Μοιράσου...

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Μοιράσου...

Δημοσίευση από Sofoula »

Το γράφω εδώ, να το έχω πρόχειρο όποτε μου χρειαστεί O:-)

Γνωρίζω πολύ καλά πως είμαι τυχερή, όταν σκέφτομαι τι περνάνε άλλοι άνθρωποι... Το να παραπονιέσαι είναι σχεδόν προσβολή, όταν η κοιλιά σου είναι για τα καλά γεμάτη... Ή τουλάχιστον, έτσι μου είπαν.

Δεν ήταν πως είδα κανέναν να σκοτώνεται μπροστά μου, παρά μόνο στην τηλεόραση ή στα βιντεοπαιχνίδια. Μπορεί να βίωσα ασέλγεια, αλλά ήταν φυσιολογικό, μου είπαν, αφού σαν γυναίκα είναι στην φύση μου να προκαλώ.

Και δεν θα έπρεπε να νιώθω μόνη, μέσα στην οικογένειά μου και το κοινωνικό μου περιβάλλον, αφού υπήρχαν τόσα άτομα να ενδιαφερθούν για το καλό μου... Και να τρέξουν να επέμβουν στην ζωή μου με τα "μη" και με τα "πρέπει".

Δεν είχα λόγο να ουρλιάζω για εκδίκηση, απλά είχα απορριφθεί ερωτικά...

Και σίγουρα δεν μπορούσα να βρω την πληρότητα μέσα στο περίσσευμα υλικών αγαθών γύρω μου. Ούτε θα μπορούσε ποτέ ένα καλό κινητό ή ένας δυνατός υπολογιστής ή ένα καινούργιο αυτοκίνητο να μου δείξουν τον δρόμο για την εσωτερική ειρήνη.

Και αν σκεφτόμουν να φύγω μακριά, μιας και παντού γύρω μου ένιωθα να υπάρχει ένα ατελείωτο κενό, ήξερα πως όπου και να πάω θα το κουβαλούσα.

Έτσι έκατσα εδώ, μετρώντας τα "ίσως", αφήνοντας την ζωή να φεύγει μέσα από τα χέρια μου, ενώ ονειρευόμουν μια άλλη ζωή. Και έγινα η σκιά αυτού που θα μπορούσα να είμαι. Περνούσα τόσο πολύ ενέργεια μέσα στις άμυνες, που έφυγα τόσο μακρυά από τον εαυτό μου, ώστε μου ήταν αδύνατο να θυμηθώ το πως να επιστρέψω. Και έδωσα τόσα πολλά από τον εαυτό μου, που πλέον μου ήταν αδύνατον να λάβω.

Σταδιακά κάθε μου ευαισθησία θάφτηκε, γιατί την συσχέτισα με την αδυναμία. Και μπορεί να έτρεμα από ικανοποίηση σχεδιάζοντας έναν φόνο, όμως φοβήθηκα την Αγάπη τόσο πολύ, που μόνο στην ιδέα να με "ακουμπήσει", πονούσα...

Έκατσα σε εκείνη την άβυσσο, που με διαχώριζε από τους άλλους... Για να καταλάβω πως τελικά με διαχώριζε από Εμένα. Όμως στο μεγαλύτερο σκοτάδι ανέπτυξα την ικανότητα να βλέπω τα πιο λεπτά, τα πιο αδύναμα φώτα.

Είμαι η μόνη περίπτωση?

Όχι, σίγουρα όχι.

Η ζωή των ανθρώπων κατέληξε να είναι μια περιπλάνηση στο σκοτάδι. Ο καθένας να κουβαλάει τις πληγές του, προσπαθεί να τις θάψει και ταυτόχρονα να διατηρήσει μια ισορροπία. Γι'αυτό πρέπει να ανάψουμε ένα φως στο σκοτάδι, τώρα!
Δεν γίνεται να απομονώνουμε τους εαυτούς μας, να περνάμε την ζωή επιβιώνοντας... Να μην ακουμπάμε τις πληγές μας επειδή νομίζουμε πως οι άμυνες ήταν αρκετές (αφού ενδεχομένως μας βοήθησαν να ανακάμψουμε από τις πιο έντονες).

Ποιος ο λόγος να κλαις αθόρυβα και μόνος? Μίλα μου, μίλα σε εκείνον και σε εκείνη που θεωρείς σημαντικούς. Γιατί δεν είμαστε οι μόνοι που περνάμε κάτι, γιατί το μοίρασμα ανοίγει την καρδιά και ενώνει, γιατί εστιάζει στο κοινό σημείο, γιατί μας πάει πιο γρήγορα στον Θεό. @};-
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: Μοιράσου...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Σοφακι γλυκο :-( @};-
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Μοιράσου...

Δημοσίευση από Βικούλα »

:-( @};- @};- @};- :x >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Μοιράσου...

Δημοσίευση από panos »

σε εσενα μιλω για σου πω πως οχι δεν εισαι μονη
ειμαι και εγω εδω βαζω και εγω την δικη μου φλογα διπλα στην δικη σου
>:d< >:d< >:d< @};- @};- @};-
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23388
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μοιράσου...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

@};- @};- @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: Μοιράσου...

Δημοσίευση από nondas »

Σοφάκι @};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Ελενα Κ.
Δημοσιεύσεις: 7335
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 12:46 am
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Μοιράσου...

Δημοσίευση από Ελενα Κ. »

Αγαπημενη Ψυχουλα :cry: @};- :x >:d<
Το Θέλημά ΣΟΥ είναι Θέλημά μου
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: Μοιράσου...

Δημοσίευση από elenaki »

Αγαπημενο μου πλασμα.. :cry: :romance-heartbeating: >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Μοιράσου...

Δημοσίευση από Vasoula »

Σοφία έγραψε:όμως φοβήθηκα την Αγάπη τόσο πολύ, που μόνο στην ιδέα να με "ακουμπήσει", πονούσα...
πόσο σημαντικό είναι να το παραδεχτεί κανείς αυτό...

Ναι γλυκό μου πλάσμα...Το κυριότερο εμπόδιο του ανθρώπου είναι ότι φοβάται την Αγάπη, ενόσω ο ίδιος την αναζητάει παντού...

Δεν υπάρχει ούτε ένας άνθρωπος στην Γη, που να μην ψάχνει την Αγάπη...
Είναι τέτοια η Φύση του, που δεν μπορεί να Ζήσει χωρίς τούτη την ουσιώδη του κατάσταση...
Ετσι, πεθαίνει κάθε ημέρα μόνος και εγκαταλελειμμένος, μέσα στις λανθασμένες του εντυπώσεις περί Αγάπης, χωρίς ούτε μία στιγμή να πιστέψει ότι ο φόβος είναι εκείνος που τον σπρώχνει στον "θάνατο" του...

Είναι τόσα πολλά τα βιωμένα, τα στερεότυπα, τα πρότυπα και οι εξαρτήσεις από τον φόβο, που στο τέλος ο άνθρωπος μένει να κοιτάζει απαθής την Ζωή του, χωρίς να γνωρίζει ότι δεν έχει τίποτα άλλο να πάθει πια, γιατί τα έχει πάθει όλα, εκτός από το να καταφέρει να μείνει στον Εαυτό του για να τον βρει η Αγάπη...
Και σίγουρα δεν μπορούσα να βρω την πληρότητα μέσα στο περίσσευμα υλικών αγαθών γύρω μου. Ούτε θα μπορούσε ποτέ ένα καλό κινητό ή ένας δυνατός υπολογιστής ή ένα καινούργιο αυτοκίνητο να μου δείξουν τον δρόμο για την εσωτερική ειρήνη.


Εύκολα γίνονται οι αντικαταστάσεις...Γιατί ο άνθρωπος τον πόλεμο τον βιώνει μόνο έξω του...Όλο αυτό που βιώνει στην Ζωή του, το θεωρεί σαν αιτία των άλλων...Έτσι απομονώνεται ακόμα περισσότερο, περιμένοντας οι άλλοι να γίνουν ανθρώπινοι...

Δεν μπορεί να αντιληφθεί ότι μόνος του περιθάλπει τον δολοφόνο...

:cry: >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Μοιράσου...

Δημοσίευση από eirini »

Isilwen έγραψε:όμως φοβήθηκα την Αγάπη τόσο πολύ, που μόνο στην ιδέα να με "ακουμπήσει", πονούσα.
α πα πα.... αυτο συζητουσα χθες βράδυ :cry: :-( :-( :-(
Vaso έγραψε:τσι, πεθαίνει κάθε ημέρα μόνος και εγκαταλελειμμένος, μέσα στις λανθασμένες του εντυπώσεις περί Αγάπης, χωρίς ούτε μία στιγμή να πιστέψει ότι ο φόβος είναι εκείνος που τον σπρώχνει στον "θάνατο" του..
:-(
Isilwen έγραψε:Ποιος ο λόγος να κλαις αθόρυβα και μόνος? Μίλα μου, μίλα σε εκείνον και σε εκείνη που θεωρείς σημαντικούς. Γιατί δεν είμαστε οι μόνοι που περνάμε κάτι, γιατί το μοίρασμα ανοίγει την καρδιά και ενώνει, γιατί εστιάζει στο κοινό σημείο, γιατί μας πάει πιο γρήγορα στον Θεό.
:x :x :x >:d< >:d< >:d<
Vaso έγραψε:Έτσι απομονώνεται ακόμα περισσότερο, περιμένοντας οι άλλοι να γίνουν ανθρώπινοι...
α πα παααα Βασουλα :cry: :cry: :cry:
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: Μοιράσου...

Δημοσίευση από elenaki »

Είναι τόσα πολλά τα βιωμένα, τα στερεότυπα, τα πρότυπα και οι εξαρτήσεις από τον φόβο, που στο τέλος ο άνθρωπος μένει να κοιτάζει απαθής την Ζωή του, χωρίς να γνωρίζει ότι δεν έχει τίποτα άλλο να πάθει πια, γιατί τα έχει πάθει όλα, εκτός από το να καταφέρει να μείνει στον Εαυτό του για να τον βρει η Αγάπη...


Εύκολα γίνονται οι αντικαταστάσεις...Γιατί ο άνθρωπος τον πόλεμο τον βιώνει μόνο έξω του...Όλο αυτό που βιώνει στην Ζωή του, το θεωρεί σαν αιτία των άλλων...Έτσι απομονώνεται ακόμα περισσότερο, περιμένοντας οι άλλοι να γίνουν ανθρώπινοι...

Δεν μπορεί να αντιληφθεί ότι μόνος του περιθάλπει τον δολοφόνο...
:cry: :cry: :cry:
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Μοιράσου...

Δημοσίευση από Annoula »

Σοφάκι μου γλυκό >:d< >:d< :x :x
Είναι τόσα πολλά τα βιωμένα, τα στερεότυπα, τα πρότυπα και οι εξαρτήσεις από τον φόβο, που στο τέλος ο άνθρωπος μένει να κοιτάζει απαθής την Ζωή του, χωρίς να γνωρίζει ότι δεν έχει τίποτα άλλο να πάθει πια, γιατί τα έχει πάθει όλα, εκτός από το να καταφέρει να μείνει στον Εαυτό του για να τον βρει η Αγάπη...
:cry: :cry:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Έφη
Δημοσιεύσεις: 8299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2010 11:57 pm

Re: Μοιράσου...

Δημοσίευση από Έφη »

:x :x :x
Είμαι αυτό που είμαι !

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Μοιράσου...

Δημοσίευση από AMALIA »

Σοφακι μου... @};- :-(
Είναι τόσα πολλά τα βιωμένα, τα στερεότυπα, τα πρότυπα και οι εξαρτήσεις από τον φόβο, που στο τέλος ο άνθρωπος μένει να κοιτάζει απαθής την Ζωή του, χωρίς να γνωρίζει ότι δεν έχει τίποτα άλλο να πάθει πια, γιατί τα έχει πάθει όλα, εκτός από το να καταφέρει να μείνει στον Εαυτό του για να τον βρει η Αγάπη...
Ετσι ακριβως... @};- :x >:d<
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Μοιράσου...

Δημοσίευση από Ellaki »

Σταδιακά κάθε μου ευαισθησία θάφτηκε, γιατί την συσχέτισα με την αδυναμία. Και μπορεί να έτρεμα από ικανοποίηση σχεδιάζοντας έναν φόνο, όμως φοβήθηκα την Αγάπη τόσο πολύ, που μόνο στην ιδέα να με "ακουμπήσει", πονούσα...
Σοφάκι μου :x :x :x :x :x

και να που μαθαίνουμε την Αγάπη συνοδοιπόροι αγαπημένων ψυχών >:d< >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”