτωση του ανθρώπου...
Υποδουλώθηκε μέσω του σεξ, δεν απελευθερώθηκε...
Σε αυτό νιώθω πως συμφωνούμε, Βασούλα.
Θα ήθελες λίγο να μου αναλύσεις παραπάνω την διαδικασία της υποδούλωσης που αναφέρεις;
8->
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

Θοδωράκο όταν η ενέργεια παραμένει στα κάτω κέντρα, ο άνθρωπος παραδίδει την δημιουργική του δύναμη του σε κέντρα ελέγχου που την διαχειρίζονται μέσω του φόβου, του σεξ και του χρήματος.

Ίσως γι' αυτό ο Όσσο ενέπλεξε και την Αγάπη, αλλά το μύνημά του είναι ασαφές και όχι καθοδηγητικό προς το 4ο κέντρο.

όταν μπορέσει ο άνθρωπος να διαχειριστεί την σεξουαλική του ενέργεια και να μην κυριαρχεί εκείνη επάνω του, τότε ελευθερώνεται σταδιακά από την δέσμευσή στην ύλη.

Η σεξουαλική ενέργεια δεν έχει να κάνει με την θρησκευτική ηθική, έχει κυριαρχικό ρόλο πάνω στον φυσικό άνθρωπο και μέσω αυτής ελέγχεται και διαιωνίζεται.

Γι' αυτό υπάρχει μεγάλη άνθηση του σεξουαλικού "εμπορίου", μια και η λαγνεία είναι μια μορφή υποδούλωσης της συνείδησης.
Από την άλλη, η εγκράτεια χωρίς πνευματική ωριμότητα, είναι έπιβλαβής.

Η σεξουαλική ενέργεια χρειάζεται να βρει δίοδο προς τα πάνω κέντρα, και είναι το ίδο όπως η πνευματική ενέργεια χρειάζεται να βρει δίοδο προς τα κάτω κέντρα. Η δίοδος αυτή είναι το 4ο κέντρο...Η Αγάπη εντός μας ανυψώνει την δημιουργική μας δύναμη στις υψηλότερες μορφές του Πνεύματος

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Καταλαβαινω καπως αυτο που λες. Προσφατα σε εναν διαλογισμο μου ειδα πως διοχετευοταν οι ενεργειες απο ολα μου τα κεντρα στο πρωτο και γινοντουσαν ενα τσουκαλι με σεξουαλικη ενεργεια, η οποια οταν εκτονωνοταν αποδυναμωνε ολα τα κεντρα αυτα - και προσπαθησα να κλεισω αυτες τις διαρροες, ουτως ωστε η ενεργεια του καθε κεντρου να παραμενει σε αυτο.

Ακομα δυσκολευομαι να συλλαβω σαν εικονα την ανοδο της σεξουαλικης ενεργειας προς τα επανω...

Μηπως αυτο που λεμε σεξουαλικη ενεργεια ειναι ουσιαστικα η ενεργεια του ανθρωπου, που στην αρχικη της μορφη εκφραζεται ως σεξουαλικη, και αργοτερα μεσα απο την εργασια βρησκει τροπους να εκφραζεται και ως αλλες μορφες, π.χ. δημιουργικη, πνευματικη;

8->
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

ναι Θοδωράκο μου, αυτή είναι! η Ενέργεια του ανθρώπου...

που όσο παραμένει στο 2ο λιμνασμένη, μπλοκάρει και την δημιουργικότητά του (5ο)

ανέρχεται, όσο η Συνείδηση διαφεύγει από το 2ο κέντρο και ανεβαίνει προς τα πάνω, να συναντήσει τον άλλο της πόλο που είναι στα εγκεφαλικά κέντρα...

Όσο μένει στο 2ο, ο άνθρωπος είναι άντρας ή γυναίκα...Λειτουργεί με τον έναν πόλο, αυτόν των γεννητικών οργάνων. Χρειάζεται τον άλλον δηλαδή, για να νιώσει ενότητα. (αυτό είναι που λέμε "μισός" ή το άλλο μου "μισό", κλπ κλπ)

Όταν ανοίξουν τα εγκεφαλικά κέντρα εντελώς, μέσα από την ελευθέρωση της διόδου της καρδιάς, τότε γίνεται Ανθρώπινη Ύπαρξη, η ενότητα πηγάζει από μέσα του.

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Αυτο τωρα ισχυει και σε ενα ζευγαρι οτι χανει ενεργεια μεσα απο την σεξουαλικη εκτονωση? :scratch:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

ναι Τασούλη...ισχύει!

όσο ο άνθρωπος παραμένει μέσα του μισός, θα αναζητά πηγές έξω του, για να καλύψει ή να εκτονώσει την ενέργεια του...
Η ικανοποίηση των κάτω κέντρων σε αφήνει "άδειο" και παρατήρησέ το μετά από΄μια σεξουαλική επαφή...
αν υπάρχει ψυχική ενότητα με τον σύντροφο σου, νιώθεις πληρότητα μετά...
αλλιώς αυτό που θέλεις, είναι να κοιμηθείς, τις περισσότερες φορές...Ο ύπνος απλά σου αναπληρώνει την ενέργεια που δαπάνησες...

Μα όμως μην το παρεξηγήσεις...Η εγκράτεια είναι απείρως πιο επικίνδυνη για το νευρικό σύστημα...

Σε όλα χρειάζεται η μέση οδός, μέχρι να καταφέρεις να είσαι ένας Ολόκληρος Άνθρωπος.

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Όταν ανοίξουν τα εγκεφαλικά κέντρα εντελώς, μέσα από την ελευθέρωση της διόδου της καρδιάς, τότε γίνεται Ανθρώπινη Ύπαρξη, η ενότητα πηγάζει από μέσα του.
Τέτοια λες και ανυπομωνώ για τον Γενάρη... 8->
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Δηλαδη εχουμε και λεμε..
Αν το ζευγαρι εχει ψυχικη ενοτητα τοτε ισα ισα βιωνει κατι το ανωτερο με την σεξουαλικη επαφη ακομα και μετα..
Ενω οταν βλεπουμε το κενο μας μετα καταλαβαινουμε οτι μονο ενοτητα δεν υπαρχει με αυτον τον συντροφο.
Σωστα καταλαβα εε... :x
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7577
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Re: ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ

Δημοσίευση από Madraoulas »

Vaso έγραψε: Σου άρεσε αυτό το άρθρο Μαντράκο?



:-??
Βασουλα εν γενει ναι μου αρεσε.....βλεποντας το απο την οπτικη οτι η ενωση ψυχης και σωματος, η ισορροπια, ειναι απαραιτητη. Ετσι οδηγουμαι σε πνευματικη ανοδο και ολοκληρωση.Ετσι το νιωθω.

ΘΑ μπορουσα να το εκλαβω ''σεξ γιατι χανομαστε, σεξ για να ελευθερωθειτε''..οχι, δεν το ειδα ετσι σε καμια περιπτωση και το εχουμε συζητησει, ειναι γνωστο.

Βεβαια οι περισσοτεροι το εχουν παρει ως ''σεξ και οποιον παρει ο χαρος γιατι θελω να ειμαι ελευθερος''...οκ, θα συμφωνησω οτι ετσι εγινε μπαχαλο η ανθρωποτητα μαζι με την σεξουαλικη καταπιεση.

Εγω το ειδα πιο 'πνευματικα' και πιο βαθια 'μεσα ' μου και οχι απλα ως σεξουαλικη εκτονωση σωματικη και μονο.

Σιγουρα μ αρεσει το σεξ αλλα εχω νιωσει οτι κανοντας σεξ με αυτον που τον νιωθεις 'μεσα' στην ψυχη σου(δλδ κανεις ερωτα πλεον) ανεβαινεις εκει 'ψηλα' και με το πνευμα και αυτο μου 'αγγιξε' αυτο το αρθρο

Γιαααα πες τωρα αυτα που εγω ισως δεν 'πιανω'...τηγανιλα δλδ :D @};- @};- :x
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

μου φάνηκε σαν να προσπαθείς να ελευθερώσεις μέσα από το άρθρο την καταπιεστική εντολή "το σεξ είναι ανήθικο", Μαντράκο μου...

όταν εγκρίνεις κάτι, που δεν έχει καμία σχέση με αυτό που περιγράφεις, χρειαζεται να ερευνήσεις τις ασυνείδητες συνδέσεις και τις επιδράσεις που σου προκάλεσε...

Αυτό που εξηγείς τώρα είναι αυτό που ονειρικά θέλεις να έχεις, σε σχέση με τον σύντροφό σου... Ψυχική επαφή! Χαίρω πολύ!!!

Πουθένά όμως δεν διαφαίνεται κάτι τέτοιο στο άρθρο που παράθεσες...

Αυτό σημαίνει ότι το σεξ, για σένα από την μια είναι "εξουσιαστική" ανάγκη, από την άλλη προσπαθείς να την αθωώσεις, γιατί έχει κριθεί αυτή η ανάγκη σαν ανήθικη και αυτό συμβαίνει μέσα στο ασυνείδητό σου και όχι στο συνειδητό σου...

είναι όπως η θρησκεία...Που πολλοί την απορρίπτουν νοητικά, αλλά συναισθηματικά φοβούνται την κόλαση...

αυτό ένιωσα... :-??
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Madraoulas έγραψε:Γιαααα πες τωρα αυτα που εγω ισως δεν 'πιανω'...τηγανιλα δλδ :D @};- @};- :x
Εικόνα
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7577
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Re: ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ

Δημοσίευση από Madraoulas »

Vaso έγραψε:μου φάνηκε σαν να προσπαθείς να ελευθερώσεις μέσα από το άρθρο την καταπιεστική εντολή "το σεξ είναι ανήθικο", Μαντράκο μου...

όταν εγκρίνεις κάτι, που δεν έχει καμία σχέση με αυτό που περιγράφεις, χρειαζεται να ερευνήσεις τις ασυνείδητες συνδέσεις και τις επιδράσεις που σου προκάλεσε...

Αυτό που εξηγείς τώρα είναι αυτό που ονειρικά θέλεις να έχεις, σε σχέση με τον σύντροφό σου... Ψυχική επαφή! Χαίρω πολύ!!!

Πουθένά όμως δεν διαφαίνεται κάτι τέτοιο στο άρθρο που παράθεσες...

Αυτό σημαίνει ότι το σεξ, για σένα από την μια είναι "εξουσιαστική" ανάγκη, από την άλλη προσπαθείς να την αθωώσεις, γιατί έχει κριθεί αυτή η ανάγκη σαν ανήθικη και αυτό συμβαίνει μέσα στο ασυνείδητό σου και όχι στο συνειδητό σου...

είναι όπως η θρησκεία...Που πολλοί την απορρίπτουν νοητικά, αλλά συναισθηματικά φοβούνται την κόλαση...

αυτό ένιωσα... :-??
ε ενταξει, τωρα τι να πω... :oops: ..ετσι ειναι ακομα οπως τα λες Βασουλα :-??

γι αυτο με 'αγγιξε' το γ@μημενο :thumbsdown:

αλλα η αληθεια να λεγεται..ΕΙΝΑΙ ΟΠΩς ΤΑ ΛΕΣ ^:)^ @};- @};- :x :x :x

Υ.Γ...εσυ σταματα να τρως ποπ-κορν....ή δωσε και σε μας..

΄'Υ.Γ. εχουμε 'μελλον' ακομα αλλα δε 'μασαμε'..αληθεια και οποιος αντεξει ,με τη Βασουλα 'οδηγο' :*
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Madraoulas έγραψε:Υ.Γ...εσυ σταματα να τρως ποπ-κορν....ή δωσε και σε μας..
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Ποπ-κορν για όλον τον κόσμο! :D :D :D
΄'Υ.Γ. εχουμε 'μελλον' ακομα αλλα δε 'μασαμε'..αληθεια και οποιος αντεξει ,με τη Βασουλα 'οδηγο'
Ναιιιι! :x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”