ΣΕ "ΒΛΕΠΩ"...

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΣΕ "ΒΛΕΠΩ"...

Δημοσίευση από Vasoula »

Η αλήθεια είναι ότι ο τρόπος που μάθαμε να νιώθουμε την Αγάπη, είναι εντελώς έξω από την αληθινή Φύση μιας Ανθρώπινης Ύπαρξης και έτσι χρειάζεται υπομονή και παρατήρηση, μια και όλοι έχουμε μια λανθασμένη άποψη για την Αγάπη και όχι μόνο ο ένας ή ο άλλος.
Μεγαλωμένοι μέσα στον υπερβολικό φόβο και την υπερβολική απειλή, θα έχουμε και υπερβολικές απαιτήσεις από τους άλλους και αυτό χρειάζεται μεγάλη προσοχή, γιατί γι' αυτόν τον λόγο οι σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων διαλύονται, πριν προλάβει η Αγάπη να τους βρει...

Οι λογικοί συνειρμοί που κάνουμε, συνήθως αφορούν περισσότερο την επιφυλακτικότητα, παρά την εμπιστοσύνη, μια και μεγαλώσαμε με μια εξωτερική απειλή, που μας αποπροσανατολίζει από την καθολικότητα του Εαυτού μας…
Η ταυτοποίηση της Συνείδησης με το «εγώ» έχει περιορισμένη εμβέλεια στα οπτικά πεδία του ανθρώπου, η βαθιά αληθινή ενορατική του Φύση μπλοκάρεται στα μη συνειδητά επίπεδα και προσβάλλει την καθολικότητα της αντίληψης, που υπόκειται σε περιορισμό μέσω της υποκειμενικότητας.

Η πανοραμική θέα χρειάζεται ένα οπτικό πεδίο ευρείας αντιληπτικότητας. Αν ένα τηλεσκόπιο πχ. είναι σταθερό, και δεν περιστρέφεται, κάνει την μισή δουλειά από ότι έχει προγραμματιστεί για να κάνει…
Ενόσω το έχουμε σταθεροποιήσει, ήδη έχουμε περιορίσει τις δυνατότητες του…δείχνει συνεχώς προς μία κατεύθυνση, ενόσω οι άλλες κατευθύνσεις, ενώ υπάρχουν, δεν μας είναι ορατές.
Αυτό που θα δούμε όμως δεν θα είναι καθολικό, αλλά περιορισμένο και τα συμπεράσματα που θα βγάλουμε για την «εικόνα» της μίας κατεύθυνσης, θα είναι λειψά, γιατί θα μας λείπουν οι υπόλοιπες κατευθύνσεις…

Ό,τι όμως δεν βλέπουμε, το θεωρούμε σκοτεινό και απειλητικό…ίσως και ανύπαρκτο…
Και είναι μόνο υποκειμενική αυτή η άποψη και όχι αληθινή. Βασίζεται περισσότερο στην λειψή εικόνα που λαμβάνουμε, μέσω ενός εργαλείου, που το κάναμε να μην είναι ευέλικτο και λειτουργικό, του περιορίσαμε δηλαδή την αληθινή του Φύση…

Η αληθινή Φύση του Ανθρώπου δεν είναι ανώτερη ή κατώτερη, όπως και η Αγάπη δεν είναι ανώτερη ή κατώτερη…Δεν είναι το ένα ή το άλλο…Οι προσδοκίες και οι λανθασμένες ανάγκες τα κάνουν όλα να φαίνονται ή το ένα ή το άλλο…
Αυτό που θα μπορούσαμε όμως να πούμε με μεγαλύτερη ασφάλεια είναι ότι αντιλαμβανόμαστε περιορισμένα τον αληθινό μας Εαυτό, και το ίδιο κάνουμε και με την Αγάπη…
Όπως η κάθε ταυτοποίηση περιορίζει την Αληθινή μας Φύση και προσδίδει υποκειμενικότητα μέσω των πεποιθήσεών μας, το ίδιο ακριβώς κάνουμε και με την Αγάπη, γι’ αυτό δεν μπορούμε ποτέ να συμφωνήσουμε όλοι μας στο τι είναι τελικά η Αγάπη…

Αν το «τηλεσκόπιο» μας κοιτά προς μία κατεύθυνση, το ίδιο κάνει και η Καρδιά μας, ενόσω όμως ο νους μας πηδάει σαν την μαϊμού από προσδοκία σε προσδοκία…
.
Η Δύναμη της Καρδιάς μας είναι η καθολική αντίληψη της Αγάπης και αν αυτό περιορίζεται από την μονομέρεια, ο νους φαίνεται να κυριαρχεί στις εντυπώσεις και τις ερμηνείες της λέξης, που πίσω της κρύβει πάντα μία αμυνόμενη ελπίδα…

Τι σπουδαίο πράγμα να μπορώ να Σε «βλέπω», όσο σπουδαίο είναι να μπορώ να Με «βλέπω»…Εκεί που οι ερμηνείες βαθαίνουν και βιώνονται χωρίς λέξεις…
Τότε ξέρεις…Ποτέ δεν ήσουν μόνος σου!
Συνημμένα
every-person-has-a-dark-side-forum.jpg
every-person-has-a-dark-side-forum.jpg (12.6 KiB) Προβλήθηκε 3796 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Έφη
Δημοσιεύσεις: 8299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2010 11:57 pm

Re: ΣΕ "ΒΛΕΠΩ"...

Δημοσίευση από Έφη »

Vaso έγραψε: όσο σπουδαίο είναι να μπορώ να Με «βλέπω»…
8->
Είμαι αυτό που είμαι !

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΣΕ "ΒΛΕΠΩ"...

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Τι σπουδαίο πράγμα να μπορώ να Σε «βλέπω», όσο σπουδαίο είναι να μπορώ να Με «βλέπω»…Εκεί που οι ερμηνείες βαθαίνουν και βιώνονται χωρίς λέξεις…
Τότε ξέρεις…Ποτέ δεν ήσουν μόνος σου!
:x :x :x :x
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΣΕ "ΒΛΕΠΩ"...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Βασούλα μου >:d< >:d< >:d< :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΣΕ "ΒΛΕΠΩ"...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Τι σπουδαίο πράγμα να μπορώ να Σε «βλέπω», όσο σπουδαίο είναι να μπορώ να Με «βλέπω»…Εκεί που οι ερμηνείες βαθαίνουν και βιώνονται χωρίς λέξεις…
Τότε ξέρεις…Ποτέ δεν ήσουν μόνος σου!
:x O:-)
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΣΕ "ΒΛΕΠΩ"...

Δημοσίευση από Giotoula »

@};- :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΣΕ "ΒΛΕΠΩ"...

Δημοσίευση από elenaki »

Η αλήθεια είναι ότι ο τρόπος που μάθαμε να νιώθουμε την Αγάπη, είναι εντελώς έξω από την αληθινή Φύση μιας Ανθρώπινης Ύπαρξης και έτσι χρειάζεται υπομονή και παρατήρηση, μια και όλοι έχουμε μια λανθασμένη άποψη για την Αγάπη και όχι μόνο ο ένας ή ο άλλος.
Μεγαλωμένοι μέσα στον υπερβολικό φόβο και την υπερβολική απειλή, θα έχουμε και υπερβολικές απαιτήσεις από τους άλλους και αυτό χρειάζεται μεγάλη προσοχή, γιατί γι' αυτόν τον λόγο οι σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων διαλύονται, πριν προλάβει η Αγάπη να τους βρει...
Ποσο σημαντικο ειναι τελικα να μενεις με σεβασμο και υπομονη στην παρατηρηση τοσο της Ψυχης σου οσο και του αλλου..
Εχουμε μαθει να κοιταμε μονο ευθεια χωρις να εχουμε ιδεα για την Ολοτητα της Ψυχης..κανουμε επιθεση κατα μετωπο απο εκεινο τον φοβο της απειλης οτι θα μας αρπαξουν το ειναι μας ολο το οποιο μας ειναι και αγνωστο!
Ειναι θλιβερο..

Τι σπουδαίο πράγμα να μπορώ να Σε «βλέπω», όσο σπουδαίο είναι να μπορώ να Με «βλέπω»…Εκεί που οι ερμηνείες βαθαίνουν και βιώνονται χωρίς λέξεις…
Τότε ξέρεις…Ποτέ δεν ήσουν μόνος σου!
Αχ Βασουλα μου...πραγματι σπουδαιο και μεγαλη εμπειρια για τη Ψυχη μας!! :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: ΣΕ "ΒΛΕΠΩ"...

Δημοσίευση από nondas »

:x :x @};-
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΣΕ "ΒΛΕΠΩ"...

Δημοσίευση από Βικούλα »

:x :x :x @};- @};-
Vaso έγραψε:Η Δύναμη της Καρδιάς μας είναι η καθολική αντίληψη της Αγάπης και αν αυτό περιορίζεται από την μονομέρεια, ο νους φαίνεται να κυριαρχεί στις εντυπώσεις και τις ερμηνείες της λέξης, που πίσω της κρύβει πάντα μία αμυνόμενη ελπίδα…
@};- @};-
Vaso έγραψε:Τι σπουδαίο πράγμα να μπορώ να Σε «βλέπω», όσο σπουδαίο είναι να μπορώ να Με «βλέπω»…Εκεί που οι ερμηνείες βαθαίνουν και βιώνονται χωρίς λέξεις…
Τότε ξέρεις…Ποτέ δεν ήσουν μόνος σου!
@};- @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΣΕ "ΒΛΕΠΩ"...

Δημοσίευση από Λιζούλα »

:x :x @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΣΕ "ΒΛΕΠΩ"...

Δημοσίευση από AMALIA »

.
[quote]Η Δύναμη της Καρδιάς μας είναι η καθολική αντίληψη της Αγάπης και αν αυτό περιορίζεται από την μονομέρεια, ο νους φαίνεται να κυριαρχεί στις εντυπώσεις και τις ερμηνείες της λέξης, που πίσω της κρύβει πάντα μία αμυνόμενη ελπίδα…

Τι σπουδαίο πράγμα να μπορώ να Σε «βλέπω», όσο σπουδαίο είναι να μπορώ να Με «βλέπω»…Εκεί που οι ερμηνείες βαθαίνουν και βιώνονται χωρίς λέξεις…
Τότε ξέρεις…Ποτέ δεν ήσουν μόνος σου![/
quote]

@};- :x :x
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11686
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: ΣΕ "ΒΛΕΠΩ"...

Δημοσίευση από konstantinos s. »

@};- :x
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΣΕ "ΒΛΕΠΩ"...

Δημοσίευση από Annoula »

Η Δύναμη της Καρδιάς μας είναι η καθολική αντίληψη της Αγάπης και αν αυτό περιορίζεται από την μονομέρεια, ο νους φαίνεται να κυριαρχεί στις εντυπώσεις και τις ερμηνείες της λέξης, που πίσω της κρύβει πάντα μία αμυνόμενη ελπίδα…
Τι σπουδαίο πράγμα να μπορώ να Σε «βλέπω», όσο σπουδαίο είναι να μπορώ να Με «βλέπω»…Εκεί που οι ερμηνείες βαθαίνουν και βιώνονται χωρίς λέξεις…
Τότε ξέρεις…Ποτέ δεν ήσουν μόνος σου!
:x :x :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΣΕ "ΒΛΕΠΩ"...

Δημοσίευση από Danielli »

@};- :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΣΕ "ΒΛΕΠΩ"...

Δημοσίευση από Ellaki »

Η αληθινή Φύση του Ανθρώπου δεν είναι ανώτερη ή κατώτερη, όπως και η Αγάπη δεν είναι ανώτερη ή κατώτερη…Δεν είναι το ένα ή το άλλο…Οι προσδοκίες και οι λανθασμένες ανάγκες τα κάνουν όλα να φαίνονται ή το ένα ή το άλλο…
Αυτό που θα μπορούσαμε όμως να πούμε με μεγαλύτερη ασφάλεια είναι ότι αντιλαμβανόμαστε περιορισμένα τον αληθινό μας Εαυτό, και το ίδιο κάνουμε και με την Αγάπη…

Η Δύναμη της Καρδιάς μας είναι η καθολική αντίληψη της Αγάπης και αν αυτό περιορίζεται από την μονομέρεια, ο νους φαίνεται να κυριαρχεί στις εντυπώσεις και τις ερμηνείες της λέξης, που πίσω της κρύβει πάντα μία αμυνόμενη ελπίδα…
Βασούλα :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”