ΕΠΙΚΡΙΣΗ...

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΕΠΙΚΡΙΣΗ...

Δημοσίευση από elenaki »

Εδω Μαζι θα μαθουμε κολυμπι Αγγελα μου μεχρι και μακροβουτια!Εχει τοση μεγαλη ευλογια να βουτας με Θαρρος στα ανοιχτα..Αργα η’ γρηγορα,δεν εχει σημασια,σου ευχομαι μεσα απο τη καρδια μου να το ανακαλυψεις!! @};- :x >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΠΙΚΡΙΣΗ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Αγγέλα έγραψε:Βασω .Ετσι εξηγειται γιατι παντα αγαπουσα τα λιμανια.Σιγουρα θελει πολλυ θαρρος ακομα και για μικρες φαινομενικα αλλαγες Ο τιτλος του τοπικ '<<επικριση>> ηταν αυτο που με παρακινησε να γραψω Διαβαζω περιπου ενα χρονο το φορουμ και αποφασισα να γραψω πρωτη φορα Τοσο αδιαφορη δλδ στην κριτικη. Αυτο για μενα ηθελε θαρρος
Αγγέλα μου, ο φόβος για την επίκριση, μα και η επίκριση σαν διαδικασία του νου, είναι μέρος της διαχωριστικότητας στο Είναι.
Ο νους έχει μάθει να κρίνει, γιατί δεν ξέρει να διακρίνει με άλλον τρόπο και να βαθαίνει στις ομοιότητες.

Αν παρατηρήσεις πιο καλά, θα διαπιστώσεις ότι ο κριτής και ο κρινόμενος είναι ίδια φοβισμένοι, και περνάνε και οι δύο από τις ίδιες διαδικασίες της πόλωσης του καλού και του κακού.
Στον άνθρωπο λείπουν τα στοιχεία μιας βαθύτερης εσωτερικής κρίσης, έτσι συγκρίνει και συγκρίνεται, σύμφωνα με αυτά που έχει μάθει ότι αποτελούν την διαφορετικότητα του, χωρίς καμία διάκριση των αιτιών, των βιωμάτων και των εμπειριών του.

Η οικογένεια, η θρησκεία και η κοινωνία, σαν αποτέλεσμα των δύο αυτών βασικών δομών της, ορίζει το πλαίσιο της σύγκρισης και οι άνθρωποι έχουν σημείο αναφοράς, στο ποιοί είναι, με βάση αυτές τις παραμέτρους του πλαισίου, που τους βάζει μέσα σε μια πολύπλοκη διαδικασία εσωτερικής μα και εξωτερικής διαμάχης.

Στην ουσία μας, δεν έχουμε λόγο να συγκριθούμε, δεν υπάρχει καλύτερος ή χειρότερος άνθρωπος, υπάρχει μόνο μια χαμένη πορεία και μια λανθασμένη κατεύθυνση.
Η επίκριση είναι η αρνητική ερμηνεία της κρίσης...Η διάκριση είναι η θετική...Στο ενδιάμεσο στέκεται η λέξη "κρίνω" που μπορεί να είναι εποικοδομητική στην πορεία προς τον Εαυτό μας, ή να δομεί στερεότυπα προς την Ζωή μας.


Εύχομαι να βρεις το Θάρρος να συνεχίσεις την αναζήτηση σου...

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31558
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΕΠΙΚΡΙΣΗ...

Δημοσίευση από Fotinoula »

Αγγέλα εύχομαι και εγώ με Θάρρος να συνεχίσεις την αναζήτηση σου :x


η επίκριση όταν αφήνεις τον νου να ελέγχει με τις πεποιθήσεις του γίνεται δύσκολη τρικλοποδιά :shifty:
όσο όμως ανοίγεσαι στο να Συμπονάς και να Αγαπάς αυτό το κομμάτι σου
παίρνεις μιαν ανάσα, του δίνεις επιχειρήματα για να διακρίνεις και να συνέρθεις
στην καρδιά σου :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΕΠΙΚΡΙΣΗ...

Δημοσίευση από eirini »

Vaso έγραψε: Στην ουσία μας, δεν έχουμε λόγο να συγκριθούμε, δεν υπάρχει καλύτερος ή χειρότερος άνθρωπος, υπάρχει μόνο μια χαμένη πορεία και μια λανθασμένη κατεύθυνση.
Η επίκριση είναι η αρνητική ερμηνεία της κρίσης...Η διάκριση είναι η θετική...Στο ενδιάμεσο στέκεται η λέξη "κρίνω" που μπορεί να είναι εποικοδομητική στην πορεία προς τον Εαυτό μας, ή να δομεί στερεότυπα προς την Ζωή μας.
Fotini έγραψε:η επίκριση όταν αφήνεις τον νου να ελέγχει με τις πεποιθήσεις του γίνεται δύσκολη τρικλοποδιά :shifty:
όσο όμως ανοίγεσαι στο να Συμπονάς και να Αγαπάς αυτό το κομμάτι σου
παίρνεις μιαν ανάσα, του δίνεις επιχειρήματα για να διακρίνεις και να συνέρθεις
στην καρδιά σου :x
:x :x :x :x
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24601
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΕΠΙΚΡΙΣΗ...

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Από μωρά μας έχουν μεγαλωσει με τόση επίκριση ,
που έχει ριζωθεί πολύ βαθιά μέσα μας ωστε και όταν μεγαλώσουμε
όλα λειτουργούν γυρω μας και μέσα μας συγκριτικά .
Είμαι όμορφος , είμαι έξυπνος , είμαι σωστός , είμαι αυτό , είμαι εκείνο ????
η απάντηση συνήθως είναι " όχι όπως οι άλλοι " όμως τι ?? Λιγότερο ή περισσότερο ?
Αν η απάντηση είναι λιγότερο , στεναχωριόμαστε , θλιβόμαστε , μαζευόμαστε ,παραιτούμαστε.
Αν η απάντηση είναι περισσότερο ,γεμίζουμε έπαρση ,περιφρονούμε, κυριαρχούμε, ξεφεύγουμε.
Σαυτήν την ερώτηση υπάρχει σφάλμα που όλοι το κάνουμε και το έχουμε υποστεί
και αν θέλήσουμε είναι πολύ ξεκάθαρο να δούμε γιατί .
Γιατί έχουμε αντικαταστήσει το 'διαφορετικός " με το 'ανώτερος- καλυτερος ή κατώτερος-χειρότερος,
και όλο αυτό συνεχίζεται , ατέλειωτη αλυσίδα μου μας έχει αιχμαλωτίσει.

Αγγέλα μου , ας αρχίσει λοιπόν ο καθένας μας την αντικατάσταση όλων αυτών που κουβαλάμε ,
ας να πάρουμε μια βαθιά ανάσα , να βουτήξουμε στη θάλασσα και
από δική μου εμπειρία ξέρω πως δεν θα πνιγούμε αλλά θα κολυμπήσουμε . :x >:d< >:d<
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΕΠΙΚΡΙΣΗ...

Δημοσίευση από AMALIA »

Αγγελα μου... χαιρομαι πολυ που γραφεις και σε διαβαζω... @};- >:d<

Και ναι Θαρρος και εκπαιδευση στο κολυμπι... και στα ανοιχτα - βαθια.. @};-
Και παντα βρισκεται ενα χερι να απλωθει και εδω μεσα ειναι πολλα... @};- :x >:d<
Agela
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2013 8:40 pm

Re: ΕΠΙΚΡΙΣΗ...

Δημοσίευση από Agela »

elenaki vaso fotini eirini AXIA AMALIA Σας ευχαριστω πολυ Σας στελνω μια μεγααααλη αγκαλια Υ.Γ.Μεχρι να μαθω να στελνω φατσουλες
Άβαταρ μέλους
Ελενα Κ.
Δημοσιεύσεις: 7335
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 12:46 am
Τοποθεσία: αθηνα

Re: ΕΠΙΚΡΙΣΗ...

Δημοσίευση από Ελενα Κ. »

Και απο οτι εχω δει εισαστε τα καλυτερα μπρατσακια!!!
Αχ Αγγελα!!! Εδω μαζι μεχρι να μαθουμε κολυμπι χωρις μπρατσακια >:d< >:d< >:d<
Αγγέλα μου, ο φόβος για την επίκριση, μα και η επίκριση σαν διαδικασία του νου, είναι μέρος της διαχωριστικότητας στο Είναι.
Ο νους έχει μάθει να κρίνει, γιατί δεν ξέρει να διακρίνει με άλλον τρόπο και να βαθαίνει στις ομοιότητες.

Αν παρατηρήσεις πιο καλά, θα διαπιστώσεις ότι ο κριτής και ο κρινόμενος είναι ίδια φοβισμένοι, και περνάνε και οι δύο από τις ίδιες διαδικασίες της πόλωσης του καλού και του κακού.
Στον άνθρωπο λείπουν τα στοιχεία μιας βαθύτερης εσωτερικής κρίσης, έτσι συγκρίνει και συγκρίνεται, σύμφωνα με αυτά που έχει μάθει ότι αποτελούν την διαφορετικότητα του, χωρίς καμία διάκριση των αιτιών, των βιωμάτων και των εμπειριών του.

Η οικογένεια, η θρησκεία και η κοινωνία, σαν αποτέλεσμα των δύο αυτών βασικών δομών της, ορίζει το πλαίσιο της σύγκρισης και οι άνθρωποι έχουν σημείο αναφοράς, στο ποιοί είναι, με βάση αυτές τις παραμέτρους του πλαισίου, που τους βάζει μέσα σε μια πολύπλοκη διαδικασία εσωτερικής μα και εξωτερικής διαμάχης.

Στην ουσία μας, δεν έχουμε λόγο να συγκριθούμε, δεν υπάρχει καλύτερος ή χειρότερος άνθρωπος, υπάρχει μόνο μια χαμένη πορεία και μια λανθασμένη κατεύθυνση.
Η επίκριση είναι η αρνητική ερμηνεία της κρίσης...Η διάκριση είναι η θετική...Στο ενδιάμεσο στέκεται η λέξη "κρίνω" που μπορεί να είναι εποικοδομητική στην πορεία προς τον Εαυτό μας, ή να δομεί στερεότυπα προς την Ζωή μας.
τωρα πηρα και την απαντηση μου στο γιατι εκνευριστηκα οταν με εκρινε ο αδερφος μου... μιλησε το κομματι εκεινο που φοβηθηκε οτι θα το κρινουν και στην αρχη εψαχνε να βρει αμεσως μια δικαιολογια για να αποφυγει τη συγκρουση/να γινει αποδεκτο/να ειναι ιδο με τους αλλους ή και να κρινει πιστευοντας ετσι πως θα εχει τον ελεγχο...μα το θεμα δεν ειναι ποιος ειναι χειροτερος ή καλυτερος... οταν αμεσα εστιασα στον Εαυτο μου ειδα πως πια δεν εχω αυτη την αναγκη και βγηκα απο το θεατρακι με συνοπτικες @};-
Το Θέλημά ΣΟΥ είναι Θέλημά μου
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23461
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΠΙΚΡΙΣΗ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Αγγέλα, πολλές >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< και από μένα! :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΕΠΙΚΡΙΣΗ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Fotini έγραψε: χρειάζεται Θέληση να μείνουμε μέσα σε αυτό που
πλέον έχουμε μέσα μας Αλήθεια και να μην γυρίζουμε συνέχεια πίσω στο μικρό αναβάλλοντας για αύριο την αυθόρμητη Ύπαρξή μας
ετσι...Φωτεινουλι :x >:d< >:d<
Vaso έγραψε: Ο νους έχει μάθει να κρίνει, γιατί δεν ξέρει να διακρίνει με άλλον τρόπο και να βαθαίνει στις ομοιότητες.

Στην ουσία μας, δεν έχουμε λόγο να συγκριθούμε, δεν υπάρχει καλύτερος ή χειρότερος άνθρωπος, υπάρχει μόνο μια χαμένη πορεία και μια λανθασμένη κατεύθυνση.
Η επίκριση είναι η αρνητική ερμηνεία της κρίσης...Η διάκριση είναι η θετική...Στο ενδιάμεσο στέκεται η λέξη "κρίνω" που μπορεί να είναι εποικοδομητική στην πορεία προς τον Εαυτό μας, ή να δομεί στερεότυπα προς την Ζωή μας.
Βασουλα μου :x >:d< >:d< >:d<
AXIA έγραψε: η απάντηση συνήθως είναι " όχι όπως οι άλλοι " όμως τι ?? Λιγότερο ή περισσότερο ?
Αν η απάντηση είναι λιγότερο , στεναχωριόμαστε , θλιβόμαστε , μαζευόμαστε ,παραιτούμαστε.
Αν η απάντηση είναι περισσότερο ,γεμίζουμε έπαρση ,περιφρονούμε, κυριαρχούμε, ξεφεύγουμε.
πολλες φορες επιασα τον εαυτο μου να συγκρινεται..η ταση μου συνηθως ηταν να λεω πως οι αλλοι ειναι καλυτεροι απο μενα σε διαφορα θεματα..μου πηρε καιρο να δω την αλαζονεια μου μεσα σε αυτες τις σκεψεις και εναν μεγαλο εγωισμο που ηθελε να τραβηξει την προσοχη και εβρισκε τον αγαπημενο ρολο του "θυματος".. :D και τελευταια συνειδητοποιησα οτι καθε φορα που επιανα τον εαυτο μου στιγμιαια να κανει δευτερες σκεψεις τετοιες ουσιαστικα αναιρουσα μονη μου την Εμπιστοσυνη και Ευγνομωσυνη που νιωθω για οσα μου εφερε ο Εαυτος μου :x @};-

Ελενακι :x >:d< >:d< >:d<

Αγγελα ολοι μαζι εδω αλλα χωρις μπρατσακια.. δεν τα χρειαζομαστε πια! Καλη συνεχεια >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΕΠΙΚΡΙΣΗ...

Δημοσίευση από elenaki »

Η αλαζονεια και ο εγωισμος τελικα κρυβονται εκει που συνηθως δεν το περιμενουμε..στο καλυτερος χειροτερος,στο θυμα θυτης..στη συγκριση,στην επικριση και στον διαχωρισμο μας γενικοτερα!
Με καθε Ειλικρινη ματια στον εαυτο μας,που σιγουρα χρειαζεται Θαρρος,ερχεται και η λυτρωση απο τα δεσμα που θεωρουμε ξεβολεμα.. @};-

Παιδακια ολα πολλες!! >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26030
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΕΠΙΚΡΙΣΗ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

παιδάκια @};- @};- @};- :x :x >:d< >:d< >:d< >:d<

elenaki έγραψε:Η αλαζονεια και ο εγωισμος τελικα κρυβονται εκει που συνηθως δεν το περιμενουμε..στο καλυτερος χειροτερος,στο θυμα θυτης..στη συγκριση,στην επικριση και στον διαχωρισμο μας γενικοτερα!
Με καθε Ειλικρινη ματια στον εαυτο μας,που σιγουρα χρειαζεται Θαρρος,ερχεται και η λυτρωση απο τα δεσμα που θεωρουμε ξεβολεμα..
@};- @};- O:-)
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29981
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΕΠΙΚΡΙΣΗ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΕΠΙΚΡΙΣΗ...

Δημοσίευση από eirini »

ΜΠΕΤΤΥ έγραψε:πολλες φορες επιασα τον εαυτο μου να συγκρινεται..η ταση μου συνηθως ηταν να λεω πως οι αλλοι ειναι καλυτεροι απο μενα σε διαφορα θεματα..μου πηρε καιρο να δω την αλαζονεια μου μεσα σε αυτες τις σκεψεις και εναν μεγαλο εγωισμο που ηθελε να τραβηξει την προσοχη και εβρισκε τον αγαπημενο ρολο του "θυματος".. :D και τελευταια συνειδητοποιησα οτι καθε φορα που επιανα τον εαυτο μου στιγμιαια να κανει δευτερες σκεψεις τετοιες ουσιαστικα αναιρουσα μονη μου την Εμπιστοσυνη και Ευγνομωσυνη που νιωθω για οσα μου εφερε ο Εαυτος μου
:eusa-think: μάλιστα....

τι ωραία μοιράσματα..... :x
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΕΠΙΚΡΙΣΗ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Μια απο τα ιδια και εγω @};-

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”