ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

Απόσπασμα από το δεύτερο βιβλίο μου «Η Ζωή μου…οι ζωές μας»

“…Πίστευα και πιστεύω πάντα ότι η ένωση δύο σωμάτων γίνεται το φωτεινό μονοπάτι που σε οδηγεί στον Θεό. Πίστευα ότι σ’ αυτήν την απόλυτη ένωση, δεν υπάρχουν ξεχωριστά σώματα, αλλά ένα μόνο που περιέχει και τα δύο. Και σ’ αυτήν την ένωση αρχίζει το μοίρασμα. Μοίρασμα εμπειριών, αγάπης, γαλήνης, παρελθόντος, παρόντος, μέλλοντος, χαράς, φιλίας, συντροφικότητας, φαντασίας. Σ’ αυτήν την ένωση υποχωρούν οι προσωπικότητες και αφήνονται οι ψυχές να ανιχνεύσουν και να αναγνωριστούν. Και τότε επέρχεται η οικειότητα., που κάνει τους ανθρώπους να νοιάζονται ειλικρινά ο ένας για τον άλλο, χωρίς εγωισμούς και μικροπρέπειες Σ’ αυτήν την ένωση δεν υπάρχει ΕΓΩ-ΕΣΥ, αλλά υπάρχει ΤΟ ΟΝ. Που για να εκδηλωθεί χρειάζεται το θηλυκό και αρσενικό του μέρος ενωμένα σε μια ολοκληρωμένη ύπαρξη. ΄Όμως για να εκδηλωθεί χρειάζεται η αγάπη, σαν μία αγνή ιερή ενέργεια που μεταστρέφει την σεξουαλική πράξη, σε ζωτική ενέργεια ένωσης και οδηγεί την ευχαρίστηση από το πρώτο κέντρο, σε πληρότητα στο έβδομο κέντρο, που είναι η δίοδος ενότητας με την Πηγή..."
.
Τυχαία έπεσε στα χέρια μου το βιβλίο της Χέικ, που αποτελεί για μένα μια μεγάλη επιβεβαίώση για την ταύτιση απόψεων όλων των ανθρώπων που αναζητούν τον Εαυτό και Τον εκδηλώνουν μέσα από την ανθρώπινη φύση τους. Μέσα σ’ αυτήν την εκδήλωση ανακαλύπτουν τον Θεό. Και είναι η αρχή της ενοποίησης.

Το διάβασα μέσα σε μία μέρα. Για να κατανοήσω απόλυτα ότι δεν είναι η ηθική της εγκράτειας μέσα από μια λανθασμένη θρησκευτική πεποίθηση, που σταματά ορισμένους ανθρώπους από την αναζήτηση της καθαρά σεξουαλικής απόλαυσης, αλλά είναι ένα στάδιο ωρίμανσης ώστε να εκδηλωθεί η ενοποίηση μέσα από την θεία αγάπη.


Αποσπάσματα από το βιβλίο «Σεξουαλική ενέργεια και Γιόγκα» – Ελίζαμπεθ Χέικ,
Εκδόσεις ΠΥΡΙΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ


…Πολλές φορές είναι πιθανό ένα άτομο να έχει ήδη αποκτήσει αυτή την εμπειρία και να την έχει μεταφέρει με τη γέννησή του σ’ αυτή την ζωή. Αυτός δεν χρειάζεται να την αποκτήσει ξανά, αλλά θα πρέπει να νιώθει αυτήν την βεβαιότητα μέσα στον εαυτό του.
Μπορούμε να παρατηρήσουμε πως ακόμα και αυτοί που βρίσκονται σ’ ένα υψηλό επίπεδο πνευματικής εξέλιξης, αρχίζουν την ζωή τους σαν ένα σεξουαλικό αντικείμενο, στο χαμηλότερο επίπεδο, κατά την ήβη. Κατόπιν όμως χρειάζεται πολύ μικρό χρονικό διάστημα γι’ αυτούς προκειμένου να περάσουν από την εφηβεία στην ενηλικίωση, ενώ ο πρωτόγονος άνθρωπος απαιτεί ίσως εκατομμύρια χρόνια για την ίδια εξέλιξη. Επομένως ο άνθρωπος που έχει κατακτήσει ένα υψηλότερο επίπεδο μπορεί να πραγματοποιήσει όλα τα στάδια εξέλιξης της σεξουαλικής εκδήλωσης, κατά την διάρκεια μια σύντομης φάσης της νεανικής ηλικίας, από την πιο πρωτόγονη παρόρμηση του εφήβου, να ανακουφιστεί από τη συσσωρευμένη σεξουαλική του επιθυμία, στην ύψιστη πνευματική έννοια του ανήκω, που βρίσκει κανείς στην αγάπη του ανώτερου ενήλικα.
Εάν επομένως ένά άτομο περάσει μέσα από τις δικές του εμπειρίες της σεξουαλικής ενέργειας, θα απελευθερώσει τον εαυτό του από τα δεσμά της, θα ασκήσει έλεγχο πάνω σ’ αυτή και θα τη χρησιμοποιήσει σαν δημιουργική δύναμη. Εάν από την άλλη πλευρά ο άνθρωπος, που δεν γνωρίζει την σεξουαλική ενέργεια και δεν είναι ικανός να την μετασχηματίσει, τη διατηρεί ζώντας μια ζωή εγκράτειας, τότε θα σπρώξει την πρωταρχική αυτή ενέργεια βαθύτερα μέσα στο ασυνείδητο, θα την καταπιέσει και έτσι θα εκδηλώσει τον εαυτό του με ανώμαλο τρόπο.


Ο άνθρωπος στο πρώτο χαμηλότερο επίπεδο της ανθρώπινης ύπαρξης εξακολουθεί να παραμένει ένα ζώο, που επιπλέον διαθέτει λογική. Μπερδεύει τον ΕΑΥΤΟ με την συνειδητότητά του. Πιστεύει πως όταν λέει ΕΓΩ περιγράφει ολόκληρο τον ΕΑΥΤΟ του. Αυτό όμως που στην πραγματικότητα περιγράφει με την λέξη ΕΓΩ δεν είναι παρά το μικρό προσωπικό κομμάτι του ΕΑΥΤΟΥ του, που έχει ήδη αποκτήσει συνείδηση εντός του. Δεν γνωρίζει το ασυνείδητο κομμάτι του ΕΑΥΤΟΥ του και επομένως δεν το αναγνωρίζει ή δεν υποπτεύεται καν την ύπαρξή του.

…αυτός που έχει άγνοια, χρησιμοποιεί συνήθως την «ατομική πηγή του», τη σεξουαλική ζωτική ενέργεια, για να κυνηγήσει ερωτικές απολαύσεις.Οι άνθρωποι που συμπεριφέρονται κατά τέτοιο τρόπο, προδίδουν τη δική τους σεξουαλική παθολογία. Αντί να θεωρούν την σεξουαλική πράξη την υψηλή πλήρωση της επιθυμίας για ενοποίηση, για αγάπη, σαν μια ζωοποιό πράξη κατ’ ομοίωση του Θεού, που προσφέρει πραγματική ικανοποίηση και ευτυχία, την θεωρούν σαν ένα βάρβαρο μέσο, καλό μόνο για απόλαυση, που δεν έχει καμία σχέση με την αγάπη και την πραγματική ευτυχία.
Οι άνθρωποι αυτοί δεν γνωρίζουν πως η σεξουαλική ενέργεια είναι μια εκδήλωση του ίδιου του όντος του ανθρώπου και πως δεν μπορεί να υπάρχει συνουσία χωρίς συνειδητή παράδοση του εαυτού. Ο σύντροφος, ανεξάρτητα αν είναι άντρας ή γυναίκα, δεν αποτελεί αντικείμενο που μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει και κατόπιν να πετάξει, αλλά είναι ένα ζωντανό πλάσμα που έχει επίσης μια ανθρώπινη ψυχή. Αυτό ισχύει ακόμα και για τις πόρνες. Αυτοί οι άνθρωποι προσπαθούν να ικανοποιήσουν την επιθυμία τους για ευτυχία μέσα από μια καθαρά σωματική επαφή.

Πρόκειταί για επικίνδυνο λάθος, όταν αναζητάμε την αγάπη στην άψυχη σεξουαλικότητα και προσπαθούμε να αντικαταστήσουμε την αγάπη με τη σεξουαλικότητα.

Φαίνεται αρκετά φυσικό, ας πούμε, για τις γυναίκες, που δεν ένιωσαν ποτέ και την παραμικρή έκφραση αγάπης, από άψυχους και βαρετούς χωρίς ενδιαφέρον «νεκρούς» συζύγους, να πιστεύουν πως η τρυφερότητα, που δείχνει ο άντρας που ενδιαφέρεται για την γυναίκα του κατά τη διάρκεια της σύντομης περιόδου του σεξουαλικού ενθουσιασμού, συνιστά αγάπη…
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Αγαπητή Βάσω,

Όλα αυτά που γράφεις είναι πραγματικά πολύ σοφά και είμαι σίγουρη ότι έχεις βιώσει αυτή την ολοκλήρωση για να την περιγράφεις τόσο όμορφα. Θα ήθελα όμως να μιλήσουμε και λίγο για το γήινο επίπεδο που είμαι σίγουρη ότι θα απασχολεί πολλούς ανθρώπους. Η ολοκλήρωση μεταξύ δύο ανθρώπων είναι ένα πολύ όμορφο συναίσθημα και γενικά δε μπορώ να το περιγράψω με λόγια, όμως τι γίνεται με όσους έχουν φτάσει σε μια ηλικία που είναι δύσκολο πλέον να εκτονώσουν αυτές τις ερωτικές απολαύσεις; Τι συμβαίνει με τους ανθρώπους που καταπίεσαν την σεξουαλικότητα τους λόγω προτύπων ή λόγω οικογενειακού εκφοβισμού; Δυστυχώς, υπάρχει μεγάλη μερίδα ανθρώπων που ανήκουν σε αυτή την κατηγορία και ίσως αισθανθούν ότι ο πνευματικός δρόμος τους κλείνει την πόρτα αν δεν έχουν εκδηλώσει αυτή τη σεξουαλική «όρεξη» σε νεότερη ηλικία. Εγώ θέλω να πω ότι ο πνευματικός δρόμος δεν κλείνει ποτέ και σε κανέναν. Δεν πρέπει να ξεχνάμε την ισότητα που υπάρχει μεταξύ των ανθρώπων και να μην θεωρούμε ότι κάποιος είναι πιο ψηλά από μας. Ίσως αυτός ο «κάποιος» έχει δουλέψει πιο πολύ με τον εαυτό του και έχει αναγνωρίσει την ψυχή του. Αυτό ακριβώς χρειαζόμαστε όλοι… Δουλειά με τον ανώτερο εαυτό μας για να καταφέρουμε να πετύχουμε το σκοπό που όλοι έχουμε χαραγμένο στην ψυχή μας… την ένωση με τη θεϊκή πηγή.

Με πολύ αγάπη,
Εμμανουέλα
:D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ο «δρόμος» δεν κλείνει πότέ! Υπάρχουν μόνο μικρά εμπόδια που μας σταματούν!
Για να τα υπερπηδήσουμε…και να συνεχίσουμε.

Η σεξουαλική εκτόνωση και η σεξουαλική εγκράτεια είναι δύο ενέργειες που μπορεί να φαίνονται αντίθετες, όμως και οι δύο είναι σημεία αναφοράς μιας απατηλής πνευματικότητας. Υπάρχουν λοιπόν οι μεν που θεωρούν την εγκράτεια πνευματικό υποστύλωμα της φώτισης και οι δε που θεωρούν την εκτόνωση φυσιολογική διαδρομή της κουνταλίνι!

Δεν αναφέρομαι λοιπόν, ούτε στο ένα, ούτε στο άλλο. Η σεξουαλική πράξη είναι η συνένωση αντιθέτων πόλων (αρσενικό-θηλυκό) που ενεργοποιείται με την αγάπη και οδηγεί την ενέργεια από το 1ο κέντρο στο 4ο!
Αν η σεξουαλική πράξη βασίζεται μόνο στην έλξη, η ενέργεια παραμένει στο 1ο κέντρο.

Σε ανθρώπους, που έχουν ενωθεί με την Ανώτερη Συνειδητότητά τους, η σεξουαλική ενέργεια ξεκινά από το 4ο κέντρο και πηγαίνει συγχρόνως στο 1ο και στο 7ο!
Ο κύκλος που κάνει η ενέργεια οδηγεί στην «θεία ένωση» και στην εκδήλωση του ΕΝΟΣ ΟΝΤΟΣ.
Είναι αυτό που έχουμε ακούσει να λένε… «σε κάθε τέτοια ένωση, γελάει ο Θεός»

Γνωρίζουμε βέβαια όλοι, ότι υπάρχουν άνθρωποι που καταπιέζουν από την νεαρή ηλικία τα σεξουαλικά τους ένστικτα, όπως γνωρίζουμε ότι υπάρχουν και άλλοι που τα θεωρούν απλά εκτόνωση μέχρι την ώριμή τους ηλικία.
Και αυτό δεν έχει σχέση με τον πνευματικό δρόμο, αλλά με την λειτουργία προτύπων που λειτουργούν σ’ αυτούς σαν «μοντέλα» ζωής. ΄Οσο υπάρχουν πρότυπα που δεν αναγνωρίζονται, ο άνθρωπος θα επικεντρώνεται στον υλικό κόσμο και τις δυσκολίες του. Και θα εργάζεται με την προσωπικότητα, χωρίς να μπορέσει να παραδεχθεί ποτέ τον θεϊκό Εαυτό!

΄Οσο γι' αυτήν την θεϊκή ένωση, Εμμανουέλα μου, είναι το ιδανικό!
Μάλλον δύσκολο να το βιώσει κανείς! :?


Με αγάπη
Βάσω
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Τη θεϊκή ένωση είναι πράγματι δύσκολο να τη βιώσει κάποιος, όμως πρέπει να είναι ένα υπέροχο συναίσθημα και όχι μόνο. Στη νεαρή ηλικία που η σεξουαλικότητα είναι ένα μέσο εκτόνωσης του σώματος, είναι καλό να το ζούμε και να μην έχουμε κοινωνικές αναστολές. Πρέπει να είμαστε γνώστες για να μπορέσουμε τελικά να βιώσουμε και να εκτιμήσουμε τη θεϊκή ένωση. Αν καταπιέσουμε αυτήν την ενέργεια, θα χρειαστεί μεγαλύτερη προσπάθεια μετά. Για αυτό αν θέλουμε να εκτονώσουμε τη σεξουαλικότητα μας, ας μην αισθανόμαστε ενοχές γιατί είναι ο δρόμος προς τη θεϊκή ένωση.

Με πολύ αγάπη,
Εμμανουέλα
:D :D
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Υπαρχουν ορια σε αυτη την εκτόνωση της σεξουαλίκης ενεργειας ; θα έπρεπε να υπάρχουν; και για ποιο λόγο; η σεξουαλικη ενεργεια και η εκτόνωσή της ειναι μεν κατι καλό αλλα μήπως τα παιδια σήμερα είναι το "τραβανε" λιγο..; αυτο που θέλω να πώ είναι ότι ναι στον κόσμο τωρα παγκοσμίως υπάρχει μια τάση για σεξουαλική απελευθέρωση αλλα για να γίνει αυτό δεν πρέπει το μυαλό να έχει πείξει πρώτα;
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ti έγινε μεχρι τώρα που ο κόσμος λειτουργέι και κατευθύνεται απο "μυαλά πηγμένα";
Τελικά ψάχνουμε την ψυχή μας αλλά ειναι πολυ δύσκολο να αποπρογραμματιστουμε απο ενοχές, απο τηνλειτουργία της νόησης,του ελεγχου κατων ενοχων.Ελεγχος και ενοχές ειναι τα μεσα της κάθε μορφής εξουσίας και κυρίως της θρησκείας ώστε να καυχαται η μια ότι είναι η "καλύτερη"και ΄πλέον θεϊκή απο μια άλλη.
Να είστε καλα!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Στη νεαρή ηλικία που η σεξουαλικότητα είναι ένα μέσο εκτόνωσης του σώματος, είναι καλό να το ζούμε και να μην έχουμε κοινωνικές αναστολές.
Ναι, σύμφωνώ, αρκεί να μην καταλύονται οι ηθικοί κώδικες της ψυχής μας στο όνομα της "σεξουαλικής απελευθέρωσης". ΄Οπως επίσης να αφήνουμε τον εαυτό μας να ωριμάζει μαζί με την σεξουαλικότητα.

Τα νεαρά άτομα χρειάζεται να πειραματίζονται και να ερευνούν το "εγώ" μέσα από την σεξουαλικότητα, αρκεί αυτό να μην γίνει "συνήθεια", που μετά δύσκολα "κόβεται".

Ωριμάζοντας, θα πρέπει το πεδίο έρευνας να φύγει από το "εγώ" και να κατευθυνθεί προς τον Εαυτό. ΄Όπου σ' αυτήν την διαδρομή παίζει καταλυτικό ρόλο η αγάπη.


φιλιά
Βάσω
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Εννοείται ότι η σεξουαλική εκτόνωση δεν πρέπει να γίνεται συνήθεια, γιατί μετά παραμελούμε τη θεϊκή ένωση που αυτό είναι και το ωραιότερο κομμάτι της αγάπης. Όμως, σε νεαρή ηλικία που οι «ορμές» είναι προτεραιότητα, πρέπει να ζήσουμε όσες εμπειρίες παραπάνω μπορούμε, αλλά μόνο με τη θέληση μας και χωρίς να βιάζουμε την ψυχή μας. Όταν χορτάσουμε αυτές τις εμπειρίες, θα είμαστε έτοιμοι να προχωρήσουμε και να αναγνωρίσουμε το φως που απλώνεται μπροστά μας.

Εμμανουέλα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Καλημέρα! Καλό μήνα είπαμε? :D


Η σεξουαλική εκτόνωση δεν περιέχει μοίρασμα. Το "εγώ" φοβάται να μοιραστεί μήπως και χάσει την υπόστασή του. ΄Ετσι παραμένει μέσα στην οριοθέτηση. Το "εγώ" γνωρίζει μόνο ένα μέρος του Εαυτού, αυτό που περιλαμβάνει συνείδηση και σώμα. Και οποιοδήποτε συναίσθημα το χρησιμοποιεί για τον εαυτό του. Μέσα σε κάθε σεξουαλική εκτόνωση περιέχεται ο εγωισμός για την στιγμιαία απόλαυση. Και αυτό θα συνεχιστεί για όλη την διάρκεια της ζωής, αν ο άνθρωπος δεν μπορέσει να κατανοήσει τον Εαυτό.

Αυτό που καλούμαστε να κάνουμε σαν υπάρξεις είναι να διευρύνουμε την συνείδηση σε συνειδητότητα, όπου εκεί περιέχεται ολόκληρος ο Εαυτός.

Η εμπειρία επιλέγεται μετά με απόλυτη επίγνωση. Η σεξουαλική πράξη αποτελεί μέρος της ενοποίησης και ολοκλήρωσης και όχι αυτοσκοπός.

Η ωρίμανση για την διεύρυνση της συνειδητότητας δεν εξαρτάται από την ηλικία, αλλά από την αποδοχή της θεότητας, ώστε να αρχίσει ο άνθρωπος να αναζητά το θείο μέρος του.

Δεν μπορεί να διαθέτει μετά μέρος του Εαυτού του για σεξουαλική εκτόνωση κάποιου ανθρώπου. Οδηγείται στην ολοκλήρωση μέσα από χρήση της σεξουαλικής ζωτικής ενέργειας σαν ενοποιό ουσία με την θεότητα.


Σας μπέρδεψα? :)

φιλιά
Βάσω
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Vaso έγραψε:Δεν μπορεί να διαθέτει μετά μέρος του Εαυτού του για σεξουαλική εκτόνωση κάποιου ανθρώπου. Οδηγείται στην ολοκλήρωση μέσα από χρήση της σεξουαλικής ζωτικής ενέργειας σαν ενοποιό ουσία με την θεότητα.
Τι εννοείς δεν μπορει να διαθετει μετα ενα μερος του εαυτου τουγια σεξουαλικη εκτονωση κάποιου ανθρωπου Βάσω;;
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Οδηγείται στην ολοκλήρωση μέσα από χρήση της σεξουαλικής ζωτικής ενέργειας σαν ενοποιό ουσία με την θεότητα.
Αυτό ακριβως κανει την οιδοπιό διαφορά,ανάμεσα στο "σεξ" και στον "Ερωτα"
Βάσω κατανοώ αυτό που λες άσχετα αν δεν ξερω να το εκφράσω διαφορετικά.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ηλία μου,
συνήθως, όταν το σεξ γίνεται με βάση την εγωιστική ευχαρίστηση, όταν δεν υπάρχει η αγάπη, τότε κάποιος "διαθέτει" τον εαυτό του για να γίνει η σεξουαλική πράξή!

Πολλές γυναίκες το κάνουν αυτό! Αμφιβάλλεις?
Πίσω από την παράδοση του εαυτού, υπάρχει ο υπολογισμός πολλές φορές, η αναγκαιότητα, η μητρότητα, η μοναξιά, το χρήμα (γιατί όχι?).

΄Οσο ο άνθρωπος ζει αποκλειστικά και μόνο μέσα σε ένα σώμα, η ευχαρίστηση θα έχει τον περιορισμό του "εγώ". Η αγάπη κατανοείται όταν καταλύσεις τα όρια και την κάνεις απεριόριστη. Αλλιώς είναι απλά έλξη. Και το σεξ "αναγκαίο κακό", συνήθεια, εκτόνωση, διαιώνιση του είδους...γι' αυτό και πολλές φορές βαρετό.

Σκέψου την φράση "γίνονται σάρκα μία"
και σκέψου πως μπορεί να γίνει αυτό μέσα σε βιασύνη και χωρίς αγάπη.
Σάρκα μία, σημαίνει η ενέργεια του ενός σώματος ενώνεται με την ενέργεια του άλλου...Αλλά για να γίνει ολοκληρωμένα πρέπει και όλα τα υπόλοιπα πεδία (πνευματικό, νοητικό, συναισθηματικο) να ενωθούν ενεργειακά με υψηλότερες δονήσεις. Γίνεται αυτό όταν το σώμα είναι το μόνο ενδιαφέρον των συντρόφων?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Το κατάλαβα Βασω μου ευχαριστώ..
και δεν αμφιβάλω καθόλου.. τα βλέπω γύρω μου κάθε μέρα.. η κοινωνία εδώ πάνω δυστυχώς πάσχει.. Πασχει κυρίως από απουσία συναισθημάτων ελλειψη σεβασμου προς τους άλλους και υπερβολική απελευθέρωση της σεξουαλικότητας των ανθρώπων απο πολύ μικρή ηλικία..

Όσο για το "γίνονται σάρκα μία" πράγματι δεν μπορεί να ισχυει χωρίς να υπάρχει ένωση και στα άλλα επίπεδα..
Όταν ύπάρχει όμως, η ένωση αυτή είναι θεϊκή.. και εκεινη την στιγμη δεν ενωνωνται μόνο δύο άνθρωποι.. ενώνωνται και δύο ψυχές...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Έτσι ακριβώς Ηλία μου!

Και στην νεαρή ηλικία, που ακόμα το "εγώ" πειραματίζεται, το κατανοούμε όλοι!
Τι γίνεται όμως στο στάδιο της ωριμότητας?

Δεν ξέρω και πολλούς που έχουν αυτήν την συνειδητότητα...
΄Ίσως ελάχιστους! Κρίμα δεν είναι?

Γιατί απορούμε όμως για την διάλυση των σχέσεων?
Μέσα στο κυνήγι της επιτυχίας, βάζουμε μέσα στην ζωή μας το άγχος, το χρήμα, την τηλεόραση! Και βγάζουμε έξω την αγάπη.
΄’ρα καλά εισπράττουμε την απογοήτευση από κάθε ερωτική ιστορία που τελειώνει άδοξα! Και η μοναξιά συνεχίζεται...
Μέχρι να βρούμε τον/την επόμενο/η και να δοκιμάσουμε ξανά τα όριά μας.

Ποιος έκλεισε την τηλεόραση και πήρε από το χέρι τον σύντροφό του να δουν το ηλιοβασίλεμα? Που χρόνος...
Το βλέπουν από την οθόνη! :(

Ποιος πήρε αγκαλιά τον σύντροφό του και ξάπλωσε νύχτα στην παραλία κάτω από την πανσέληνο? Που χρόνος...
Καλύτερα να πάμε στην ταβέρνα με παρεούλα! :cry:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Αυτό το ανακαλυψα από πιο μικρός.. δεν απόρησα ποτέ με την διαλυση των σχεσεων.. και τα διαζυγια που αυξάνωνται κάθε χρόνο.. το κυνηγι της επιτυχείας στον εργασιακό τομέα η κοινωνικη άνωδος και τα χρήματα μας έχει κάνει να ξεχάσουμε το τι είμαστε.. τα υλικά αγαθά έρχονται σε πρώτη μοιρα πλέον στις ζωές των ανθρώπων.. και συνήθως οι γονείς προβάλουν τετοια λανθασμένα πρότυπα στα παιδια τους.. και πολλές φορές τα επιβάλουν κι όλας.. έζησα τετοιες καταστάσεις και ξέρω πως είναι..
Εχουμε ξεχάσει πως υπαρχουν και χαρές στη ζωή που μεσα στο αγχος της καθημερηνοτητας και της επιβιωσης... δεν ειναι μόνο τα λεφτά και η κοινωνικη θέση.. σε τί να σε βοηθησει η κοινωνική θεση σου στην ανατροφη των παιδιών στην αναθέρμανση των σχέσεων μεταξυ ενος ζευγαριου;; στο να νιώσεις πραγματικα χαρουμενος και ευτυχισμένος;;;
Αναρωτιέμαι οι άνθρωποι αυτοι ποτε χαιρονται περισσοτερο.. όταν τους δίνει η εταιρία που δουλεύουν αυξηση ή όταν ο/η συζυγος/ σύντροφος ή το παιδι τους τους λέει σ'αγαπώ;;
Οι σχέσεις απο γενιά σε γενιά χειροτερεύουν.. και θα συνεχίσουν.. μεχρι να καταλαβουν όλοι τι ειναι σημαντικο στη ζωή και τι όχι και τόσο.. και τι καθόλου.. Καθε μέρα που περνάει.. καθε φορά που δυει ο ήλιος παίρνει μαζί του και ένα κοματι απο τη ζωή μας.. το οποίο δεν μπορουμε να το πάρουμε πίσω.. Καντε την κάθε μέρα να αξίζει ζηστε την κάθε μέρα με χαμόγελο, αγάπη μην ξεχνάτε ποτε να εκφράζετε τα συναισθήματά σας μην μετανιωνετε για τιποτα.. απλα διορθωστε ότι δεν σας αρέσει.. και μην βάζετε τα υλικά αγαθά αυτού του κόσμου πανω από αυτούς που σας αγαπάνε..
Αυτό προσπαθω να κάνω και εγώ .. είναι πιο δύσκολο απο ότι ακούγεται καποιες φορές ξεχνιεμαι αλλα μετα επανερχομαι και συνεχιζω την προσπαθεια μου..

Ελπίζω ποτέ να μην ξεχαστώ και σταματήσω να προσπαθω..

Ελπίζω ποτέ να μην ξεχάσω πως είναι να είσαι ξαπλωμένος στην παραλία γύρω στα μεσάνυχτα με τον άνθρωπο που αγαπάς αγκαλια σου να κοιτάζετε τα αστέρια και να κάνετε όνειρα μαζι.. να μιλάτε .. όχι για πραγματα της καθημερινότητας αλλα για αυτα που νιώθετε ο ένας για τον αλλο.. και να λέτε

Σ'ΑΓΑΠΩ... ΚΑΙ ΘΑ Σ'ΑΓΑΠΩ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ...

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”