ΕΠΙΚΡΙΣΗ...

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
blue velvet
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 18 Αύγ 2013 10:49 pm

Re: ΕΠΙΚΡΙΣΗ...

Δημοσίευση από blue velvet »

Κάποια στιγμή ο Δρόμος σε φτάνει στο σημείο να Είσαι ο ίδιος αυτός που οδηγεί, με αυτόν που περπατά στο μονοπάτι του… :x
Άβαταρ μέλους
Ελενα Κ.
Δημοσιεύσεις: 7335
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 12:46 am
Τοποθεσία: αθηνα

Re: ΕΠΙΚΡΙΣΗ...

Δημοσίευση από Ελενα Κ. »

μα παντα συγχρονικα παμε και "πεφτουμε" πανω στο Λογο ετσι για μια επαναλειψη βρε παιδι μου :D :D :D

Ευχαριστω @};-
Το Θέλημά ΣΟΥ είναι Θέλημά μου
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΕΠΙΚΡΙΣΗ...

Δημοσίευση από eirini »

Η ανάγκη να γινόμαστε επικριτικοί, σημαίνει ότι κάπου μέσα μας έχουμε αφήσει άγνωστες περιοχές στην εσωτερική «Ζώνη» της Ελευθερίας.
Η μεγαλύτερη υπέρβαση που μπορεί να κάνει ένας άνθρωπος είναι να ξεπεράσει τις δεισιδαιμονίες του…Εκεί είναι όλος ο αγώνας του καλού και του κακού και της μη Συνειδητής Ζωής…
@};-
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΕΠΙΚΡΙΣΗ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε:Ο Νόμος της Αβλάβειας…

Κάθε φορά που επικρίνεις τον Εαυτό σου,
κάθε φορά που δεν φροντίζεις τον Εαυτό σου,
κάθε φορά που δεν σέβεσαι τον Εαυτό σου,
κάθε φορά που προσπαθείς να γίνεις τέλειος,
κάθε φορά που φοβάσαι,
κάθε φορά που ντρέπεσαι για εσένα,
κάθε φορά που συγκρίνεσαι,
κάθε φορά που νομίζεις ότι δεν είσαι άξιος να έχεις τις δικές σου ανάγκες,
κάθε φορά που θεωρείς ότι είσαι λίγος και απαξιώνεις εσύ ο ίδιος την εργασία σου,

κάθε τέτοια φορά που το κάνεις…

έχεις πάρει τα μάτια σου από τον Θεό και τα έχεις στρέψει προς αυτόν τον μηχανιστικό τρόπο ζωής, που γεμίζει τον εσωτερικό σου κόσμο με σκιές, δίνοντάς τους ζωή μέσα σου...
Τις τρέφεις και τις αφήνεις να σε θρέψουν, με ότι λιγότερο έχει η Ανθρώπινη Φύση....Την κοινή ασθένεια του εγωισμού!

Δεν υπάρχει ούτε μία περίπτωση να βλάψεις τον Εαυτό σου, χωρίς συγχρόνως να βλάπτεις και τους άλλους…Και είναι ανάλογο του δεν υπάρχει ούτε μία περίπτωση να βλάψεις τους άλλους, χωρίς, συγχρόνως, να βλάψεις τον Εαυτό σου…

Ας ξεκινήσουμε από αυτό, για να νιώσουμε τι καλύτερο μπορούμε να κάνουμε για εμάς και για τους άλλους, με πνευματική συγχρονικότητα, λυτρώνοντας από την επίκριση τον Εαυτό μας και τους άλλους…


Κάποια στιγμή ο Δρόμος σε φτάνει στο σημείο να Είσαι ο ίδιος αυτός που οδηγεί, με αυτόν που περπατά στο μονοπάτι του…
το ερωτημα με ποιο τρόπο εχω βλαψει τον Εαυτο μου ειναι μερες τωρα μεσα μου @};-

:x >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Agela
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2013 8:40 pm

Re: ΕΠΙΚΡΙΣΗ...

Δημοσίευση από Agela »

Το δικο μου ερωτημα ειναι πως θα σταματησω να βλαπτω τον εαυτο μου. Πως θα τον αγαπησω. Για να επιτρεψω στο φως να φωτισει καθε σκια στην καρδια μου Αυτος ειναι ο στοχος μου τωρα Αν θα με βγαλει καπου η διαδρομη θα φανει στην πορεια Ειμαι ακομα στα πρωτα βηματα ,αλλα η αρχη ειναι το ημισι του παντως .σωστα?
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΕΠΙΚΡΙΣΗ...

Δημοσίευση από elenaki »

το ερωτημα με ποιο τρόπο εχω βλαψει τον Εαυτο μου ειναι μερες τωρα μεσα μου @};-
Μπετουλα μου οσον αφορα τον τροπο που βλαπτουμε τον εαυτο μας,πιστευω οτι ειμαστε πολυ εφευρετικοι.. :D
Ας χρησιμοποιησουμε λοιπον την εφευρετικοτητα μας στο να θεραπευσουμε τις πληγες μας αυτη τη φορα..και Ναι..Μπορουμε να το κανουμε ο καθενας με τον τροπο του! @};- :x >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Τα λεω για να τα "ακουω" πρωτη εγω!! @};-
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΕΠΙΚΡΙΣΗ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

elenaki έγραψε: Μπετουλα μου οσον αφορα τον τροπο που βλαπτουμε τον εαυτο μας,πιστευω οτι ειμαστε πολυ εφευρετικοι.. :D
Ας χρησιμοποιησουμε λοιπον την εφευρετικοτητα μας στο να θεραπευσουμε τις πληγες μας αυτη τη φορα..και Ναι..Μπορουμε να το κανουμε ο καθενας με τον τροπο του! @};- :x >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Τα λεω για να τα "ακουω" πρωτη εγω!! @};-
Ελενακι μου :x >:d< >:d< >:d< ηθελα να θεραπευσω χωρις να εχω πραγματικα αντιληφθει πως με βλαπτω.. νομιζω οτι αλλο ενα μεγαλο δωρο των καταστασεων ειναι οτι με εκαναν να αρχισω να βλεπω τι ειναι αυτο που πραγματικα χρειαζεται θεραπεια βιωμενα πια.. :x παρατηρω και θεραπευω λιγο περισσοτερο καθε φορα..και ναι μπορουμε!! :) (μπας και τη γλυτωσει και κανενα ηλεκτρικο σκευος γιατι ολως τυχαιως κατι παθαινουν τελευταια!!! :)) :)) :)) :)) )

Αγγελα >:d< >:d< >:d< για μενα παντως νομιζω οτι μεγαλυτερη δυσκολια ειχε τελικα να αντιληφθω το πως με βλαπτω και να ειμαι σε εγρηγορση για να πιασω τους συνηθεις μηχανισμους του "εγω".. το πως θεραπευεις ειναι πιο ξεκαθαρο μετα και ειναι θεμα Θελησης και Πειθαρχιας.. @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΕΠΙΚΡΙΣΗ...

Δημοσίευση από elenaki »

το πως θεραπευεις ειναι πιο ξεκαθαρο μετα και ειναι θεμα Θελησης και Πειθαρχιας.. @};-
Ετσι ακριβως Μπετουλα μου.. :x >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26027
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΕΠΙΚΡΙΣΗ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

elenaki έγραψε:πιστευω οτι ειμαστε πολυ εφευρετικοι.. :D
Ας χρησιμοποιησουμε λοιπον την εφευρετικοτητα μας στο να θεραπευσουμε τις πληγες μας αυτη τη φορα..και Ναι..Μπορουμε να το κανουμε ο καθενας με τον τροπο του!
@};- @};- :x
ΜΠΕΤΤΥ έγραψε:το πως θεραπευεις ειναι πιο ξεκαθαρο μετα και ειναι θεμα Θελησης και Πειθαρχιας.. @};-
@};- @};- :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Agela
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2013 8:40 pm

Re: ΕΠΙΚΡΙΣΗ...

Δημοσίευση από Agela »

ΜΠΕΤΤΥ συμφωνω μαζι σου,ισως διατυπωσα λαθος τον προβληματισμο μου. Αν ξερεις την αιτια ενος προβληματος τοτε ξερεις και τη λυση Το θεμα ειναι να μπορεις να αναγνωριζεις την αιτια Εδω σε θελω καβουρα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΠΙΚΡΙΣΗ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Αγγέλα μου, για να βρεις την Αιτία, θέλει Θάρρος κατ' αρχήν...
Γιατί πρέπει να αποδομήσεις ότι νομίζεις ότι έμαθες σαν καλό...
Πολλοί άνθρωποι ξέρουν βαθιά μέσα τους τις Αιτίες, αλλά δεν έχουν το Θάρρος να αλλάξουν το αποτέλεσμα...προτιμούν να το βιώνουν έτσι όπως έμαθαν, παρά να ανατρέψουν τις πεποιθήσεις τους.
Γιατί κάθε ανατροπή, ταράζει τα νερά και λίγοι είναι έτοιμοι να κολυμπήσουν σε ταραγμένη θάλασσα...
Προτιμούν τα λιμανάκια...

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31550
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΕΠΙΚΡΙΣΗ...

Δημοσίευση από Fotinoula »

Αγγέλα >:d< >:d< >:d<

έγραψα το μεσημέρι...μα το ποστάρω τώρα χάρην της αναβλητικότητας μου...

στην αρχή βλάπτουμε τον Εαυτό μας γιατί μας λείπει η Γνώση,
έχουμε τις πληγές, αιμορραγούμε μα δεν γνωρίζουμε τις αιτίες αυτής την αιμορραγίας,
εκεί εμένα με στήριξε η επιθυμία μου να μάθω, να διαβάσω, να ακούσω, να αφεθώ να με Οδηγήσουν και να βρίσκω τις αιτίες
μα και την Γνώση που αποκτάμε, χρειάζεται Θέληση να μείνουμε μέσα σε αυτό που
πλέον έχουμε μέσα μας Αλήθεια και να μην γυρίζουμε συνέχεια πίσω στο μικρό αναβάλλοντας για αύριο την αυθόρμητη Ύπαρξή μας (όπως την πάτησα σήμερα για παράδειγμα :cry: @};- )
εν ολίγοις βλάπτουμε τον Εαυτό μας κάθε φορά που δεν τον Αγαπήσαμε και δεν αφηνόμαστε σε αυτόν με όλο μας το Είναι @};-

μετά τι σημασία έχει αν είσαι στην αρχή ή στην μέση, έτσι όπως το νοιώθω μπορείς να μένεις για πάντα στην αρχή, ή στην μέση αν δεν κοιτάς τον Στόχο σου ευθεία...

@};-

Μπεττούλα >:d< >:d<
Ελενάκι >:d< >:d<
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26027
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΕΠΙΚΡΙΣΗ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

Fotini έγραψε:εν ολίγοις βλάπτουμε τον Εαυτό μας κάθε φορά που δεν τον Αγαπήσαμε και δεν αφηνόμαστε σε αυτόν με όλο μας το Είναι @};-

Fotini έγραψε:μετά τι σημασία έχει αν είσαι στην αρχή ή στην μέση, έτσι όπως το νοιώθω μπορείς να μένεις για πάντα στην αρχή, ή στην μέση αν δεν κοιτάς τον Στόχο σου ευθεία...
@};- @};- @};- @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29972
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΕΠΙΚΡΙΣΗ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

@};- @};- @};- @};- @};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Agela
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2013 8:40 pm

Re: ΕΠΙΚΡΙΣΗ...

Δημοσίευση από Agela »

Βασω .Ετσι εξηγειται γιατι παντα αγαπουσα τα λιμανια.Σιγουρα θελει πολλυ θαρρος ακομα και για μικρες φαινομενικα αλλαγες Ο τιτλος του τοπικ '<<επικριση>> ηταν αυτο που με παρακινησε να γραψω Διαβαζω περιπου ενα χρονο το φορουμ και αποφασισα να γραψω πρωτη φορα Τοσο αδιαφορη δλδ στην κριτικη. Αυτο για μενα ηθελε θαρρος Φωτεινη ελπιζω << να με στηριξει και εμενα η επιθυμια μου να μαθω, να διαβασω ,να ακουσω, να αφεθω να με οδηγησουν να βρω τις αιτιες>> Γιατι αποφασισα να βγω στα ανοιχτα. Και απο οτι εχω δει εισαστε τα καλυτερα μπρατσακια!!!

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”