ΔΑΣΚΑΛΕ ΠΟΥ ΔΙΔΑΣΚΕΣ...

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΔΑΣΚΑΛΕ ΠΟΥ ΔΙΔΑΣΚΕΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Συνήθως όμως νομίζω ότι είμαι όπως θέλω να γίνει ο άλλος.
και τότε έρχεται η Ζωή και σε διαψεύδει....
Υπάρχει ένα αλάνθαστο κριτήριο που αν το παρατηρείς με σεβασμό, σου δίνει όλα τα μηνύματα της παραπλάνησης και αυτό το σημείο είναι που οι περισσότεροι άνθρωποι προσπερνάνε...
Το σημείο της Ελευθερίας...


:)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11707
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: ΔΑΣΚΑΛΕ ΠΟΥ ΔΙΔΑΣΚΕΣ...

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Ναι...
@};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Ελενα Κ.
Δημοσιεύσεις: 7335
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 12:46 am
Τοποθεσία: αθηνα

Re: ΔΑΣΚΑΛΕ ΠΟΥ ΔΙΔΑΣΚΕΣ...

Δημοσίευση από Ελενα Κ. »

Το δύσκολο είναι να αγαπάμε τον Εαυτό μας…

Αυτό το σημείο μέσα μας που ορίζει και την Ελευθερία μας, δεν αφορά παρά την δική μας μετουσίωση...
Όταν το Σώμα δεν είναι απλά συναισθήματα και σκέψεις που περιφέρονται, τότε ο κάθε άλλος είναι μια Ύπαρξη που έχει δικαίωμα να είναι όπως θέλει, όπως κι εμείς έχουμε δικαίωμα να Είμαστε Αυτό που Αγαπάμε…

Είμαστε όμως Αυτό που Αγαπάμε?

Σκεφτείτε ότι αν δεν Είμαστε Αυτό που Αγαπάμε, πόσο αγενείς φαινόμαστε όταν λέμε στον άλλον να γίνει αυτό που θα θέλαμε να Αγαπήσουμε…

Συμβουλές για το πώς πρέπει να γίνουμε, μπορούν να μας δώσουν πολλοί…
Παράδειγμα όμως των συμβουλών αυτών μπορεί να γίνουν ελάχιστοι…

Έτσι όταν λέμε κι εμείς στον άλλον πως πρέπει να γίνει, το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να νιώσουμε αν εμείς είμαστε το παράδειγμα αυτού που του λέμε να γίνει…

Όλα φαίνονται εύκολα, όταν το στόμα πάει μπροστά από την Καρδιά μας…


Για σκεφτείτε...έχετε πει ποτέ σε κάποιον άλλον τι θα πρέπει να κάνει για να γίνει όπως εσείς θέλετε?
μμμ ομορφια..... η ιστορια της ζωης μου.... στους παντες και τα παντα, αν μπορουσα δηλαδη θα ελεγα και στα αντικειμενα που να βρισκονται και ποιος ειναι ο ρολος τους... :D :D :D γελαω τωρα, αλλα ετσι ημουν και χειροτερη γιατι κι εγω το θεωρουσα αυτονοητο και προφανες (καλα, δεν υπαρχει αυτη η αλαζονεια λεμε), και γιαυτο το λογο παντα ειμαι σε εγρηγορση, μεχρι που αρχισα να εχω σιγα σιγα αλλη αντιληψη για τον εαυτο μου μαθαινοντας τον Εαυτο μου, και παραδεχτηκα οτι ναι, ειμαι και τετοιος ανθρωπος, κι αλλιως κι αλλιωτικος, μεχρι να φωτιστει καθε τετοιο σημειο μεσα μου και να βρει την ελευθερια του προς το Φως και να μετουσιωθει η αποδοχη και η ειλικρινεια σε Αγαπη και Αληθεια @};- @};-
Το Θέλημά ΣΟΥ είναι Θέλημά μου
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Re: ΔΑΣΚΑΛΕ ΠΟΥ ΔΙΔΑΣΚΕΣ...

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Vaso έγραψε: Για σκεφτείτε...έχετε πει ποτέ σε κάποιον άλλον τι θα πρέπει να κάνει για να γίνει όπως εσείς θέλετε?
μμμμ...σκέφτομαι.... :-?
το μόνο σίγουρο είναι πως μου το έχουν πεί και έχουν προσπαθήσει να με αλλάξουν...
δεν θυμάμαι να το έχω πει,γιατί ποτέ δεν είχα μπεί σε αυτή τη διαδικασία....
γιατί,μήπως ήξερα και τι ήθελα??? :violin:

όταν έβλεπα πως κάτι δεν μου άρεσε ή δεν ήταν όπως ήθελα,απλά το άφηνα....
περιμένοντας να γίνει μόνο του
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΔΑΣΚΑΛΕ ΠΟΥ ΔΙΔΑΣΚΕΣ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Δημητράκη ελπίζω το κράνος να το έχεις κοντά σου :D :*
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΔΑΣΚΑΛΕ ΠΟΥ ΔΙΔΑΣΚΕΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 έγραψε:
Vaso έγραψε: Για σκεφτείτε...έχετε πει ποτέ σε κάποιον άλλον τι θα πρέπει να κάνει για να γίνει όπως εσείς θέλετε?
μμμμ...σκέφτομαι.... :-?
το μόνο σίγουρο είναι πως μου το έχουν πεί και έχουν προσπαθήσει να με αλλάξουν...
δεν θυμάμαι να το έχω πει,γιατί ποτέ δεν είχα μπεί σε αυτή τη διαδικασία....
γιατί,μήπως ήξερα και τι ήθελα??? :violin:

όταν έβλεπα πως κάτι δεν μου άρεσε ή δεν ήταν όπως ήθελα,απλά το άφηνα....
περιμένοντας να γίνει μόνο του

το να εγκαταλείπεις τις ευκαιρίες, Δημητράκη, απλά γιατι δεν μπορείς να τις δεις σαν ευκαιρίες, αλλά τις βλέπεις σαν κάτι που δεν σου αρέσει, είναι το πιο φυσιολογικό πράγμα για έναν άνθρωπο που δεν ενδιαφέρεται να αλλάξει τίποτα στην Ζωή του, αλλά περιμένει όλα να αλλάξουν κατά πως τον βολεύουν τα σενάριά του...

Ναι, να αφήνεις ότι δεν σε αναπτύσσει, να το προσπερνάς ναι...
Αλλά κάπου χρειάζεται μέσα σε όλο αυτό να δεις μήπως τελικά έτσι προσπερνάς και τον Εαυτό σου...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23450
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΔΑΣΚΑΛΕ ΠΟΥ ΔΙΔΑΣΚΕΣ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Ναι, να αφήνεις ότι δεν σε αναπτύσσει, να το προσπερνάς ναι...
Αλλά κάπου χρειάζεται μέσα σε όλο αυτό να δεις μήπως τελικά έτσι προσπερνάς και τον Εαυτό σου...
Και να ξεκινάς και αυτά που σε αναπτύσσουν. Για μένα εκεί είναι το πιο δύσκολο. Εύκολα παρατάς, δύσκολα ξεκινάς.
@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΔΑΣΚΑΛΕ ΠΟΥ ΔΙΔΑΣΚΕΣ...

Δημοσίευση από eirini »

Προσπαθείς να αλλάξεις κάποιον όταν η συμπεριφορά του σε επηρεαζει? όταν π.χ. σε μια σχέση υπάρχει έντονη ζηλια και ένας απο τους δύο προσπαθεί να "αλλαξει" τον άλλον?
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΔΑΣΚΑΛΕ ΠΟΥ ΔΙΔΑΣΚΕΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Eιρηνάκι αν ο σύντροφός σου σε καταπιέζει με τα συναισθήματά του, μόνο η μεταξύ σας επικοινωνία μπορεί να απαλύνει το πρόβλημα.
Η ζήλεια που αναφέρεις πχ. είναι ένα συνειδητό συναίσθημα που όμως έχει ασυνείδητες αιτίες και δεν είναι εύκολο στον καθένα να φτάσει εκεί, χωρίς εσωτερική εργασία...Έτσι ο μόνος τρόπος είναι η επικοινωνία μεταξύ σας για το πρόβλημα, που συνεχώς θα βαθαίνει, για να αποκτήσετε εμπιστοσύνη ο ένας στον άλλον...

Χρειάζεται ίσως να δεις και εσύ, αν με την συμπεριφορά σου, προκαλείς και επιδράς στην δημιουργία ανασφάλειας...Μόνο με συζήτηση μπορείτε να προχωρήσετε μαζί...Οι εντάσεις της ζήλειας συνήθως τραυματίζουν την σχέση και αν δεν επικοινωνηθεί το πρόβλημα, τότε η καλύτερη λύση είναι η διακοπή της...

Δεν μπορεί, σε καμία περίπτωση, ο άλλος να αλλάξει κάτι μέσα του, επειδή εσένα σε καταπιέζει...Μπορεί να μην το καταλαβαίνει κιόλας ότι το κάνει...να το αρνείται...Το ίδιο όμως μπορεί να κάνεις και εσύ...
Από την άλλη οι άνθρωποι συνήθως επικρίνουν τον άλλον και του ρίχνουν ευθύνες για την καταπίεση που υφίστανται...
Είναι διαφορετικό να λες στον άλλον ότι είναι ζηλιάρης και σου δημιουργεί καταπίεση και άλλο να λες ότι δεν νιώθεις ασφαλής με την συμπεριφορά του...Δεν λες στον άλλον το ελάττωμά του, μοιράζεσαι τα συναισθήματα σου έτσι όπως τα νιώθεις...Στο κάτω κάτω δική σου επιλογή είναι να είσαι μαζί του...αν δεν το αντέχεις, απλά φεύγεις!

Γι' αυτό΄η επικοινωνία είναι η μία λύση και αν αυτή δεν μπορεί να πάει βαθύτερα, τότε αυτό που εγώ έχω σαν επίγνωση είναι "οτιδήποτε σε βλάπτει, το εγκαταλείπεις"...

Μια σχέση υπάρχει για να μοιραζόμαστε αισθήματα χαράς, λύπης, ενδιαφέροντος, φροντίδας και αγάπης με τον άλλον, και για κανέναν άλλον (κοινωνικό ή θρησκευτικό) λόγο...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31550
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΔΑΣΚΑΛΕ ΠΟΥ ΔΙΔΑΣΚΕΣ...

Δημοσίευση από Fotinoula »

Μια σχέση υπάρχει για να μοιραζόμαστε αισθήματα χαράς, λύπης, ενδιαφέροντος, φροντίδας και αγάπης με τον άλλον, και για κανέναν άλλον (κοινωνικό ή θρησκευτικό) λόγο...
@};- @};- :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΔΑΣΚΑΛΕ ΠΟΥ ΔΙΔΑΣΚΕΣ...

Δημοσίευση από elenaki »

Μια σχέση υπάρχει για να μοιραζόμαστε αισθήματα χαράς, λύπης, ενδιαφέροντος, φροντίδας και αγάπης με τον άλλον, και για κανέναν άλλον (κοινωνικό ή θρησκευτικό) λόγο...
@};- @};- @};- :x :x :x
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΔΑΣΚΑΛΕ ΠΟΥ ΔΙΔΑΣΚΕΣ...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Χρειάζεται ίσως να δεις και εσύ, αν με την συμπεριφορά σου, προκαλείς και επιδράς στην δημιουργία ανασφάλειας...Μόνο με συζήτηση μπορείτε να προχωρήσετε μαζί...Οι εντάσεις της ζήλειας συνήθως τραυματίζουν την σχέση και αν δεν επικοινωνηθεί το πρόβλημα, τότε η καλύτερη λύση είναι η διακοπή της...

Δεν μπορεί, σε καμία περίπτωση, ο άλλος να αλλάξει κάτι μέσα του, επειδή εσένα σε καταπιέζει...Μπορεί να μην το καταλαβαίνει κιόλας ότι το κάνει...να το αρνείται...Το ίδιο όμως μπορεί να κάνεις και εσύ...
Από την άλλη οι άνθρωποι συνήθως επικρίνουν τον άλλον και του ρίχνουν ευθύνες για την καταπίεση που υφίστανται...
Είναι διαφορετικό να λες στον άλλον ότι είναι ζηλιάρης και σου δημιουργεί καταπίεση και άλλο να λες ότι δεν νιώθεις ασφαλής με την συμπεριφορά του...Δεν λες στον άλλον το ελάττωμά του, μοιράζεσαι τα συναισθήματα σου έτσι όπως τα νιώθεις...Στο κάτω κάτω δική σου επιλογή είναι να είσαι μαζί του...αν δεν το αντέχεις, απλά φεύγεις!

Γι' αυτό΄η επικοινωνία είναι η μία λύση και αν αυτή δεν μπορεί να πάει βαθύτερα, τότε αυτό που εγώ έχω σαν επίγνωση είναι "οτιδήποτε σε βλάπτει, το εγκαταλείπεις"...

Μια σχέση υπάρχει για να μοιραζόμαστε αισθήματα χαράς, λύπης, ενδιαφέροντος, φροντίδας και αγάπης με τον άλλον, και για κανέναν άλλον (κοινωνικό ή θρησκευτικό) λόγο...


Α, πόσο συμφωνώ! @};- @};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29972
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΔΑΣΚΑΛΕ ΠΟΥ ΔΙΔΑΣΚΕΣ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

@};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΔΑΣΚΑΛΕ ΠΟΥ ΔΙΔΑΣΚΕΣ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Δεν μπορεί, σε καμία περίπτωση, ο άλλος να αλλάξει κάτι μέσα του, επειδή εσένα σε καταπιέζει...Μπορεί να μην το καταλαβαίνει κιόλας ότι το κάνει...να το αρνείται...Το ίδιο όμως μπορεί να κάνεις και εσύ...
Από την άλλη οι άνθρωποι συνήθως επικρίνουν τον άλλον και του ρίχνουν ευθύνες για την καταπίεση που υφίστανται...
:x :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΔΑΣΚΑΛΕ ΠΟΥ ΔΙΔΑΣΚΕΣ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Γι' αυτό΄η επικοινωνία είναι η μία λύση και αν αυτή δεν μπορεί να πάει βαθύτερα, τότε αυτό που εγώ έχω σαν επίγνωση είναι "οτιδήποτε σε βλάπτει, το εγκαταλείπεις"...

Μια σχέση υπάρχει για να μοιραζόμαστε αισθήματα χαράς, λύπης, ενδιαφέροντος, φροντίδας και αγάπης με τον άλλον, και για κανέναν άλλον (κοινωνικό ή θρησκευτικό) λόγο...
@};- :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”